Koruna

• Veľká Británia The Crown
Veľká Británia, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (viac)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

Recenzie používateľa muti k tomuto seriálu (49)

Aberfan (2019) (S03E03)

Veľmi zaujímavá téma plná bolesti ale aj absencie citov. Až sa mi nechce veriť aby bola kráľovná taká indiferentná voči miestnemu nešťastiu, vôbec si neviem predstaviť v tejto úlohe Claire Foy. Komentár: remivsremi ()

Bubíšek (2019) (S03E04)

Najslabšia časť dielu bola televízna reality show, ktorú okorenila práve outsiderka princezná Alice v mníšskom habite. Z prepadajú sa razom stáva trhák ()

Převrat (2019) (S03E05)

Charles Dance si to ozaj ukradol pre seba, veľmi rád som ho tu videl, bol mojou obľúbenou postavou v GoT. Prevrat po britsky bol taký taktný až ma to prekvapilo. Alžbeta a Porchie, to znie ako bezproblémový vzťah plný porozumenia a harmónie s prírodou. Komentár: Agatha ()

Tywysog Cymru (2019) (S03E06)

Perfektná časť o Prince of Wales, ktorý o Walese nič nevie. Mladý a neskúsený. A sledujeme Charleov následný prerod a osamelosť ktorú pociťuje, ktoré ústia do jeho záverečnej reči. Mínusom bola pre mňa chladnost kráľovnej, ťažko si viem predstaviť v rovnakej roli Claire Foy. Ak pozeráte v dabingu a nemáte titulky ako ja, tak tu si môžete prečítať danú reč: https://www.oprahdaily.com/entertainment/tv-movies/a29863356/prince-charles-real-welsh-investiture-speech-the-crown/ ()

Měsíční prach (2019) (S03E07)

Kríza stredného veku pripadá aj na stred série. Princ Filip dumá nad tým čo mu v živote chýba a vzhliada na kozmonautov ktorí triumfálne pristávajú na mesiac. Cez tv im radí ako majú pristávať a oni idú k víťazstvu napriek jeho radám z obývačky. A čo dosiahol on ako pilot, manžel, princ? Tu prichádza jedinečná príležitosť stretnúť sa s hrdinami a položiť im tie otázky o živote, na ktoré snáď títo mladíci už poznajú odpovede. Okrem iného miestny kňaz už uspáva čím ďalej tým viacerých a omladenie je viac než vítané. Nový kňaz je avšak akýsi otravný, veľmi nezaujal a ešte ma aj akési nároky. Filip naňho pozerá zhora a disuje jeho snahy, ktoré sú ale presne tým čo Filip hľadá. Záverečná verejná spoveď je ďalším pokladom tejto časti. Topka! ()

Rozkolísaný člověk (2019) (S03E08)

Drsnáčka Princezná Anna je v úplnom protiklade s citlivým a vnímavým Charlesom. Kým Charles pokročil v komunikácii s exkomunikovanym kráľom, princ Filip nechce o zblíženi a odpustení ani počuť. A Smrť už klope na dvere. Teraz alebo nikdy. Tvorcovia seriálu boli k postave Kamily veľmi zhovievavý, určite väčšia fešanda ako IRL. PS: zrovna včera korunovali princa Karola III za kráľa ()

Zápletka (2019) (S03E09)

Kým Anna berie vzťah pragmaticky, Charles vedie romantické telefonáty so svojou milou, kým je ona v náručí druhého. Ťahy v zákulisí posielajú námorníka na plavbu a vzťah ku dnu. komentár: MirkaP ()

Cri de Coeur (2019) (S03E10)

Margaret spaľoval oheň vášne, až ju spálil celú. Z ohorkov už nemala čo ponúknuť, len ak špačok, ktorý treba uhasiť v popolníku. Je čas si priznať pravdu pred samým sebou - je čas na rozvod ()

Série 4 (2020) (S04)

Gillian Anderson v roli Margaret Thatcher je topkou tejto série. Podobne ako Churchill, dejové linky s PM sú fakt silnou stránkou seriálu. Charles je čím ďalej väčší kňú a miestami by si zaslúžil už aj facku. ako postava je najväčším sklamaním, herecké obsadenie je samozrejme na výbornú (aj s Dianou) Škoda že princ Filip je už ako postava odložený do kúta, prišiel mi zaujímavý v predošlých sériách. Teraz už len robí grimasy a pôsobí skôr ako comic relief. Olivia Colman ostáva charakterovo ako úplne iná postava v porovnaní s Claire Foy, je chladná, odmeraná, takmer bez emócií. ()

Osobní strážce (2020) (S04E01)

Takto nejak som si predstavil finále tretej série, to by bol finish ako sa patrí. Namiesto toho sa finále posúva na začiatok štvorky. Topkou boli scény poľovačiek kde scéna vypúšťania homárov zmenila lovcov na korisť. Famózne! Telefonát a následný list medzi Charlesom a Dickeym bol tiež top. Ako najväčší chudák obišiel Filip, ktorý závidí ešte aj synovi, že sa ho ujal dedko kým on obchádzal pánske kluby. Diana zaujala aj zo vzdialenosti 10m schovaná za črepníkom, tej si sa mal držať, chlapče. Too bad. Gillian Anderson v roli Margaret Thatcher je tiež fajn, som zvedavý ako si padnú s Alžbetou. Držím im palce ()

Balmoralská zkouška (2020) (S04E02)

