Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Najnou

Nejsem seriálovej, ale Vičra mám rád, a to bez militantního uctívání Andreje (nemyslím soudruha od čobolů). Tak jsem si říkal, že to zkusím navzdory prkennýmu übermenovi s brutální prdelí na bradě aka panu zpěvákovi Marešovi s knírem. Bohužel, tu hodinu života strávenou s prvním dílem mi už nikdo nevrátí. Takovou hrozitánskou nudu jsem zažil naposledy na hodinách chemie, tam alespoň byla stopáž o čtvrt hodinky přívětivější. Ze zasněných pohledů do přírody supermana pobírajícího starobní důchod mi rotuje kufr ještě teďka. Každej je z toho vlhkej jak dešťová víla, ale nějak mi uniká, z čeho konkrétně. "To musíš sjet celý, nejlíp za noc!" Inu, nemusím. Jedna hvězda za dva melancholické záběry lesa (jen lesa, bez prdeláče a jeho vzdychání). Nebudu to tu nechávat bez hodnocení jen proto, že jsem přežil pouze první epizodu. Pokud vás celá jedna hodina nedokáže navnadit na spoustu (nebo pro začátek alespoň sedm) hodin následujících, je něco shnilého pod Roachovým sedlem. Událost roku? Oh, come on.. Je mi líto lidí, kteří si jen kvůli tomu pořídili Netflix. Ještě že existuje trial.. ()

sha.piro

Na jednu stranu velice příjemné - po vizuální stránce, na druhou stranu špatně servírované - po dějové stránce. Pro někoho, kdo není se Zaklínačem už nějak dopředu seznámen, ten se bude těžko prokousávat prvními díly. Až skoro uprostřed první série vám začne dávat spousta věcí smysl, začnou se vám vybavovat detaily a dějově do sebe zapadat postavy. A když už zjistíte, že Vás seriál konečně víc chytil, jste už skoro na konci první série - a ani na tam se nedozvíte nic o dětství hlavního hrdiny, nic o jeho výcviku... Ano, přiznávám, skládání dílků do jednoho ucelenějšího "propletence" má jisté kouzlo, ale nedovedu si představit, že bych tyto epizodní střípky k sobě musel skládat třeba po několika dnech. V tomhle je polská verze Zaklínače (z roku 2002) k divákovi mnohem vstřícnější a provází ho od samého začátku až na konec. Díky způsobu vyprávění toho navíc z první série zjistíte nejvíce o Yennefér a pak o Ciře, o Geraltovi a dalších postavách téměř nic. A oproti původnímu seriálu z roku 2002, kde si vás Michał Żebrowski a Grażyna Wolszczak (Geralt a Yennefer) doslova podmaní svými hereckými výkony, Henry Cavill a Anya Chalotra (ač jsou poměrně sympatičtí) mě jako ústřední dvojice příliš nezaujala. Mnohem víc mě zaujali herci jako Adam Levy, Freya Allan nebo Jodhi May (z Posledního mohykána). Největší plus má u mě nová verze za organizaci nejmocnějších čarodějů, které je tu věnován velký prostor. Jen proboha kdo tam obsadil Royce Pierresona? (pro mě naprosto nestravitelný aktér). Co mohlo divákovi v seriálu z 2002 chybět, byla monstra. Těch je v nové verzi o něco víc a už nevypadají jako vinné klobásy s očima (byť i tady působí některé z nich také až neskutečně lacině a odbitě). Ale nechť si na Zaklínače udělá každý vlastní názor. ()

Jorge87

Druhá série mnohem lepší, je mi jedno, že se nedrží literární předlohy. Vadí mi mnohdy nucená rasová rádobyvyváženost. ()

