Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

SonG

Poklona až k zemi....tento snímek řadím na stejnou laťku jako jsou jeho světové synonyma, například Pianista. I u nás v ČR se dá natočit světový film! Hřebejk je pán! ()

balba

Strhující příběh o českém národním charakteru a to nejen za protektorátu.Vynikající herecký výkon B.Polívky , J.Duška a A.Šíškové.Vydařená černá komedie , která svou příjemnou hebkostí a nadhledem se dotýká hned několika velkých témat.Velmi dobře napsaný scénář P.Jarchovského. ()

HappySmile

Moc nechápu to označení komedie, když o tom tenhle filmu rozhodně není, ale budiž. Tak 3 vtipy tam asi byly a u těch jsem se teda vážně pořádně zasmála. Ale jak říkám, v tomto filmu jde o něco úplně jiného - válka, strach, beznaděj, útlak, nucená přetvářka, pokládání si otázek, kdo je přítel a kdo není. Polívka a Dušek zvládli v podstatě sami utáhnout film, spolu s Hřebejkem vytvořili skvělé drama, kde se člověk každou chvíli bál, že už se "to" musí provalit, už se něco musí stát. Taky mě zaujala práce kamery ve vypjatých situacích - skvěle to přiblížilo zmatenost a strach hrdinů. Troufám si tento počin označit jako z nejlepších českých filmů vůbec. ()

Hees

NO na toto som bol zvedavý.Český film v ktorom hrali aj Slovenský herci.Nečakal som,že to bude taký dobrý film.Síce neviem kde je tam vtip.Ale je to výborná dráma.Polívka podla mňa v životnej role a to viem v akých iných filmoch už hral.Najprv som ho na obale DVDčka ani nespoznal.Takýchto filmov z nápadom by mohlo byť viac čo by naši "bratia točili". ()

Hennes

Výborná Hřebejkova tragikomedie. Herci opět předvádí výborné výkony a například Bolek Polívka při kontrole auta měl možná lepší nervy než já u obrazovky. Celkově je to velice kvalitní snímek. ()

rakovnik

Dlouho jsem neprávem opomíjel tento Hřebejkův film. Přitom se jedná o krásně lidský, silný a dramatický příběh z naší historie. Krásně propracované postavy, jejichž osudy i v detailech vytváří pro diváky hluboký zážitek. Hřebejk dokázal na těch několika hlavních protagonistech ukázat, čeho je člověk schopen ve vypjatých situacích, v situacích, kdy je o život. Film o morálce, svědomí a cti, ale také o zbabělosti, mistrně zrežírovaný a podaný nám k zamyšlení. Drobné detailní scény jen gradují citové vypětí, které v nás příběhy obyčejných lidí probouzí (viz scéna se Simonou Stašovou a pejskem, Jiří Kodet). Bolek Polívka a Jaroslav Dušek ukázali, jaký kus hereckého nadání v sobě mají. ()

Martin741

Jeden z najlepsich ponovembrovych ceskych filmov a hlavne vyborny Polivka. Zaroven si doteraz myslim, ze Pelisky z roku 1999 a tento film Musime si Pomahat su najlepsie filmy Jana Hrebejka. Film ma cestne miesto v ceskoslovenskej - nielen vojnovej - filmografii. Rad si filmecek pustim kedykolvek zas a znova a kam sa hrabe na tento filmarsky skvost precenovana Vorlova Cesta Z Mesta? . 92 % ()

johny89

Páni, tak to na mě zapůsobilo, že nevím co napsat. Snad jen, že těžko v paměti hledám válečný film od českého režiséra s takto silným příběhem a skvělými herci. Obzvlášť Duškovi sedí role českého přeběhlíka, který leze do zadku náckům :-) ()

Wiikii

Film, který se tváří jako komedie, při které se nejednou od srdce zasmějete, ale pravdou je, že samotné drama zde hraje tu hlavní roli, díky které budete odcházet od snímku s úžasnou náladou. .. P.S.: Sám pořádně nevím, proč dávám jen čtyři hvězdy, ale jakoby tomu chyběla dokonalá plynulost v příběhu. .... HODNOCENÍ: 85% (4*) ()

honajz2

Viděl jsem to zhruba tři, čtyři roky zpátky a kupodivu tu nemám hodnocení, zvláštní. Možná proto, že jsem to rozkoukal a asi po měsíci dokoukal, nicméně viděl jsem to. A ať už to bude znít kacířsky nebo ne - moc mě to nenadchlo. Zrežírované a zahrané je to slušně, ale navzdory silnému tématu mi v tom chyběl nějaký silnější dojem nebo aspoň něco, kvůli čemu bych se na to chtěl podívat někdy znova. Navíc mě to i docela nudilo, proto jsem to tehdy nedal celé na poprvé. Něco do sebe to má a v rámci české kinematografie (od roku 1993 do současnosti) je to rozhodně v té lepší polovině, ale že bych tenhle film nějak adoroval... Tak třeba mě to osloví víc v budoucnu, kdybych se na to náhodou podíval znova. 3* ()

