The Last of Us - Season 1

(séria)
USA, 2023, 8 h 37 min (Minutáž: 43–80 min)

V roce 2003 pustoší planetu parazitická houba, která mění lidi v násilné predátory známé jako tzv. nakažené. O dvacet let později je ostřílený přeživší Joel (Pedro Pascal) najat skupinou rebelujících bojovníků za svobodu, aby propašoval čtrnáctiletou Ellie (Bella Ramsey) pryč z represivní karanténní zóny. Z původně rychlé a jednoduché práce, se brzy stane brutální a temná cesta napříč postapokalyptickými Spojenými státy, kde se Joel a Ellie budou muset spolehnout jen jeden na druhého. (Magic Box)

nascendi

Pre lepšie pochopenie je potrebné uviesť, že som dôchodca, ktorý žiadnu hru spomínaného typu nikdy nehral. Preto som seriál sledoval, bez poznania predlohy. Nepozeral som ho cielene, ale preto, že sa propagačnej kampani nedalo vyhnúť a zaujímalo ma, aký typ seriálov sledujú mladí ľudia. Seriálom nie som sklamaný, ale ani spokojný. Nedávna pandémia pridala do našich slovníkov pojem koronavírus, tento seriál náš rozhľad obohatil o slovo cordyceps. Keď seriál posudzujem s vypnutou kritickosťou, tak až na tie dva problematické diely môžem byť ako-tak spokojný. Ale ak zapojím okrem zraku a sluchu aj rozum, výsledok je horší. Prekážala mi časová i obsahová diskontinuita. Mám predstavu, že pri pandémii spôsobenej cordycepsom sa technologická i životná úroveň ľudstva prepadne o pár storočí nazad. Pokiaľ niekto verí, že je možné udržať energetické zdroje, potraviny a ostatné potreby (napr. penicilín!) aj 20 rokov po globálnej nákaze, tak sa s jeho optimizmom nestotožňujem. Možno som meniace sa časové roviny celkom nepochopil, ale tvorcovia by nemali s divákom hrať hru na schovávačku. Z poslednej epizódy som usúdil, že bude nasledovať druhá séria a dúfam, že mi prinesie viac zážitkov, než práve ukončená. ()

VášaVF

Sice jsem hru nikdy nehrál, ale i tak jsem čekal (asi díky marketingu) pořádný nářez a kvalitní hororový seriál. První dva díly se mému očekávání mírně blížily a vypadalo to, že z toho možná něco bude. Pak přišel zlom třetím dílem, kdy místo zombie hororu přišel LGBT horor a další následující díly jen nuda a nuda. Jediný horor, který to byl, spočíval v utrpení vydržet takovou blbost celou první sérii. Seriál nepřinesl nic nového a boj mezi komunitami o poslední zásoby a nesmyslné chování hlavních hrdinů, hledání léku a další zoufalství jsme již viděli v seriálu The Walking Dead. ()

TheEvilTwin

Už dlouho mě seriál takhle naplno nepohltil, abych jej sjel během dvou dnů. Úvodních 30 minut nastavily laťku nejen celé sérii, ale také celé kinematografii tak vysoko, že už snad nikdy nebude pokořena. Celý start pandemie byl tak poutavý, akční, agresivní a dechberoucí, že jsem doslova seděl s otevřenou hubou a hltal každou další minutu. Když nepočítám 6. díl, u kterého budeme raději dělat, že neexistuje, tak je vlastně celá série perfektní. Má to akci, má to gore, skvělé masky, origin Cordycepsu, áčkově zahrané hlavní postavy (kupodivu mě Ellie vůbec nesrala, jak jsem čekal a jak všichni avizovali – ba naopak jsem si ji vlastně i oblíbil) a hlavně výborné scenérie, vizuál a tempo příběhu. Jako jediné mě snad mrzí, že 9 dílů je prostě drasticky málo a celý seriál by si zasloužil minimálně několik řad, kde by se věnoval dostatek pozornosti nejen postavám a jejich backgroundům, ale taky koloniím, originu parazitické houby a celému světu okolo. Stejně tak akce by mohla být epičtější, velkolepější a nějaký masakrální superfight armády lidí proti nakaženým by byl highlightem celého brandu. Takhle to působí místy strašně zkratkovitě a divák dostává jen předhazovány postavy a kolonie, které za 30 minut ze záběru zmizí a už se nevrátí, ale přitom z nich je cítit potenciál k tomu, aby si pro sebe urvaly pozornost. Ze samotného finále mám pak pocit, že nemá ten typický „feel závěrečného dílu“ a je jen prostým zakončením takhle věhlasné série, což trochu ubírá z celkového dojmu. Jde o vrchol filmařské kvality 21. století? Ano. Mohlo to ale být lepší? Bohužel taky ano. Suma sumárum tedy převažuje spokojenost a pocit „dobrý, ale mohlo by být i lepší...“ ()

