Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

YuriBS

Vynikajúci český film z obdobia druhej svetovej vojny. Pôsobí veľmi autenticky, ale mohol by byť ešte lepší, ak by udržali túto atmosféru po väčšinu filmu. Typický inteligentný humor tomuto filmu vôbec neuškodil, ba naopak ho len vylepšil a spríjemnil niektoré dramatické chvíľky. Podľa mňa jeden z najlepších českých filmov zo súčasnejšej kinematografie, ak nie najlepší. ()

Lion438

Ani jsem nevěřil, že se dá na našem malém českém filmovém rybníčku něco takového vyprodukovat. Skvělý film. Hlavně má nejen uměleckou, ale i dokumentární a historickou hodnotu a takových snímků není nikdy dost!!! ()

honzzicek

Velice zajímavé a kvalitní dílo, popisující příběh skrývajícího se žida a rodiny, u níž se schovává. Podle mě nejlepší film Jana Hřebejka. ()

sirnene

Když jsem četl v novinách titulek u Hřebejkovo Kawasakiho růže, že "Hřebejk zvážněl" spadla mi čelist, jak totálně stupidní může kritik být. Tento film mám v sobě neuvěřitelně silné svědectví o hrůzách války. Kdykoliv film vidím prosím hlavního / Autora / na nebesích, aby moje děti nezažili válku a podobné utrpení. ()

Lazy87

Příjemný film z prostředí 2. světové války, který dokonale vystihuje již název. Zvlášť herecký výkon Jaroslava Duška byl hodně dobrý. Bolka mám radši v komediálních rolích, ale v tomto filmu mě překvapil. ()

Fannyss

Nechápu ty , kteří jdou se svým hodnocením pod 3* a méně , vždyť tento film se povedl na plné čáře. Za tento hrdinský skutek , který Bolek Polívka a Anna Šišková v tomto filmu vykonali by si zasloužili metál. ()

JerryPilsen

Dokonale ukázaná česká povaha se vším všudy.Trochu odlehčené,ale ne moc.Ve správných chvílích i hodně napínavé.polívka hodně věrohodný. ()

vyhnalek

Tenhle film mi strašně připomíná italský Život je krásný. Oba dva filmy zpracovávají podobné téma, podobným způsobem a oba dva jsou podobně oceňované. Mne však přijde, že jsou věci, o kterých se nemá žertovat nebo pokud se o nich žertuje, tak nechtít po divácích velké city. Copak Monty Pythoni chtěli, aby se někdo dojímal při životě Briana? Určitě ne, tak by to neměli chtít, ani tyto dva filmy, protože podle mne jim toto rozdvojení ubírá na působivosti. Škoda, jinak dobrých tvůrců. ()

A.Hu_

Vynikající film, vynikající výkony Bolka i Duška, vynikající práce Hřebejka. Mrazivý pocit z obrazů doby a při závěrečných titulkách blahý pocit z toho, že my toto zažívat nemusíme. ()

Andy_Larkin

Skvostné dílo a zasloužená nominace na Oscara. Vážnost tématu se zde nenápadně a nevtíravě mísí s určitou komikou, až lehkou groteskností, která tak tomuto filmu dáva nadhled a švih. Nechápu, proč pro Jaroslava Duška za jeho výborné ztvárnění kolaboranta Prohasky nekápl lev. Macháčkův zhulenec ze Samotářů je sice také dobrý, ale dle mého názoru to zas není tak těžké zahrát. Kdežto Duškova role, kde s naprostou suverenitou a přesností ukazuje (ne)charakter kolaboranta, o kterém vlastně chvílemi nevíte, jestli je opravdu taková svině či ne, je daleko těžší a nevděčnější. Na každý pád, takovýto český film bychom v současnosti v kinech potřebovali jako sůl. Hřebejk může být kritizován ze všech stran (a například od takové "legendy" jako Zdeněk Troška to tedy opravdu sedí), ale nedá se mu upřít, že má velký talent a cit. Prokázal to již několikrát, v tomto filmu speciálně. ()

Jurge

Najlepší český film. Ja viem, ešte som dosť nevidel, ale to už by musel byť úplný skvost, aby prekonal tento...úplný skvost. Perfektne vystavaný, perfektne napísaný, perfektne zahraný. Nie je tu snáď jediné slabé miesto. Dokonalá atmosféra, je tu napätie, láska aj trochu humoru. A hlavne absolútne brilantný Bolek Polívka, vynikajúca Anna Šišková, excelentný Jaroslav Dušek, výborný Csongor Kassai ( to sa ešte nepitvoril v Profesionáloch ), kvalitný Jiří Pecha a všetci ostatní. Možno príliš veľa superlatívov, ale tento film si ich naozaj zaslúži. ()

Ospalek

Bolek Polívka si začíná pohrávat s dramaty a nemohu říci, že mu to jde, musím říci, že mu to jde výborně. Ušatý žid byl předmětem lidské solidarity a pomoci, prostředníkem toho, co spojilo spoustu lidí k sobě. Když stáli při zrození nového života, bylo jedno kdo zastává jakou funkci. Byl tam kolaborant s Němci, bolševik a kapitán Rudé armády, žid, který se 2 roky skrýval ve špajzce a také odbojář, který nevěděl na čí je straně. Poznali, že je život krásný a aspoň na chvilku si připadali šťastní v tomto krutém světě. Filmy z 2. světové bývají velmi silné a povedené, ačkoliv nemám moc v lásce, když je probíran osud jedné konkrétní osoby (skupiny), tak toto "dílo" bylo krásné, dojemné a přitom úplně překvapivé. Klobouk dolů Bolku! ()

shakeXL

Mám celkově velice rád filmy s válečnou tématikou a líbí se mi také filmy a seriály, které ukazují naši domovinu v té pokřivené době. (operace silver A, vlak dětství a naděje apod.) Na tuhle dobu se nesmí zapomínat a musíme jen doufat že v dnešní době kdy je na vzestupu společenský i politický morální úpadek to nevygraduje do podobné situace. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)