Zaklínač

USA / Poľsko, (2019–2024), 30 h 55 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvorcovia:

Lauren Schmidt

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Finskej

1. řada ještě šla, za 2. jdu s hodnocením dolů. Kazej to, hoši (a děvčata) adaptéři, kazej a je až utrpení sledovat, jak moc se dá pokazit a nevytěžit slavná předloha s nemalou obcí fanoušků. V první sérii se člověk ještě přenese i přes kiksy (a že jsou), ale ve druhé se scénáristi a rozhodující osoby odpoutali a výsledkem je solidní a čím dál větší hovadina. A aniž bych chtěl bejt rasista, tak vysocí a štíhlí bledí elfové v podání dredatých černoušků jsou fakt slabomyslní. ()

kery-

Jelikož jsem nečetl ani hnížky, ani nehrál hry, tak nemám s čím moc porovnávat. Co se týče Cavilla, tak si nemyslím, že výběr herce byl zase až takový průser. Ten chlap je docela prkenný, ale k jeho roli mi to spíš sedělo, než že by ne. Obtěžovala mě akorát ta jeho přehnaná "vyžehlenost", protože by měl spíš vypadat jako pořádný borec, co se s ničím nesere, než nějaký teplouš, co se vrací domu z bálu. Tohle ale spraví trocha fousů. Děj mi přišel příliš uspěchaný, a s tím jsem právě jako divák nepolíbený tématem měl trochu problém. Vzhledem k tomu, že toto neskončí u jedné série, tak moc nechápu tu potřebu rozehrávat tu tolik témat. Scénáristický alibismus ve formě "je to osud" je tady na každým rohu a působí to trochu jako výmluva k nesmyslným skokům a dírám v ději. Vše je tady takové hodně rychle vyřízené - 3 díly "tvoří" čarodějku, a ta holka hned potom, co si sotva narovná hubu, už umí nejvyšší magii. Asi i osud může za to, že ty postavy a příběhy prostě neznám, takže je to vlastně spíš moje chyba. Chybí mi zde pořádný vývoj snad ke všemu. Vizuál je docela v pohodě, protože na tu srnku z TWD se zapomenout nedá. Hudba je skvělá a v některých scénách sice působí možná až trochu "moderně", ale má to svůj styl a hezky se na to dívá. Co mi vadilo hrozně, tak je ten pitomý blur, který je téměř ve všech záběrech. Stáhl jsem si fullHD, do píči! Celkově v tom ale vidím potenciál, protože třeba 4. a 8. díl jsou docela strop. Do příště to chce vychytat nějaké ty mouchy a máme tu nové GOT (a možná i stejně tak další seriál, který se pohřbí zcela sám). Sečteno podtrženo, mě se to líbilo, je to příjemné fantasy, které nenudí. Chápu ale, že fanoušci (ať už čehokoliv) z toho nemusí být úplně nadšení. ()

