V utajovanom americkom vládnom laboratóriu prebiehajú experimenty s podivuhodným obojživelným monštrom nájdeným v Amazónii. Vie sa o ňom veľmi málo – domorodci ho uctievali ako boha, môže dýchať na vzduchu aj pod vodou, podobá sa človeku a je považovaný za nebezpečného tvora. V laboratóriu ho väzní a bezohľadne skúma ambiciózny vládny agent Richard Strickland (Michael Shannon). Zaobchádza s ním skôr ako s biologickým materiálom než ako so živou bytosťou. Svojím experimentovaním neberie ohľad na to, či objekt skúmania zostane na žive alebo nie. V rovnakom laboratóriu pracuje nemá upratovačka Elisa (Sally Hawkins) a keď sa náhodou stretne s uväzneným stvorením, dokáže s ním nadviazať komunikáciu, ku ktorej nie je treba žiadnych slov. Stačia im gestá a emócie. Elisa ho nevníma ako nebezpečného netvora, cíti predovšetkým jeho strašnú osamelosť. Je to aj tým, že táto záhadná bytosť má jednu základnú podobu vody. Ako voda prijíma tvar nádoby, tak aj tento vodný tvor prijíma vlastnosti každého, s kým sa stretáva, a odráža tak jeho agresivitu aj osamelosť alebo bezpodmienečnú lásku. Vďaka tomu sa medzi ním a vnímavou Elisou vytvorí silné puto. V okamihu, keď hrozia ďalšie brutálne pokusy, Elisa pochopí, že je čas na spoločný útek. A pretože sme v 60. rokoch minulého storočia, nezaobíde sa to bez účasti sovietskych špiónov. (CinemArt SK)

Tft

V době kdy světu vládne strach a xenofobie, podobně jako tomu bylo v šedesátých letech minulého století, v kterých se děj filmu odehrává, přichází Guillermo del Toro s další osobitou vizí jednoho romantického příběhu mezi němou ženou a podivným obojživelníkem. Kontroverzní zápletka, zahalená do staro-hollywoodského hábitu, které nechybí muzikálové číslo a spousta nádherných kulis až si člověk říká, jak to del Toro za těch 19,5 milionu dolarů dokázal natočit. Sally Hawkins v hlavní roli je naprosto skvělá, Guillermo del Toro jí to vážně neudělal lehký, nejen že musí znakovat a hrát tak především fyzicky, ale ještě musí navázat erotický vztah s podvodním mužem a toho všeho se zhostila naprosto s přehledem a spolu s předešlou Maudie se jedná o jeden z nejsilnějších, ne-li nejsilnější ženský herecký výkon roku. Michael Shannon jako vedoucí ochranky a také jako hlavní záporák je strašidelně krutý a znovu ukazuje, že tenhle typ rolí mu jde skvěle, potěší i Michael Stuhlbarg, který naštěstí není klišoidní zlý ruský tajný agent, ale opravdový člověk s mozkem. The Shape of Water i přes své podivné téma, v kterých si del Toro libuje, skrze své provedení a estetické podání, které hladí po duši nechá lehko diváka zapomenout na to, že se jedná o romantický příběh mezi dvě odlišnými tvory a prostě ukazuje lásku v pravém slova smyslu. To prolínání romantiky a krutosti del Torovi prostě jde a tenhle chlápek postupně zraje jako víno, ještě nás od něj čekají velký věci. Lev z Benátek zcela zasloužený, nedivil bych se kdyby cinklo i něco většího. 85% ()

svobik

Čekal jsem teda víc, ideálně na úrovni Faunova labyrintu. Del Toro umí vyprávět magické příběhy, ale toto je schematická lovestory obohacená akorát o němou ženskou a zajímavě namaskovanou potvoru. Na místech, kde má být film napínavý, se mu to daří, ale zbytek je zaměnitelným retrem, které mě docela minulo. Velká škoda, potenciál nenaplněn. 6/10 ()

Ichabod

Fantasy pohádka pro dospělé, kde kráska, co vlastně není zas tak krásná potká zvíře ve vládních laboratořích, kde uklízí. Film pracuje s lehce kontroverzní inter-species erotikou. Ačkoliv by film potřeboval přestříhat a zkrátit tak na 90 minut nenudil zejména díky skvělé kameře, atmosféře a hercům. Líbí se mi, že del Toro se nebál natočit neobvyklou látku na dnešní poměry. ()

Killda

Je krásné vidět po dlouhé době film, který vznikl z čisté autorské vášně. Del Toro je již klasicky vizuálně luxusní a je to především silný příběh s aktuálními tématy, který dostal Tvář vody na Oscary. Ale i přes to, že je film o komplikovanostech lásky a porozumnění, tak jsem zůstal emočně nedotknutý. Za to jistě může i nevyrovnané tempo filmu. Opravdu jsem si tento film chtěl zamilovat, ale po jeho shlédnutí jsem bohužel zůstal chladný... 7/10. ()

zigíš

je škoda, že (del toro) má tak málo času na to, co všechno chce sdělit a všechny ty hezké myšlenky a vznešené hodnoty, opouští v chvatu, jen aby si je odškrtl se seznamu ..kdyby se pořádně věnoval, aspoň jedné (kterékoliv) z nich, budu uchvácen -jako u hellboye nebo faunova labyrintu- takhle jsem ´jen´ velmi spokojen ()

blackJag

Spin-off (nebo prequel?) k Hellboyovi? Ale kde že, podobnost s Abem Sapienem čistě náhodná (i to, že je hraje stejný kolohnát). Přesto, estetické cítění je očividně vyladěné ve stejných vlnových délkách a to je jasné pozitivum, tu retro stylizaci del Torovi vždycky sežeru i s navijákem. Další klady: Shannon a jeho zlý kukuč a Hawkinsová jako němá (to fakt pomohlo), nadržená zoofilka. 80% ()