BrooksW.Here

"When you're lost in the darkness look for the light." _____________ Na zhliadnutie seriálového The Last of Us som sa veľmi tešil (hneď na začiatok musím spomenúť, že hru som nehral 😉), ešte teraz si presne pamätám, aké nadšenie mnou lomcovalo počas pozerania prvej epizódy a ako som sám sebe hovoril, že finálna epizóda v marci je ešte veľmi ďaleko... Ale teraz už je to tu. Prvá séria skončila a moje nadšenie je už trochu menšie ako bolo na začiatku, ale stále tu je nespočet vecí, ktoré by som vynachválil (ale bohužiaľ sa nájdu aj také, ktoré ma veľmi nepotešili, dokonca aj sklamali)... Začnem zľahka – kamera je výborná (ale to je u HBO už všeobecne známy fakt 😄) vizuál je fantastický, tvorcom sa perfektne podarilo zobraziť atmosféru polorozpadnutého sveta (scény v mestách sú neskutočné!), ďalej aj herci predviedli obdivuhodné výkony (samozrejme, že na prvom mieste sú Pedro Pascal a Bella Ramsey, to je hádam jasné), ale najprecíznejšiu prácu podľa mňa aj tak odviedli maskéri – vzhľad všetkých nakazených je dokonalý, naozaj z nich ide hrôza, ale práve v nich podľa mňa spočíva aj najväčší problém celého seriálu... Nakazených je tu naozaj málo (skutočnú zábavu si s nimi užijete iba v druhej a piatej epizóde), v posledných štyroch častiach bolo pre mňa najväčším sklamaním to, že sa tam dokopy objavili iba 2 infikovaní (nákupné centrum v 7. epizóde a úvodný flashback vo finálnej časti). Rozumiem, že príbeh TLOU je hlavne o postavách, ale naozaj nemôžem uveriť tomu, že by aj v hre bolo takto mizerne málo nakazených... Toto by som hneď prepojil s jednou ďalšou výhradou – Joel a Ellie prešli cez celé Spojené štáty, ale aj napriek tomu mi ich cesta prišla celkom jednoduchá... Určite by tomu prospelo viac nástrah a nebezpečenstiev... Ale tým samozrejme nechcem povedať, že som sa žiadnych napínavých sekvencií nedočkal, keď už sa tam nejaké aj našli, tak vždy boli nadmieru prepracované a nervydrásajúce (prvý stret s clickermi, horda s Bloaterom...), ale aj tak som čakal, že tam takýchto pasáží bude trochu viac... Ale to nemení nič na tom, že sa jedná o naozaj kvalitné predstavenie, ktorému nemôžem dať viac ako 8,5 varovných výstrelov z 10... Už teraz sa teším na to, ako si jedného dňa dám "rewatch" tohto seriálu (najlepšie pred druhou sériou) a ako si všetky jeho epizódy pozriem na jeden záťah. _____________ "Dead people can't be infected." ()

Padme_Anakin

Měla jsem naladěno od prvního dílu, Pedro Pascal vlastní velice příjemné mužné charisma a mladinká Bella Ramseyová je zajímavá osůbka, působivá herečka a to budování vztahu otec-dcera mě vyloženě bavilo.. K tomu tedy musím dodat, že mám slabost pro muže, kteří chrání děti.. Vizuál pohledný i zajímavý, hudební podmaz vyhovující, příběh dobrodružný i napínavý, místy kolísající logika a pár děr by se našlo, nicméně mě to bavilo a líbilo se mi to, tedy hodnotím shovívavě.. ()

ledzepfan

Potenciál obrovskej, rozjezd parádní, po cca pátém díle to začne být víc a víc zkratkovité a jaksi uspěchané a finále (které původně mělo být asi emočním kopancem do koulí) je pak už jen střela naprosto mimo terč. Výsledné dojmy, krajně rozporuplné. ()

Bordoshut

11/10 – Už si ani nepamatuju, kdy naposled jsem byl z něčeho takhle nadšený, a bojím se, že už zase dlooouho něco takhle dokonalého neuvidím. Co se týče 2. série, tak predikce ukazují spíše až na rok 2025, takže čekání bude nekonečné a smrtonosně úmorné. Zvláště proto, že konec 1. řady mě naplnil nezměrnou frustrací a jsem z tragického vyvrcholení tak nešťastný, že se z něj budu vzpamatovávat ještě další týdny a možná i měsíce, kdykoli si na něj opět vzpomenu. Tohle možná nepůsobí jako nejvhodnější slova pochvaly, ale už jen to, že ve mně pouhý seriál dokázal vyvolat takovéhle emoce, o něčem vypovídá. Konkrétně tedy o vynikajícím scénáři, který realisticky vystihl atmosféru postapokalyptické Země a stejně jako bravurně detailně líčil charaktery a mental issues jednotlivých postav pomocí strohých dialogů, tak se nebál do vyprávění zakomponovat i nepatrnou špetku humoru, skrz který akorát více na diváka dolehne depresivní bezvýchodnost lidské otázky a zrovna tak se nesplašil v akčních sekvencích, jež jsou odvyprávěny s patřičným šarmem a až dechberoucí tělesností a fyzickou blízkostí, za což už ovšem patří velký obdiv i hercům, kameramanům, zvukařům, kostymérům, střihačům, všem 7 režisérům... a vůbec všem zúčastněným. No... možná už jste po přečtení předcházející elegie pochopili, že co se tohoto seriálu týče, tak se mnou nebude žádná rozumná řeč. Seriál The Last of Us se mi neuvěřitelně zažral pod kůži, a to hlavně díky skvěle napsaným, obsazeným a zahraným ústředním postavám Joela (Pedro Pascal) a Ellie (Bella Ramsey). Dynamika mezi nimi nemá chybu a způsobí, že si je šíleně zamilujete. Díky tomu vůbec nevadí, že se seriál nevydal hororovou cestou, jak mu někteří spílají, nýbrž to naopak jako zainteresovaný divák vítáte, protože jste vděčný za veškerý čas strávený s hlavními protagonisty, za každý jeden dialog, poznámku nebo komentář. Jejich postupné sbližování se bohatě vydá za přehršel zbytečných akčních / „hororových“ pasáží s nakaženými, který by navíc mohli rychle ztratit na děsivosti, kdyby jim bylo věnováno nadměrné množství screentimu, jak lze pěkně vidět na TWD, kde zprvu strašidelní zombíci během několika sérií rychle vyčpěli do otravně rutinních enpísíček, jejichž zabíjením se hrdinové můžou bavit, když zrovna vinou chatrného rozvleklého scénáře nemají co dělat. Ale to odbíhám. Zkrátka, jestli chcete vidět hromadu znetvořených krvežíznivých mutantů, které nějaký drsoň likviduje jednoho za druhým, běžte si zpátky k Živím mrtvým, otevřením této ČSFD stránky jste nedopatřením zavadili o kvalitní psychologický dramatický seriál, tedy seriál zcela nevyhovujícím vašim primitivním očekáváním. To asi ke kritice komorního filmařského přístupu k velkolepé cestě napříč světem Joela a Ellie. Nejvíce boje zakusí především jejich psychika, o to zajímavější je tento seriál. Ke kritice castingu nic nemám, byl úžasný, povedený a trefný, kdo to nevidí, anebo z nějakého důvodu vidět odmítá, pravděpodobně na to koukal ušima. Další věc, co bych chtěl vypíchnout, je detailní vyobrazení postapo světa, něco tak promakaného jsem v počinu se zombie tematikou jaktěživ neviděl. Opět úžasně odvedená práce, která musela stát spoustu, spoustu peněz a pevně věřím, že se jim to splatí. Nazvučené to bylo také bombasticky, myslím, že jsem si vypěstoval závislost na opening theme song. Jak si vyhráli s maskami Clickerů je také něco. Možná jediné zaškobrtnutí vidím ve vyvrcholení epizody strávené v městě vzbouřenců. /Spoiler/ Vyvalí se tu velké množství nakažených, jejichž design a vůbec celá tato akční sekvence mi připadala spíše neohrabaná a uspěchaná, jako by si tvůrci potřebovali něco odškrtnout a zase rychle pokračovat dál ve vyprávění. /Konec spoileru/ Obecně je seriál zdaleka nejsilnější na emocionální rovině, v akčních pasážích zejména s nakaženými někdy trochu klopýtá, jako by nebyl ve své kůži. Přesto mám ve výsledku i z nakažených velmi dobrý pocit, rozhodně vyvolávali strach. Verdikt: „Neuvěřitelná jízda!!!“ () (menej) (viac)

Alementina

Vlastně mě to už na konci vůbec nebavilo... kdyby okolo celého seriálu nebylo takové haló, tak si nad nim chrochraji jen priznivci herni serie. Za me serial drzi nad vodou hlavne Pedro Pascal. Celý je takové nedomyšlené, ty logické kiksy v postapokalyptikém světě přesně reprezentují ty žirafy v posledním díle, po 20 letech, kdy lidí se živí 20 let starými konzervy mě překvapuje, že je dávno někdo nesnědl .... což je to nejlogičtější :) ()

slord

Last of Us som síce nehral, ale do príbehu a postáv tejto hry som sa hneď zamiloval, takže na seriálovú adaptáciu som sa veľmi tešil. A môžem povedať, že to dopadlo výborne a to čo fungovalo v hre sa podarilo veľmi kvalitne previesť aj na toto médium, samozrejme to nie je dokonalé, hra je hra, ale tú prácu, ktorú pri adaptovaní spravili môžem len pochváliť. Bella Ramsey mi spočiatku neprišla ako najlepšia voľba na Ellie, no ale ako seriál plynul, tak som si ju zamiloval a dala tej postave tú správnu esenciu, vďaka ktorej som v nej tú Ellie videl, a takisto Pedro Pascal sa úlohy Joela zhostil na výbornú a jeho prejav ma bavil, nič iné som od neho ani neočakával. Vzťah medzi nimi je skvelo budovaný, mali skvelú chémiu a od počiatočnej nevraživosti to prirodzene vyplynulo v to čo sme mohli vidieť v závere. Produkčná stránka je tiež na vysokej úrovni, sety vyzerajú skvelo a cítiť z nich reálnosť napriek využitiu CGI, ktoré tu je ale použité veľmi vkusne. Kvitujem aj, že tvorcovia nešli úplne jedna k jednej v stopách hry, ale občas pridali aj niečo nové, kľudne sa ale mohli aj viac odviazať. Najväčšia škoda je ale, že sa tu vyhýbali nakazeným, ktorí boli v hre podstatnou zložkou, jasné sú tu s nimi scény (v piatej epizóde sa s nimi pekne vyhrali), ale mohlo ich byť oveľa viac, ďalej škoda aj vynechaných akčných sekvencií, určite by to tomu len pridalo, ale zase nevadilo mi to tak veľmi, keďže to najpodstatnejšie a to tie postavy tu fungujú na jednotku. Tvorcovia sa toho chopili šikovne a výsledok stojí za to, som veľmi spokojný a neviem sa dočkať ďalšej série, dobrá práca. 9/10 ()

Helo

Rozhodně jedna z těch lepších věcí natočených podle hry a to díky silný technický stránce, hudbě použitý i ve hře a hlavně "odvahy" dost natěsno se držet předlohy. A když píšu natěsno, tak fakt myslím natěsno, protože velká část momentů téměř do posledního pixelu odpovídá sekvencím ze hry a stejně tak množství dialogů je do písmene stejných. Což by doposud bylo prakticky za 100% hodnocení. Jenže pak přichází jenže. Tvůrci si z nějakých důvodů řekli, že některý dějový momenty je třeba předělat a motivace postav při nejmenším lehce pozměnit, což funguje u Joela, nebo je taky úplně převymyslet a detailně vysvětlit, což s přivřením očí možná funguje i u některých ostatních postav, ale vlastně to působí úplně zbytečně odvádí to pozornost od ústřední dvojice. Úplným zklamáním je pak epizoda s Billem, která v celý sérii působí jako pěst na oko, protože s předlohou má společnou snad jen podobu a partyzánství Billa a atmosférou je úplně mimo a do celku ani trochu nezapadá. A co se týče castingu, tak trefa do černýho je tu právě jen snad Bill + černý (pun not intended) postavy. Pedro Joela ještě dává dobře, ale Ellie zkrátka není Ellie. A taky je zajímavý, že většina původně bílých postav je tady zcolorwashovaná, zatímco (pokud mi něco neušlo) všechny černošský postavy jsou tady... inu pořád hraný černochama. Já myslím, že tohodle trendu si může nevšimnout už jen člověk s taktickou slepotou. To je ale jen pozorování na závěr, který však do hodnocení promítat nehodlám. Myslím si totiž, že HBO se tady z lehce nadprůměrný hry (ne, skutečně nesdílím názor o její geniálnosti) podařilo udělat seriál, kterej je schopnej se jí až na pár výjimek dorovnat. ()

ilemas

Nechtěl jsem to vidět, jelikož nemám rád filmy podle pc her, ale humbuk okolo mě nedal, abych se nepodíval. Efekty dobré, herci nudní, místy dobré , ale celkově víceméně nudí. Třetí epizoda o buzerantech naprosto mimo, děsná. První a druhá epizoda navnadila, ale pak už je to jen nuda s sem tam povedenou akcí, al ejako celek mě to děsně nudí a na akci se mohu podívat jinde. Tess je nesympatické drzé děcko. ()

Lexonka97

Last of Us jsem sice nehrál a záměrně jsem se vyhýbal případným spoilerům, abych si ten první zážitek patřičně užil. A ono se to sakra vyplatilo. Na herní příběh je seriál opravdu precizně udělaný a funguje. Už jen úvodní půlhoďka nastavila laťku celé sérii. První díl je tak poutavý, že vás ihned vtáhne do děje. Zato třetí epizoda krásně vybočuje a doslova dojímá a spolu s pátou a šestou jsou největšími highlighty seriálu. Pedro Pascal jako Joel je výborný a jeho chemie s Bellou Ramsey je též skvělá. Jejich vztah je skvěle vybudován už od začátku. Seriál má skvělé vizuální efekty a celkově se tváří velmi uvěřitelně, čemuž napomáhají sety a kulisy. Jsou tu ale dvě mínus. A to, že mi přišlo, jako by se tvůrci schválně vyhýbali nakaženým. Což je škoda, protože jsou docela podstatnou částí příběhu. Druhým mínusem je až nevyužití hry v akčních scénách, kdy jsme mohli dostat víc plížících scén a víc ,,herní’’ akce. Jinak zasloužených 9/10 a už se nemohu dočkat, až si zahraju hru. ()

Chen

Kdo očekává zběsilá zombie jatka bude samozřejmě zklamán, The Last of Us je ve svém jádru komorním dramatem o (ne)lidkosti a v tomto ohledu funguje téměř na výbornou. A ne, vůbec nevadí, že některé postavy vypadají výrazně jinak než ve hře. ()

M.i.k.e

Last Of Us sice nehraju pětkrát do roka jako mnozí internetoví experti, ale po těch třech průchodech jedničkou a zatím jedním průchodem dvojkou se z něj za ty roky stala srdcovka. Od seriálu sem tak měl nemalá očekávání a sem rád že byla naplněna měrou vrchovatou a dostal sem tak nejen adepta na nejlepší seriál letošního roku, ale hlavně s přehledem nejlepší herní adaptaci všech dob. Samozřejmě najde se pár věcí, které by se tvůrcům daly vytknout, ale je jich málo a celkem se musím smát těm co čekali další Walking dead. A upřímně by mě zajímalo co čekali fandové, kteří mají potřebu seriálové Last Of US všude hejtovat. V důležitých věcech se tvůrci drží hry téměř 1:1 a v tam kde udělali změny, tak to nikdy nebylo k horšímu. Holt seriál je jiné médium než hra a Druckmann s Mazinem v tomhle směru obstáli na jedničku. Velký klobouk dolu pak před dvojicí Pedro Pascal a Bella Ramsey. Pascal byl víceméně sázka na jistotu (i když i já sem jako Joela původně viděl někoho jiného),  zatímco Bella Ramsey byla jedna velká neznámá a i když to chvilku trvalo, nakonec si nedovedu představit nikoho lepšího jako Ellie. Ano, možná není tak roztomilá jako ve hře, ale jinak si s herní Ellie v ničem nezadala. Malé cameo Ashley Johnson navíc ukázalo jak moc si jsou tyhle dvě podobné a pomyslné předání štafety mělo až nečekanou sílu. Teď nezbývá než se těšit na druhou sérii. Když si vzpomenu jak moc mě druhý díl hry dostával a celkem trvalo, než sem ho vstřebal tak sem na jeho zpracování extrémně zvědavý...90% ()

Luicy

Rozhodně jedna z nejlepších herních adaptací, kterou jsem doposud viděla (co si však budem, ta konkurence není kdo ví jak vysoká), ale ani tak to není dokonalé. Za největší mínus považuju velkou redukci nakažených lidí, kteří se volně pohybují po světě. Je mi jasné, že se po čase nákaza nějakým způsobem ustálí, ale člověk pak nemá moc důvodů se strachovat o hlavní postavy a zároveň pak postrádá smysl celá výprava, tedy hledat vakcínu proti Cordycepsu. Seriál se tak oproti hře ochuzuje o značné napětí a akci, což je podle mě škoda. Další zbytečností byly podle mě fillerové díly 3 a 7. Dějová linka s Frankem a Billem sice nebyla tak tragická, avšak seriálové zpracování DLC Left Behind, které už samo ve hře stálo o hovně, bylo dle mého názoru příšerně nudné. Nebýt těchto dvou dílů, nemusel být příběh tak zbytečně uspěchaný. Nicméně toto jsou asi všechny větší výhrady, které já osobně k seriálu mám. Jinak se mi to samo o sobě líbilo. Ta postapo atmosféra byla parádní a výběr herců rovněž. Na to, jak jsem byla původně nedůvěřivá k obsazení Ellie, tak jsem v konečném důsledku byla mile překvapená z hereckých výkonů mladičké Ramsey, že mi ten odlišný vizuál nakonec ani tak nevadil. O Pascalovi ani nemluvím, ten byl v roli Joela výborný a hrozně mě bavilo sledovat Joelův a Elliein budující se vztah. Dalším plusem je scénář, který se ve většině případů drží herní předlohy a když už tam jsou nějaké změny, jsou dobře provedené (vyjma výtek výše). Jakožto herní fanoušek jsem si seriál velice užila, avšak kdybych herní předlohu neznala a neměla k ní utvořený nějaký vztah, nevím, zda by mě seriál tolik oslovil. Asi by to na mě působilo jako nudnější procházka z bodu A do bodu B, a tak bych o hvězdičku snížila. ()

vydumnica

Najprv som si nebola úplne istá, či fenomén The Last of Us je seriál pre mňa, dokonca ešte po dvoch epizódach som si stále nebola istá, či budem pozerať ďalej. Postupne sa mi to zapáčilo. Neviem, či je to spôsobené tým, že na celej prvej sérii sa vystriedalo niekoľko režisérov, no mám pocit, že jednotlivé epizódy sú nevyvážené, nielenže minutáž nie je u každej epizódy rovnaká, ale každá epizóda je jednoducho iná. Som rada, že som hodnotila každú zvlášť, lebo možno by som ani nevedela ako ohodnotiť celú sériu. Moje hodnotenia boli od 3 do 5*! Niektoré epizódy boli fakt super, niektoré ma ničím zvlášť nenadchli. Celkovo sa mi najviac páčila epizóda Kin (nádherné zasnežené scenérie, polárna žiara, skoro žiadna akcia, naopak riešia sa vzťahy, dôraz sa kladie na celkovú atmosféru a dialógy; ďalej úžasná výprava, kamera, hudba, soundtrack a herecké výkony!) a potom samotné emocionálne finále, tiež ma zaujal aj dojímavý príbeh bratov Henryho a Sama z Endure and Survive. Viac ako akcia ma bavila tá atmosféra a vzťah Joela a Ellie. Jeden z najsilnejších momentov bolo, ako Joel oslovil Ellie "baby girl" v predposlednej epizóde. Páčili sa mi aj také tie úplne jednoduché momenty medzi Joelom a Ellie, napríklad ako "kempovali" v lese a Ellie bola taká prekvapená, že ako chutí káva. Zobrazenie postapo sveta je tu zaujímavé, no zároveň pochopiteľne veľmi depresívne! A čo považujem za negatíva je príliš veľa násilia. Myslela som si, že tí "poslední" budú musieť unikať len pred nakazenými, že len tí "clickers" budú predstavovať najväčšiu hrozbu a z nich samotných a možného nakazenia sa vyplynie všetok ten strach, zúfalstvo, beznádej. Ale naopak, tu "všetci", ktorí sú ešte nažive sa navzájom zabíjajú a rieši sa tu nezmyselná pomsta a podobne. Hru som nehrala, tak áno to ma zaskočilo. Z tohto hľadiska som si to inak predstavovala. Už hneď prvá epizóda ma prekvapila, že Sarah nie je Ellie, teda čakala som, že Sarah bude hlavná hrdinka. A aby som nezabudla na záver chcem pochváliť herecké výkony hlavnej dvojice. Pedro Pascal a najmä Bella Ramsey, klobúk dolu. ()

Streeper

Hru jsem nehrála, takže nemám jak porovnat, ale jakožto neználek si myslím, že se stále jedná o velmi originální seriál se skvělými hereckými výkony. Samozřejmě, že Pedro Pascal je láska a neskutečně moc se mi v roli Joela líbí, i když jsem si místy říkala, že mě štve, jak všechno musí řešit hned násilím, ale v době apokalypsy, kdo ví, jak bychom se chovali my, že? Bella v roli Ellie velmi překvapila, patřila jsem k těm, kdo k jejímu obsazení byl trochu skeptický, ale nakonec proti jejímu výkonu nemůžu říct ani slovo. Byly tam epizody, které mě nudili víc, ale bylo to krásně vyvážené těmi povedenějšími. ()

Lenka.Vilka

Z některých seriálů to cítíte hned od začátku. Že tohle bude speciální a hodně osobní zážitek. U The Last of Us jsem tušila hned po pár minutách, že do mě seriál zatne svoje drápky. A přesně to se stalo. A nepustil mě až do svého finále. ***** Podobné žánrové seriály mám velice ráda a na The Last of Us jsem se moc těšila, přestože jsem hrou nepolíbená. Prostě mám ráda tenhle žánr a na cokoliv podobného se vždy automaticky těším. A po první serii jsem víc než spokojená. Dokonce jsem se snažila i o větší objektivitu, ale nedokázala jsem najít něco, co by se nepovedlo, a zvládlo by přebít moje nadšení. Jako divák totiž potřebuji cítit, že by se něco podobného mohlo stát, což se autorům povedlo dokonale. Byla jsem vtažená do děje, příběhu, postav a jejich emocí. Tady všechno funguje na jedničku. Ušla jsem si tu cestu společně s Ellie a Joelem s velkou láskou, zároveň plná smutku, občas vzteku, zklamání i nadějí do budoucna. ***** Co bych chtěla hodně vyzdvyhnout jsou herecké výkony. Hlavní dvojka Bella Ramsey a Pedro Pascal jsou tahouny nejenom po stránce dějové, ale především emoční. Protože ve světě, kde lidé už nemají skoro nic, je naděj ta nejluxusnější komodita. Možná proto mi nevadilo, že se během své cesty Ellie a Joel nepotkají s tolika nakažených a není to jenom akční střílečka bez duše. Navíc, vždy bude pravda, že jediná skutečná monstra jsou lidé. I ve světě, kde se všichni monster bojí nejvíc. Zároveň jsou pro mě hodně důležité charakatery postav. A pokud je na podobné prozkoumávání prostor, jsem vždy nadšená. Poté jsem schopná odpustit i některé drobné detaily, které se moc nepovedou. Jenže tady jsem nic takového nemusela řešit. Nic jsem nenašla. ***** The Last of Us je navíc kvalitně zpracovaný seriál. Od kamery, po lokaci, přes hudební podkres a naprosto luxusní. V každém díle jsem našla něco, co bylo speciální. S tím je možná spojeno i to, že divák dostane pouze jeden díl týdně. Víc si váží toho, co zrovna viděl. Víc to všechno prožívá a těší se na další. ***** Po shlédnutí S1 jsem nadšená. Všechno mi sedlo a líbilo se. A moc se těším, až si sérii pustím znovu. Ale hezky všechno za sebou a klidně ještě několikrát do série druhé, aby mi to rychleji uteklo. ()