HonzysKISS

Konečně tady máme nový fantasy svět, který tady hrozně chyběl. Mutant, co vypadá jako člověk, ale je bez emocí a umí nějaká kouzla. Jediný, co ho zajímá, jsou peníze za vykonanou práci. Nezní to sice bůh ví jak originálně, ale ty jeho zakázky za zabití příšer za to opravdu stojí. Jelikož jsem se na tohle celkem dost těšil, tak výjimečně začnu s mínusy. Když už se do toho pustíte, tak to opravdu musíte dokoukat až do konce první série. Protože ten, kdo absolutně nezná Zaklínače, tak se v tom bude strašně ztrácet. Scénář musel psát nějaký jouda. Má to hrozně moc příběhových linek, který se odehrávají v úplně jiném čase. Je to až nechutně moc zrychlené. Má to osm dílů a nacpali je do třech knížek. Proboha proč? Ciri tady třeba ještě vůbec nemusela být, mohla se objevit až v další nebo úplně jiné sérii. Na druhou stranu chápu, je tam spoustu akce a museli přilákat i lidi, co o tom nemají ani páru. Ale podle mě v tom budou mít díky těm linkám fakt guláš. Další věc: napsal jsem sice, že ty zakázky na příšery za to stojí, jenomže ve skutečnosti jich tam zase tolik nebylo. Sice ano v každém díle nějaká byla, ale většinou spíš jenom na oko. Dokonce skoro vůbec ani nepoužil stříbrný meč, to mě hrozně zklamalo. Potom je škoda, že jsme mohli za celou sérii vidět pouze dvě znamení. Ovšem na druhou stranu nemusí to trápit diváka co to nezná. Pak mě ještě hodně zamrzel soundtrack. Netflix většinou uměl skládat výbornou hudbu, ale tady je to chudé. Pravda je, že to občas zachraňuje Marigold svými bardskými písněmi, ale nějaká orchestrální hudba, to vůbec nečekejte. No a teď to největší mínus. Já to fakt nerad říkám, ale v tom seriálu je až nechutně moc přenegrováno. Neměl bych nadávat na černochy, v dnešní době musejí být bohužel legálně všude. Jenomže tady to opravdu nehorázně bije do očí. To se snad museli už posrat ne? Nejdřív se tam objeví velký tlustý černoch s vousy, s tlustým brněním, no z něho jsem měl totální výsměch. A pak přišlo to absolutně nejhorší, co jsem kdy viděl. Černý elf. To jsem se doslova skoro zeblil. Elfové mají být nejvíc čistý a čistotný stvoření, a najednou taková špína. Já vím že to zní hnusně, ale tohle prostě NE. Jinak proti té postavě vůbec nic nemám, nevadila by mi ani barva kůže, jenom mě prostě štve, že je to elf. Ještě se to snaží odůvodnit tím, že je poloelf, tak to mě nezajímá. Třeba černý dryády mi nevadily jako ostatním divákům. Tak a teď k těm lepším věcem. Když vymažeme všechny tyhle negativa, tak je seriál velmi povedené dílo. Pro mě to sledovat bylo nesmírně vzrušující. Sice znám jenom hry, ale ty jména, postavy, názvy, to byla paráda. Nikdy bych nečekal, že se tohohle zpracování dočkáme. Herec pro Geralta mi sedne dokonale a jeho tvrdý kecy, chování, šermování atd je skvostný. Marigold a jeho otravování s loutnou je super. Často jsem se pěkně zasmál. Doufám, že herečka Yen nebude stejná píča jako ta z GoTka a bude i nadále v budoucnu pořád nahá. Ty její cecky zachraňují hodně. Musím se přiznat, že několikrát v každém díle jsem si pár scének pustil znovu a přepnul na CZ dabing. Je neskutečně povedený. Ještě k tomu, když je i zpěv česky, to je skvělá práce. Každopádně věřím, že první série je jenom pěkný rozjezd a spoustu úžasných dobrodružství nás ještě čeká. Určitě se všechny věci spraví, tedy kromě těch černých. 7.5/10 () (menej) (viac)

forestman

Čarodějky co místo kouzel používají zbraně. Yennefer je lepší šermíř jak Geralt... Některé postavy mají úplně jiné charakterové rysy, než v knižní předloze. Některé důležité věci ohledně postav a jejich motivace vynechány. (např. Renfri, která chtěla vyvraždit celý jarmark pokud by jí Geralt nepomohl)... Kvóty na černochy splněny na 150 % Z černého elfa jsem fakt nemohl :D To jak cpou všude černochy, i když se tam vůbec nehodí už začíná být k smíchu :D Hlavně, že se jedná o středověkou fantasy, ale to jsou amíci co bychom chtěli? Řemeslně je to pěkně zpracováno. Třeba drak vypadal jako krocan na pekáči, ale jinak tomu nejde nic vytknout. Pěkný vizuál. Cavill jako zaklínač super. Akorát mi přijde, že byl odsunout na druhou kolej a víc se to točí kolem Yennefer, která se objeví až ke konci první knihy.. Triss jsem si představoval jako sexy bílou čarodějku. Marigold se povedl. Knížky jsou prostě lepší. To co jsi tam vymysleli jinak než v knížkách se moc nepovedlo. Není to ono. Pro mě zatím průměr. Něco tomu chybí aby mě to víc vtáhlo do fantasy světa zaklínače. Můžu jenom doufat, že 2 série bude lepší ()

SpaceOdyseus

1. Sezona To byla bida. Zaklinac se nesmyslne utapi v nudnych originech Yennefer a Ciri. To co by slo sfouknout par minutovym flashbackem roztahuje na nekolik dilu. A tak nam nezbyva moc casu na to, co delaji dobre. A to je Geralt honici monstra. Striga byla super, dzin chvilemi taky, ale kdyz dojde na celkovou story, tak usinam. Netflix na tom ocividne setril. Z vetsiny zaberu je videt, jak je to levne. Chybi mi tu nejake celky na prirodu a hlavne na mesta. Nechtelo se jim stavet biv kulis? Pocitace nemohli vyrenderovat vic chalup? Mrzelo me, jak dopadli me oblibene povidky. Cela zalezitost s drakem je ponizena na beckovou romantiku. Uplne se vytratila stezejni temata z knizek! Je to proste rozredena stavicka, ktera nedosahuje kniham a hram po kotniky. A co je nejhorsi, je to nuda! 2. Sezona *insert meme: "Ne! Radsi knihu!" ()

Michalechal

Dobře, 5*, ovšem s výhradou :-) Jednak mi u čehokoliv není příjemnej nelineární děj. Druhak, pro mě je elf, a cejtil jsem to i z 3x přečtený ságy, odehrání 2. a 3. dílu hry, vysoký štíhlý "tvor" s drobným chrupem a "mramorově bílou pletí", což jsem zde ne vždy našel. Ať si to každej v rámci "korektnosti" vykládá jak chce. Pak mi tu scházela větší role zakl. amuletu ... upozornění na nebezpečí, magii ... ALE, v porovnání s polským seriálem z roku 2002, ... no dobře, to srovnávat ani nejde, zkrátka to "gró" jsem si takhle nějak představoval, když jsem to četl. A abych nezapomněl, skvělá hudba, jako bych byl ve hře, skvěle napasovaný na téma! Sám za sebe mluví hlavní hit :-) O to víc teď čekám na 2 sérii. ()

HArna

Musím se přiznat, že jsem viděl pouze první díl a že asi nemám sílu koukat na zbytek seriálu, který bude takový - jaký asi čekám. Je to rutina, chtěl jsem krev -sex -násilý a tohle je spíše light verze game of thrones. A já jsem věděl, že to má být pro masy a že z toho bude přinejlepším jen hra o trůny. Hrál jsem vlastně celou trilogii, jedníčka byla dobrá, dvojka průměrná a trojka je asi nejlepší. Ale nejlepší je kvůli hudbě, grafice, postavám, side questům, atmosféře. Naopak hlavní příběh mě příjde kolísavý a souboják tragický. Myslím, že Henry Cavill co by Gerald není špatný, ale Mads Mikkelsen to prostě není. Je to prostě masovka na kterou nemám sílu, protože se podobných seriálů točí víc. Jak to tak hádám, tak Netflix bude chtít značku pochopitelně pořádně podojit, takže očekávám minimálně deset řad. ()

ruhebitte2010

Vážně se težko hodnotí. Divné první dva díly, skvělý 3-4, nadprůměrné 5,6 a průměrné 7,8. A teď si vyberte :) Pro fanoušky žánru nebo Geralta povinnost, ostatním to nemusí sednout. Na druhou sérii se těším, snad bude vyrovnannější a po trikové stránce. ()

Ledkodlaq

Chytlo mě to od prvního dílu, ale musím přiznat, že pokud bych neměl načtenou knižní předlohu, byl bych beznadějně ztracen a děj by nedával příliš smyslu. Edit po shlédnutí první poloviny třetí série: je to čím dál slabší a klesá k průměru. ()

Corpsegrinder

První série zdaleka neni bezchybná, to skákání v časovejch linkách je takovej chaos že jsem si uvěodmil asi až po 3 dílech že se to neodvíjí chronologicky, do toho celkem tragický obsazení hlavních čarodějek a na můj vkus málo Geralta kterej je tu zahranej suprově. Má to ale solidní efekty, hezký prostředí a hlavně po druhým díle šílený tempo kdy se neustále něco děje, první řady seriálu maj tendenci držet se zpátky ale tady jsem takovej pocit neměl. Amíci zvládli natočit evropsky vypadající fantasy :)) ()

Krabak odpad!

