Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

superzurda

Neobvyklá kombinace Duška s Polívkou nám předkládá jeden z nejlepších porevolučních českých filmů. Tragikomedie, u které se můžete i zasmát a nebudete si připadat jako hyeny. Jiří Pecha dokonale zobrazuje hrdinný český odboj za druhé světové války. Dokonalé dialogy. ()

Nerajohn

Nevím. Nějak mi ten film připadá umělý, strojený, jakoby záměrně pro Oskara točený, místy mi přišel (hlavně uprostřed) dokonce poměrně nudný. Ale některé scény, hlavně ty klipovité podbarvené hudbou (třeba při revoluci) byly moc fajn. ()

cici24

Na českou tvorbu vyčnívající snímek. Vynikající herecké výkony, až na Duška. Ten je pořád stejný v jakékoliv roli. Ještěže tam nehrál Macháček s jeho tupým výrazem, jinak by to byla tragédie. V souboji o Oscara byl poražen podle mě právem, protože filmů s tématikou války a hrdinských činů malých lidí je dost. Né, že by bylo příběhů o lásce,cti a mýtické udatnocti je málo, ale to lidi baví a film byl úplně jiný, než ostatní.... ()

EnneX

Zde mě Hřebejk opravdu mile překvapil a Bolek Polívka se svojí role opravdu zhostil výtečně. Tohle je kvalitní snímek a ne slabé Pupendo a nebo ukecané Pelíšky. ()

paniColombova

NOMINACE NA OSCARA 2000 ------------- Vynikající film z války, jenž nevyráží dech drastickými scénami válečných hrůz. Přitahuje diváka příjemným leč napínavým dějem. Stačí čtyři hlavní postavy, jeden byt, válečné téma, lahodný herecký výkon těchto protagonistů a filmařský zážitek je na světě. Opravdu film, který můžu vidět stokrát a to u filmů z války moc neplatí. ()

Speedzor

Velmi těžký film popisující život žida schovávajícího se v běžné rodině. Popisuje čím vším museli projít, aby Davidovu přítomnost nevyzdraili. Velkolepé dílo jednoho z našich nejlepších režisérů. ()

blekekeke

Sic je to stále dokola omílané téma, ale když se sejdou skvělý herci a vede je skvělý režisér. Pak již není daleko vyrobit z omletého scénáře, dokonalej film ... ()

tamadas

Nikdy mě nenapadlo že může nastat situace kdy manžel nutí manželku do sexu s jiným mužem. Tady aspoň vidíte jaká byla válka svině. ()

imaginer21

Oceňuji nesmírnou odvahu Hřebejka a Jarchovského rozvinout tak silnou zápletku, která dokazuje, že k jejímu úspěšnému natočení netřeba horentních rozpočtů a vrátí se statisícekrát zpátky. Typ filmu, pro který má smysl dát peníz do kasy české kinematografie, ačkoliv to jen dokazuje, že kvalitní česká tvorba se chtě nechtě opírá o okupační či jinak hořká témata naší historie. Dokonalé prokreslení charakterů, při nichž celou dobu pomyslné váhy sympatií přehupují z jedné strany na druhou, aby vám pak na konci způsobili naprostý zvrat z pocitu hožkosti do hluboké blaženosti. Věta "Musíme si pomáhat" zazněla asi desetkrát a teprve na samém konci její vyznění nevyšlo naprázdno. S Pelíšky absolutní skvost moderní české tvorby. ()

Kozlowski8

Z tohoto díla nemám dobré pocity. Ten film mohl dostat 5* klidně i ode mne, ale... Výborný námět dle mého názoru pokazili tvůrci v několika ohledech. Například se snažili vážnost situace v některých scénách odlehčit vtipnými vsuvkami (např. scéna, kdy se mladý žid ukrývá v posteli pod přikrývkou), což nebylo vůbec nutné a vhodné. Rovněž hudba k některým scénám působila nepatřičně a nevhodně. A záběry pohyblivých scén dlouhým časem (rozmazané) mne rovněž neuchvátily - v některých případech mohly být i zajímavé, ale kameraman jimi měl více šetřit. Škoda. ()

Aidina

I záchrana jediného života má smysl. Zvláště v době válečné, kdy ukrývání "nežádoucích" osob, znamenalo jistou smrt pro celou rodinu. Musíme si přeci pomáhat!! A o tom je tento film o strachu a hrdinství, o lidskosti a odpuštění. Ale také o převlékání kabátů, i to k této době bohužel patří. Velmi mě potešil Csongor Kassaiv roli židovského mladíka Davida. Také Duškův Horst Prohaska byl zahrán noblesně, za jeho zahraný part "ohýbače zad" a kolaboranta v jednom, by se nemusel stydět ani před Americkou filmovou akademií. ()

laurence

Další velkolepý film Jana Hřebejka. Válka dělí lidi na zvířata a charaktery. Doufám, že takovou zkouškou už nikdy nebudeme muset projít. ()

Desmi

Nevím proč je tenhle film titulován jako "komedie", ale rozhodně má něco do sebe. Skvěle zobrazuje, co všechno je nucen člověk udělat aby přežil. Nejlepším hercem ve filmu je bezesporu Jaroslav Dušek, ten je jako vždy vynikající a tu svou energii dokáže přenést i na diváka. Co mi ale na filmu vadilo bylo, že mi nepřišel zcela realistický. Přišlo mi, jako by režisér nevěděl, jak to vlastně chce točit. Na komedii to zrovna vtipné nebylo (i když by se to určitě natočit dalo) a jako drama mi to také nepřišlo (na to by muselo ukrývání žida být mnohem křečovitější a budilo by mnohem více strachu). Takže nakonec trochu zklamání z rozpolceného projevu. ()

zigy

Jediný, kdo kazí tenhle dokonalý film, je kameraman, který si asi během filmu občas šlehnul a točil proto rozmáznutou kamerou, bůhvíproč....myslel jsem, že jsem stáhnul špatnou verzi, a ono je to schválně - viz ostatní komentáře......ale nebudem si tím kazit dojem z nádherného filmu, který má tak lidsky dojemný příběh, že se v tomto ohledu vyrovná i těm největším skvostům zahraniční tvorby (Ben Hur, Malý velký muž, Forrest Gump). Jsem vděčen Hřebejkovi, že nechal Kassaie nakonec vykouknout z té střechy, protože kdyby to mělo skončit špatně, tak by to bylo slzavé údolí. Když už tam nacpali Tesaříka (zřejmě pocta jeho otci - hrdinovi Sovětského svazu), tak jej taky měli nechat mluvit....i když Heřmánka mám jinak rád. Boleslav Polévka potvrzuje starou pravdu, že komici jsou skvělí dramatičtí herci, jen musí dostat příležitost. Dušek je hnusák, slizák a zbabělec, ale přitom v jádru dobrá duše a k politování zároveň - a on to všechno dokázal zahrát, tihle dva herci by za tenhle film zasloužili Oscara! ()

Saxos

Výborně zpracované protektorátní čecháčství. Jeden z filmů zaslouženě oceněných Českými lvy i nominací na Oskara. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)