Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny

• Česko Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (viac)

V druhej časti z čarodejníckej série od J.K. RowlingovejFantastické zvery: Grindelwaldove zločiny sa Grindelwaldove (Johnny Depp) vyhrážky naplnia a podarí sa mu z väzenia uniknúť. Začne zhromažďovať svojich nasledovníkov, ktorí nič netušia o jeho skutočnom pláne - získať čistokrvných čarodejníkov, aby ovládli všetkých nomágov. V snahe zabrániť Grindelwaldovym plánom, Albus Dumbledore (Jude Law) povolá svojho bývalého študenta M.L.O.K.-a Scamandera. Ten prisľúbi svoju pomoc, hoci netuší aké nebezpečenstvá na neho čakajú. (Continental film)

Praxis

O poznání slabší než první díl, který mě bavil svojí barevností, zábavností a chemií mezi protagonisty. Tady se hraje na jakési temnější tóny, scénář moc nedává smysl a konec mě vyloženě nasral. Jako jo, je to vysokorozpočtové, to je vidět na velkolepých scénách, ale nějak se zapomnělo, že by ten film taky měl trochu dávat smysl.A tak se pořád jen vysvětlovalo a vysvětlovalo, aby se nakonec nic nevysvětlilo. 60% P.S.: Jude Law jako Albus je naprosto luxusní! ()

ArsenalEagle

Tak nakonec se ze Zvířat skutečně stane ždímačka. Ale na jednu stranu... proč ne, svět kouzel má stále spoustu co nabídnout, tak si není moc na co stěžovat. Škoda, že mám problém s neuzavřenými filmy a nenávidím, když musím čekat bůhvíjak dlouho na celkové rozuzlení (podobně jako například u jedničky Relikvií). Nicméně... zvířata už nehrají hlavní roli a funguje zde něco jako příběh (ač je víc než zvláštní a mnohdy dost wtf). Jude Law jako Brumbál byl trefa do černého a táhne každou scénu, ve které se objeví, podobně jako Johnny Depp. ()

Sidonka

Oproti mnohem svižnější jedničce poměrně vleklá záležitost. Špatná práce s postavami. Například sympatická, atraktivní blondýnka Queenie Goldsteinová (z prvního dílu) změnila charakter i osobnost a stala se neroztomilou podivínkou. Navíc plno povrchně načrtnutých postav, mnohdy zbytečných, zbržďují děj, zhoršují přehlednost v příběhu a nedovolují, aby si divák k hrdinům utvořil silnější vztah. Jsou zaměnitelní a nevýrazní, jediná postava s potenciálem zaujmout, zraněný, manipulovatelný Credense, strádající absencí rodinného zázemí, který neví do jakého světa skutečně patří, se tam jen občas mihne se skloněnou hlavou a místo pořádně rozjeté story se scénář upíná k jeho vzdechům: "Kdo je moje pravá matka, jaký je můj rodokmen?" Rozhodně bych neřekla, že příběh plyne hladce, hravě a nenuceně. Dokonce mu schází napětí. Co je na Fantastických zvířatech opravdu úžasné jsou zvířata, která rozesmívala kinosál a nad nimiž se diváci slyšitelně a viditelně opravdu příjemně bavili. Do třetího dílu prosím více prostoru pro hrabáky a větvičky. Zvířata budou totiž jediným důvodem, proč jsem ochotná po téhle dějové slabotě shlédnout i trojku. P.S.: Citace z filmu: "Můžu pozvat hrabáka na čaj?" "Jo. Ale musíte předtím schovat všechny lžičky." :-) (Předpremiéra v Cinema City dne 14.11.2018 ve 12 h, 3D). ()

Laxik

Copak jmelí! Copak Grindelwaldovy zločiny! A co zločiny Rowlingové a Yatese? Druhá Fantastická zvířata jsou jeden velký zbytečně překombinovaný bordel, který se snaží vynalézt mystérium v případě, jehož většinu základních zvratů teoreticky známe. A přidává proto nové. Tuplovaně macguffinová honba Credence za poznáním vlastních kořenů a zbytku světa za Creedencem se přenáší a přemisťuje z jednoho místa na druhé a snaží se závalem zázračných pozlátek a zápletkových zauzlení ubít divákovy kognitivní funkce do stadia naprosté otupělosti. Taková kletba imperius křížená s metodou ala Mechanický pomeranč – čum, hajzle, chtěl jsi víc Harryho Pottera, tak tady ho máš ve dvou hodinách tolik, že by se to věšlo do tří filmů, a klidně se tím udav! Přitom zaručeně nejlepší momenty filmu jsou právě ty klidné a osobní. Redmayne jako Mlok opět září v každé sekundě, ať zachraňuje už zvířátka, dvoří se Tině nebo se snaží vyrovnat s tím, že si jeho (jinak docela fajn bratr) bere jeho první lásku. Plácnout tuhle postavu někam na začátek autistickýho spektra bylo to nejlepší, co tvůrce napadlo a opět musím tleskat tomu šeptajícímu androgynnímu Angličanovi, že našel ten správný balanc mezi mimoněm a citlivým greenpeacákem. Taktéž navrátivší se Tina je super a když už mluvíme o oboupohlavních mimoních, i Ezra svůj omezený prostor využívá docela slušně. Zbytek už žádná sláva, subzápletka s Queenie a Jacobem v konceptu dobrá, ale ve výsledku naprosto nezvládnutá, nové postavy přicházejí a odcházejí, aniž by stihly zanechat dojem (čest Brumbálovi, ale to je přeci jen Brumbál a Jude Law) a samotný Grindelwald – byť není tak příšerný, jak jsem se obával – slabota. Rozhodně to není ten frajer, kterého jsem si představoval při čtení původní heptalogie. Co se děje týče, hromada věcí tam buď nedává moc smysl, nebo je jen blbá. A to platí i pro takové zvraty, které dost možná nejsou tím, za co se maskují. Už teď mám jednu teorii o lži a jednu o kletbě Imperius, přičemž je i po letmém googlení jasné, že nejsem sám. Na filmu mi vadí ještě hromada jiných věcí, ale už to tady nebudu vypisovat. Přeci jen to ani náhodou není nejhorší film roku. Téměř jistě se ale jedná o nejhorší film ze světa Harryho Pottera. Sečteno podtrženo – Fantastická zvířara: Grindelwaldovy zločiny jsou nezáživný překombinovaný chaos, ve kterém má problémy vyznat se i takový fanda HP, který nejnže knihy četl hned několikrát, ale také v jednom kuse sjíždí videa s fan teoriemi a sem tam zabrousí i na Pottermore. A vzhledem k jejich temné estetice (rozuměj kolikrát ani není vidět, co se na plátně děje), nebaví ani akčními scénami. Přesto věřím, že se celá série ještě zmátoří. I kdyby to mělo znamenat vyhození Davida Yatese. PS: Jediná věc, kterou ve filmech a knížkách nesnáším skoro tam moc jako tajnou příbuznost, jsou zbytečný rádobypomrkávající paralely. Tady jich bylo hned několik a pár možná skrytých, ale jestli mi tím, že se jak Credence, tak Mlok, rádi starají o osiřelá ptáčátka, chcete říct jen to, že jsou to oba kluci citliví a svým okolím nepochopení, jděte se vycpat. () (menej) (viac)

Popluh

Terminologií fantastických zvířat se jedná o filmového kočkopsa. Na knižním Potterovi jsem vyrůstal a dá se říct, že i vyrůstal souběžně s ním. Pro tento svět mám tedy slabost a Rowlingová si dobře uvědomuje, že kromě stále nových dětských čtenářů, je tu i obrovská masa dnešních (skoro)třicátníků slyšících na nostalgickou vlnu. A jedním z pozitiv je, že moc dobře ví, jak na ně. První Fantastická zvířata byla kouzelná retro pohádka. Pro účely pokračujícího filmového Potterovského univerza uvedla na scénu kromě Mloka Scamandera hlavně Grindewalda. Grindewald v Deppově příjemně nepřehrávajícím podání by si mohl rozehrát osudovou partii s Albusem Brumbálem (na minimu prostoru fantastický Jude Law) o osud nejen kouzelnického světa a Mlok Scamander klidně ať si v rámci své série hlavně pro dorůstající nové fanoušky čarodějnického světa dál blbne s řadou CGI potvor. A teď by mě zajímalo, kterého myslitele napadlo tyto dva světy smíchat dohromady, ale klidně bych si vsadil na někoho od Warnerů. Takže tu máme film, ve kterém se vraždí nebo umírají malé děti, které pak na Vánoce budou somrovat nového plyšového Hrabáka nebo nějakou jinou potvoru. Právě spojení Fantastických zvířat s Grindewaldem a násilné naroubování předchozího pohádkového příběhu do Grindewaldových zločinů je největším kamenem úrazu, který kromě aktuálního filmu zpětně tak trochu kazí i ten předchozí. Tyto dva filmové světy prostě měly zůstat oddělené a bylo by jim lépe. Ve trojce sice nejspíš bude lépe a dočkáme se (snad) více Brumbála a Grindewalda, nicméně pokud pořád bude obsahovat Mloka, jeho mudlovského sidekicka (jeho příchod na scénu ve druhém díle jeasi nejblbější scenáristický můstek celého Potterovského universae) a všechny ty na sílu roubované Hrabáky a jiné, pořád to nebude ono. A je to zatraceně škoda, protože Rowlingová pořád umí, zná své - již dospělé, čtenáře a dokáže jim předhodit řadu dějových i nedějových lahůdek a pomrkávání. Obávám se ale, že jestli i nadále bude tento svět rozvíjet jenom pod hlavičkou Fantastických zvířat, nebude to stačit. Po rozporuplné dvojce o osudu série rozhodne následující díl. Obavy jsou na místě. 50%. ()

erased

Teď už jen naprostý digitální maglajz, který spíš než to, co všechno je možné udělat s velkým rozpočtem, ukazuje jak málo CGI efekty za posledních 30 let pokročily. Navíc nejspíš Rowling i Yates vlivem minulých zcela ztratili soudnost. Co kdysi pod jejím perem začalo jako kouzelná pohádka a postupně s jeho přičiněním docela přirozeně vyrostlo v přepálený epos, je teď už jen nesmyslná telenovela, která působí jako by neexistující a snad pod všech myslitelných stránkách nepovedenou knižní sérii o 2000 stránkách kondenzoval do jednoho celovečeráku... a výsledek nemohl dopadnout jinak než jako průser. Být to animák, budiž, pokrčil bych rameny a celou spin-off sérii bez sebemenšího zájmu ignoroval. Takhle mě vytáčí k nepříčetnosti paradox, kdy se nedokážu přenést přes to, že jsou Fantastická zvířata dost ubohý cashgrab, a zároveň má série kvůli Deppově průserům nejasnou budoucnost (protože i ten nejhorší příběh si zaslouží dopovědět). Výsledkem je teď jen to, že se má nedávno zažehnutá pottermánie mění v čirý hejt. Gratuluju WB. ()

Remedy

Podotýkám, že jsem první knížku HP četl v 11 letech a s HP (knižním i filmovým) jsem v podstatě vyrostl. Přiměřeně se tak i ve svých 29 letech považuji za hardcore fanouška HP ságy. Grindewaldovy zločiny jsou bohužel asi doposud nejslabším příspěvkem do HP, resp. FB rozšířeného universa. Velkým kamenem úrazu je scénář, jehož autorem je stejně jako u prvních FB samotná J.K. Rowling. Zde se bohužel ukazuje, jak moc dobrá spisovatelka a jak průměrná filmová scenáristka to vlastně je. U filmového Harryho Pottera se dalo často dost osekanému a kostrbatému scénáři Steva Klovese leccos odpustit (protože jsme věděli, jak to bylo v předloze a akceptovali jsme, že se to do filmu prostě nevejde), nicméně u dvojky Fantastic Beasts se už všechny nešvary bohužel naplno projevují. Grindewaldovy zločiny jsou v podstatě pouhou výplní děje, mezičástí ságy, vykostěným intermezzem či nut(d)nou vatou před nadcházejícími epickými díly, které vyvrcholí ještě epičtějším soubojem mezi Grindewaldem a Brumbálem v roce 1945 (těm, kdo nečetli knižní předlohu HP, tak sorry za spoiler). Neuvěřitelně mě iritovala hluchá místa, kde se skutečně vůbec nic nedělo a kde se velice laciné spoléhalo na jakousi romantickou linii tří heterosexuálních (i když) párů. Dvojka Fantastických zvířat je tak vlastně obrovským podrazem na diváka, protože v podstatě jen využívá dobře známé kulisy a prostředí k tomu, aby (ne)vyprávěla strašlivě povrchní, jednoduchý a triviální příběh, bez kterého by se celá sága s přehledem obešla. Jestli se o něčem dá prohlásit, že to je ždímání zavedené značky kvůli prachům, tak je to jednoznačně dvojka Fantastických zvířat. Nebudu ale pouze kritizovat (přece jen HP je moje srdeční záležitost), protože Depp i Law jsou skvělí a vždycky asi budu obhajovat Redmaynea, protože jeho "kníkající, podivný, poloretardovaný a trochu gay výkon“ se k jeho postavě neuvěřitelně hodí. ()

suicide

Přestože jsou druhá zvířata do určité míry dospělejším filmem, temnějším filmem, tak jsou nakonec horším než první díl. Ten byl nějak vnitřně uzavřený, podobně jako každý jednotlivý film chronologicky pozdější série o Harrym Potterovi. Druhá zvířata ale tak nějak trpí na fakt, že tvůrci potřebují sérii natáhnout na co největší délku - takže dvojka slouží jen jako nutná propojka mezi milou úvodní jedničkou a snad už konečně akční trojkou. Bohužel většina hlavních hrdinů dvojky je mi tak nějak ukradnutá. Poutavé je to jen, když je na scéně Grindelwald. Bohužel jen předhazování kouzelných zvířátek a známých postav na skvělý film nestačí. Ale přesto jsem zvědavý, co si na nás Rowlingová vymyslí dál, aby nám představila slavnou i naslavně proslulou minulost Brumbála a Grindelwalda. ()

Mikita

Až se sama divím, že to řeknu, ale v prvním díle se mi nakonec moc líbilo, že je vše mimo Anglii, Bradavice, a že je to stejný a přitom jiný svět. Návrat do známého prostředí byl sice v prvních chvílích potěšující, ale ve finále trochu uškodil. Co ale nejvíc pohřbívá výsledek je to, že jde o seznamovací díl, který snad bude velkolepěji vysvětlen a uzavřen v dílu následujícím. Tahle vysvětlovací část rozehrává děj přes příliš mnoho postav, moc neukazuje Grindelwaldovy zločiny a celkově nestaví na výrazných okamžicích. Kouzlo světa Harryho Pottera je ale zpět a já si ho užila do posledního zaklínadla. ()

italka63

Tušila jsem, že to bude mišmaš, a byl, vlastně jsem si to pustila jen kvůli trikům, více jsem neočekávala, také nedostala, a ta divná paní, co to napsala, splnila moji averzi k její osobě hodně dobře. ()

slunicko2

Zase jednou forma, lépe řečeno vnější efekty, nahrazuje obsah. 1) Tak koukám, že jsem tuto charakteristiku použil i u prvního dílu. Ale když tady už není ani to, co dělalo jedničku alespoň částečně zajímavou._____ 2) Dávám dvě hvězdičky s ohledem na vložené úsilí, sympatické filmařské postupy a pěkný vizuál._____ 3) Vedle hastrmance, maledicta a draka hřivouna (o běsnících nemluvě) mě nikoli poprvé zaujal 28letý přitažlivý Callum Turner (Mlokův bratr Theseus). ()

MultiTobi

Yates zase ukazuje jak dokáže krásně a efektně vizuálně zpracovat akční kouzelnické scény, v kině vás zařeže do sedačky a cítíte vibe Harryho Pottera. Nicméně toto platí tak asi tak jenom o začátku a konci. Pokud se po filmu zamyslíte kam se příběh posunul, uvědomíte se, že skoro nikam. Obávám se, že u ságy začínáme padat do trendu natahování. Druhý díl Fantastických zvířat má stejný problém jako Relikvie smrti první část, je jenom předzvěstí něčeho většího má jenom připravit půdu a místo aby se soustředil na sebe tak už je očima v budoucnu. Méně zvířat, zrnko příběhu, ve srovnání s jedničkou rozhodně horší. Ohledně potencionálních dírách v příběhu, počkám s rozsudkem na další vývoj. Rowlingová scénář schválila a nevěřím, že v jejím univerzu jsou chyby. ()

Helo

Název "Fantastická zvířata" ustoupil a zmenšil se do horního levýho rohu celýho názvu filmu a stejně tak - díky bohům - ustoupil i podíl vystupování fantastických zvířat v celým filmu, takže už to celý není jen o chytání strakopysků a podobných potvor, ale je to konečně O NĚČEM! Zvířata jsou tu samozřejmě i tak, páč bez nich se Mlok Skafandr neobejde, ale tentokrát tu skutečně maj smysl, ženou příběh vpřed a maj nemálo důležitý role. A krom toho, že je to konečně o něčem, má to hlavu a patu, člověka zajímá, co bude dál a jak to bude dál a kdo se ke komu přidá, tak je to o něco dospělejší, vraždí se (i děti), je to napínavý, emoce fungujou víc než si u Yatese pamatuju a celý je to prostě tu super komorní a osobní, tu epický a osudový a sakra už se těším na tu druhou světovou (jak mudlovskou tak čarodějnickou) válku! ()

stration

Za poslední hutnou dvacetiminutovku dávám hvězdu navrch. Jinak nezajímavá nuda, kde je nápadů pomálu, postavy a jejich osudy mě nezajímaly a skoro všechny byly nesympatické. Na Harryho to nemá ani náhodou a vleče se to děsně. Další díl asi taky přetrpím, že bych se ale nějak těšil se říct nedá. ()

PogoJoe

3,5/5. Celkem hezké pokoukání, fajn herecké obsazení, ale místy nepřehledné, nedotažené, nedovysvětlené... Pár týdnů od shlédnutí už vlastně ani pořádně nevím, o čem to bylo. Rozhodně to nesplnilo obrovský potenciál, jaký tento svět má. Bylo by lepší, kdyby trojku natočil lepší režisér, než Yates, ale bohužel... ()

Falconica

Spoustu scén pouze pro efekt bez jakéhokoliv významu, několik postav jen pro potěšení diváků, ale bez jakékoliv kontribuce k ději, okaté narrations informací divákovi číhají za každým rohem (tzn spousta rozhovorů mezi postavami užitečná tak leda pro to, aby se divák orientoval), mizerné vypravěčské schopnosti, zmatený děj, postavy se zmatenými motivacemi, poměrně slabé dialogy. Fantastic beasts jsou ve filmu Fantastic beasts téměř bezvýznamné. Krom jednoho hrabáka, který už je bohumžel jenom opakovaným vtipem. Bohumžel rozdíl mezi vypravěčskými schopnostmi Rowlingové a jejích napodobitelů je přímo do očí bijící. Newt je nicméně spolehlivá kvalita a aspoň se na to hezky kouká. ()

dom156

Uplynuly 2 roky, kdy jsem čekal na pokračování Fantastických zvířat. Malinko retrospektivně: první díl byl velmi povedený v mých očích, humor, ani ne moc akce a plno rozličných tvorů mi přimělo uvažovat, jako kdyby viděl Harry Pottera a vězeň z Azkabanu. Bohužel tento druhý díl je špatný. Výpravná stránka, stejně jako vizuální jsou v pořádku. Obsazení nových postav také není krokem vedle a dokonce malinko se vyjasňují postavy a zvířata z HP. Bohužel po dějové stránce jsem viděl hroznou vatu, ve filmu se snad kromě tří scén nic nedozvíme. Žvatlání o ničem a film se v ději posouvá milimetrovými krůčky. Přetrpět tohle to plahočení celých 134 minut (skutečně tak hrozně dlouhá stopáž!!) je skoro k nevydržení. (Sice jsem neusnul, jelikož jsem furt čekal na NĚCO, co nepřišlo). Dále zde jaksi zmizel humor, film se bere strašně vážně a nejenže si ze sebe neumí dělat srandu, ony se zde ani vtipné scény nevyskytují. Jsem dost otrávenej a to mám zas 2 roky čekat na další díl, kde konečně bude ten hlavní fight. I příprava na něco velkolepého se dá udělat atraktivně a mít rozpočet jak prase tak by to mělo být tak vidět na tom plátně. Doporučení snad jen pro fanoušky HP, jinak jako samostatné dílo spíše ne. ()

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

Fantastická zvířata nemají fantastické příjmy

18.04.2022

Harry Potter se dočká seriálu

Harry Potter se dočká seriálu

25.01.2021

A máme tu další televizní projekt, který byl nejspíš jen otázkou času. Streamovací služba HBO Max totiž ohlásila, že chystá seriál ze světa Harryho Pottera. Má to ovšem jeden malý háček - žádný… (viac)

Batman našel svoji Catwoman

Batman našel svoji Catwoman

15.10.2019

Můžete spustit fanfáry, Batman režiséra Matta Reevese totiž oficiálně obsadil Catwoman. Po mnoha spekulacích, kdy se o roli v Hollywoodu ucházela snad polovina atraktivních hereček pod třicet, totiž… (viac)

Třetí Fantastická zvířata se odsouvají

Třetí Fantastická zvířata se odsouvají

30.04.2019

Studio Warner Bros. oznámilo nové datum premiéry pro třetí díl fantasy ságy Fantastická zvířata od spisovatelky J. K. Rowlingové. Snímek nakonec dorazí až 12. listopadu 2021, tudíž tři roky pro… (viac)