Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

Garch

To je taková síla, že po několikátém shlédnutí snad ještě lepší. Tady, po dvou filmech, které už jsou dnes klasikou, dosáhl Hřebejk pomyslného vrcholu. ()

Milky.

Ač už jsem českých filmů na tohle téma vyloženě přežraný, tak tady nemůžu nedat plný počet. Polívka s Duškem jsou tady vyloženě na Oskara. Jediné co mě štvalo byly rozmazané pasáže s polovičním frameratem, ale tam si nejsem jistý jestli nešlo jenom o chybu mé verze filmu. ()

Renfield

Téměř na place jednoho bytu výborně vystižená atmosféra doby, tedy vlastně dob. Dob, ve kterých se vše měnilo velmi rychle, což trefně vystihují životy hlavních postav, kteří si nejednou musí různými způsoby pomáhat. Snad nejvíce je to patrné u Josefa, který i přes své činy musí stále něco vysvětlovat a mnohé obětovat. Drama je to opravdu silné, snad i proto mi do něj ten občasný komediální nádech příliš nesedl. 75% ()

thunnus

Na českou tvorbu absolutní top. Polívka dokazuje, že není jen dobrý bavič, ale i herec a ostatní to taky nekazí. Kéž by bylo víc takových českých filmů. Bohužel to ale vypadá, že jich bude jako šafránu. ()

bellicek

Film přesně usazen v šablonách "dokonalosti", ovšem z nich vybočuje a ve mně zůstane asi jen Jan Malíř a jeho nádherná kamera. ()

Hepy13

Jedním slovem nádhera, vůbec jsem nečekal tak silný film. Polívka a Dušek naprosto parádní hercké výkony. Za posledních 15 let jeden z nejlepších českých snímků. Hřebejk je pro mě divnej režisér, jednou natočí film který mi vůbec nic neříká, jindy zase "vysekne" takovouto nádheru. ()

Olczyk

Skvělý Bolek Polívka v dramatické roli. Ještě že se našli odvážní lidé v tak těžkém období jen škoda, že těch sket bylo víc, ale nakonec I na ně došlo. ()

IvcaSammet

Asi jedno z nejlepších českých komediálních dramat, které jsem zatím viděla. Z filmu jde cítit beznaděj, smutek, nenávist, brutalita tehdejší doby, ale i láska a radost. Citlivé téma zpracované do opravdu vtipné komedie ... Proto nemůžu hodnotit jinak než plným počtem! Jedinou 'vadou na kráse' tohoto filmu byl možná až moc rozvláčný konec, ale i tak si nemyslím, že by to filmu nějak uškodilo. Herecký výkony byly absolutně vynikající a scénář skvělý. Docela se divím, že jsem na film nenarazila dřív ... ()

Lilloos

Nepředvídatelnost a propletenost osudů postav mě naprosto vtáhly do děje a až do posledních okamžiků nutily hltal každé slovo. A konečně taky název, který má svůj význam. ()

adelina8

Vtipné a odlehčené momenty během vteřiny střídají momenty mrazivé, které připomínají vážnost a absurdnost doby. Je fajn, že i u filmu z druhé světové války se může člověk zasmát. Nejde ale o prvoplánové vtipy, téma je zpracováno vkusně a především citlivě. Jedinou mojí výtkou je příliš dlouhá stopáž. ()

Vesecký

Jakkoliv nestojím s panem Hřebejkem na stejné myšlenkové lodi, musím uznat, že tento film se mu (v jeho případě výjimečně) povedl a právem jsme ho nominovali (nemýlím-li se) na Oscara. Je to hluboce lidský příběh o vzájemném vztahu lidí různých ras a přesvědčení. Film vznikl ještě v době, kdy bylo našimi novými ideology pokládáno rovnítko nacismus = holocaust, čehož stopami je film trochu poznamenán. Závěr zase ovšem jen ve zhuštěné podobě a bez analýzy ukazuje chování našich občanů k poraženým Němcům. Ani zde si, bohudík, Hřebejk s Jarchovským nedovolili nadbíhat sudetoněmecké ideologii, že těmi zlými byli Češi. A dokonce Brněnsko osvobodila Rudá armáda. Jen malý detail k začítku filmu. Polívka tam jede s kýmsi v autě, které má levostranné řízení, ačkoliv se jednalo o rok 1937. Možná to bylo auto dovezené z Německa... ()

WinstonS

Rok po slavných Pelišcích natočil Hřebejk svůj absolutní majstrštyk, kterým si navždy vybudoval režisérský pomník a naprosto brilantně vystihl dobu, v níž se lámaly charaktery. Tady neni třeba se příliš rozepisovat, ale stačí jen uznale smeknout až k zemi. Co v tonto snímku předvádí duo Dušek, Polívka, to je Mount Everest tuzemské porevoluční kinematografie. ()

Indian88

Super českej film, po druhým shlédnutí jsem sice o * slevil, stejně ale super strávenej čas. Dušek ve své klasické roli jak ho známe z Pelíšků nebo Pupenda absolutně nezklamal. Bolek se Šiškovou taky moc dobrej výkon. Snad jediný co mě ve filmu chybělo bylo větší mrazení v zádech nad osudama některých židů. A konec - kdy se nakonec zdálo, že osvobození nebude taková výhra a že mohli Bolka paradoxně zabít naši "zachránci" - je taky mazec. ()

elisheva

Jeden z nejlepších českých filmů. Herecký koncert Polívky i Duška, ale největší zásluhy patří Csongorovi Kassaiovi. Až na pár nutných poznámek k jeho pobytu v koncentračním táboře se nelituje a snaží se přežít. Nenajdu tady známky nějakého přehnaného snažení o sdílení osudu s lidmi, kteří prošli koncentračním táborem. Linie tohohle filmu se drží otázky: pomoc nebo zrada? Vidíme, že v případě postavy, kterou hrál Jarda Dušek, to není tak úplně jasné. ()

KOZEL84

No tak já si nemůžu pomoct,ale posledních 20 minut mě přišlo dost laciných a dokonale mi zkazilo celý (dost průměrný popravdě) film (Tesařík,Pecha,duchové).Ale Dušek a Polívka sou tradiční (skvělí) a Šišková kouzelná. ()

molcan2

Tento majstrovský kúsok z roku 2000 ma oproti iným filmom o holokauste vieru. Je úžasne vidieť, že druhá svetová vojna je stále výživnou pôdou pre brilantné výkony, ako je tento. Vzácny mix drámy, realizmu, komédie, napätia a čo ešte? Úžasná správa o tom, že telo a krv človeka je dobré, zlé a nerozhodné na tom že si musíme navzájom pomáhať, ale taktiež si musíme uvedomiť, že neexistuje čisté zlo a čisté dobro. Rok 1940, české mesto, kde patriot, spolupracovník (s nacistami), žije svoje každodenné dráma o prežitie so všetkým divným. Jemne zabalené do srdcervúcej komédie, tak že to už patri do ligy skutočnej klasiky. Čarovné a brilantné využitie symboliky, navlečené bravčové a zachytený potenciál mäsa židov, detský kočík prechádzajúci po ulici v meste duchov s ručným vozíkom vezúcim sutiny po konflikte... geniálne majstrovské ťahy. Toto si musia pozrieť ako filmofili tak aj obyčajný ľudia... nikomu by to nemalo ujsť. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)