vyfuk

Del Toro se zde pouští do velice zvláštních vod. Je to bažina, která skrývá zajímavé taje, ze kterých je možno mnoho čerpat, ale nejsou nic převratného. Del Toro se teď primárně snaží zfilmovat své sny. Je to vidět na tomto i na Purpurovém vrchu, s tím, že ani jeden z těchto filmů není nijak pozitivně diváky přijímám. Mluvíme zde o záležitostech, které pro režiséra jsou srdcovky, ohledně diváků je to dílo pro vyvolené, které si to najde. Hodně to připomíná jeden hodně starý film, kterým se i tvůrci zřejmě nechali inspirovat a zároveň se zde moc ani neberou servítky. Ambiciózní, rozmanité, ale nikterak zajímavé. ()

drackula

Je pravda, že The Shape of Water nebude nejako zásadne prepisovať históriu kinematografie. Na druhú stranu si myslím, že ide o výnimočný film a všetky tie ocenenia a rozruch okolo sú oprávnené. Boli tu síce momenty, ktoré mi prekážali, ako napríklad prílišná skratkovitosť v úvode, respektíve v momente budovania vzťahu, ale zvyšok filmu mi to vynahradil. Užíval som si štandardne krásny del Torov vizuál a atmosféru, ktorú ešte umocňoval Alexandre Desplat a hudba z jeho dielne. 80% ()

Pedross800

Slabý příběh, málo opravdu emočních okamžiků, bez dechberoucích scén, nuda, nuda, nuda co nezachrání ani fajn celkový vizuál. Dokoukal jsem to, ale musel jsem se celkem nutit. Oscar se definitivně a totálně pomátl....vysypal bych z obou rukávů xxx lepších filmů z loňska, tohle to jdu rovnou smáznout. ()

Jaro.Krafcik

Oscarový del Toro sa snažil. Film je to ozaj pekný, no pár scén by sa predsa dalo vystrihnúť a film skrátiť, bolo by to lepšie. Netvor vizuálne pekný a aj nemá herečka zahrala slušne. Oscara si film určite zaslúžil. Nudiť sa nebudete. Podoba vody patrí k vydarením filmom 2017. 4* ()

Herzeleid

Jakože fakt? Hraje si to na kdoví jakej majstrštyk, ale ona je to jen prachsprostá úchylárna. "Snad se s tím nebude milovat?"... "A ještě by jí mohly nárůst žábry a obživnout." A hle, dvě trefy do černého. ()

Autogram

Po prečítaní pár recenzií aj po začiatku filmu som sa obával, že pôjde o nejakých Päťdesiat odtieňov Amélie z Montmartru. Ale nie, bolo to niečo celkom iné, ojedinelé, výtvarne aj príbehom. So sci-fi prvkom sa tu pracuje tak nezvyčajným spôsobom, že som to snáď ešte nikde inde nevidel. Spokojnosť na poctivé štyri hviezdy. –––– Život je len vrak našich plánov. ()

Almásy

Film smrdí Del Torom od začiatku do konca. Štruktúra aj dramaturgia veľmi podobná Faunovmu labyrintu, rozhodne by som sa nebránil keby princíp fikcie a reality fungoval aj tu. Fungovalo to po všetkých stránkach, hudba, scenár, cronenbergovsky čierny humor a skvelý démonický Shannon. ()

jefff

Asi jsem nečekal nějaký napínavý fantasy horor, ale přece jen mě poklidnost Tváře vody překvapila. Spíš nemile než mile, ale stejně nový snímek del Tora odsoudit nelze. S poetikou a odkazy si pohrál skvěle a nějaké to sdělení rozhodně nabízí. Forma je stylová, docela originální a povedl se i výběr herců od Hawkinsové přes Octavii Spencer až po skvělého Shannona, který svého padoucha zahrál brilantně. Spíš než vyložené zklamání mě film prostě jen trochu minul... ()

MichelSmith

Toto my pripomenulo moju protekcionársku spolužiačku,ktorá mala tiež zasunutý penis,hlavne v riaditelni,ale ináč poctivá práca zo všetkými filmovými atribútmi prenesenými na diváka kinovou potencialitou a plátnovou farbitosťou,modelujúca impresiu intaktného jemnocitu! ()

P1tr

Filmy Del Tora mi povětšinou příliš nesedly a vždy mi na nich něco výrazně vadilo, ovšem vyplatilo se počkat, neboť Shape of Water je jeho první kus, který mi sedl téměř bez výtek náramně. Režisérova pohádková duše se nezapře ani tentokrát, jen je v tomto případě naštěstí opatrně dávkována a šikovně kombinována s romantickými a hlavně brutálními prvky s fantasy nádechem tak, že dohromady tvoří velice chutný a napínavý žánrový koktejl. Tady si vážně sedlo téměř všechno a výtky se hledají velmi těžko. Zasloužený favorit na Oscara, jemuž bych tu výhru i přál. ()

Lektor

Bez podpory ale s pochopením spíš ocenění za ten vlezdoprdelskej scénář než za film roku.. Minimálně "Phantom Thread" a "Ebbing" jsou o dvě úrovně víš. Ten film není špatnej ale hype společně s akademií to pochoval. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

11.07.2018

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádají od 12. do 18. července BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2018. Kina v době léta potěší… (viac)

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

Del Toro dohlédne na další horory a fantasy

05.04.2018

Guillermo del Toro natočil spoustu děsivých i zábavných fantasy, pořádnou slávu mu však přinesla až ta poslední. Tvář vody letos získala čtyři Oscary, mezi nimiž nechyběly dvě sošky pro del Tora … (viac)