William_

Český film co má pointu, dobrý příběh, skvěle napsané postavy co projevují emoce a nepřehrávají? Je to vůbec možné? Ano je, tento film je toho důkazem. Bravurní dílo Jana Hřebejka, které MĚLO toho oscara dostat. ()

marcek

Já tenhle film prostě mám rád. Jan Hřebejk zase jednou dokázal, že umí. K Bolekovi Polívkovi a Jaroslavu Dušekovi asi nic říkat nemusím, ale Csongor Kassai mě taky příjemně překvapil, už jenom pro jeho charakteristické rysy ()

joker.george

Hřebejk opustil svou obvyklou kolej vzešel z toho kvalitní počin. Film s dobře propracovaným příběhem, velicesilnými momenty, vyzdvyhnul bych scénu, kdy byla Čížková nucena, díky okolnostem otěhotnět i na zamyšlení, že žádný člověk nebyl černobílý a dokáže podlehnot svým slabostem .Postavy jsou vykresleny dobře a dá se nimi bez problému sžít, malou výtku mám jen k představiteli Žida. Polívka mě hereckými výkony, které jsem v poslední době viděl, dokazuje, že není tak špatný herec, za kterého jsem ho měl. Hudba mi k snímku moc neseděla. ()

starbrejkr

Dnes už asi klasika ze zlatého fondu české kinematografie a Hřebejkův nejzávažnější film. Kromě samotného silného příběhu oceňuju i skvělé vykreslení doby protektorátu s vrcholem v krásně nečernobílém pohledu na situaci okolo Pražského povstání. Hereckým favoritem je tady pro mě Jaroslav Dušek, z jehož kolaboranta v první fázi filmu nejprve mrazí a na konci pak získává náš soucit - opět nečernobílá postava, kterých náš film nikdy tolik neměl. Jednoznačně skvělé dílo se světovými parametry ()

Adush93

Dívali jsme se na to povinně ve škole. Polovina třídy poslouchala mp3, čtvrtina četla Metro a zbytek (včetně mě) byl zabraný do filmu. Nikdy bych nepomyslela na to, že zvonění, ohlašující konec vyučování, by pro mě mohlo být tak skličující. Půjčila jsem si film od učitelky a běžela to domů dokoukat. Ožralý Polívka z Bolkovin se naštěstí nekonal. Strašně mě překvapil. Přesto, jakou na něj mám averzi, se mi jevil jako výborný herec. Velmi silný námět je vkusně zpracován a nestydím se označit tento film za jeden z nejlepších kousků české kinematografie. ()

tomtomtoma

Tenhle film, z období německé okupace během druhé světové války, na mě působí trochu rozpačitě. Je to natočené s humorným nadhledem. Což je plusem, také někreré herecké výkony jsou ozdobou. Vadila mi zdůrazňování jakýchsi dramatických událostí kamerou, a to, že film nejde až tak do hloubky a je to takové moc schovívavé k českému lidu a jeho zobrazení v době osvobozování. Manželé Čížkovi Václav (dobrý Boleslav Polívka) a Marie (Anna Šišková) tak nějak díky okolnostem nezažívají až tak těžké časy. Až shoda náhod a okolností je donutí k určitému druhu hrdinství, kdy přistoupí na hru o zjevné loajalitě Říši, aby na sebe nepoutali zbytečnou pozornost. Určité pohrdání sousedy jsou pózou ze strany sousedů, tak jako František Šimáček (Jiří Pecha), protože sami byli schopni horších zvěrstev. A tak je jen škoda, že při osvobozování se nerozvíjí přirozeně jejich pravý charakter. Snad za to může na prvním místě strach a to za všech situací. Zajímavou postavou je Horst Prohuska (skvělý Jaroslav Dušek), který v době okupace díky svému německému původu, zažívá svůj vzestup. K rodině Čížkových ho navíc poutá zvláštní pouto díky půvabu Marie a předváločného přátelství s Václavem. Uvědomuje si sice, že přijde brzký pád, ale danou chvíli si užívá jak může. A přitom není zlý, jako mnoho jiných. Další zajímavé postavy: židovský uprchlík David Wiener (Csongor Kassai), a postupně duševně chřadnoucí německý fašista Alfred Kepke (Martin Huba). Okupace ve svém strachu o holý život. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)