Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

Rudinsky

Najlepšia úloha Bolka Polívky, perfektný scenár, výborná réžia v podaní tak trošku netradičného, ale opäť skvelého Hřebejka. Záver vytvára perfektné dotiahnutie drámy do konca. Škoda toho oscara, pretože tomuto filmu by som ho prial. Jeden zo stavebných pilierov českej kinematografie, na ktorý môžu byť "susedia" právom pyšný. ()

Jaccobos

Super hudba (Mein Gorilla), absurdita a napětí do poslední chvíle (bude zastřelen?), dokonalá komedie (Jaroslav Dušek), zoufalství obou manželů, když nemohou (ale musí) mít dítě.. To všechno naleznete v dokonalé syntéze zasazené do "doby přehmatů a unáhlých řešení" v podání Jana Hřebejka. Mohu bez nadsázky říct, že jde o jeho nejlepší film - a nejlepší český film vůbec. Film nezůstane ležet v kaluži sentimentality, jako většina filmů s Hittlerovskou tématikou, ale má šťávu, napětí, ironii a vtip. ()

toy79

Vynikající film Jana Hřebejka s fantastickou hereckou dvojicí Polívka - Dušek. Pro mě nezapomenutelný zážitek a důkaz, že Hřebejk umí natočit i film s vážnou tématikou. ()

DonQ

Tohle dílko by si určitě zasloužilo podstatně větší popularitu, řekl bych, že průměrný český divák ho má sotva v povědomí. V rámci žánru s ním za posledních dvacet let snese měřítko opravdu jen hrstka českých filmů. ()

zencitizen odpad!

Proboha, kdo tehdy Hřbejkovi poradil, aby většinu filmu natočil se zrychlenou frekvencí, aby ten obraz byl trhaný a pomalejší (něco jako efekt gain na starých videokamerách)? Nedalo se na to dívat. Krom jiného. ()

Zagros

Výtečný příběh, výtečné obsazení a pod taktovkou dvojice Hřebejk – Jarchovský vznikl jeden z našich nejlepších porevolučních filmů vůbec. Díky skvěle napsanému příběhu uprostřed běsnění druhé světové války se film stal dalším z těch, který si téměř celý zapamatuji na první dobrou. Závěr byl nádherný a smutný zároveň, což se povede málokdy. Mimo příběh musím vyzvednout i Bolka Polívku. Ten opět ukázal, že není jen skvělým klaunem, ale také skvělým hercem. Pochvalu si ovšem zaslouží i další herci. Anna Šišková - křehká i silná zároveň, ukrývaný Csongor Kassai a Jaroslav Dušek, u kterého nemá cenu psát žádná přídavná jména. :-) V roce 2000 po právu získali tvůrci pět Českých lvů, ač měli zdatnou konkurenci v podobě Samotářů a Kytice. Někdy v budoucnu se těším na další setkání a možná po něm přihodím i tu poslední pátou hvězdu. ()

wosho

Opět trefa do černého. Našim filmařům se prostě filmy o holokaustu prostě daří. Nemáme jich moc, ale pokaždé dokáží "nějakým novým" způsobem odvyprávět silný příběh. Musíme si pomáhat už svým názvem říká o čem je. O tom, že lidé jsou stejní, je jedno jestli je to Němec, Čech, Žid-dělí se jen na dobré a špatné. Že někdo kdo je pravověrným nacistou, může být i troskou co ztratí smysl života a zaslouží si náš soucit (skvělý výkon pana Huby) a normální česká ženská může být pěkná megera (skvělá Stašová) a to ani nemluvím o ustřední čtverce postav. Hlavně Dušek-jeho Wurst je přesně napsaný a zahraný sudeťák s přesnou psychologickou kresbou. Jedinou chybičkou je zde občas zvláště zpomalený záběr-kromě cesty pro doktora je to pro mě velice rušivé. Na závěr Musíme si pomáhat není komedie u které se člověk bude smát od začátku do konce. Je zde jemný humor, vycházející ze života, který dokáže nenásilně dojmout a zaslouží si Oscara víc než Tygr a drak. ()

eagle-eye

Jednoznačně nejlepší Hřebejkův film(jediný opravdu kvalitní), stejně tak to platí i pro herce v hlavních i vedlejších rolích. Scénáristicky je to bez chybičky, konec je naprosto bravurní. Smekám klobouk, velmi silný příběh a u mě jeden z nejlepších snímků porevoluční doby. Že nakonec neuspěl v Oskarovém klání nakonec svědčí o jeho kvalitě. ()