Pracujúca stredná trieda vs aristokracia. Thatcher Vs Diana. Jedna uteká, druhá priteká. Napokon je trofej ulovená a umiestnená na piedestál. Gillian Anderson valcuje nielen kráľovnú samotnú, ale aj celý stav naprieč ich pôsobeniu. Nepriatelia? Please, tých si dávam na raňajky. ()

Pohádka (2020) (S04E03)

Zlatá klietka sa spúšťa, kým sa Diana teší z prsteňov a listov od obdivovatelov. Svoju samotu začína vnímať až po stretnutí s Kamilou, ktorá jej dáva značne najavo, že o Charlesovi vlastne nič nevie. V tejto časti mi úplne chýbala Gillian Anderson. ()

Oblíbenci (2020) (S04E04)

Štvrtá časť sa venuje hlavne vzťahu matkám s deťom - Thatcher aj Filip v tom majú jasno - každý má svoje obľúbené dieťa. Alžbeta rozmýšľa ktoré je to jej a zisťuje zaujímavé novinky nielen o svojich deťoch ale aj o sebe samej. Všetko sa deje na pozadí začínajúcej vojny o Falklandske ostrovy. Rozpoltená Thatcher sa nedokáže sústrediť, až kým sa nenájde jej stratený syn čo zišiel z cesty na púšti počas rally Paríž Dakar. ()

Michael Fagan (2020) (S04E05)

Škoda, že hneď v úvode máme tučný spoiler na celú pointu časti, keby dajú tie headlines na záver tak by sme mali aj napätie. Takto sme presne vedeli kam to zájde a kam nie. ()

Země nikoho (2020) (S04E06)

Je načase vrátiť sa do Austrálie a Alžbeta dáva prednosť poslať tam Charlesa a Dianu. What could possibly go wrong? Ved napokon, Alžbetinmu vzťahu s Filipom to vtedy pomohlo... ()

Dědičné nástupnictví (2020) (S04E07)

Margaret je znudena životom, strhaná a vyžitá. Zdravotné problémy vyplavujú má povrch doterajší životný štýl. Jej osud sledujeme zo sanatória zdravotne znevýhodnených občanov. Mal som pocit, že nájde zmysel života v záštite tohto sanatória ako jej patrónka, avšak seriál rozprestrel úplne iný dej, ktorý má fakt že prekvapil. Kráľovská rodina dostáva ďalší temný twist. ()

48:1 (2020) (S04E08)

Výborný stret žien na ktorý som dlho čakal. Kráľovná chce správnu vec kým Thatcher zastáva pozíciu silnej a sebestačnej Británie. Kráľovná leakne tlači spor a oheň je na streche. Škoda, ze si to odnáša ten najnevinnejsi asistent, na jeho mieste idem do redakcie a poskytnem exkluzívny rozhovor a tučnou prémiou. Anyway, vďaka sankciám padol celý Apartheid aj keď to niečo stálo. Dnes taktiež mnohí zastávajú názor, že sankcie proti Putinovi budú škodiť len nám. História sa opakuje... ()

Lavina (2020) (S04E09)

Dokonalá vzťahovka kde vrcholí dráma okolo hlavného tria. Charles je veľký slaboch a vyplakáva u Kamily a Anny že ho nikto nechápe. Chcel by byť diktátorom, ktorého všetci oslavujú a vyhrievaju sa v lúčoch jeho dokonalosti. Ale je iba úbohým monarchom, ktorý sa nedokáže prekusnut cez Dianinu obľubu. Čokoľvek ona urobí, on nenávidí a beží vyplakať Kamile aký je svet zlý. Byť Dianou, už dávno požiadam o rozvod a oseriem im celú korunu, žiaľ chcela byť princeznou a žiť na zámku. Lásku našla v cudzom náručí čo len prehĺbilo Charlesovu úbohosť. Znovu plače u Kamily v posteli ako ho Diana podvádza. Chudáčik. Jediný kto mu povie pravdu je Anna, ale on nestojí o pravdu ale o slová útechy. Nikto ho nechápe. Fnuk a kňú. Charles ostáva stále dick a tak sa aj Diana vracia v Harryho otcovi wink wink. PS: diváčky určite ocenia že Diana mala tiež milencov a teda to bola jej chyba, pizda jedna, dostala co proto ()

Válka (2020) (S04E10)

Štvrtou sériou sa nadobro lúčime s Gillian Anderson v role Margaret Thatcher. Jej pád prišiel z vlastných radov a že tých bodnutí do chrbta bolo niekoľko. So slzou v oku ale so vztýčenou hlavou odchádza z úradu. Kráľovná vyťahuje klasickú kartu ničnerobenia a silnú premiérku nepodržala. Ten rád za xyz si mohla aj nechať, odchod bez slov bol na mieste. Charles opäť len kňú. ()

Série 5 (2022) (S05)

Päťke by som vytkol nasledovné: absencia Anny, Andrewa, Harryho, zlý casting Charlesa, absencia silnej vedľajšej postavy ako Churchill, Thatcher, čo aspoň trošku vynahradí Mou Mou a jeho vzostup z geta na jachtu. Diana a Kamila fajn, Alžbeta tradične zaostáva za Claire Foy. Ku koncu trošku natiahnuté na šestku kde budeme sledovať pád Diany a jej Dodiho. Päťke takisto chýbalo finále. ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

03.11.2023

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry