V utajovanom americkom vládnom laboratóriu prebiehajú experimenty s podivuhodným obojživelným monštrom nájdeným v Amazónii. Vie sa o ňom veľmi málo – domorodci ho uctievali ako boha, môže dýchať na vzduchu aj pod vodou, podobá sa človeku a je považovaný za nebezpečného tvora. V laboratóriu ho väzní a bezohľadne skúma ambiciózny vládny agent Richard Strickland (Michael Shannon). Zaobchádza s ním skôr ako s biologickým materiálom než ako so živou bytosťou. Svojím experimentovaním neberie ohľad na to, či objekt skúmania zostane na žive alebo nie. V rovnakom laboratóriu pracuje nemá upratovačka Elisa (Sally Hawkins) a keď sa náhodou stretne s uväzneným stvorením, dokáže s ním nadviazať komunikáciu, ku ktorej nie je treba žiadnych slov. Stačia im gestá a emócie. Elisa ho nevníma ako nebezpečného netvora, cíti predovšetkým jeho strašnú osamelosť. Je to aj tým, že táto záhadná bytosť má jednu základnú podobu vody. Ako voda prijíma tvar nádoby, tak aj tento vodný tvor prijíma vlastnosti každého, s kým sa stretáva, a odráža tak jeho agresivitu aj osamelosť alebo bezpodmienečnú lásku. Vďaka tomu sa medzi ním a vnímavou Elisou vytvorí silné puto. V okamihu, keď hrozia ďalšie brutálne pokusy, Elisa pochopí, že je čas na spoločný útek. A pretože sme v 60. rokoch minulého storočia, nezaobíde sa to bez účasti sovietskych špiónov. (CinemArt SK)

Pavlínka9

13 nominací na Oscara? Jako dop*dele za co?? Řekla bych, že jako na potvoru to získá hodně ocenění. Za mě - rozhodně ne. Oscarový favorit to pro mě není. Je to pro mě Del Toro, jak ho znám za ty desítky let, ale ne na Oscara. Gratuluji, že se dostal tak daleko - to mu přeju, ale ne s tímhle filmem :) Chápu ke konci na co si to "hraje" - tichá romance, kde bez jediného slova pochopíme vše, ale mě to přišlo tak laciné a já si nemůžu pomoci, ale tak "nefilmařské". Oceňuji nahou hlavní představitelku - to chtělo koule, Michael Shannon je skvělý a Richard Jenkins byl pro mě krásným oživením. Ale jinak dávám za dvě a to jsem vůbec ráda, že jsem to dokoukala, protože už po hodině jsem se obávala, že to vypnu, protože mě ani nezajímalo jak to dopadne :D :D ()

elanius

(11/2018) / The Shape of Water u mňa do bodky naplnil definíciu hodnotenia: "tak toto mi nesadlo". Uznávam nesporné vizuálne, režijné a herecké kvality filmu, ale osobne mi film len prebehol pred očami bez efektu. Podľa mňa jeden z dôvodov, napriek docela ujetému námetu je predvídateľnosť kam sa všetko uberá. Najviac som si určite užil Shannona, toto sú jeho úplne postavy. (6/100) ()

terunka003

Pohádkové, láskyplné, přátelsky nepřátelské, neobyčejné, napínavé, dramatické, jiné, nečekané. Naprosto unikátní výtvor G. del Tora, o kterém se dá napsat spousty superlativů. Příběh zcela nevšední, zápletky a rozuzlení nečekané. Snad po dlouhé době jsem netušila jakým směrem se děj vyvine. Natočeno pro lehce náročnějšího diváka, atmosféra trochu ponurá, pár vtipných okamžiků, následovaly drastické scény (černé prsty jako ty Brumbálovo v posledním tažení), asi bych tam s nimi žít nemohla, vše sladěné do modrozelené. Dost zde vynikala otázka toho, že hlavním postavám nikdo nerozuměl, byly sami, kam se v životě dostaly, a přesto je tyhle výjimky sbližovaly. Herecky mě Sally trochu dráždila, přesto dobrý. Octavia fantastická a Michael Shannon - ten je prostě čím dál lepší, nemohla jsem od něj odtrhnout oči a odtáhnul celý film. Hudba skvělá. Tohle bylo zvláštní, pohádka pro dospělé - jak již bylo řečeno, ve zpětném pohledu to možná trochu drhlo a bylo to zdlouhavé, nicméně naprosto skvělý zážitek. ..mám strach si jít vyčisti zuby do koupelny, aby tam na mě ve vaně nečekal nějaký vodník.. ()

venison

Myslím, že další filmový počin del Tora "Tvář vody" je kritikou příliš přeceňováno.. Řemeslně zvládnuto skvěle, celková atmosféra parádní, příběh ucházející, herecké výkony ujdou.. Jen mi tak nějak vadilo, že už tu vše bylo.. Láska mezi ženou a netvorem, deltorovské kulisy, žabí muž je oprášen z "Hellboye", armáda, výzkum atd. "Tvář vody" se deltorovsky tváří jako pohádka, která je nasáklá syrovou dospělostí (např. masturbace).. Ač byla Sally Hawkins skvělá, mnohem více mne bavily barvitě propracované vedlejší postavy v podání Richarda Jenkinse a Octavie Spencer.. "Tvář vody" nenudí, neurazí a pobaví, ale asi se nejedná zrovna o snímek, který mi zůstane zaryt hluboko v kůře mozkové.. ()

noriaki

Přemýšlím, který oskarový film mě zklamal nejvíc. Loňský angažovaný Moonlight jsem z principu neviděl, takže to vypadá, že se o pořadí na stupních vítězů poperou Birdman, Titanic a Tvář vody. První s třetím mají společné excelentní herecké výkony, druhý s třetím luxusní výpravu a první s druhým výbornou režii. No a celá trojice to, že mě z nějakého důvodu rozčilovaly. Konkrétně tady to byl stupidní příběh plný logických děr a jednorozměrných postav. Jestli existuje nějaké klišé, tak v tomhle filmu je. Není v něm jediný charakter, který by nedefinovala škatulka, či nálepka. Pak si věřte nějakým mezilidským, nebo mezitvorovým vztahům. Aby toho nebylo málo, Guillermo del Toro si dal s vyprávěním na čas, takže se snímek úmorně vlekl. Výprava je doopravdy nádherná, ovšem i ona se omrzí. Jo, abych nezapomněl, vypnul jsem to deset minut před koncem, těsně po finální konfrontaci. Vím že by děj pokračoval dál a dokonce vím i jak. Troufám si ale tvrdit, že můj konec je lepší. ()

Eleanor05

Guillermo del Toro tentokrát, po kýčovitém a CGI přeplácaném Crimson Peak, vsadil na civilnější, realističtější příběh a na méně sošné a starší, o to však talentovanější a charismatičtější herce, což byla samozřejmě dobrá volba. Sally Hawkinsová je výborná a Michael Shannon snad ještě lepší, ale ten je výborný všude, kde se objeví. Scény jsou hezky provázány, první hodina filmu je velmi zábavná a napínavá. Bohužel, druhá hodina stopáže se už řadí spíše do průměru, skoro všechny dějové linie se dají odhadnout dopředu, například hrdinčiny jizvy na krku jsem správně určila už od prvního záběru na začátku snímku, taktéž úplný závěr filmu jsem tipla správně. A tato vypočitatelnost mi docela dost vadí. Scénář je dobrý, hudba je dobrá, příběh má docela originální nápad, který se ale sveze až moc rychle do nudnější a očekávatelné love story. Nejlíp z toho nakonec vyšli herci, kde počítám, že Sally Hawkins bude nominována na Oscara a přála bych nominaci i Michaelu Shannonovi, ale ani zbytek osazenstva příliš nezaostává. Shape of Water je dobrý film, ale s neoriginálním průběhem a Guillermo del Toro se pomalu, ale jistě šplhá nahoru. Ještě tak dva filmy a možná se i přiblíží svému mistrovskému Faunovu labyrintu. PS: Ta hodnocení 1*, 2* tady myslíte vážně? 70%? A hollywoodské blbiny jako Marťan, nebo ultra zdlouhavý Blade Runner 2049 od vás dostávají 4*? Tohle fakt nepochopím. ()

hroubek

Mám rád filmy Guillermo del Tora, protože je dělá jinak. Je v nich stále cítit to fanouškovské srdíčko, a taky plnění si svých snů. A to se mě hodně líbí. Na Tvář vody jsem se začal těšit hned co jsem uviděl originálně pojatý trailer. A jsem rád, že mě del Toro svým filmem nezklamal. Tvář vody je ve své podstatě pohádka pro dospělé, a mě to hodně sedlo. Del Toro si opět svůj film vymazlil do posledního detailu a je radost sledovat s čím vším přijde. Film si na nic moc nehraje, a je ve spoustě věcech hodně upřímný. Dost otevřeně kritizuje danou dobu, ve které se film odehrává, ale dělá to v rámci příběhu, než aby na tom stavěl, i přestože by to šlo. Film je ve své podstatě o lásce a hledání někoho druhého k sobě. A del Toro tento příběh obohatil o fantasy prvek a pohádkový háv. Film má taky nádherný soundtrack od Alexandera Desplateho. Velmi se mi líbilo, jak je film vizuálně udělaný. Jak si to hraje s hudbou, myšlenkové pocity hrdinky jsou v několika scénách vyjádřeny slovy, které jdou z televize, práce s atmosférou a napětí, opakování daných scén, práce s informacemi. Oceňuji odvážné pojetí některých scén(muzikálová scéna, milostná scéna v pokoji plném vody). Celkově je del Torova režie velmi hravá a nápaditá. A totéž platí i o hereckých výkonech. Sally Hawkins předvádí skvělý výkon, a já jí dost obdivuji, že vzala a ke všemu zvládla tuto roli. Určitě to nebylo snadné a příjemné, ale všechny ocenění, které dostane jsou zasloužené. Michael Shannon si zas vystřihl slizkého záporáka a jde mu to skvěle. Shannon tyto postavy umí a tahle role mu sedla. Richard Jenkins je hodně fajn, a totéž platí i pro Michael Stuhlbarga. Příjemně mě potěšila Octavia Spencer, jenž svou roli zvládla dost dobře a byla sympatická. Obrovskou pochvalu si zaslouží Doug Jones za titulní monstrum, kde opět předvádí, že i pod velkými vrstvy masek je velmi dobrý herec. I přes všechny pozitivní pocity z filmu, jsem byl místy trochu zklamaný. Moc mě nebavila ta zápletka s Rusy, a rozhodně by šla prostříhat. Bylo fajn, že se film nebojí být krvavý a krutý, a mít pár nepříjemných scén. Hodně mě překvapilo, jak byl film v některých scénách dost odvážných a rozhodně jsem tam ty scény nečekal. Tvář vody je zajímavý a dost dobrý film, který mě udělal velkou radost a rozhodně si své ceny zaslouží. ()

JohnSmith

Romantika mezi "kráskou" a zvířetem. No, tenhle film mě kdovíjak neoslovil, vlastně jsem se docela dost nudil. Kladně hodnotím retro výpravu a Shannona, ale jinak slabé. ()

VanTom

Kouzelná, lehce zvrhlá pohádková romance se nevyhýbá nahotě, krvi ani sprostým slovům a oplývá retro "francouzským" šarmem počátku 60. let, takže se jí přetěžko odolává. Předvídatelně sice obkresluje hodněkrát viděnou příběhovou kostru "zakázané lásky / přátelství s monstrem / vědeckým experimentem", ale jisté režijní vedení a vizuální cítění Del Tora, spolu s vynikajícími hereckými výkony, ji nad ni povznášejí. ()

Yoda sama

Raz ročne príde film, ktorý mi pripomenie, prečo vlastne tak moc milujem filmy. Variovaním rôznych žánrových prvkov, odkazmi a zasadením na dobu prosperity tohto umeleckého smeru, či prostým spôsobom snímania a navodenia ducha klasického rozprávania, to všetko však krásne nabúrané špecifickým prvkom, ktorým bola tento krát del Torova láska k temným kostýmovým fantasy a ťažko stráviteľným podivnostiam. A tento krát (a po dlhej dobe) si ma taktiež na plnej čiare získal, za čo čiastočne môže ďakovať aj hercom na čele s Shannonom a Desplatovej čarovnej hudobnej posile. ()

Mishqo

75-80% ... Krásny príbeh nepoškvrnenej lásky s fantasy nádychom, dych berúcim vizuálom, uchu lahodiacou hudbou, prekrásnym "monštrom" a presvedčivým herectvom. Či to vyhralo Oscara právom nebudem hodnotiť. Určite ma to neuchvátilo najviac spomedzi nominovaných, ale film úctyhodný to určite bol. ()

VasaX

Námět mě zaujal. Ale do kina jsem se na to už nedostal (jedinou možnost jít do kina v tu dobu vyhrál, naštěstí, Black Panther). Teď jsme tomu dali druhou šanci, když to vyhrálo toho Oskara. První půl hodina je v pohodě. Ne li parádní. Pak se ale ten pytel nápadů a inspirací Guillermovi rozsype po podlaze jako trojité McDonalds XXL extra menu v papírovém sáčku, kterému se po cestě domů rozmočilo dno. A je z toho podobný bordel. Sci-fi se proplétá do mystična, téma lítá sem a tam, ale to není hlavní problém. Hlavní problém je to, co mě štve nejvíc: Deus ex machina. Pro účely napětí, posunu děje, vytváření děje a zápletky, se postavy začínají chovat iracionálně/mimo svůj charakter/stupidně, a to bez jakéhokoli smysluplného a přirozeného důvodu. Jako by všem někdo píchnul nějaký šílený koktejl hormonů a jejich charaktery otočí o 180°či se vygradují ad absurdum. Postavy zachvátí totální amaterismus, amok, idiocie a další bizarní příhody, které pomáhají gradovat děj a zvedat napětí. Já del Tora chápu. Chtěl natáhnout povídku na dvouhodinový film a nacpat tam tolik patosu, že tím obměkčí degenerovanou komisi Oskarů patosem který zapůsobí na ultrapřecitlivělou společnost, protože je tam vše: utlačovaní postižení, gay, hodní cizinci, černoši (ale vykreslení tak, aby divák neměl pochyby, že tohle chování je zavrženíhodně zlé bez ohledu na dobu a kontext), černošská dobrosrdečná kamarádka, žabí hermafrodit a "middle-aged white guy" sexuálně úchylný a harasující záporák. Povedlo se. Zlatá figurka, poslední dobou nevypovídající jen o (ne)vkusu horních 500 elitních (severo)Američanů. Výsledkem je ale film, kde kdyby se postavy chovaly trochu normálně a v mezích svého počátečního charakteru, tak po čtyřiceti minutách skončí. Místo toho ale musíme pozorovat, věci jako (SPOILER ALERT): Máme pět minut na únos, ale v jeho průběhu si najdeme chvíli na to si hezky pokecat, aby nás ti, co nás nahání a před kterými máme náskok, mohli dohnat; jsem profesionální malíř, ale na padělané doklady použiji tuž, co jde i po několika hodinách rozmazat; schovávám unesenou osobu doma, ale dělám všechno pro to, aby o tom věděl celý dům. TVAR vody začíná jako zajímavý film, ze kterého by byl i poutavý (a možná i parádní) kraťas, místo toho tu máme dvě hodiny něčeho, co se po prvních 30 minutách krásného letu pomalu promění ve (vůči divákovi) masochistické kamikadze. Zoofilní kamikadze. Debilní kamikadze. Kamikadze co veze náklad idiocie a iracionality mimo pochopení. Guillermo, do prdele, já jsem nakonec i rád, že už nenatočíš dalšího Hellboye a seriál natáčí někdo jiný. ()

bizz_mjc

Volný pokračování Creature from the Black Lagoon? A tohle Akademie ocenila Oskarem? No nevím, druhá DelTorova "pohádka" po Purpurovém vrchu mě taky extra nepřesvědčila. Ne zklamala, ale vlastně v ní ani o nic nejde, dějově je vše určitě smrsknutelnější. Ale Sally opět skvělá. ()

jujec

Naprosto nezajímavý film o tom, jak se němá uklízečka zamiluje to "kohosi", o němž neví vůbec nic, jen jí je ho líto. Drama se moc nekoná, romantika s žabím mužem taky moc nefunguje. Napínavé to není taky, jen předvídatelné. Ztráta času a velký údiv nad tím, co všechno může dostat Oscara. ()

Timak

Upřímně moc nechápu, za co dostal tenhle film tolik nominací. Přijde mi, že Toro se pořád opakuje, ať už zpracováním, motivy či postavami. Nic nového pod sluncem. ()

Brain-D

Michael Shannon jakoby se pro tuhle roli narodil. Neskutečná retro romance, která vás prostě chytne a způsob vyprávění si užijete. ()

Sany33

The Shape of Water je filmárskym triumfom takmer po každej stránke, nevynímajúce kostýmy, skvostný production design, strih, réžiu či herecké výkony. Ťažko hľadať, čo by sa mu po technickej stránke dalo vytknúť a bude záležať najmä na vašej otvorenosti prijať a nespochybňovať onu romantizovanú premisu, na ktorej stojí. Ak tak učiníte, je pravdepodobné, že vás atmosféra del Torovej snímky načisto pohltí a doprajete si naskz úprimný a nádherný kino zážitok plný úsmevných malých detailov, akým je aj umiestnenie Elizinho bytu. Ten sa nachádza nad prázdnotou zívajúcou kinosálou večne premietajúcou staré biblické eposy pre publikum pozostávajúce z menej ako desiatky návštevníkov. Deprimovaný majiteľ predpovedá skorý koniec kín ako takých, keďže pomyselný trón má prevziať televízia - žmurknutie na súčasnú rétoriku mnohých, ktorí vidia zánik kinofilmov v príchode éry Netflixu. Kino-produkcia však aj 5 dekád po príbehu The Shape of Water stojí pevne na nohách a pokiaľ budú filmári ako Guillermo del Toro ďalej produkovať snímky dýchajúce životom, nadšením a láskou pre film, sály sa budú aj naďalej zapĺňať a strieborné plátno ostane vrcholnou platformou kinematografie. 79% ()

Castrator

Na první pohled E.T. zkřížený s King Kongem s příměsí velké dávky romantiky o vztahu potvory s člověkem na pozadí studené války a vesmírného závodu, na pohled druhý Blade Runner s příměsí velké dávky romantiky o vztahu potvory s člověkem na pozadí studené války a vesmírného závodu. _____ První pohled vede ke klasické interpretaci o tom, že když honění mušle v koupelně přestane naplňovat, lze postoupit o úroveň výš a rozdat si to třeba s kaprem nebo jinou vodní potvorou (je libo orálek s kalamárem?) a celý svět se může třeba uvztekat, ale citům a úchylkám prostě neporučíš. _____ Druhý pohled vede k ne tak úplně klasické interpretaci o tom, že když honění mušle v koupelně přestane naplňovat, lze postoupit o úroveň výš a rozdat si to třeba s kaprem nebo jinou vodní potvorou (je libo análek s trnuchou?), což samo o sobě nedělá z dotyčné úchylačku, protože dost možná nejde vůbec o člověka. _____ Pro oba pohledy platí, že láska nad nenávistí zvítězí vždy a všude a navrch divák dostává přídavek v podobě poselství, že je fuk, jestli člověk mluví americky nebo rusky, jestli je starej, připlešlej, tolerantní gej nebo mladej, vlasatej, netolerantní negej, záleží jenom na tom, zda má srdíčko na správném místě. Originální a neotřelé. _____ Film krásný na pohled i poslech a příběh, poselství plus pointa, pokud tedy nějaká je, fajn, ale pro mě je to přece jen trošku málo a film navíc nic nenabízí. Jde o krásně natočený, dojemný kýč, ve kterém se může babrat a stále dokola si ho pouštět jen někdo, kdo tenhle druh filmů vyloženě miluje. Oskara chápu, takové filmy je prostě dostávají (Řidič slečny Daisy), pro mě jsou ale Dunkerk i Tři billboardy o dvě úrovně výš. Po druhém zhlédnutí nechávám tři hvězdy. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

11.07.2018

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádají od 12. do 18. července BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2018. Kina v době léta potěší… (viac)

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

05.04.2018

Guillermo del Toro natočil spoustu děsivých i zábavných fantasy, pořádnou slávu mu však přinesla až ta poslední. Tvář vody letos získala čtyři Oscary, mezi nimiž nechyběly dvě sošky pro del Tora … (viac)