keeinka

S dobrou znalostí her a nějakého toho loru okolo sérii hodnotím tak na 70%. Ano, míchání etnik se mně, ovlivněné především herním vizuálem, zdálo zbytečné. Geralta jsem si představovala jako chlapa "ošlehanějšího větrem", Yen jako totální femme fatale, což se podle mě úplně nepovedlo. Ale celkem vzato se herci svých úloh zhostili se ctí a můj dojem to myslím nijak zvlášť neovlivnilo. Osobně bych ocenila větší počet potvor k soubojům/interakci, více ukázek Geraltových zásad a menší důraz na minulost Yennefer. Ale takový byl zřejmě umělecký záměr. Budiž. Linka Ciri byla bohužel hodně prázdná, měli ji určitě představit později, klidně až v další sérii. Nic se kolem ní nedělo, rozhodně ne nic, co by posouvalo děj. Promíchaná minulost s přítomností to trochu ozvláštňuje, ale vzhledem k tomu, že Geralt a Yen vypadají pořád stejně, hůř se mi to sledovalo. Nedovedu si představit, že to takhle propletené dokáží udržet i v dalších seriích. Nejvíc se mi líbila linka se strigou a s Renfri. Naopak zásnubní hostina patřila mezi ty slabší a ostatní epizody jsou někde mezi. // Po přečtení knih a doplnění znalostí: I v předloze se najdou silnější a slabší povídky/kapitoly, samozřejmě. Ale nemůžu se ubránit pocitu, že se z těch silných dalo vytěžit mnohem víc. Seriál teď vyznívá hodně vlažně. Není to špatné, ale zatímco knížky jsem schopná číst opakovaně, na tuhle sérii už se znovu nepodívám. 60% ()

futislav

Jako člověk, který přečetl všechny knihy o Zaklínači (včetně celé ságy) jsem rozladěn americkým pojetím evropského středověku. To, že má prostředí zaklínače vyznít jako středověk je patrné i z jiných Sapkowského knih - Boží bojovníci, Lux perpetua, Narenturm, které se v reálném středověku odehrávají. To, že mají všichni čisté šaty, zdravé zuby, umyté vlasy a nalíčené oči působí dost rušivě třeba ve srovnání s filmem Návštěvníci s Jeanem Reno. Další ranou pro mě bylo obsazení role královny dryád (kam by se velmi hodila například Cate Blanchett) někým, kdo připomíná Serenu Williamsovou. Pro každého, kdo nečetl knižní předlohu, je poněkud obtížné orientovat se v ději, který je navíc ochuzen o některé klíčové momenty z knihy, takže se občas ztratí i čtenář předlohy. Obsazení Yennefer , která je podle předlohy uhrančivě krásná, herečkou My Anna Burning bylo také šlápnutí vedle, jelikož i po proměně ze všeho nejvíce připomíná prodavačku ryb z předměstí Bagdádu. Trpaslíci se prostě nepovedli vůbec a čarodějka, která se v bitvě místo vrhání strašlivých zaklínadel ohání mečem, tomu také nepřidává. Magie, která povznáší Sapkowského předlohu na level knihy, která se čte jedním dechem, tam skoro chybí. Tři hvězdy dávám za efekty a kameru. ()

Blady.Mery

Knihu jsem nečetla, takže nemám srovnání. Nicméně z filmového úhlu pohledu jej hodnotím jako průměrnou nenáročnou pohádku bez jakýchkoliv vedlejších linek. Každá epizoda se věnuje jedné Zaklínačově zakázce a neobsahuje cliffhanger. Což je pro mě sympatické, protože můžu v klidu přestat koukat v půlce série a usnout. Postavy jsou černobílé, doufám, že se to v druhé sérii víc zamotá. ()

Padre.

Sapkowského witchera pozná azda každý "pravý" fanúšik fantasy, či už skrz knižnú alebo hernú predlohu od CD Project RED (hry začínajú tam kde knihy končia). Netflixovské spracovanie zaklínača nieje brilantné, ale funguje skvelo ako náplasť po staršej poľskej adaptácii a je určite príťažlivejšie pre mladšieho diváka aj keď niektoré efekty nepôsobia zrovna prvotriedne, ale za to môže asi budget ktorý serial dostal. Henry Cavill je ale skvelý Geralt a po prvej sérii, ak nie epizóde, som si v roly Geralta nevedel predstaviť nikoho iného. Tak isto dobrá je aj Anya Chalotra ako Yennefer. Jedna z mála vecí, ktoré by som vytkol je, že divák ktorý je vo svete zaklínača nováčikom môže byť spočiatku zmätený z časových línií v prvých niekoľkých epizódach. Hlavne diváci, ktorý nečítali knihy, ale nezúfajte do štvrtej časti by ste mali byť v obraze a veci vám začnú dávať zmysel. Ešte by som rád spomenul Nilfgardskú "zbroj" ktorá sa líši od akejkoľvek predlohy a pôsobí na mňa ako tŕň v oku vždy, keď ju vidím. Nezostáva než dodať, že aj keď som si neodpustil nejakú tú kritiku, witchera som si užil a teším sa na druhú sériu ktorej by sme sa mali dočkať v roku 2021. 7,5/10 ()