Bobek27

Další z těch mých mnoha oblíbených filmů. Lidský příběh, kde Bolek Polívka a Jaroslav Dušek hráli na Oscara. Kdo mi tam vadil a co se mi nelíbilo, bylo obsazení Anny Šiškové do role Marie, která jakožto slovenka neuměla česky a celkově mi tam vadila. Kvůli tomu, ale nebudu dávat méně než 5 hvězd. Co mě naopakt překvapilo byla vynikající němčina Martina Huby. Prostě fájf stárs! ()

F.W.Colqhoun

V minulosti patřilo k dobrému zvyku koukat na Hřebejka trochu skrze prsty. Muzikály, komedie... Žádná velká známka punku. Od té doby se toho hodně změnilo - laťka filmů, kde jde o umělecký tvar přinejmenším stejně jako o vejdělek, šla turbulentně dolů, takže i z těch nejoddychovějších Hřebejkových flicků (jehož nejnovější filmy jsou soudě dle hodnocení moc "posh") jsou relativně velmi slušné filmy. "Musíme si pomáhat" ale žádná relativní hodnocení nepotřebuje, protože se alespoň pro mne jedná o jeho dosavadní vrchol (ale všechno jsem ještě zdaleka neviděl). Šabach netřeba. Příběh ústřední dvojice-trojice-čtveřice Čížek-Čížková-Wiener-Prochazka, kde je každý tak trochu svině, a právě proto si musíme všichni pomáhat, je sice odlehčený, ale strašně pravdivý a moudrý pohled na to, jak se tady v kotlině už pár století společně plácáme a jak by to mohlo v ideálním případě fungovat dál. Jen trochu zamrazí, když si uvědomíme, že tohle natočil reisér se smyslem pro historický kýč. Že by pravda byla ještě o tolik strašidelnější? Herecké výkony v čele s mile šaškujícím Duškem a skvělým Polívkou táhnou na filmu nejvíc. Z dokumentu, který jsem měl možnost shlédnout jako bonus na DVD, vyplývá cosi, co i méně pozorný divák z Hřebejkových filmů hravě odtuší - totiž že si nevybírá kreativní herce jen z plezíru a že je jejich podíl na finálním tvaru značný; některé hlášky - "tetelivé štěstí", "teď vůbec nevím, co si myslíš / já taky ne..." apod. - jsou Duškovy resp. Polívkovy naprosto zjevně, a je to fajn. Kralují ale všichni - roztřesená Stašová, poprděný Pecha i impozantní Huba. Mé amatérské oko nezachytilo větší vady na provedení, snad s výjimkou nepochopitelného nadužívání trhavého, rozmlženého obrazu v některých "akčnějších" pasážích. Účel chápu, ale je toho tak nějak moc a dokážu si představit užití lepších prostředků se stejným, možná lepším výsledkem (střih?) - tolik můj skromný amatérský názor, ha ha ha ha ha. Dočkáme se od Hřebejka dalšího filmu, který bude tak přirozeně balancovat mezi dramatem a komedií? ()

J.Bourne

Svým způsobem dost drsná sonda do života za 2 sv. války. Takovej "českej pianista". Je to přesně ten tip filmů, které mám rád. Nechytí ani tak za srdíčko jako za myšlenku. Donutí člověka přemýšlet. Přemýšlet o hrůzách co se děli a o lidských životech za války. Ale dost mejch suběktivních názorů..Pět hvězd za skvělej příběh a úžasný herecký výkony v čele s Bolkem, kterej neuvěřitelně překvapuje v nekomický roli.. i když scéna Mein Gorrila..:D ()

Paity

Bylo to prezentováno jako veliká legrace s prvky černého humoru zasazené do válečného období. Těch míst pro zasmání bylo ale jako hub po půl ročním suchu. Jen pro Hřebejkovi oči nebudu dávát vysoké hodnocení. ()

aquiver

Výborný lidský film se silným obsahem, kterému však musím odpustit pár nadbytečných komických prvků a v některých scénách hlavně tu podivnou kameru, která rozmazaně a zpožděně trhá obraz, protože mě to jako diváka ruší... 85 % ()

provitamin

Keby som sa dejepis/históriu učil z kinematografie, tak by som nadobudol presvdčenie, že jediná vojna, ktorá sa kedysi odohrala, bola tá 2. svetová (a rozmýšľal by som že prečo sa volá druhá svetová keď bola vlastne jediná) a že jediný kto v tejto vojne trpel, boli Židia. Tí istí Židia, ktorí už desaťročia nelegálne okupujú Golanské výšiny v rozpore z medzinárodným právom a zabíjajú Palestínčanov, keď sa títo začnú dožadovať svojich práv, pričom medzinárodné spoločenstvá sa len mlčky prizerajú a nanajvýš vyjadria znepokojenie nad situáciou. Prečo nikto nenatočí film o tomto? Napriek hore spomenutému ideologická dvojka Hřebejk-Jarchovský natočila kvalitný film so zaujímavým scenárom a charaktermi ľudí. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)