Pro mě, jako čtenáře knih a jako hráče her byla první série pěkná mizérie. Ale to co předvedli v druhé? Upřímně jsem na to koukal spíš jen z povinnosti, když už se beru jako fanoušek Zaklínače. Věděl jsem, že to bude hrozný. Ale až tak? Fakt mě bolí u srdce...vzniklo mi na něm pár jizev. Od černých elfů a postav, které mají být prostě bílé (ahoj Fringillo), přes ošklivé čarodějky (každá, kromě Nilfardských používá magii k tomu, aby byla nádherná), absolutně jinačí děj, Cavill tvářící se jak s bramborem v zadku, Yen chovající se jako 20ti letá, nerozhodná kravička, namísto jedné z nejmocnějších čarodějek vůbec, Ciri... ta paherečka co se týče emocí a nehereckého výkonu obstojně konkuruje Kristen Stewart ze Stmívání. A třešnička na dortu v podobě laserového meče? Pro absolutně nepolíbené lidi Zaklínačem to bude nejspíš fajnový seriál. Pro mě je to prostě odpad.--->5% ()

Ebon

Potenciál zatím nebyl moc vytěžen. Pro nečtenáře to musí být neskutečně zmatený. Naprosto chybí velké a široké záběry, které by ukázali perspektivu světa. Skákání v čase bez vysvětlení také moc nepomáhá. ()

Stromovous87

Knihy jsem nečetl, hru jsem nehrál, starý polský seriál jsem kdysi viděl a na tu dobu a s takovým rozpočtem to docela šlo, ale stejně mě moc nezaujal. Seriál od Netflixu je pro mě taková jednohubka na jedno zkouknutí. Nepřinutil mě Zaklínače milovat, ale necítím ani žádné zklamání. Herci jsou vybráni dobře a postavy jsou mi sympatické, ale nové GoT se nekoná. Navíc po těch 2,5 sériích je moje nejoblíbenější postava, ne Zaklínač, ale jednoznačně Yennefer, která mi přijde příběhem i charakterem mnohem zajímavější a Anya Chalotra byla pro její ztvárnění výborná volba. Série 1: 70%, Série 2: 60%, Série 3: 70% ()

Shimargh odpad!

Laciné, béčkové, levičácké hovno, nehezky zabalené, plné nasilím nastrkaných černochů, nudné, hloupé, s debilními efekty, s odpornými herci - zřejmě všechny prachy dostal Geralt a zbytek herců vybrali z nějakého ochotnického kroužku, prostě velesračka kterou si GoT, Vikingové, Last Kingdom a nebo starý polský Zaklínač dávají levou zadní a to hry i knihy mám velmi rád! Je to zkrátka odpad, od castingu, chaotického scénáře, kostýmů, efektů, hereckých výkonů, nastrkaných afričanů a rumunů ( Triss a Yen, to si děláte prdel ne? ) kam se dalo a tím promarněná šance stvořit fantasy velekult. ()

IvoB

Po té otřesné prvotní reklamní kampani to ve finále se Zaklínačem dopadlo lépe, než se mnozí odvažovali doufat. A ty největší obavy – tj. obsazení – se ukazují jako úplně zbytečné. Na Cavillovu verzi Geralta jsem si jakožto fanoušek knih i her překvapivě rychle zvykl. A ženské duo Yennefer a Ciri nezaostává. Spíše naopak má i navrch. Což je dobré zjištění. Hlavně když vezmeme v potaz, že zmíněné postavy v první knize ani nehrají takový prim. Tvůrci se však odvážně rozhodli adaptovat jen volně a začlenit je do příběhu již od úplného začátku (jinak souvislý příběh s Ciri vlastně začíná až knihou třetí!). A povedlo se to. Pokud bych musel něco vytknout, je to takové trošku staromilské vyznění a levnější efekty. Ve chvíli, kdy se pohybujeme středověkými uličkami, vše vypadá výborně. Jakmile se ale dostaneme k naleštěným digitálním sceneriím a efektům, trošičku to ztrácí na půvabu. Stejně tak pro nečtenáře může sledování představovat slušnou zkoušku, neboť se tu kupí motivy, pojmy a různé dějové zákruty, na jejichž vysvětlení mnohdy ani není moc času. A tak nezbývá než doufat, že se k nim třeba dostaneme v další sérii. A já se na ni budu dost těšit. Nejlepší epizoda: s01e03 - souboj se strigou... úžasně zadaptované. ()