strobl.r

Když opominu děj knih, a to že scénáristka při psaní seriálu pravděpodobně četla knihy na přeskáčku na náhodných stránkách, příjmu slovní spojení "natočeno na motivy" za své a dál se v tom nebudu šťourat, vzniká ze Zaklínače celkem zajímavý seriál, u kterého vás zvědavost přiměje dokoukat první sérii do konce. ()

antolikopoli

K seriálu som sa dostal na základe slávnostnej glórie ktorú si pospevovali blázni do magického sveta zaklínača a seriálový nadšenci. Po prvom dieli som si však uvedomil že ponúkaný tovar nebude až táka fajnovka ako sa na prvý pohľad môže zdať. Človek od začiatku je hodený vriacej vody a je na ňom aby si určil čo sa vlastne na plátne deje. Osobne som ale nevidel a nehral žiadnu ďalšiu tvorbu od autorov... možno práve to by mi dokázalo pomôcť zvládnuť lepšie chaotický štart. Následne myším krokom chytiť zvyšok seriálu a polepiť na oko všetky časti skladačky. Príbeh je silno dobrodružný a dokáže vyobraziť trochu zábavy ale hlavne peknú nudu. Celok, po vizuálnej stránke vyzerá však veľmi solídne, to však na danú kategóriu by malo byť samozrejmosťou. Konečne hodnotenie je ľahko nadpriemerné na 6/10, zatiaľ, uvidíme čo prinesie pokračovanie. ()

paja.jelinek

Mnohokrát jsem četl Sapkowského tvorbu a toto se mi dost líbí. Herci jsou skvěle vybraní - Yennefer je nádherná, Geralt je perfektní zaklínač. Chyby se najdou, ale rád je přehlédnu a těším se na další sérii. ()

KeineLust odpad!

Opravdu jsem se snažil, tomu dát šanci. Jsem velkej fanda knižní série, hlavně románový ságy, hry považuju za lehce nadhodnocený, hlavně trojku, nicméně musim uznat, že k nim jejich tvůrci přistoupili s pokorou a tu charakteristickou atmosféru vystihli dokonale. Taky nepatřim k zarytejm odpůrcům rasový diverzity, chápu, že v dnešní době se musí splnit kvóty, aby se náhodou někdo neurazil, jakkoliv je to smutný. Jenže tohle je prostě ryze konzumní produkt, sterilní sračka, která staví na hlavu nejenom konkrétní charaktery ale celý dějový linie, ve který se promenádujou elfové s rozpláclým nosem a kromaňonským čelem a dryády jak z Harlemu, kde je Geralt do počtu, aby nezacláněl Yennefer aka hlavní postavě, kde úplně chybí jakýkoliv emoce nebo osudovost, kde je prostě všechno špatně. Přetrpěl jsem čtyři díly a už nikdy víc. ()

Krnac

7/10 Ide o nadpriemerný seriál ale do priemeru tu veľa nechýba, je tu niekoľko problémov, ten hlavný je čas v dejovej linke (to hovorím ako človek čo nikdy nečítal knihu ani nevidel let´s play série na hru). Proste nemáte tušenie kedy sa ktorá scéna odhráva, máte tu 3 dejové linky a podľa toho čo sa povedalo v seriály najväčší rozdiel v jedom strihu by malo byť nad 80 rokov ale nemáte o tom ani tucha, dozviete sa to až v posledných epizodách pretože okrem úplne prvej scény nedostanete absolútne žiadne roky, len tak s ničoho nič občas dostanete vety ,,nebyl sem tu 12 let" ,,nevidel sem te už 10 let" ,,sloužím už 30 let" a veta ktorá to zabila najviac ,,bydlela sem tu dřív neš se narodil kdokoliv koho znáte". Potom je tu ešte jeden problém, séria bral Geralda len ako mašinu na zabíjanie ale príbeh akosi ušieľ na tretiu koľaj, vraj tu kvôli rozpočtu chýba jedna epizóda ohľadom Geralda ktorá mala rozvinúť prave jeho príbeh. ()

shinlove

Knihy jsem nečetl, hru jsem nehrál a přesto se mi 1.série líbila a zorientoval jsem se rychle, i když mi nikdo neřekl, že se tam bude "skákat v čase". Jsem spokojený i s výkonem Henryho, který má konečně roli, která mu vyloženě sedla. 4* ()

