Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

sirien

Hm. Nepamatuju se, za co jsem tomu dal jednu hvězdičku, možná za pokus? Pamatuju si, že jsem ten film viděl protože jsem byl prakticky vzato donucenej a hrozně, HROZNĚ sem se u něj užíral a celou dobu jsem jen doufal, aby té další splácanině českého masochistického sebemrskačství byl už konečně konec. ()

adriane9

Na mě tedy docela dlouhá stopáž, mělo to pár hluchých míst bez kterých by se s nímek obešel ale nic to nemění na tom, že to byla pecka. Předeším to je film vyčnívající nad všechny ostatní co se týče této problematiky a to včetně těch zahraničních. Nejvíc mě zaujal vývoj vztahu Polívky a Duška no a do přízvuku Anny Šiškové jsem se zamilovala už dávno :). Jako celek to mělo hlavu a patu, přesně takovou patu, která vám otevře brány do strachu a odporu k té době. Film starý 15 let a já ho zkoukla letos poprvé.. Hanba mě fackuje. Doporučuju! ()

Richie24

Za tento film si Jan Hřebejk zasloužil Oskara. A naprosto mimořádný Bolek Polívka stejně tak, ne-li víc! Tento film nemá hluché místo a Bolkovo herectví chybu. 5 ***** a ani o fous míň! ()

Gastovski

Vtipná a zároveň syrově mrazivá komedie, která naprosto perfektně definuje češství v protektorátních dobách. Herecky naprosto odzbrojující (nejlepší je jednoznačně Polívka/Dušek) a velmi mě bavila zvolená forma, kdy i na pozadí tragických událostí hrál pitoreskní hudební doprovod, který dodal na celkové absurdní grotesknosti. Po Kawasakiho růži druhý nejlepší Hřebejkův film. ()

Extrakritik

Pro mě jeden z nejlepších českejch válečnejch filmů. Ale je tam teda otřesná kamera. Chvilkama jsem myslel,že je chyba u mě,ale ne. Je to prostě pouze příšerná a rozechvělá kamera. ()

Kochanski

hřebejk předvedl, že zvládne i složitější látku než komedie! Myslím, že už mu nikdo "Nemusí pomáhat". Máme tu jednoho opravdu kvalitního a filmařsky dospělého režiséra! K*o*n*e*č*n*ě*, už jsem myslela, že český film žádnoubudoucnost nemá... Skvělý je i scénář P. Jarchovského a herecké výkony!!! ()

tragos

Dle mého názoru nejlepší český film minimálně za posledních 15 let (spolu s Obecnou školou). A zároveň, i přes svých současných 85 % v ČSFD, stále nedoceněný. To jste Češi??? ()

Eluin

Hezky vykreslena česká povaha i z jejího negativního hlediska, které bývá často (nejenom ve fimech) přehlíženo. Jinak Bolek hrál skvěle a Dušek rovněž.Hudba nebyla špatná, ale není to můj cup of tea.. ()

Páně

Nakonec přeci jen říkám své ano nejvyššímu hodnocení. Neboť skutečně jest "Musíme si pomáhat" Hřebejkovým nejlepším filmem. Velmi precizní charakteristika doby a lidí, počínaje studií povah, věrnými kulisami a kostýmy konče. Protektorátní prostředí funguje na jedničku. Je třeba vědět, že to více než dílem komediálním je takměr dílo filozofické, které si všímá české malosti i velikosti. I když koneckonců by se dalo paušalizovat i na hodnocení míry lidskosti v nás lidech, či naopak našich temných stránek. Protentokrát skvělé herecké výkony už vlastně jen podtrhují výsledný skvost. Toto dílo je díkybohu vyjímkou v současné šedé filmové tvorbě. Jsem tomu rád, ať už se tak stalo náhodou nebo cíleně. ()

robo7773

Na to že je to český film (keďže podľa mňa česká kinematografia poslednou dobou nič poriadneho nevyprodukovala) je to celkom fajn, ale aj napriek tomu museli Bolekovi pomáhať slovenský herci. Pekný príbeh z obdobia druhej svetovej, z pohľadu bežných českých občanov. Asi nezabudnem na Bolekovu vetu: Sem se posral. Ja proste mam Bolka zafixovaného ako komediálneho herca, a tu mi proste až tak nepasoval, ved to bol vážny príbeh z ťažkého obdobia, a on je stvorený na niečo ine, ved kto by zabudol na neho v dokonalom filme Kurvahošigutentag. ()

MickeyStuma

Duo Hřebejk - Jarchovský sáhlo po velice diskutabilním námětu z období německé okupace. Ukazuje, jak lehce se dalo dostat do podvědomí spoluobčanů jako někdo, co dotyčný není a nikdy nebyl. Život nebyl jednoduchý. Ať člověk udělal to či ono, vždy hrozila šibenice. Všichni aktéři podali vynikající výkon. Jaroslav Dušek zahrál svého kolaboranta neskutečně ďábelsky. Výtku bych měl na Richarda Tesaříka. Beru, že jeho projev zřejmě nebyl podle gusta, ale nadabovat ho Karlem Heřmánkem? Považuji to za jistojistě špatný krok. Dále nerozumím události po válce. Všechny kolaboranty sovětská armáda pozavírala, jen našim dvěma hlavním postavám se to vyhnulo. Přitom je za zrádce považovala celá ulice. To by mě mohl Petr Jarchovský vysvětlit. Nebo mi něco uniklo? Každopádně se jedná o skvělý artový snímek, který udeřil na tu správnou hlavičku a ukázal s hořkým humorem temné stránky obyčejného života za 2. světové války. ()

lemonova

Jan Hřebejk vo svojej najlepšej forme. Páčilo sa mi, ako skĺbil dramatickú a humornú rovinu príbehu, všetkého je tu tak akurát. 85% ()

Evander

Kvalitní hořká komedie z našich luhů a hájů a vůbec nejlepší herecký výkon Bolka Polívky, který jsem doposud viděl. Jen ta proklatá kamera mě místy přiváděla k nepříčetnosti. 80% ()

Besyn

No,očekával jsem od toho trochu víc.V současné české kinematografii je to rozhodně vysoko nad průměrem,ale moc mi tam nesedla ta zápletka s tím dítětem. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)