Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

Ivoshek

Jak se velké dějiny podepisují na malé zemi, kde někdy prostě nejde být jen na jedné straně... Hřebejkův opus magnum, kterému jsem se dlouho vyhýbal z obav před druhými Pelíšky. Ale rozhodně to nejsou Pelíšky. Je to mnohem syrovější a mnohem uvěřitelnější. Zvlášť Polívkova postava, která se v podstatě pro vlastní lidskost ocitá téměř neustále na hranici smrti. Za mne jeden z vůbec nejlepších filmů, jaké tu byly po převratu natočeny. ()

Othello

Malý český člověk uprostřed obrovské lidské tragédie. Ždímání se pro Oskara z Jarchovského vymačkalo scénář, který již nejspíš nepřekoná, aniž by se zbavoval svého typického cynismu. Fascinující je sledovat, jak Duškova dikce a argumentace připomíná libovolné ambiciozní blbečky z korporátního managementu, případně lidi, co vám vyprávějí o výhodách pasivního příjmu. Zkuste si to pustit s tímhle v hlavě a je to totální comedy gold. Ještě víc by mě potěšilo, kdyby Malíř našel ještě někde po šuplících ty framy, co vystříhal z filmu v některých scénách, aby to působilo zmateněji a neurotičtěji, ale upřímně to většinou spíš sere. ()

Xeelee

Koukalo se na to pěkně, ale místo příběhu nám tu je servírována kupa klišé a představ tvůrců (nebo prostýho lidu?) o daný době, naházenejch na jednu hromadu. Postavy jsou černobílý a načasování děje efektní, těžko uvěřitelný, tlačící na pilu. Strašně sem se nudil i po druhém shlédnutí. Prostě tomu filmu nevěřím skoro nic a nějaký jeho aspekty mi přišly minimálně morálně pochybný. Každopádně Dušek byl skvělej a Polívka ve vážný roli příjemně překvapil. ()

fleker

ano musime si pomahat, a to v kazde dobe,,,,,sme prece vsici na stejny lodi,,,ja treba jak furt jezdim do ruznejch prdeli, tak je vodeme vyzadovana sem tam naka ta pomoc,,,samozrejme ze po me nikdá nikdo nechtěl, abych schovával doma žida, to ne, ale treba na ulici se me turisti a stary lidi, co zapomeli cestu domu, ptavaj na cestu,,,a protoze sem tam taky větsinou prvne, tak sem jim vždycky odpovidal ze NEVIM jak se dostanou do bartolomějský ulice, nebo na poštu či kam,,,ale vždycky sem se proto cejtil jako pitomec, pritom nebyl duvod proc se tak cejtit,,,no a tak sem se rozhod, že jim budu vysvětlovat, ze tu taky nejsem doma, ze sem jenom turista, aby pochopili, proc to vlastne nevim,,, noale časem se ukázalo že to ty lidi vubec nezajima, ze je to dokonce nasira este vic, nez predtim,,,,,noa pak sem si v naky knizce precet, ze aby sme byli stastny, tak musime delat lidem radost,,,pomahat jim,,,,no vod ty doby jim teda pomaham,,,,,vždycky se na ně usměju a říkám třeba "jó to musite táááámhle paní" ,,, i když vim hovno kudy,,, ale lidi sou pak šťastný jako blechy,děkujou mi,,,a mně to taky dělá moc dobře, tak proč jim neporadit....i když se teda musim přiznat, že jak je vobčas takhle posílám na blind,,,tak se třeba stane, že na sebe během dne eště párkrát narazíme,,,a tudle se stala takova kuriozni situace, že pani ,velice stara pani, ktera hledala nemocnici, narazila na mě, místního dobroděje, a ptá se mě, že prej se tudy má dostat do toho špitálu, a ji povidam "no pani, ale to byste si zašla, a to mate štěstí že ste na mě narazila, protože do nemocnice to mate lepši tudyma",,,a řek sem ji ještě, v domnění že už ji nkdy neuvidim, že je to zkratka, a že ji to ušetří dvacetminut cesty,,,no a asi za hodku sem ji potkal znova a začala mi na namesti plnym lidi normálně hrozit, "...PREJ LEPŠÍ,,TUDYMA,,,JÁ CHTĚLA DO NEMOCNICE A VON MĚ POŠLĚ ZKRATKOU NA HŘBITOV..." ()

Mgb21

Dle mého názoru nejlepší Hřebejkův film!!! Výborný scénář, skvělí herci a úžasná kamera. Silný příběh bez jednobarevných postav. ()

luka4615

Hutné české drama s lehce načrtanými komediálními konkurami, které se vyjma silného příběhu může rovněž opřít i o mrazivě civilní herecké výkony a jedinečnou atmosféru. ()

