Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

pollstro

Pomyslná vstupenka Alfonse Cuaróna do síně těch největších režiséru novodobého století. Pekelně skvělá ukázka toho, jak natočit emotivní filmový zážitek, který svým zpracováním, tématem, obsahem a zprávou, navždy zůstane v paměti jako jeden z těch největších filmových okamžiků. Children of Men je po filmové stránce excelentním a jedinečným filmem, jenž dokáže svojí stylizací, tj. barevným tónem a schopností tvorby obrazu, nabídnout zcela jedinečný, dechberoucí filmový zážitek, zapříčiněný především kamerou Emmanuela Lubezkiho, který dokázal v mnoha scénách, především v těch nejvíce akčních, doslova šokovat každého diváka svojí vynalézavostí a nepřehlédnutelným talentem zachycovat věci skutečně a realisticky. Ve své době posunul hranice kamery na těžko uvěřitelnou úroveň a dodnes nedokážu pochopit, že ho filmový akademici nedokázali náležitě ocenit. Children of Men navíc není pouhou efektivní hračičkou a prezentací hranic filmové tvorby, svým obsahem je totiž velmi důležité, šokující, pravdivé a především varující. Cuarón čerpá z velmi zajímavé předlohy a nabízí jedinečnou ukázku blízké budoucnosti, plné xenofobie, strachu, nenávisti, terorismu a rozpadlé společnosti na okraji vyhynutí. S velkou pečlivostí a s obrovským důrazem varuje svět před možnou katastrofou, která by nás mohla v budoucnu potkat a s odstupem času je působivé sledovat, jak to v jistých oblastech skutečně vychází. Nejedná se tudíž o klasický způsob filmu, kde forma vítězí nad obsahem, na což v budoucnu narazilo spoustu filmových tvůrců, kteří se snažili posouvat hranice filmové tvorby a absolutně na tom pohořeli, jelikož zapomněli na nejvíce důležitý prvek, a to je obsah. Cuarón skvěle balancuje nad touto pomyslnou hranicí efektivity a obsahu, v jistých momentech dokáže nabídnout neuvěřitelnou dávku akce. Šokovat skrz silnou vizi postapokaliptického světa, aby nás v následujících momentech s největší možnou silou emotivně zasáhl skrz lidskost a dětský pláč . Clive Owen překvapivě skvělý, stejně tak jako Michael Caine v roli hippies dědka, jenž dokázal svým charismem na pozadí takto tíživé doby, rozveselit snad každého. Skutečně silný filmový zážitek, který ještě dlouhou dobu rezonuje v divákovo mysli. "As the sound of the playgrounds faded, the despair set in. Very odd, what happens in a world without children's voices." ()

Dejf4

I přes jednoduchou zápletku, nabízí snímek během své stopáže plno zásadních otázek a má celkový přesah. Technická stránka filmu je brilantní a jak Cuarón pracuje se záběry? Dokonalost! Obyčejnou scénu pozvedne na úplně jinou úroveň a vymáčkne z ní maximum emocí. Jen škoda, že první polovina je trochu pomalejší a nevykreslenost jednotlivých postav také trochu zamrzí. Ale jsou to jen detaily. Potomci lidí zaslouží především chválit. Úžásná filmařina a špička ve svém žánru. 8/10 ()

david.babick

proč se tam všude střílelo ? proč tam všichni byli zabití ? proč to a proč ono..film s plno nevysvětlených událostí..o postavách se taky nic nedozvíte...takže vlastně sledujete jen dobrou práci s kamerou ()

cerdax2

70 minut nudy a 30 minut zazivnych, to je resume sveta, kde se nerodi deti nebo ze by snad ano ? Nesourode pusobici film s mnoha otazniky k chovani protagonistu ci k deji. 50% za zdarile vykresleni postapokalypticke spolecnosti. ()

Nikolas__

I přesto že postapokalyptické snímky patří mezi moje nejméně oblíbené žánry, tak musím uznat že Children od man je perfektně natočený a zábavný thriller, a na silnější čtyři hvězdy si aktuálně nepamatuji (samozřejmě jsem někdy silnější čtyři už něčemu dával a dávat budu ale tady to bylo tak procento pod 5ti hvězdami). ()

Cinemagoer

Hodně dobrodružné science fiction s působivě pochmurnou budoucností. Z hereckého obsazení mě nejvíce potěšil M. Caine ve vedlejší roli pohodáře Jaspera a pochopitelně Owen jakožto hlavní hrdina Theo a J. Moore v roli jeho bývalé ženy. Jejich osudy jsou nakonec nečekané, což velmi oceňuji, ale nemohu to dále rozvádět, abych neprozrazoval tvůrčí záměry. Nedivím se, že má film poměrně vysoké hodnocení (7,9 na IMDB, 84 na Metascore), přednostmi jsou podle mě – neotřelý příběh, velmi zdařile představená temná budoucnost, již zmínění herci a filosofické otázky ( i když těch je tu k mému zklamání málo). Námět o lidské neplodnosti a absenci dětí výborně vyhrocuje prostředí upadlé civilizace, v níž se už skoro nikdo necítí bezpečně a spokojen. Pochmurnost je opravdu působivá, a to díky chytře vybraným přírodním exteriérům nebo ušmudlaným šedivým kulisám velkoměsta, také často zobrazovaná divokost a násilí postav k tomu přispívá. Děj má spád, Theo se přesouvá z místa na místo, jeho záchranná mise za bájnou lodí Tomorrow je mimořádně dobrodružná, nechybí jí dostatek akčních scén a tragédií. Z technického hlediska film vrcholí úchvatným brutálním ostřelováním vybydleného domu v uprchlickém táboře. Jako byste se dívali na živý přenos z válečné zóny, je z toho až úzko. Od chvíle, kdy Theo vybíhá za šíleného zmatku válečné vřavy dovnitř, aby našel Kee s děťátkem, je scéna natočena jedním záběrem (alespoň to tak vypadá), kameru přitom ostříknou kapky krve, které v obraze setrvají při pohledech na smrště kulek, odlétávající kusy betonu, létající trosky interiéru, výbuchy, prach, kouř,... Je z toho špičková filmařská práce. Samotná zápletka už však nebyla tak propracovaná. Zaznívají tu otázky o smyslu neštěstí, o naději, řeší se politika, ale nemohu si pomoct, po prvním zhlédnutí mi vše vyznělo prostě a repetitivně. Možná je třeba více dbát na osobitý způsob režisérova sdělování, možná nemám chtít výslovné odpovědi z úst postav, ale hledat hloubku příběhu v celkovém vyústění. Přesto tvůrci mohli rozvíjet úvahy o lidském životě mnohem více, do zápletky by to bylo možné vhodně zařadit, klidně na úkor akčních scén. Silné čtyři, 8/10. ()

Haggy

Tak nevím. Čekal jsem super film z budoucnosti a opak byl pravdou. Cca v druhé polovině filmu jsem se nachytal, že se vlastně neuvěřitelně nudím a bohužel to nezachránila ani chvályhodná práce kamery. Přišlo mi to takové nemastné neslané. Už od začátku mi spousta věcí nedávala smysl, takže jsem buď debil, nebo je film nelogický, nebo to tvůrci nedokázali vysvětlit tak, abych to i já, průměrný debil pochopil. Nejvíc mě asi mrzí, že není absolutně vůbec prozkoumána myšlenka, proč se děti přestaly v prvé řadě rodit. Vesměs o tom nepadne ani jedno slovo. A proč se vlastně svět ocitl v takovém šílenství? Je to snad kvůli tomu, že se přestaly rodit děti? To se kvůli tomu celý svět zbláznil? Chápu, že to má být film o hrstce lidí a o cestě z bodu A do bodu B, ale nemůžete totálně radikalizovat svět, do kterého je děj zasazen a tvářit se, že to vlastně není vůbec potřeba vysvětlit, či jakkoliv prozkoumat a namísto toho skoro dvě hodiny hnát hlavní postavy do cílového místa. Tohle mi asi fakt nesedlo. Vizuálně je to pěkný, ale tím to pro mě hasne. ()

