Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Kanibal

Tři a půl, přesněji. Vizuálně úchvatný film je trochu jiný než předchůdci - točí se méně kolem školy a hlavně je o mnoho temnější. Ani jedno není na škodu, ale podle hodně dlouhé knihy se musí natočit hodně dlouhý film - ještě delší než 160min Goblet Of Fire. Když se konečně projeví citové problémy hrdinů, okamžitě je opustíme a už se k nim nevrátíme - škoda. Triky jsou úchvatné, ale opět trpí množstvím materiálu... skáčeme od jednoho k druhému a jakobysme nic neviděli dokonce. ()

uzzi

Harryho filmy jsou překvapivě zábavné a rád se na ně podívám, vylozeně po nich ale nepasu. Ohnivý pohár jen potvrzuje pravidlo o kvalitní nenáročné zábavě (které zatím funguje). Musím přiznat, že mě moc neberou ty čarovné řeči a různé příběhové linky a řešení problémů postav (alá Beverly Hills ve fantasy kabátku). Harryho beru jako největší konzumní pako, takže mě tu bavý hravé triky, které jsou mnohdy hodně dobré a celkově to nemá špatnou atmosféru i když někdy je to dost přehuštěné a komplikované. Takhle by měla vypadat dobrá pohádka pro děti od 6 do 99let. Pokud nesouhlasíte, pusťte si drakobíjce Eragorna, připitomělou Narnii atd. - ještě budete Harrymu líbat ruce. ()

jondoe

tak tento diel sa my zda zatial najlepsi.bolo v nom kopu akcie.drak bol perfekyny.a aj vodny ludia sa my pacily.aj s vyberom ralrha fienensa ako voldmorta som spokojny.akcia ako sa patri. ()

Rudinsky

Diabolsky zostrihaná, urýchlená klipovitá prehliadka bombastických efektov, kde všetko ostatné nepotrebuje priestor. Našťastie si však koniec pre seba kradne Fiennesov Voldemort, ktoému to žeriete hneď, ako sa vyleje z kotla. Sedemstostranová bychla bez pardónu narvatá do 157 minút. ()

Herráček

Srovnání dvou mladých superstar... O každé z nic spousta lidí tvrdí, že neumí hrát... Tak co u vás? Pattinson nebo Radcliffe? Já nevím... Mně nevadí ani jeden... Jelikož ani Twilight ani HP nejsou filmy, kde by bylo to hlavní na co se dívám výraz tváře či pohyb herce... A vzhledem k tomu, že knížky už jsem četl dosti dávno, tak jsem ani neustále nesrovnával s předlohou... A proto u mě čtyřka dopadla vcelku dobře... ()

SjamK

Kromě toho, že z Potterů se postupně stávají spíš akčňáky než rozumné fantasy a novější díly trpí přílišnou zahuštěností, mi nejvíc vadilo to, jak byl (konkrétně hlavně v tomto díle) zobrazen Brumbál. Podle mě tady naprosto nevystihli jeho osobnost. Nejsem nějakým přehnaným fanouškem série HP, ale i děcko by si všimlo, že v knížce se Brumbál chová jinak. Ze stárnoucího, ale přesto vitálního čaroděje s notnou dávkou šarmu, vtipu a nadhledu, udělali ve filmu senilního dědka, který postrádá jakékoli kouzlo osobnosti. No tak, to přece nejde! ()

martinez.

Proč to neříct, Mike Newell je neskutečně špatný režisér, jeho neschopnost krásně kontrastuje s vizionářstvím Alfonsa Cuaróna. Jeho abilita vyprávět příběh je prostě nulová, on se dokonale utápí ve snaze nahradit to novými, neotřelými prvky (párty s moderní hudbou, ...), digitálními efekty (a že vůbec nedosahují kvalit těch v trojce, drak a jeho oheň, oheň z poháru - to jsou jen některé z těch nepovedených), samoúčelnými postavami [Rita Holoubková - vůbec tam nemusela být, ale pro tvůrce je pohodlnější hodit ju tam, než natočit dalších pár minut s důležitým obsahem nebo aspoň slastným vizuálem (mistrovství, ...)] a mohl bych ještě dlouho vyjmenovávat, ale ani už nevím, kde jsem skončil. Spousta vedlejších postav je tu jen na pár sekund z nutnosti, účesy jsou přímo odpozující, Ron je nesympatický, no prostě Newell to zbabral. Nedávno jsem přihodil třetí hvězdu, protože to má stále výbornou výpravu, hudbu, někdy i atmosféru, ale nejspíš to bude jenom proto, že se to jmenuje Potter a je mi toho prostě líto. ()

see_sawandrew

Postupem času jsem se naučil mít tenhle film rád. Přestože se ani omylem nevyrovná knize (jako trojka), je často povrchní, zkratkovitý, extrémně vykostěný a místy nelogický, obsahuje momenty, které berou dech. Například znovuzrození Voldemorta nebo okamžik, kdy Hemiona schází ze schodů a Harry si poprvý v životě uvědomí, že je to holka. :-) 70% ()

Ragdoll

Kdybych měl rozdělit všechny díly Harry Pottera na dobré a špatné, tak tenhle by patřil do první skupiny. Podle mého názoru je hned po finálním osmém filmu na druhém místě, co se týče kvality. Poprvé se setkáváme s něčím originálnějším a daleko zajímavějším, než v předchozích třech dílech, kde se v podstatě neděje nic mimořádného, když si vezmete, o jaký žánr se jedná. Nemá cenu mluvit o hereckých výkonech, jelikož téměř všichni představitelé se nezměnili (akorát představitelka Cho byla hrozně nepěkná a nesympatická a její hraní nebylo o nic lepší, stejně tak herec, který ztvárnil Viktora Kruma), takže žádné zlepšení či zhoršení se nekonalo: vše zůstalo ve starých kolejích. Mohl bych tady prakticky napsat všechno, co u ostatních dílů, ale myslím, že to není potřeba. (Stejně je legrační, že když jsem na tom byl v kině, tak mimo jiné uvedli jako kategorii horor :). ()

