Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

Trescha

Fantastický Dušek,excelentní Polívka,výborná Šišková...No prostě sqělé herecké výkony ve vynikajícím českém filmu.Jenda Hřebejk opět dokazuje že umí a umí hodně dobře tady prostě nemám co vytknout... ()

SONYAGENT

Jeden z nejlepších českýfilmů všech dob. Ve chvíli, kdy mě naprosto omrzely české filmy z této doby přichází tento snímek a opravdu mě nadchl v každém detailu.. Nemám co víc k tomu dodat, jen by mě zajímalo, kolik s ním produkční tým objel festivalů .. Protože odpovědi ze zahraničí na takovýto počin byly nějak šumné :D ()

pazuzu

no pro me totalne o ničem..Bolek se na važnou roli zatraceně nehodil a svou postavu chvilemi trapně přehraval.Šiškova byla o něco lepší tah.Hřebejk se snažil navodit hustou atmosferu přítmím v kuchyni,šepotem a koho by to napadlo i židem ukrytym ve špajzu(oh,jak originalní)Pouze spousta keců,o tom jak sou všady špiclové,o tom jak naciste popravuji a tak no(oh,jak originalní)a aby toho nebylo malo tak šiškova,otěhotněla ale s hrdym a přehravajícím bolkem to zvladne(oh,jak originalní)Slabou a vše jen ne děsivou atmosferu dokresluje potouchla role Duškova(ten to mozna ani nehral)No mel sem co delat abych se dodival...Takovy pianista byl o nekolik třid víš ()

Jevablo

Skvělý snímek. Polívka potvrdil svůj herecký rozsah, z řachand se lehce přesunul k Zapomenutému světlu a právě Musíme si pomáhat. Šisková, Pecha a neuvěřitelný Dušek tomu skvěle asistují. Tohle byl film, který podle mě měl vyhrát zahraničního Oscara. Super je, že Hřebejk nemoralizuje, neukazuje ukázkově kladné hrdiny (Forman v Horem pádem, Kratochvíl v Kawasakiho růži) oproti prvoplánovým padouchům. Nejlepší Hřebejkův film, spolu s Pelíšky. Tečka. ()

MATH

Famózní film, který je vtipný, ale zároveň dojme. Dušek byl v tomto filmu prostě skvělej. Polívka taky ušel. Scénář- P. Jarchovský. ()

jerrik7

Je to veledílo o obyčejných lidech v těžké době. Jak propastně pozitivní rozdíl ve srovnání s vyumělkovaným a šroubovaným filmem Protektor. ()

zero_zelo

tak tohle se moc povedlo!!! ač to vypadá odlehčeně, tak tenhle příběh má sílu a nevím, jestli to ocení jiný národnosti. já mám zkušenost s pár němcema a všichni se ani při filmu ani po filmu nesmáli, jeden se dokonce zeptal, jestli je to pravda, že to takhle mohlo vypadat. ne u každý komedie se má člověk plácat do stehen. a já mám zrovna tenhle druh českýho černýho humoru k smrti ráda. co bysme bez něj byli... ()

Spike86

Drama "říznuté" tragikomedií s výbornými herci. Skvělé herecké výkony podal Dušek a Polívka v jedné ze svých jediných vážných rolí. Film je dobře doplněný hudebním podkresem. 85% ()

Shaman::..

X-té zhlédnutí mi jen utvrzuje, že se jedná, podle mého názoru, o náš nejlepší porevoluční film. Jen škoda, že Hřebejk jde s další tvorbou kvalitativně ustavičně dolů. ()

Linsang

Nejlepší český film posledních let. Bolka Polívku jinak moc nemusím, ale tady mě uchvátil. Jaroslav Dušek je úžasný jako malý český kolaborant a nad Csongorem Kassaiem by se ustrnul i největší cynik. Po všech stránkách téměř dokonalý film. Funguje tam všechno - silný příběh, herci, kamera, hudba. Velká škoda, že snímek nezískal Oskara. To se zas jednou americká akademie pořádně sekla... ()

Peenugirl

Téma holokaustu a násilných činov na Židoch počas 2. svetovej vojny je pre mňa neskutočne srdcervúca. Už od základnej školy čítam a sledujem všetko kde sa tieto zverstvá zverejňujú. Opovrhujem činmi najmä obyčajných ľudí, pretože fašizmus a rasizmus je najsilnejší ak je do toho zapletený a skrivenými ideami pobláznený človek z ulice. Ajkeď nemôžeme zabudnúť na to, že "ryba smrdí od hlavy". Ak vodca zmätie stádo, ovce sa vyplašia. A keď ovce trpia núdzou a nemajú čo jesť, tak je najjednoduchšie obviniť za to tie ovce, ktoré ešte majú. História už niekoľko-krát ukázala, že podceniť a zaškatulkovať nemožno ani jednu rasu, vierovyznanie, komunitu, skupinku, jedinca... A nikdy nie je tak, že ty to nemôžeš zmeniť. Môžeš. Netreba zachrániť svet, treba sa snažiť zachrániť si dušu. Byť dobrým ajkeď sa nikto nepozerá. No a k samotnému filmu: Genialita. Je to výpoveď tvrdej a krutej reality a smiech vás predsa neminie, rozosmejú najmä absurdity ponúkané tvorcami. Pre mňa boží momentom bola scénka keď Polívka nacvičuje nezaujatú a lojálnu mimiku pre fašistov,... Wir müssen zusammenhalten. 95% ()

snikrs

Po Pelíškách 2 nejleší film režiséra Hřebejka s konce 2 světové války. O tom jak jedna rodina v bytě schová uprchlého židovského vězně s koncentračního tábora a to i přesto , že ji neustále navštěvuje německý přisluhovač. Film o strachu,lásce ale vtipný. Dušek a Polívka opět supr. ()

Otan

No když si tady čtu hodnocení,tak se trochu cítím provinile,ale já tentokrát Hřebejkovi neuvěřil.Mám pocit,že podlehl tlaku,protože v té době byl hodně In.Filmy na nacistické téma mají vždy úplně jasno kdo je ten či onen,ale přesto,že je tento film na tom postaven,není to pro mne ono.S kina jsem odcházel zklamán a v moji filmotéce zatím místo nemá. ()

migeldiablo

100%!!! Podľa mňa najlepší český film súčasnosti, právom kandidujúci na Oscara. Bolek Polívka, v úplne inej roli ako som ho dovtedy poznal, herecky exceloval, a ani ostatní herci herecky vôbec nezaostávali. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)