ScarPoul

Aleš Březina je tupý kôň pretože tak rušiť hudbou dokonalý film je umenie. Doslova najhoršia hudba, ktorá je tak strašne vtieravá až ma išlo jebnúť. Jediná výhrada tohoto filmu. Vyslovene najlepšie dielo Hřebejka a Jarchovského , ktoré je neprekonaťeľné tak ako pre nich tak aj pre českú kinematografiu, keď si zoberiem že tento film bol nominovaný na oscara a nezískal ho a kolja ano tak mi až rozum zostáva stáť. Najlepšia rola Polívku aj Dušeka a koniec ma tak strašne dojal formou ľudskosti, ktorá tak strašne českému filmu chýba. Pretože tento realizmus ako aj u iných filmoch je podčiarktnutý autentickosťou s ktorou sa môže stotožniť každý. Rozprávanie Cassaia ako sa dostal z koncentráku a ako ich mučili tak isto posledná konfrontácia a takisto strašne veľa situácií skoro odhalenia sú vykradované a veľa tomu dodáva rozdielnosť kamier, jedna statická a televízna, druhá roztrasená a digitálna. Posledný záber s mŕtvymi dobrákmi je akoby obhliadnutie sa za strašnou minulosťou a viera v lepší zajtrajšok a práve preto vám síce po dlhom čase skladám klobúk pán Hřebejk. ()

PROROK14

Veľmi silný príbeh. Mám rád vojnové námety a toto je z vojny takže som si rád pozrel a musím povedať že minimálne tú nomináciu na oscara si naozaj zaslúži. A skvelý výkon Bolka Polívku. ()

rawen

Musím přehodnotit svůj pohled na tento film, který byl zkreslen faktem, že jsem jej nikdy neviděl v kuse celý. Jde bezesporu o jeden z nejlepších porevolučních českých kousků. Schází v něm totiž všechna klišé, na které jsme si v podobně zaměřených filmech už zvykli. Co zbylo je poctivé herectví, zaměření čistě na lidskou stránku příběhu a překvapivě smířlivý konec. Výborná záležitost. 8,5/10 ()

BoPo

To čo film robí zaujímavý nie je samotný príbeh, ale predovšetkým herecké výkony. Polívka a Dušek dokázali starú hereckú pravdu. Najlepší herci boli a vždy budú komici, pretože tí sú schopný zahrať čokoľvek. ()

murakamigirl

Bilancia: päť Českých levov a nominácia na Oscara. Prosím, nečudujte sa, skutočne chýbal len krôčik a český film s česko- slovenským obsadením by mal na krku vôbec najprestížnejšie filmové ocenenie. To, že nominácia nakoniec ostala nepremenená, je už len záležitosť čisto „vnútrooscarová“ a potenciál Hřebejkovej tragikomédie tým nijako neutrpel. Ešte pred vzhliadnutím snímky ma mučila zvedavosť, ako sa režisér popasuje so žánrom tragikomédie v spojitosti s tak ťažkou témou, ako je 2. svetová vojna. Takže som si nato pekne posvietila... a výsledok? Hřebejk vytvoril absolútne rovnocennú zmes drámy a čiernejšieho než čierneho humoru, ktorý vôbec neprekáža, práve naopak- v celom príbehu sa vám bude zdať nevyhnutný. Pozná svoje hranice a neprekročí ich- vďaka tomu film dostáva nový rozmer: bizarné situácie obracia do trefných úsmevných polôh, pri tragike nevsádza na surovosť, ale na dramatickosť a hoci hlavné postavy neprídu do žiadneho fyzického stretu, napätie sa dá po celý čas krájať. Samozrejme, nie je to len zásluha režiséra, silnému príbehu sekunduje skvelá hudba Aleša Brezinu, najviac ho však podčiarkuje dramatická vizualizácia a mrazivé výkony hercov. Ústredná herecká trojka Polívka- Šišková- Kassai bol skutočne zásah do čierneho. Zbytočné riešiť, kto z nich je lepší, to sú všetci, ich spolupráca je strhujúca a istí zvýšenie adrenalínu na minimálne 118 minút. Nedá sa nevšimnúť ani Jaroslav Dušek čoby chladnokrvný Jozefov priateľ stojaci viac na západ ako na východ, ktorý slová ,musíme si pomáhať´ zo seba najradšej súka, len ak ide o jeho vlastný prospech. Aj keď Hřebejkov počin má i menšie trhlinky, v porovnaní s hŕbou spomínaných plusov by bolo prinajmenšom smiešne vyhadzovať ich tu na oči. Pripravte sa na delostreleckú paľbu na vaše citlivejšie ja a vychutnajte si jedinečnú atmosféru tohto jedinečného filmu. ()

Terva

Ocenění: Oscar 2000 - nominace: cizojazyčný film (Česká republika) Český lev - cena kritiků, herec (B. Polívka), herečka (A. Šišková), režie, film, scénář; nominace: vedlejší herec (J. Dušek) Ceny českých kritků - Kristián za film FF Plzeň - cena diváků pro herce (B. Polívka), cena diváků pro herečku (A. Šišková) MFF Portland - cena diváků. CITÁT - Musíme si pomáhat. Včera jsem byl v ohrožení já... Zítra můžete být vy.......... ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)