SHit4U

Nehrál jsem hry, nečel knížky. I tak mě ten seriál strašně chytil. A to i přes, bohužel, několik neduhů, které prostě odpustit nelze. Chápu, že první dvě knihy jsou povídkové a že se v nich skáče v čase bez jakéhokoliv upozornění, ale u seriálu to jednoduše nefunguje. Ano, čtenáři jsou nadšeni! Drželi se přeci předlohy! Ale s knížkou trávíte i několik dní, čtete jí, mozek to vnímá a skládá jinak. Člověku, který nečetl ani obal knížky o Zaklínačovi, dojde tahle neposloupnosti až někdy u 4. dílu a v posledních dvou episodách dá co proto mozkovým závitům. Kdyby těch dílů bylo 12, 16 možná by to fungovalo lépe. Dalším mínusem je laciné zpracování, které mi občas připomínalo seriál Čarodějky (ano, dá se říct, že jsem pamětník). Někdy je to vidět více, někdy méně. Pokud ale tohle měla být netflixovská odpověď na GoT, tak takhle tedy ne. Nicmeně Cavill, ačkoliv mi jeho vzhled uplně neseděl, alespoň ze začátku, táhne svým charizmatem díl od dílu a pokud vezme svoje naleštěné kopí do pracek a začne s ním sekat údy a probodávat hrdla, je na co koukat, a to především díky skvělé choreografii. Mytologie je perfektní, příběh taktéž (ačkoliv jsem k jeho podání napsal své). Pro mě osobně parádní vstupenka do tohoto světa (knihy a hry kupuji okamžitě). A těším se na, doufám, lepší druhou sérii. ()

Prochy38

||| Po první epizodě. Naprosté nadšení. Skvělá hudba, sympatické obličeje!, jedno z nejlepších choreo soubojů s meči posledních let, atmosféra nejvíc luxusní! Takto nějak jsem si moc přál, aby to vypadalo. Paráda! Pojďme dál!! ||| No a pomalu končí třetí série a s ní i hlavní herec a v podstatě jeden z pilířů, na kterém seriál stál. Budeme koukat dál, je to svět a styl, který mám rád, ale už to nebude ono. Ona už druhá série šla dolů a třetí, byť jsem ji ještě nedokoukal, klesá stále níž. Když už to nacpu do tak mála dílů, aspoň by se tam mělo něco dít. Škoda a nemalé zklamání. Alespoň z vývoje ... 5* nechávám za super první sérii a to co to ve mně nechalo. Hudba, herci, efekty, H. Cavill. ()

Lefty86

Srovnání s Hrou o Trůny? Pche, napadá mě tak maximálně srovnání se seriálem Herkules s Kevinem Sorbem. Hodil by se i vizuálem a příběhy ( ano, každý díl má svůj příběh a je tam linka kterou zatím nechápu , chybí mi dva dily do konce) do těch 90. Let. Podle traileru jsem čekal něco fakt drsnyho, ponurýho, "špinavýho" . Jsou týdny na cestách a frajeři máj hadry jak když vylezli z mandlu a čistírny. Kýčovité potvory a příšery. Na to že do toho prý dali dost peněz to na mě působí dojmem nějakýho amaterskyho počinu. Postavy přichází a umírají a mě je to úplně jedno, ani nevím jak se ten a onen mrtvej jmenovali ani jakou tam vlastně měli důležitost. To jsem vypsal zápory, nebo spíš slabiny. Cavill je v roli vynikající, je to kus chlapa, v akčních scénách překvapivě pohyblivý a jsou skvělé natočené, obzvlášť konec prvního dílu. Je to celkem zábavný, ale žádná extra pecka to není. Rozhodně potenciál a očekávání bylo mnohem, mnohem větší! ()

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry

10.10.2023

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

Jak to vypadá s rebootem Highlandera?

31.08.2023

Sledovanost Zaklínače klesá