old salt

Tak to mi tedy spadla čelist ! Něco takového jsem v životě neviděl. Vůbec nechápu, jak to mohl dokázat zkoordinovat, nazkoušet a natočit. Tak dlouhé záběry, kdy si to zprvu člověk ani neuvědomí, nevšimne, pak mu najednou dojdeí, jak je to dlouhé a že to je neskutečné, ale stejně jej to zase vtáhne zpátky do děje. Fantastický film !!! Především forma je mimořádná. ()

Pisoarec

Asi jsem cvok, ale mě se tohle prostě zas až tak nelíbilo. Hrozně jsem se na to těšil, Cuarón je můj oblíbenec, obrázky a trailer vypadaly poměrně zajímavě, Clive Owen a Michael Caine co by hipízák, to je veliký lákadlo, tak jsem prostě neodolal. Čas v kině ale ubíhal pomalu, nebavilo mě to a to se mi často nestává. Asi tomu napomohla eště moje slečna, která je filmový barbar a mělo to na mě tak trochu vliv, nicméně Potomci lidí mají v sobě tolik nezodpovězených otázek, na které režisér sice upozorňoval, nicméně pak se díky nim vyskytují v ději poměrně silné trhliny, které spousta diváků přehlédne díky tomu vizuálně dokonale pojatému zpracování. Je rok 2027, čili blízká budoucnost, tolik se toho zase nezměnilo, ale něco přece, nerodí se nám děti. Ale že je to skutečně budoucnost, to poznáte jen v interiéru, ale při natáčení v exteriérech....skutečně auto s černými masivními nárazníky mě osobně moc nepřesvědčí, že nejsem v roce 2006, ale někde úplně jinde. A teď k ději: Když nakonec za záhadných okolností jedna žena otěhotní, musí ji hrdina Clive Owen ochánit před teroristy, kteří se jí chtěji zmocnit. Dobře, tady to eště docela funguje a následné nasnímání bojové sekvence v závěru filmu je vskutku geniální, kamera snímá na jeden záběr na steadycam, občas na ní vystříkne nějaká ta krev a vy máte skutečně ten největší pocit autenticity. Pak už vše spěje k typickému kliše, ženu se podaří zachránit, hipízák Caine a hrdina Owen zemře a díky tomu, že žena přežila, se na svět po dlouhých letech dostává první dítě. Ale co dál, ptám se? Tím se přeci nic nevyřešilo. Dítě se sice narodilo, ale k čemu to je, když ostatní děti mít nemohou? Nezbývá asi než počkat až vyroste a....ale s kým ho bude mít, že jo? Zajímavej nápad, supr zpracování, ale tohle měl napsat radši Jaroslav Dietl a režirovat to měl Hynek Bočan, ti by tomu dodali patřičnou realitu he he. Ale jak tak koukám, všem se to líbí, tak na to do kina určo běžte ()

Ygor20

Ako tu už odznelo z úst (prstov) KevSpa - Dokonalá forma víťazí nad obsahom. Lenže forma si zaslúži vyše 100% aj keď matematicky to nie je možné. Napríklad totalitná atmosféra bola zobrazená na oveľa vyššej úrovni ako vo filme V for Vendeta. Výkony hercov úchvatné, aj v menších rolách (psychohúlič policajt, biely rastafariánsky magor-zabiják, atď). A priznám sa, že pri dlhočiznej scéne keď išli s dieťatkom okolo vojakov, to bolo tak dojemné až mi slzičky vyhŕkli....a potom prásk a jelo se dál. Bombastické!!! ()

collapse

Velmi originálně natočená utopická sci-fi, která vyniká především svojí až mrazivou realističností. Představte si svět za 20 let¨při válkami, epidemiemi a terorismem zpomaleném technickém pokroku. K tomu spoustu scén točeno jedním kameramanem navozujíci dojem, že jsme přímo uprostřed dění, které není film, ale skutečnost. To vás naprosto vtáhne do děje a máte pocit, že jste jeho součástí. Při scéně, kdy se snaží roztačit a nastartovat auto jsem se málem zvedl ze židle a chtěl jim běžet pomoct :) Celkový pesimistický nádech částečně vyrovnávají krásné scény a i pár vtipných odlehčení. Nebudu ale nic z toho jmenovat a popisovat, jděte na to, protože tenhle film za to opravdu stojí. Pro mě jednoznačně nejlepší film tohoto roku. ()

Bytchaz

Perfektní sci-fi, která mnohonásobně překonala moje očekávání. Dostalo mě, že většina akčních scén (a že jich je dost) je točená jednim souvislym záběrem, a navíc tak dokonale umístěnou kamerou, že si fakt připadáte, že stojíte přímo uprostřed akce. Navíc všechno ve filmu působí neuvěřitelně (nebo spíš neuvěřitelně uvěřitelně) realisticky. Miluju filmy, který popíraj známý žánrový klišé, a tenhle to dokázal; auta budoucnosti sou oprejskaný a špinavý, když je někdo postřelenej tak vážně umře a nikdo ho zázračně neoživí, postavy jednaj i mluvěj naprosto přirozeně a logicky, a tak dále, a tak dále... Akční a bojový scény ve filmu mě fascinujou a fakt by mě hodně zajímalo, co z toho byly triky a co ne - a jestli to nebyly triky, tak bych chtěl znát metodu, jak se něco takovýho dá natočit. Tenhle film mě prostě dostal ve všech směrech - skvělý herecký výkony, logický a přirozený dialogy, uvěřitelný prostředí, výborně natočená akce a dobrej příběh. Zatim sem ho viděl jenom na PC, ale hodlám na to jít do kina - a kdo to neviděl, měl by dát přednost kinu. I když to mam v dobrý kvalitě, v kině to musí bejt neskutenčej zážitek! Když to shrnu, čekal sem že to bude nadprůměrnej film, ale tohle je mnohem, mnohem lepší. 90% ()

Little

Zatraceně realistické, zatraceně dobře zrežírované a zahrané. Alfonso, není to dokument, že ne? Budu doufat, že tohle nás za 21 let skutečně nepotká. ()

mijano

Na tomto snímku ma úplne uchvátila práca s kamerou. Veľmi dlhé, prepracované a bez strihu záberu sú revolúciou v kinematografii. Keby som nevidel dokument ako tie scény točili, ako všetko muselo byť na správnom mieste a v správny čas, asi by som to tak neocenil, ale je to proste skvelé... Jediné, čo trochu pokulháva je podľa mňa dej. Na jednej strane vás odpudí tá nereálnosť, ale u mňa prevážila tá misticita a skrytosť významov. U mňa je dej nejaký neistý, ale keby ho zmenili, ktovie či by ma to neodlákalo... Veď predsa je to len na uvážení každého z nás... ()

esmoke

Film to je pěkně natočený, příběh takový průměr. Závěrečná scéna točená v jednou záběru dala zapomenout i na seskutečně neslušné lidi v kinosále. Ale i tak se popcornářům podařilo fim zkazit. ()

Hawkeyep

Dokonalé. Spolu s United 93 jeden z nej filmu roku 2007. Hrozně se mi líbila kamera. Hned na začátku film zaujme...kamera objede Cliwe Owena a VÝBUCH !!! Cliwe Owen svojí roli zvládli naprosto dokonale, každý pohyb...doopravdy každý pohyb, tak reálný až vám připadá, že s ním sedíte ve vlaku, pijete kafe na ulici...vyhýbáte se střelám... ()

Rorie

zajisté kvalitní film, ale když vám během dvou třetin filmu běhá mráz po zádech z toho co vidíte, nevím co k tomu víc říct..b ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)