Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

frantisekly

Ten koniec, no to snáď nie. Aj keď žijeme na zlom poludníku stretu mocností, nemôžeme donekonečna vravieť ,,čo sme si, to sme si" , hlavne že sme Slováci alebo Česi. Horst Prohazka síce pomohol kamarátovi, ale bol to nácek! Nezaslúži si nijaké sympatie! Veď Horst Prohazka bol pritom, keď rodina Davida Weinera putovala do Terezína, on nasťahoval do Weinerovskej vily Kepkeho famíliu! Zaslúži si trest! Nemôžeme relativizovať donekonečna! Herecké výkony boli veľmi dobré. Páčila sa mi Simona Stašová ako Libuška Šimáčková - sedia jej úlohy žien z pavlače. ()

LadyDoriana

Bez pochybností jeden z nejlepších českých filmů, který ukazuje na neobyčejnou sílu humanismu. SPOILER.Momenty, kdy Bolek objímá Žida a pláče, patří k nejsilnějším zážitkům u filmu. Stejně jako když umožní své manželce mít s ním sex, aby měli dítě a unikli podezření. Je to podle mě jedna z mála Bolkových vážných rolí, ale perfektně zahraná, škoda, že jich nemá víc. Když pak projíždí s kočárkem šťastně troskami města, místy mě až mrazí. Veledílo. ()

Rathe

Ne všichni věděli co dělat, aby dobu 2. světové války nějak přečkali, ale někteří to věděli. A obětovali proto někdy všechno. Úplně všechno. Ano, ačkoliv to je film o příšerné době, tak to podal někdy až vtipně jindy úsměvně. Takže člověk občas nevěděl, či se smát nebo plakat. Nejvíce se mi asi líbila role Anny Šiškové. Té jsem věřil úplně vše. ()

Ganka

Skvělý důkaz toho, že i my, Češi dokážeme natočit skvělý biják. Nemám co vytknout, naopak pochválím Polívku za to, že ukázal, že umí zahrát i víc než jen chlípného alkoholika. Možná kdyby se vynechaly komediální prvky, tak by měl člověk z filmu komplexnější a hlubší zážitek, ale třeba by to jenom uškodilo, kdo ví. ()

andydufrsn

tenhle film, je prostě super. Super vážný lidský příběh, který přesně a lehce odlehčuje Duškova postava. Film je přesně v okamžiku kdy má být vážný, vážný a kdy má být úsměvný, úsměvný. Všichni herci do jednoho podali skvěký výkon. Za mně prostě bomba! ()

Tereza11

Hřebej je prostě bůh, a kdo si myslí že ne, ať se koukne na tenhle film... Tohle je tak lidsky natočený i zahraný, je z toho cítit beznaděj a zároveň naděje...strach, kuráž, vlídnost, úzkost, soucit pochopení...opravdu lidský tím nejvic hezkým způsobem...Bolek předvedl skvělý herecký výkon... ()

Lukke32

Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů. Brilantně, zajímavým stylem natočeno - kamera je jednoduše parádní. Polívka i Dušek jsou úžasní a Anna Šišková? NÁDHERNÁ, nesmírně přitažlivá žena, moje femme fatale ♥ Trefa do černého. ()

lucia.bohrn

Českými Lvy ověnčený snímek Hřebejka a Jarchovského patří jistě k lepším dílům naší soudobé kinematografie. Příběh napínavý, přes tragičnost kontextu doby úsměvný, však nepostrádá několik klišé, kterým se já osobně zdráhám uvěřit. Transformace vyděšeného kamaráda Čechoněmce a přisluhovače (Dušek) Čížka (Polívka) v odpovědného a neohroženého přechovávače židovského uprchlíka, to dokáže vsugerovat divákovi jen takový herec jakým Polívka je. Nemá to logiku, nesedí to. Nesedí mi ani plachý souhlas manželky Čížka s tím, aby ji oplodnil jejich host. Naštěstí herci to podávají tak znamenitě, že se tato fikce stává velmi přirozenou. Nerozumím záchraně Duška ze strany Polívky na konci filmu. V bojácné osobnosti by teď mělo všechno "prasknout", měla by se vylít ta "nádrž" strachu,stresu, držená v sobě době okupace, Čížek by měl do očí Čechoněmci zařvat vše, co v sobě držel... ale zachraňovat? Co je to za nelogické gesto? Nerozumím. Klišé je konečná scéna s zemřelými sousedy, sedícími za stolem. Doják nehodný kvalit autorů. Pokud by se podobné "poetické" alegorie objevovaly během filmu, nedbám. Zde ale, jako stylem - v rozporu s předchozím dějem - naprosto překvapující koncovka působí jako levná manýra. ()

plachejD

Musíme si pomáhat: Nic jsem nečekal a byl jsem hodně příjemně překvapený. Film je zasazený do smutného období protektorátu a vykresluje přesně různé povahy lidí v malém městě, jak šel čas v průběhu protektorátu. Proč se na tento film podívat? No protože Vás naprosto spolehlivě vtáhne do toho prostředí a do doby ve které se odehrává. To chování a povahy lidí se nemění a věřím tomu že přesně takhle to tehdy bylo, ať už se tak někteří chovali z vypočítavosti a chamtivosti či se nechali zblbnout totuo ideologií, nebo na opačné straně jen ze strachu o vlastní existenci a přežití. Nikdy nezapomenu scénu kde sedí pan Pecha s páskou RG (chvalně i nechvalně známé Revoluční Gardy) již po odsunu Wermachtu vedle žida, na kterého předtím volal hlídku Wermachtu. Ten jeho provinilý výraz mi utkvěl v hlavě i po několika letech od prvního shlédnutí tohoto filmu. Nebylo by špatné, než se na film podíváte, aby jste alespoň něco málo o tomto období našich dějin věděli a mohli tak lépe pochopit podstatu filmu. ()

RadekV

Kdo jsi bez viny, hoď kamenem. Dějiny válečné Evropy a lidské malosti i velikosti na pavlači bytu pana Čížka. Za mě oskarový film. ()

zuzam

Pro mě jeden z nejlepších polistopadových filmů, který si plně zasloužil řadu ocenění. Pro Bolka Polívku je to životní role, ale skvělý je i Jaroslav Dušek a Anna Šišková, výborně jsou napsané i vedlejší malé roličky. Film má skvělý děj, spád i závěrečnou pointu. Smutné i veselé zároveň, přehlídka statečnosti, soucitu i lidské malosti. Nemám co bych vytkla a na film se ráda podívám znovu... ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)