Nemik96

Tak ohnivý pohár se mi zatím líbil nejméně, příběh mi přišel tak nějak rozházený a měl jsem docela problém s tím abych udržel pozornost jelikož jsem se místy docela nudil. Ples za podpory Rockové kapely mi přišel taky tak nějak mimo mísů. jedinou věcí co mě potěšila byl návrat Voldemorta, který byl přísibem do dalších dílu. Slabé 4****. ()

Mistickzz

Film padá hlavne na absurditách, ktoré sa tam dejú a nemajú skoro nič spoločné s knižnou predlohou. Mne proste tieto nezrovnalosti vadia a u Ohnivej Čase ich tam bolo požehnane, to ani nehovorím o vynechaní dôležitej postavy Luda Bagmana. Film ani nie je taký zlý ale nesedela mi ani réžia Mikea Newella ani výber niektorých hercov (Krum, Fleur, Karkarov, Madam Maxime), ktorý sú úplne iný ako keď čítam knihy. Škoda, že Caurón nepokračoval v režírovani aj ďalších dielov. 40% ()

Wimy

Když jsem v 8 letech viděl první díl, Hermiona se stala mou platonickou láskou. Ohnivý pohár ukázal Hermionu v růžových šatech a to mě úplně odrovnalo. Byla naprosto dokonalá a pro mě jedna z nejkrásnějších hereček., jakou jsem měl možnost vidět. Celkové mě Ohnivý pohár bavil víc, než většina ostatních dílů. Srovnatelně s posledním dílem. Ale díky Hermioně se stal tento díl mým nejoblíbenějším, co se týká série HP. ()

Zagros

Po atmosferické trojce přišel lehký sešup. Jiný režisérský styl je hodně znát, to by nemuselo být vždy na škodu. Pokud by měl nový režisér více invence a méně spoléhal na "akci" a triky. Navíc část s plesem mi přišla jako z jiného filmu. Ale asi si musíme zvyknout, že nám hrdinové rostou a zjišťují, že osoby druhého pohlaví nemusejí být jenom kamarádi a kamarádky :-) A k romantice je nutné vytvořit i nějaké to pozadí. I přes větší výhrady než minule si čtvrtý díl tři hvězdy zaslouží. ()

Nassau

Režisérské kormidlo se opět mění a po famózním Cuarónovi přichází pro mě téměř neznámý Mike Newell. Nic rozhodně nepokazil. Přidal pár celkem vtipných scén a několik triků navíc, ale na rozdíl od svého předchůdce tomu jednoduše chybí lehce zapamatovatelné scény (až na závěrečných 20 minut). I přesto se rozhodně jedná o nadprůměrný díl Harryho Pottera. (8/10) ()

Loki_Six

"No spell can reawaken the dead, Harry. I trust you know that. Dark and difficult times lie ahead. Soon we must all face the choice between what is right and what is easy." ()

iXtr3m3

Stále rovnaký počet hviezd, ale teraz slabšie štyri, nakoľko táto zmena bola oproti prvým trom častiam fakt výraznejšia (myslím režiséra) a celkové uchopenie príbehu bolo niekde inde ako v predchádzajúcich častiach. Ale ako súčasť vtedy stále relatívne mladej ságy, fajn. ()

HiddenDragon

Ctvrty rok, hlavnim hrdinum je 14 let a cely dil je tedy tak nejak "pubertalni" :) Neni spatny, drzi se nastolene linie a po trojce, kde se Voldemort neobjevil, se ho tu clovek docka hned na zacatku. Presto je tento dil z prevazne casti asi nejvice "stredoskolsky"...sportovni idoly, prvni lasky, tanecni. Tentokrat se neobjevi zadne vyrazne nove lokace. Naopak treba Hagridova chatrc tu neni vubec. Vsechno se toci kolem Turnaje tri kouzelniku (a jeho "sportovist"), na ktery do Bradavic prijedou Francouzky a Bulhari. Lupin-vlkodlak jako ucitel obrany proti cerne magii skoncil v minulem dile, tudiz na jeho misto nastupuje Alastor Moody, byvaly bystrozor (v angl. Auror), lovec cernoknezniku. Poprve se take seznamujeme s nejhorsimi kletbami Potterova sveta. Nejlepsi je ale zaver, ktery do deje vraci v plne sile tu temnotu, kterou si Voldemort zaslouzi. A nesmim zapomenout ani na krasny hudebni motiv v titulcich. ()

Dánek

85% - bez znalosti knihy nevím, jestli bych úplně pochopil příběh, ale když člověk knihu zná, tak je film opravdu skvělý. ()

sQelle

Harry dospěl do puberty a to rovnou, do toho momentu, kdy s ním puberta mlátí tam a zase zpátky.  Možná proto má na spousty lidí dojem, že je děj roztrhaný a nevyrovnaný, ale podle mě to je celé úmyslem. Harry se hádá s Ronem, Harry se nešťastně zamiluje, Harry řeší hádku mezi jeho nejlepšími kamarády. Do toho pocity, že jsou všichni proti němu a on ještě musí nést jméno svých rodičů, kteří byli tak skvělí kouzelníci. Setkává se zde se smrtí někoho blízké a taktéž se setká se svým nemesis v plné síle. Tohle všechno poslepovat prostě nejde, je to tak šílené jako je život většiny puberťáků a horská dráha by leckdy mohla závidět. Za mě skvěle pojaté, ačkoli na první dojem dost kostrbaté. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)