Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

PaRi

Jsem na tom z názorem stejně jako igi. B. Proč mám u české kinematografie po roce 1990 většinou pocit, že jsem všechna ta témata už viděl a mnohdy v lepším provedení? Navíc dost dobře nechápu neustálé obsazování Polívky. Jako mima nedostižného klauna a divadelníka jej velmi uznávám. Herec je, podle mě, druhé kategorie. ()

Astrebleue

Jednoznačně můj nejoblíbenější novodobý český film z protektorátní tématikou.Herci v hl. rolích skvělí, příběh úžasný ale nejkrásnější je pro mě hudba Aleše Březiny, která perfektně snímku sedne. ()

MRPitivier

Další mistrovské dílo pana režiséra Hřebejka! Příběh zasazený do českého městského prostředí za druhé světové války, kde hlavními motivy jsou kolaborace, strach a lidskost, je dokonale zpracovaný a výjimečně zahraný! Herecké výkony Bolka Polívky či Anny Šiškové jsou na nejvyšší úrovni! odhodlanost jejich postav zachránit židovského uprchlíka zdobí celý filmový zážitek! Jejich radost, strastI i slasti prožíváte s nimi naplno, jako kdyby jste stáli vedle nich a žili těžký život v Protektorátu! Obdivuhodné dílo s nominací na Oskar za cizojazyčný snímek nelze jinak než doporučit! ()

Mysho

V poslednej dobe som videl dostatok filmov z prostredia 2. svetovej vojny a myslel som si , že tento film nebude ne ako vyčnievať . Prvá polovica filmu tomu nasvedčovala a vyzeralo to na další smutný príbeh žida ktorému sa podarilo odísť z koncentráku (nieže by sa mi takýto dej nepáčil ale už by toho bolo veľa) , ale opak je pravdou , v druhej polovici filmu sa strhol dej úplne iným smerom ako som očakával a zostal som milo prekvapený . Fakt klobúk dole a na tunajšie pomery jeden z najkrajších filmov aké som videl. ()

giaruj

Film Musíme si pomáhať je dobrý. Čo sa môže niekomu zdať ako fascinujúce (hudba, trhaná kamera), inému príde zbytočne rušivé. Prikláňam sa k tej druhej skupine ľudí. Má náboj, silu, zápletku ale stále je to lepší priemer. Plusom sú herecké výkony Slovákov (Šišková, Kassai, Huba) - dôkaz o hereckej exilovej ére slovenského filmu. ()

Amras

Hřebejk - Jarchovský. Vždy, když slyším tuto dvojici, tak můžu očekávat velmi kvalitní film s vynikajícím scénářem. Ani v tomto filmu jsem se nespletl! Rok po uvedení Pelíšků se Hřebejk pustil jak jinak než do dobrého filmu. Ve filmu se mi asi nejvíc líbila role Jaroslava Duška. Ale i ostatní jsou již zkušení herci. Ale na druhou stranu tento film už není zase tak moc vtipný jako Pelíšky. Ale tento příběh je velmi silný. Určitě se takovéto příběhy lidí někdy staly. Škoda, že zde lze dát pouze 5 hvězdiček. Tento film by si jich rozhodně zasloužil víc! ()

Iamthewalrus

Už dlouho mě žádný film neuchvátil tak jako tento snímek. Jak námět tak herecké výkony byly naprosto jedinečné. Film jako celek v člověku zůstane ještě dlouho uložený a dává spoustu podnětů k přemýšlení. Vřele doporučuji. ()

topi80

Televizní inscenace, která se omylem dostala do kina. Nebo tomu bylo jinak? Polívka s Šiškovou se snaží nějak přežít válku, aniž by vás do její atmosféry vtáhli, mezitím ukryjí Žida, o kterém vám tvůrci nic neřeknou, tudíž je vám cynicky řečeno ukradený. A párkrát přijde na návštěvu nesnesitelně přehrávající Dušek. Na konci ve stylu "co jsme si, to jsme si" se všichni usmíří jako v těch nejzbytečnějších seriálech z produkce ČT. ()

dawnie

Depkovnější Hřebejk mě potěšil. Stejně jako u Pelíšků tu je krásně vybalancovenej poměr zádumčivosti a jemnýho humoru - i když tý zádumčivosti je tu o něco víc. Název filmu se v příběhu ukázal v tolika obměnách, až mě z toho mrazilo. ()

Azrail

Vrchol české kinematografie přelomu století a současně vrchol Hřebejkovy filmové tvorby, který už bohužel nikdy nepřekoná. Skvělý scénář, režie a především herecké výkony. Polívka hraje na 150%, ale ani ostatní herci, jako Dušek, Šišková či Kassai se rozhodně nenechávají zahanbit. Jen škoda, že takové filmy už tady nevznikají. 110% ()

hazdrova

Veľmi príjemná vojnová česká dráma. Csongor neviem síce, čo akože mal byť za národnosť, lebo čeština ani slovenčina to nebola. To mu nevyšlo. Bolek v dramatickej roli je pre mňa novinka, ale príjemné prekvapenie. 3,6* ()

G04T

Neskutečný filmový zážitek. Klobouk dolů všem zúčastněným a hlavně Březinovi za úžasnou hudbu. Nedivím se, že tenhle film šel na Oscary. ()

herrbierer

Můj zdaleka nejoblíbenější hřebejk. Vůbec mám radši jeho vážnější filmy, než komedie. Skvělí herci (Polívka s Duškem jsou opět až neuvěřitelně uvěřitelní), navíc působivě obrazově stylizované. Scénář z pera Jarchovského je sice opět tak trochu prvoplánový, ale přesně odměřená dávka (tj. ani moc, ani málo) patosu to zachraňuje tak, že vám to ani nevadí. Navíc Hřebejk + herci to jistí. ()

merva

Skvělý, dojemný a dobře natočený snímek. Krásně nám nastavuje zrcadlo toho jak jednáme když nám jde o kejhák. To, že si z pravidla každý hlídá jen svou řiť nejlépe vystihuje postava souseda v podání Jiřího Pechy. Za okupace řve na celou ulici "Achtung hier ist Jude!!!". Když jsem ho na konci viděl v protifašistickém odboji zdravit žida Davida, řikal jsem si,sakra jak se ten asi chlap asi mohl cítit...Jarchovskému se povedlo napsat postavy každému herci na míru. U tohoto snímku poprvé a buhužel pro mě i naposled skvěle zafungovala symbioza Jarchovský - Hřebejk. ()

HarlanWade

No, Pelíšky si Hřebejk nasadil hodně vysokou laťku. Tu také nepřekonal (což už snad ani nikdo nepředpokládal), zato ale všem ukázal, že to nebyla náhoda a že je chytrý a kvalitní, jako málokterý jiný český režisér a ještě k tomu hravě zvládá vícero žánrů. V tomto filmu dokázal opět naprosto dokonale trefit atmosféru doby, která byla sama o sobě dost krutá a nelítostná a tak je hlubší, dramatičtější a celkově o dost vážnější zpracování naprosto na místě. Herecké výkony seděly a spojením toho všeho vznikl film, za který se česká kinematografie rozhodně nemusí stydět - naopak. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)