Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Petike

Diera do sveta to nie je, ale máme aspoň jednu peknú robinsonádu na Červenej. Miestami trochu rutinérske, podobne ako predloha, ale ak dáte remeselníkovi ako je Scott dobre adaptovaný scenár, môže ešte vzniknúť súci film. (Sám sa tomu mierne čudujem a priveľa nádejí do budúcnosti si ohľadom daného režiséra už dávno nerobím.) Damonovi a Chastainovej ich roly v Interstellar zjavne nestačili, a tak si strihnú o čosi uvoľnenejšie postavy v tomto filme, hodnom nejakého double-feature v kine počas tematického týždňa. Povedzme, že humorne ladený, no serióznejší reparát po filmoch o Marse, ktoré vyšli okolo roku 2000 (niektoré dejové prvky pôsobia, ako keby ich dôstojnejšie parodovali). Akurát mi chýbalo, že si Watney nespravil zo zachráneného, opraveného Sojournera nejakého vesmírneho Wilsona. :-) Aby mu tam s tými didžinovými hitmi zanechanými kolegyňou nebolo príliš osamelo, kým dennodenne maká. :-) Ale, samozrejme, moderné robinsonády nemusia mať vždy rovnaké gagy... //// Zaujímavé komentáre: Cervenak, Rex Mundi, Malarkey, Marigold ()

Shitonit

Marťan pojednává o člověčí síle a vůli přežít za každou cenu. Mě by tam asi jeblo, však Mark, překvapuje, a skrz na skrz příběhem projevuje znalosti, chytrosti a šikovnost. Film, do kterýho jsem šel vyloženě jen z momentálního nedostatku jiné sledovatelnosti. Film, kterej mě hodně příjemně překvapil, sic se v tom děje víceméně studiový prd, ale přesto si to ladně získává mých pět, červených hranatých nafukovacích balónků. ()

Jan.Cada1

Film Marťan je odlehčená sci-fi o nesmírné touze přežít. Celou dobu stopáže jede na palivo se značnou příměsí humoru. K tomu ještě disko vykopávky z 80. let, solidního Matta, charismatického Danielse a ejhle, je tu zábavný film. Ridley Scott pracuje na realistickém vykreslení marsovského prostředí a snaží se být technologicky přesvědčivý, i když finále by mu uvěřil asi jen fyzikální panic. Ale pořád přesvědčivější než Interstellar. Díky vizuální stránce má snímek podmanivou atmosféru a režisér šikovně dávkuje napětí. Doporučuji pro všechny fandy sci-fi a dramat. ()

Katte

Naprosto dechberoucí a to od začátku do konce. Rozhodně jeden z filmů, který stojí za to vidět a to nejlépe na velkém plátně. ()

thomasnikrs

Ridley Scott je opět zpátky a v plné síle udeřil na to, co mu jde nejlépe (po nepříliš úspěšném Prometheovi a Robinu Hoodovi). Vesmírné dobrodružství v podání hereckého baletu Matta Damona, úžasně zpracovaných trikových záběrů Marsu. Dramatický závěr filmu úžasný i jako celý film protkaný vtipnými hláškami. Byl to pro mě úžasný zážitek, protože jsem poprvé viděl 3D film a jsem rád, že to byl právě tento snímek. Zkrátka jeden z filmů, kdy se na začátku nadechnete a máte pocit, že opět začínáte dýchat až při závěrečných titulcích;-) ()

carodejb

Ak ste čítali knihu, nepotrebujete film (a naopak - čo je znak dobrej adaptácie). Jedine, že by te boli vizuálne založený ľudia. Inak film; nenachádzam jedinú chybu. Možno bude trochu problém v orientovaní sa medzi postavami ale inak je to vtipné, strhujúce a krásne natočené. Chcem predĺženú verziu! ()

jirin_cz

Chtěl jsem prvně přečíst knihu než půjdu na film. I jsem si ji koupil, ale nestihl se ani začíst. Na film byly velké reference, na knihu taky, tak jsem měl i velké očekávání. A odcházel jsem spokojen. Film šlapal, žádné dlouhé úvody, ale byly jsme vrhnuti přímo do děje. Matt Damon byl výborný a seděl mi tam pěkně. Kupodivu se mi hodně líbili různé vtípky a špičkování mezi posádkou. I ten určitý nadhled, kdy jste v háji a přesto zůstává humor. Bavila mě i hodně ulítla hudba. Jordánsko, kde se natáčelo má fakt úchvatné scenérie. --SPOILER--Vzhledem k tomu, že se snažil být celý film realistický, tak samotný konec a vlastně záchrana mi přišel celkem nereálný. Pochybuji už o samotném vrácení na Mars, kdy je větší ztráta než příadný jeden astronaut. Ale budiž, nicméně vrcholem mi přišlo Iron manovo ltání, kdy si propíchl skafandr a kyslíkem se pohyboval a doletěl k velitelce a zachytili se ve volném kosmu.... Taky mi přišlo absurdní, během několika minut mají udělat bombu, proč ne, to asi chemik zvládnout může, ale že by si dal práci s tím aby blikala? --KONEC SPOILERU-- Taky mi přišlo místami trochu hluchá místa. Celkově je to pěkných 90%, rád se podívám znovu, ale abych to řadil mezi TOP filmy u sebe, to asi ne. ()

Bobris

Myslím, že nikdy v životě sem nikomu tolik nefandil jako Matt Damonovi na Marsu - a ten je tu mimochodem hodně na oscara, protože jeho skoro one man show to utáhla naprosto s přehledem. Nejen, že to je celé drama jak prase, ono je to i vtipné a velice inteligentní. Celý film graduje k neskutečně napínavému konci, kdy už chcete na celý sál řvát, ty vole dělejte sakra, ale zároveň sem nechtěl, aby to skončilo. No a pak si Matt protrhne dirku v rukavici a buď nevěřicně koukáte, nebo se smějete, jak je to celé absurdní a dokonalé. Já zvládl oboje najednou. Jo a mimochodem, (spoiler) Sean Bean neumřel (i když nevím, jak by mohl, asi zakopnout na schodech v NASA) a místo toho si vystřihnul asi nejkomičtější scénu filmu. Jo, některé věci se tomu samozřejmě vytknout dají, dalo se z toho emočně vymáčknout daleko víc, rozhodně z toho konce. Byly tam některé faktické nesmysly, ale koho to sere. Za zvuků Dolby Atmos sem se celý film skvěle bavil. ()

alpeew

Kdo nečetl knihu přišel o polovinu příběhu, resp. o veškeré napětí a dramatičnost. Musím bohužel souhlasit, že takto je to jen sci-fi pohádka. Zapomenutý a zraněný astronaut, protože je chytrý (a dokáže si poradit prostě se vším) přežije. Vše se mu prostě jednoduše podaří, najde na první pokus v písku leta letoucí se válející Pathfinder, jakoby ho měl v GPS, nehostinnou a mrazivou planinu se mu zdaří přejet tak bez problémů jakoby jel jen někde v mohavské popušti ap. Ale TAKHLE TO NEBYLO, v knize ne, ta byla napínavá do posledního písmenka a jeho osamělost čiší z každého deníkového záznamu, ač oplývá až záviděníhodným smyslem pro humor. Profesně skvěle natočený, typově dobře vybraný Matt Damon, iluze marského prostředí dokonalá, ale to je všechno. Neznajíc knihu, film by mne hrozně zklamal ()

BardDeLune

Pro mne byl Marťan očekávání roku hned poté, co jsem jako malinu slupla knihu. Takže zde možná nejsem úplně objektivní, jelikož jsem prostě fanoušek od dne jedna. Když jsem knihu četla, upřímně jsem si Marka představovala úplně jinak, než jako Matta Damona, ale rozhodně nejsem zklamaná. Tento film byl natolik "vymazlený", že žádná scéna nepřesahovala do klišé, trapnosti či čehokoliv jiného. Soundtrack nádherně ladí s filmem a od Solu 19 do Dne 1 jsem prostě téměř nedýchala. Za mne 100 velmi geekovských procent. ()

Joiner

Skvělý film, jak zde většina píše. Scott rozhodně nepatří do starého železa a Matt působil i na jiné planetě naprosto přirozeně. PS: hudba provázející celý film je prostě boží ()

teba

Vesmírem, potažmo cizíma planetama se nám to teď jen hemží, po Gravitaci a Interstellaru tu máme Marťana... a zase dlouhý jak tejden, ale zase výborně a svižně natočený, takže nenudí ani chvilku. Film se sice v podstatě celej odehrál na růžovým obláčku (to není přezdívka pro Mars, ale pro naivní scénář), ovšem zase byl celkem vtipnej, takže výsledné hodnocení: pozitivní :o) ()

adamix

No ja som ostal fakt prekvapený tým, čo nám do kín priniesol Ridley Scott. Priniesol nám príbeh podobný príbehom ako Appolo 13, či Stroskotanec. Ten prvý príbeh súvisí s týmto o záchrane, ten druhý o ,, pobyte '' na mieste, z ktorého vyplýva takmer nulová šanca na prežitie. Ridley nám priniesol Marťana a mne da Marťan fakt páčil. Moc som sa naňho tešil, lebo úprimne, skoro celý rok niet poriadného filmu v kinách ( nerátam Macíka 2, či Mad Maxa ). Zo začiatku som čakal, že film bude len ďalším dvojníkom hrozného Interstellaru, či ešte horšej Gravitácie. Našťastie sa tak nestalo a môžem si pridať další kúsok fo mojej zbierky naj sci-fi. Matta Damona úprimne ako herca nemusím, ale tak to vyzerá, že dnes zmením svoj názor. Rovnako aj Jessicu Chastian som moc nemusel. Niežeby hrala zle, to nie, ale ona hrá väčšinou nezáživné role. No musím ju tiež pochváliť, pri pozeraní filmu som nemusel prevracať oči, takže svoju rolu hrala tiež skvelo. Takže herci sú ok. Dej to má vynikajúci a miestami aj scenár, kde sa nachádza veľa vtipných narážok. Je tu aj trocha napätia ( hlavne záver ) a aj zopár drsných chvíľ. No prekvapila ma hlavne hudba. Nepúšťala sa tu nezáživná hudba bez kvapky peknej melódie, ale staré dobré americké piesne, no a tou Abbou to fakt zabili ;). Zábery na Mars a jeho skalnaté bohatstvo sú prekrásne, i keď viem, že nejde o pravý Mars. Je tu aj zopár vtipných scénok a vidíme tu aj krásne Damona ako vesmírneho piráta, či vesmírneho botanika. Takže celkový dojem je dobrý. Film by mohol byť stopercentný, ale chýba mu lepšie prehĺbenie záveru. Čo sa stalo s ,, Boromirom '' ? Vykopli ho, alebo nie ? A čo sa stalo s riaditeľom NASA ? Možno to tam bolo v titulkách ukázané, lebo počas tituliek, keď sa tam zopár záberov ukázalo som už odchádzal a so mnou aj skoro celá kinosála. Ak to tam bolo ukázané, beriem späť. A chýba tam ešte tá depresia. Depresia z toho, že je sám na planéte a šanca tam ostať a prežiť je skoro nulová. Všetko sa tam odohrávalo na môj vkus až moc humorne. Ale nevadí keď je tam aj trochu toho odľahčeného humoru. No a máme tu ten americký ,, happy end '', kde všetci budú žiť šťasne aj do smrti. Chýbalo tam viac toho dramatu. Nehovorím, že tam bolo dosť tvrdých chvíľ, ale mohlo ich tam byť viac. No aj tak po všetkom tomto som moc spokojný a musím Ridleyho a Matta pochváliť za skvelo vydarenú prácu. Dúfam, že budú padať aj nejaké tie oskary. U mňa 85%. ()

MickeyH.

Pokud se má tento film srovnávat například s Interstellarem, či Gravity, tedy filmy, které v posledních dvou letech ve vesmírné tématice vedly, tak se dá Marťan považovat za podprůměrný. Pokud ho však hodnotíme samostatně, tak mě zaujal samotný příběh i zpracování. Sice tam je několik nelogických, či přehnaných scén, hlavní hrdina přežije vše, jak už je to u americké produkce zvykem, ale zážitek z toho mám. Hudba, vizuál i efekty byly dobré. Jen herecké výkony snad trochu pokulhávaly. 70% ()

makakus

Novodobý Robinson v atraktivních kulisách. NIcméně o tom, co s hrdinou udělala dvouletá samota ve vesmíru jsem se dozvěděl jen to, že se naučil pěstovat marťanské brambory, navázat komunikaci a vůbec - že byl šikovný. Co to udělá s lidskou psychikou, co člověku táhne hlavou, jak zahání asi tu dost šílenou nudu, ale vlastně vůbec - co tam ty DVA ROKY dělal nevím skoro nic. Tím nechci, říct, že bych chtěl od Hollywoodu nějakou filosofickou sondu, ale zpětně si vlastně nevzpomínám na žádný pozoruhodný moment, snad kromě využití disco motivů. Ale zdá se, že ten americký sladkobolný moviv "dostaňte chlapce domů" pořád působí, obzvláště když do něj skrze kamarády Číňany solidárně zapojíte celý svět. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)