Avengers: Endgame

• USA Avengers: Endgame (viac)
USA, 2019, 182 min

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Trent Opaloch

Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Paul Rudd, Benedict Cumberbatch (viac)

Záverečené dejstvo ságy Avengers od štúdia Marvel. Po zničujúcich udalostiach, opísaných vo filme Avengers: Nekonečná vojna, sa svet ocitol v troskách. Polovica všetkých bytostí bola vyhubená. Avengers sa so zvyškami svojich spojencov ešte raz dajú dohromady, aby zvrátili Thanosove zločiny a znovunastolili poriadok vo vesmíre. (Saturn)

alchac

V podstatě úplně stejně imbecilní kravina jako předchozí díl, oproti kterému se perunžel dovolilo nevygumovaným gejrojům nesmírně podrobně a zejména neúměrně zdlouhavě rozebírat veškerá svá traumata a dementální bolístky a po závěrečné vskutku velmi septikulární Blitvě pěti (nebo kolika) armád a definitivním vyřešení Šourkobradové otázky ještě půl hodinky se poplácávat po ramenech nad hroby známých chujínů. Že já vůl ty tři hodiny radši nečuměl na ten fakt inteligentně napsanej, vkusnej, výborně zrežírovanej a excelentně hrající škrábanec, co mám na zdi vedle postele. ()

sugythesugar

Musím si to ešte poriadne premyslieť ale za mňa lepšie než Infinity War, ktorá na druhý krát už bola dosť neucelená. Endgame je ovela prízemnejšia a dramatickejšia. V tej ohromnej stopáži sa chvala bohu našlo dosť (vážne dosť) miesta na konverzačné scény a trochu z tej depky dokonca siaha aj z plátna. Samozrejme posledná tretina zrejme bude prirovnávaná ku Návratu kráľa a nedivím sa. Pre mňa jedna z najlepších marvelovie a zrejme druhá v poradí čo odomňa (po Winter Soldierovy) dostane 9/10. Možno budem časom hodnotenie znižovať a nachádzať ďalšie plotholes (ktorých som pár zaregistroval už počas premietania) Ale aktuálne je to krásna bodka za 10 rokmi MCU. 9/10 ()

Triple H

To čo platilo o Infinity war platí dvojnásobne pri Endgame - kto sa v celom univerze perfektne neorientuje, bude úplne mimo. Endgame má totiž oproti Infinity war (IW) ambíciu nielen dokončiť rozohraný osudový príbeh, ale pridať obrovské rozlúčenie s poslednými 10-timi rokmi. Je to hybrid, ktorý síce ide vpred, ale zároveň sa každú chvíľu zastaví, aby nostalgicky spomínal. Miera odkazov na vlastnú minulosť je v takých rozmeroch, že Endgame je konceptuálne pomaly mix medzi niečím ako Ready Player One a štandardnou marvelovkou - atmosféra stretávky starých priateľov po rokoch a nostalgickej sebareflexie je najvýraznejšou vlastnosťou celého filmu. Dejovo sme kulminovali epickým záverom IW, kde sa dobojovalo najhlavnejšie a Endgame je jeden veľký encore potom čo skončila hlavná show. Vítazné kolečko po homerune, kde sa máva tlieskajúcemu publiku. Neberiem to ako negatívum, zaujímavé ale je, že podobný príklon k nostalgii a sebadojímaniu býva vlastný filmom, ktoré po dlhej prestávke nadväzujú na legendárne série (Indiana Jones 4, Star Wars Force awakens, Blade Runner 2049) a nie filmom, ktoré ešte prebiehajúcu legendárnu sériu uzatvárajú. Endgame si evidentne veľmi dobre uvedomuje, že je obrovským finále 10-ročnej ságy a opája sa vlastnou dôležitosťou a výnimočnosťou (možno až priveľmi). S nostalgickou a samochválnou náladou ide ruka v ruke sentimentalita - na striedmosť sa nehrá, film je do seba zahľadený a minimálne Evansove a Downeyho ego v tomto prípade po prvý krát predsa len trochu zatieňuje potreby filmu samotného a obom je venovaný priestor neprimeraný priestoru poskytnutému ostatným (čo sa nedá povedať o vyváženom IW). Ani to však nevnímam ako katastrofálne negatívum, má to svoj dôvod. Herecké výkony nemá význam hodnotiť, platí čo platilo o jednotlivých protagonistoch aj v minulosti - každopádne film si pre seba z môjho pohľadu ukradol Hemsworth, ktorého Thor obstaráva najvtipnejšie momenty a je v príjemnom kontraste s prevážnelým Starkom a Rogersom (ale minimálne ku koncu sme sa pri Thorovi mohli vrátiť k norme, na ktorú sme zvyknutí). To akým smerom sa osudy vo všeobecnosti uberajú prekvapí, pobaví, zaujme a vždy sa za tým dá nájsť určitá logika. Endgame je obrovitánsky, ambiciózny a až narcistne pojatý projekt a ako finále celého MCU funguje prinajhoršom adekvátne (čo je vzhľadom na očakávania pomaly zázrak).180 minút je pomerne vražedných, aj fanúšikovi sa to celé môže ku koncu vliecť (ako mne). Ambície tvorcov sú natoľko megalomanské, že sa filmu pod nimi predsa len trochu podlamujú kolená, ale ktoré iné finále si môže dovoliť alebo má byť takto prepálené ak nie finále Avengers? To čo sa Disneymu a Marvelu za posledných 10 rokov podarilo je bezprecedentný a výnimočný úspech, snaha obsiahnuť v závere úplne všetko a sebavedomo sa tľapkať po chrbte sa dá pochopiť. A Russovci napriek určitým výhradám zaslúžia obrovskú pochvalu, že sa im tento kolos pod rukami nerozpadol. Pri objektívnom kritizovaní by sa chýb dalo nájsť určite veľa (aj v logike, ktorú som zatiaľ veľmi neriešil). Ale v tomto prípade, možno viac ako inokedy, je dôležitý aj celok a kontext. Končí sa jedna éra, ktorá nastavila filmovým sériám (a tomu čo je v nich možné dokázať) latku na veľmi ťažko dosiahnuteľnú úroveň. Ja osobne budem prekvapený ak sa nasledovníkom ako Black Panther podarí na túto desať rokov trvajúcu spanilú jazdu nadviazať niečím obdobne premysleným a predovšetkým niečím k čomu si publikum vybuduje rovnaký vzťah. () (menej) (viac)

Remivsremi

Jedná velká etapa nejen komiksáren je u konce. A naštěstí se to povedlo do cíle nasměrovat správně. Ne však perfektně. Čtvrtá týmovka využívá své stopáže noblesně. Nikdy ještě nebyly ve filmu z Marvelácké stáje postavy tak prokreslené. Tři hodiny jsou znát. Bohužel se ale tato délka odrazí i na tempu filmu a pocitově pár sekvencí zkrátka nemá ten vytoužený dopad. Začátek i finále funguje přesně jak má. Ale zbylá hodina mezi tím chtěla ještě nějakou práci. Lepší dopad jednotlivých scén, větší vyhrocenost, silnější moment. Jako celek vše působí nepatrně hůře než před rokem, přesto se jedná o tu nejvyšší ligu. 70% Po druhém zhlédnutí se u mě misky vah mezi IW a EG mnohem více vyrovnávají, ale stále mám pocit většího wow efektu z IW. ()

Lachtaan

Tak jsme se dočkali. Nejvelkolepější vyvrcholení nejpropracovanější filmové série je za námi a všem zarytým fandům MCU nezbývá nic jiného než vstřebávat tu těžkotonážní nálož emocí, kterou doposud žádný jiný film nedokázal poskytnout v takovém množství. Ačkoli jsem snímkem absolutně oslněn, odmítám zde vychvalovat, že jsem včera stanul tváří v tvář nejlepšímu filmovému dílu všech dob. Následky Infinity War sebou přinesly gigantická očekávání, která byla splněna, přesto se v oněch 3 hodinách (které se v kině zdají jako 90 minut) najdou místa, která z Endgame neudělají revoluční záležitost filmového vesmíru. Udělají z něho vytříbenou směsici těch neuvěřitelnějších CGI efektů skloubených se stále výborným scénářem, což je v rámci sci-fi žánru již téměř nesplnitelné. Jakožto nepřílišný fanoušek vědeckofantastického soudku je zrovna vyvrcholení jedné velké marvelácké éry absolutním balzámem na duši. Největší plus shledávám v tom, že je film zpět soustředěn na úvodní šestici Avengers, kterou vidíme společně naposledy. Že bratři Russoové vzdali ten nejdojemnější hold postavám, které se s námi po té dlouhé cestě hrdě rozloučily a už nebude možnost se s nimi znovu shledat. [viděno v Cinestar Plzeň 25.4.2019] REWATCHED 4.8.2019: Některé emocionálně vypjaté momenty už nejsou napodruhé tak efektivní, některé vás opět rozdrtí. Odchod nejsympatičtějšího miliardáře, playboye a filantropa ve mě bude vřít smutek ještě pěkně dlouho. Spousty filmů už nemají takové grády na opětovné zhlédnutí, Endgame si ale druhou šanci zasloužilo a třeba jednou v televizi si jej dám s chutí zase. ()

Script

Musím říci, že když jsem film v kině dokoukal, tak ještě hodně dlouhou dobu jsem vstřebával ty emoce, než jsem byl schopen se vůbec k tomuto filmu vyjádřit. Na to, že film byl dlouhý tři hodiny, tak to celkem uplynulo jako voda. Vývoj děje byl naprosto nečekaný a svým způsobem zvláštní. Na filmu mi konkrétně vadilo, že tu bylo až moc vtipných momentů. Vzhledem k tomu, že došlo k vyhlazení téměř poloviny života ve vesmíru, tak bylo v ději až přehnaně moc srandy. Co ale fungovalo, tak bylo propojení všech postav. Závěrečný souboj byl jednoznačně skvělý. Bylo tam hned několik zvratových situací. Bavilo mě to, ale bohužel na Infinity War to nemá. Co mě potěšilo byla přítomnost dvou herců ze seriálu Zpátky do školy (Ken Jeong - Profesor Chang, Yvette Nicole Brown - Shirley). ()

BROKEN_

Plakal jsem štěstím-část 2. ( nejlepší film od MCU). Do kina jsem vešel jako dospělý, ale z kina jsem odcházel jako dítě. MILUJU TO! ()

Xicht0r

Ufňukaná první hodinka ztrácí na síle, když nikdo od začátku nevěří, že Thanos opravdu definitivně vyhrál. Jak chcete tvořit drama, když víte že sledujete pohádku... Cestování časem jako obvykle úplná tragédie, chvílema jsem vypínal mozek a jenom doufal, že už začnou něco dělat, protože stejně neukecáte funkční stroj času vynalezenej za pár dnů. Dehonestace a zesměšňování Thora dosáhla až absurdního maxima, jež trošku zavání jen další femi agendou, která vyústila v podobě Supewoman aka cpt. Marvel a v maximálně směšné scéně v závěrečné bitvě, kde se sejdou jen ženské bojovnice za svoje práva...ehm hrdinky. Celkové rozmělnění děje sledující osudy 20 bo kolika hrdinů už taky nepomáhá, kor když jste neznaboh jako já a většina tragédů jako Falcon, Hawkeye, Spiderman Ant-duo a celá Wakunda vás vůbec nezajímá. Nemluvě o tom, že pochybuju že stejně jako já, průměrný divák viděl (a pamatuje si) vše za posledních 10 let z Marvel světa, aby všechny linie a love story ocenil. Konečná bitva mě ohromila jen faktem, že Thanos i bez kamenů dokáže čelit jakémukoliv počtu superhrdinů. Jinak to byl přeplácanej CGI bordel, kde se chvílema používají pěsti na solo killy a chvílemi schopnosti hraničící se silou zbraní hromadného ničení (jooo komix logika ta mě bere). Natahovaný konce sice chápu, ale neocením, jenom si oddechuji že už snad bude taky prostor pro jinou než comix based tvorbu... ()

chelseaman22

Bohužel pro mě přišlo to nejlepší hned na začátku, a to v podobě farmaření Thanose a následného food divingu v jeho chýši. Začátek začal šokem, což nešlo než ocenit. Následovalo minimálně třicet minut mlácení slámy, které sic bylo nutné vzhledem k zakončení celého universa, ale pro diváka, který od Avengers očekává méně citů a více akce, to bylo mírné zklamání. Naštěstí se na scéně zjevil ten úplně nejzbytečnější superhrdina, tj. Ant-Man, který si zahrál na teoretického fyzika, a zápletka byla na světě. A řeknu vám, že zápletka spočívající v návratu do minulosti je perfektní. Když se oprostím od za vlasy přitaženého Thora (který asi měl nalákat do kinosálů alkoholiky 50+ poslouchající country), není co vytknout. Největší perlu v podobě „Hail HYDRA“ vypustil ze svých úst portugalský rodák Capitão América, přičemž osazenstvo kinosálu za začalo dusit popkornem za 119 Kč. No a teď k bitvě - byla velkolepá, ale krátká. A jako divák bych byl ocenil, kdyby po bitvě přišel konec a ne dalších třicet minut žvatlání a pobrekávání. Ale asi musím respektovat to, že pouze akcí nelze uzavřít celé universum. 86 % Celosvětový příjem k 9. 9. 2019: $2,796,267,086, což je 7,9 násobek rozpočtu ()

Sell

Po 11 rokoch ukončenie toľkých prepracovaných príbehov vyvrcholilo v poslednú kapitolu. Rozlúčili sme sa s postavami ktoré budovali Avengerov od ich ranných začiatkov a že bolo ťažké povedať im zbohom. Avšak Kapitán si zaslúžil presne takýto koniec aký mu pripravili. 3-hodiny ubehli v kine neskutočne rýchlo aj keď začiatok sa trochu vliekol čo na druhú stranu chápem, keďže sa všetci snažili vyrovnať so stratou polovice populácie svojich priateľov a rodiny. Príchodom Ant-Mana to však nabralo rozbeh aj keď ma mrzela menšia absencia Captain Marvel. No v poslednej záverečnej bitke sa predviedla ako sa patrí aj spolu s ostatnými obživenými. Najvtipnejší však bol Thor a.k.a. Big Lebowski :D Prvý diel ma bavil o trochu viac svojím svižnejším tempom ale spokojnosť veľká a tak za mňa je to 5*. ()

Ak.žena

Prosím?! I 8. série GoT je lepší! Příběhově slabé, prvoplánově akční a trochu zábavné. Naprosto průměrný film. Jako kdyby si ho splácali fanoušci bažící po co největších absurditách (Thora-pupkáče fakt neberu). ()

Motinski

Infinity War sa mi páčilo o trochu viac ako celok, pri Endgame som ale cítiľ väčšie napätie a koniec mi utkvel v pamäti ešte doteraz. Pre fanúšikov veľmi silný film, emočne vyzrelý, zameraný hlavne na pôvodnu zostavu Avengerov. Pomalšie tempo zo začiatku sa mi páčilo a musím povedať že som nečakal že si Russovci trúfnu isť na to takto pozvoľna, takže klobúk dole. Celkom ľutujem tých čo sa nestihli vyhnúť spoilerom, lebo niektoré zvraty som netipoval ani len zo srandy a som za to aj celkom rád. Menšie diery v scenári som v pohode počas sledovania „prehliadol“ a musim povedať že to čo Marvel dokázal za tých 11 rokov vytvoriť je obdivuhodné a nečakal to asi nikto. Už navždy si budem pamätať aká bola Endgame filmová udalosť keď išla do kín. ()

CzechGod

prvni hodina fakt o hovne, jen jsou vischni smutny, druha-treti hodina slabsi podprumer - dej se dostal do kouta, tak se to vyresi klasickym cestovanim do minulosti :) a cely to zachranuje epicka bitva, kde jsou skoro vsichni z univerza ;) ()

Lamprea

Nuda k uzoufání. Čtvrtý Avengers a stále se nic nezměnilo. Koho to pořád baví proboha? Příběh o hovně, herecký obsazení sice parádní, ale v tom patosu vlastně nemají co hrát a nakonec - jako vždy - přijde hodinová CGI rubačka, ale to už jsme skutečně viděli stokrát, a ne, stále to není zábavný. Za úplně největší fail považuju stopáž. Pokud chci natočit film co má tři hodiny, musím mít co nabídnout. Jasně, nejsem ani trochu cílovka, ale klidně si v kocovince dám nějakou eazy věc - na Infinity War se docela dalo koukat - tady jsem ale poslední hodinu musel přetáčet (což nedělám - a to nikdy). ()

filmmovier

Infinity War možná přecijen byla ve výsledku o chloupek lepší a údernější, ale asi jen o lusknutí prstu. Na druhou stranu Endgame je zábavnější, vynalézavější a nápaditější. A úplně stejně překvapivá. Dějově to bylo taky docela originální, stejně tak i ve vysvětlování pravidel cestování v čase. Fenomenální a naprosto dokonalá rozlučka a geniální tečka za desetiletou sérií filmů, která absolutně nemá obdoby, s největší a nejepičtější rubačkou v dějinách. A nebudu lhát, ten závěr mě fakt semlel, protože opravdu dostál názvu filmu. MCU už nikdy nebude takové, jaké bylo až do letošního května. Bude jiné. Jestli bude jiné dobře, to se teprve ukáže. Tohle bylo opravdu velké a asi už nikdy v mém životě žádný větší film nepřijde. Díky všem, kteří se na tom podíleli. A díky i za dabing, který byl tradičně špičkový, ale tentokrát ještě o něco víc. 100%. Očekávání do budoucna jsou velká. ()

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

Vision se vrátí ve vlastním seriálu

25.05.2024

V minulých letech se komiksácké studio Marvel s oznamováním nových projektů trošku urvalo z řetězu. Po vrcholné éře, kdy hlediště kin praskala ve švech pod nápory chtivých diváků, kteří potřebovali… (viac)

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý

Druhý Gladiátor byl extrémně drahý