DeLonge

Tímto se všem Tolkienum, Pratchetum, Rowlingum, Kingum, atd. vřele omlouvám. Měl jsem Vás jen za hlupáky (ale rád říkám, že za slušné hlupáky). Toto však dalo navrch všemu. Nikdy, opakuji nikdy jsem nevidel větší serialovou píčovinu, co se fantasy zpracování týká, než tenhle hnus. Nebudu mluvit o knižních předlohách, každý fanda je přece zná, no ne? Ani nebudu mluvit o hře, to bych nejspíš dostal ban. Jen řeknu, že seriál utekl kam neměl, kam ho očividně někdo našlapal. Nebo ne, vlastně přispěl ke světové filmové kultuře. Jsem opravdu rád, že jsou ke schlednutí bleděmodřerůžovohnědočervenožlutočerní obyvatelé naší Fantasy země. Je to krása utkat se na tolika kontinentech. Už mi tam chyběli jen Eskymáci, Mezopotámci a ufoni. Výkony herců jsou nehezké jako výrony 70-letéto, plešatéto, tlustého a chlupatého Asiata na kozatou Polku. Děj nemá hlavu ani patu, ani nic mezi tím a dokonce ani nic okolo. Všechno je to uměle a nešikovně pospojované. Jako puzzle, které skládal nějaký momentálně zaostalý jedinec pod silnou dávkou antipsychotik. Tvůrci si tam házejí postavy jaxe jim zachce a paxe to horkou jehlou snaží logicky vysvětlit. A výsledek je opět jen další kopa hoven. Kamera k ničemu, střih k ničemu. Vše k ničemu. A hlavně Cavill k ničemu. O kostýmech, výstroji, výzbroji a celkově o kulisách lze pouze říci, že byli fórové jako na maškarním mateřské školky pro opožděné děti, ve smyslu udělej si sám. To není zaklínač jak ho napsal Sapkowski. To je čirá deprese. Nejraději bych dal odpad, ale zaklínač ( myslím knižní, ne tento odporný paskvil ) je moje srdcovka. Tak snad jednu * za tu hudbu no, ale víc ani ťuk. Ani kdyby mě bruxa za péro tahala. ()

Gyl

Zajímavý seriál, který se tváří drsňácky, ale chybí mu nějaká hloubka. Po 8 dílech vůbec nevím, o co tam jde. Jsou to jen jednotlivé epizody a žádný konkrétní příběh na pozadí moc nevidím... Po 24 dílech musím říct: "Ale jo, je to dobrý." Geralt je drsnej suchar a to má svoje kouzlo. Na třetí sérii jsem se celkem těšil a prvních 5 dílů bylo fajn, ale poslední tři? Hodně slabý. Jako že: "Bleeee!" ()

Qer

Nebýt sexy Yennefer, tak tomu dám jenom 3 hvězdy! Můj oblíbenec Henry Cavill se snížil na verbální úroveň Toma Hardyho a jeho skromná slovní zásoba, čítající "hm" a "fuck", mě moc nepřesvědčila. Mohu si za to sám, četl jsem totiž knihy. Jsou barvitější, vtipnější a mnohem charizmatičtější. ()

KeskarM

Jakožto čtenáře Sapkowkeho díla mne toto potěšilo, ALE Kvůli nekonzistentní časové linii, která je pro nečtenáře dosti matoucí, hodnocení sníženo na 3*. Nedostatečné představení časoprostoru Zaklínače v úvodní sérii, matoucí achronologie příběhu, která by možná fungovala, kdyby pro ni bylo nějaké opodstatnění (třeba po úvodním zasazení příběhu do onoho časoprostoru Sapkowskeho světa...) v tomto je snad lepší storytelling, který nabízí RPG PC hry stejného titulu... Hodnocena pouze 1. série, uvidíme, jaká bude ta druhá. ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá