The Last of Us - Season 1 (2023) (séria)

Napospas (S01E07)

(epizóda)
  • USA Left Behind
TV spot

Zatímco Joel bojuje o přežití, Ellie vzpomíná na noc, která všechno změnila. (HBO Max)

BrooksW.Here

"You scared me." "That was the point." _____________ Po vynikajúcej šiestej epizóde som čakal, že každá ďalšia časť už bude iba lepšia a lepšia a latka bude mieriť už iba vyššie a vyššie, ale akonáhle som sa dopočul, že epizóda č. 7 sa od hlavného príbehu odkloní (podobne ako tretia časť), tak moje nadšenie tak trochu opadlo... V (už spomenutej) tretej epizóde mi takéto odklonenie nevadilo, pretože tam sa flashbacky aspoň trochu prepájali s prítomnosťou a aj konečný dojem z tej časti bol pre mňa naozaj silný, ale tu sa jedná o takmer úplne samostatne stojacu epizódu, ktorá na prvý pohľad nemá s hlavnou dejovou líniou spoločné skoro nič (tieto dva príbehy sú prepojené iba vďaka Ellie) a vo výsledku pôsobí ako mierne zbytočná brzda, pretože neprináša žiadny posun v príbehu, čo je v rámci celkového počtu deviatich epizód dosť nevýhodné... Som naozaj zvedavý, či sa to tvorcom podarí nejako solídne uzavrieť a veľmi dúfam, že záver nebude uponáhľaný (finálna epizóda má mať iba 45 minút!)... No v konečnom dôsledku táto časť aj tak predstavuje príjemný nadštandard, ktorý sa na nič nehrá a všetko zobrazuje pekne a obyčajne, tak ako to naozaj je... Jediná škoda je to, že sme sa nedozvedeli skoro nič o tom, čo bude s Joelom ďalej (na to som bol najviac zvedavý), ale aspoň mám o dôvod viac, aby som sa mohol tešiť na najbližší pondelok... ()

Tom Hardy

Obvykle se necítím tak znuděný u látky jen proto, že ji znám zpaměti. Faktem ale je, že už původní DLC není přímo strhující a pokud v jiných epizodách tvůrci nastavovali předloze kreativní zrcadlo a nacházeli ve známé skládačce zajímavé nové dílky, tady máme přepis téměř jedna ku jedné a prostě, i když mám ty postavy rád, i když už si mě Bella už získala a i když jsem cítil jejich lásku i bolest, reálně jsem se zaháčkoval až cca posledních patnáct minut. Do to doby jsem měl tendenci hrát si s mobilem, což se mi u jiného dílu zatím nestalo. ()

Isherwood

Spoiler alert: Explicitnost hry v hrané verzi nahradila komornost, a já si toho nemůžu nabažit. Celý díl je jedna velká holčičí paráda, která by krásně fungovala v jakémkoliv gender módu, protože vám najedou vzpomínky na vlastní rande, kdy se ošíváte, odhodláváte, až to nakonec přijde a vy se zatajeným dechem čekáte. A když coby divák dojdete k nevyhnutelnému, je konec. Poprvé mě od tvůrců mrzí, že nešli dál, že tu Elliinu bolest nechávají divákovi dozrát v hlavě, ale nepřenesou ji na něj komplet. Mohla to být nekompromisní minuta uragánu emocí, takhle jenom zoufám na propálenou příležitostí. ()

Algernons

Příjemné zpracování Left Behind, které funguje dobře a díky tomu víme víc o minulosti Ellie. Víme, proč bojuje tolik o život Joela a takhle se to krásně hodí do této linky. Každopádně se nemůžu ubránit, že to mohlo být kratší, možná se to i více prolínat se současným děním a v přítomnosti se tak dostat dál. Možná je to tím, že se fakt těším na Davida. Každopádně se seriál drží na výši, dokáže vybudovat krásný vztah skrze jednu epizodu, jehož finální tragédie vás semele, i když víte co čekat. ()

LIVINGDEAD odpad!

Už jsem čekal, že si ty hnusné  tlamy budou lízat kačeny a to už bych nerozdýchal. Opět těžká nuda. Nejlepší seriál všech dob? Spíš největší přeceňovaná píčovina všech dob 🤮🤮🤮🤮🤮 ()

Eliott odpad!

Oblíbená postava umírá a divák si říká, co bude dál. Vážně skvělá příležitost přijít namísto toho s tímto teen dramatem o jednom trapném dni v obchoďáku a lesbickým multikulturním experimentování. Epizoda prakticky o ničem a jeden blbej zombík tento k posrání nudnej trapas fakt nezachrání. Tvůrci nějak zapomínají, že má série jen pouhých devět dílů a tak by neměli zhruba polovinu vyplýtvat na zbytečné výplni. ()

Kaka

Ačkoliv pro skalní fandy hry očividně neuspokojivá sedmička, čistě filmařsky má solidní kvality. Působivě udělané kulisy starého obchoďáku, skvělá ponurá atmosféra a jeden velký plížící se problém. Parádně vygradované a pár drobných lesbo-náznaků tam vlastně vůbec nevadí. ()

castor

Vedle hromady scenérií zničených měst či zamořených lokací se zase dostáváme ke komornějšímu pojetí, kterak Ellie ke kousnutí přišla. Epizoda je prakticky celá o dívčím „pouťovém“ dovádění, které má zase trochu jiný feeling, ale jednoduše mělo být kratší. Vzpomínky na přežívání ve vojenské akademii i na osudovou noc, která hrdince razantně změnila život. Někomu zřejmě naskočí třetí epizoda, ve které v sobě dva postarší hošani našli víc než jen přátelství. Nejlepší kámoška Riley rovněž patří mezi postavy, které tu prostě jsou, ale dějově se nikam moc neposuneme. Navíc si k ní těžko (za tak krátkou dobu) vytvoříme nějaký vztah. Eskalátory, kolotoč, Mortal Kombat. Flashback jako takový fajn, ale celkově příběh neobohatí. Pak se nicméně dostaneme zpět do současnosti se závěrem, že je v rozvráceném světě (pořád) pro co bojovat. ()

darkrobyk

To, jak si děvenky užívaly, bylo sice fajn, ale až tak moc mě to nebavilo. Naprosto však chápu všechny hráče, co si díl užili. Naopak nechápu, co někdo dokáže vyvodit z jedné pusy. Proč se prudérní divák, kterého pohoršuje kdejaký prd, s tímhle seriálem ještě zahazuje....asi masochista. Nejlepší momentky - očekávané napadení a šití. A...eskalátory s A-ha. ()

filmfanouch

Left Behind není součástí základního herního Last of Us, jedná se o kratší DLC, které má v rámci příběhu vyplnit nejen mezeru mezi kapitolou Podzim a kapitolou Zima, ale též trochu více osvětlit pozadí příběhu Ellie. V rámci příběhu Ellie se jedná o stěžejní část, proto dává smysl, že se v režii Lizy Johnson tvůrci rozhodli adaptovat i doplňující příběh. Jedná se o filler? To je možná až příliš sprosté slovo. Rozhodně se jedná o příběh, který hlavní příběh nikam výrazněji neposouvá a v součtu se dost možná jedná o tu nejslabší epizodu seriálového Last of Us. Což ovšem neznamená, že by nebyla nejen nadprůměrná, ale především opět výtečná. Left Behind není tolik o akci (minimálně tedy v rámci flashbacků, které představují pouto mezi Elle a Riley), ale právě skrze zvýraznění klíčového momentu v životě Ellie. Akce s vrtulníkem při snaze o spasení Joea jde tak pryč, tvůrci se místo toho rozhodli opět krapet rozšířit známý svět, konkrétně představit fungování FEDRY a poté se soustředit na pouto mezi dvěma mladými dívkami, které mají alespoň pro jednou šanci zažít spolu krásné hřejivé momenty v příliš nebezpečném a zlém světě. Storm Reid je další herečkou v řadě, která je v rámci seriálového Last of Us castingovou trefou do černého, kdy je to vidět především při vzájemných interakcích s Ellie v podání Belly Ramsey. Obě herečky zvládají podávat stěžejní emocionální konfrontace a prodat pouto, které po vzoru 3. epizody nedá spousty lidem spát (a dobře jim tak). Linku sázející především na flashbacky se poté šikovně povede navézt na vyvrcholení hlavní časové linie v rámci této epizody, kdy se jedná o další šikovný úkaz toho, jak seriálové Last of Us drží při sobě a dá se u něj nimrat v menších detailech. Pochopitelně se dá polemizovat nad tím, zda je ideální, aby seriál budoval postavy skrze různé flashbacky, vzhledem k faktu, že se podobnou cestou bude muset zdánlivě chtě nechtě vydat i adaptace druhé videohry (i díky složité literární struktuře), rozhodnutí vydat se touto literární strukturou už v 1. sérii rázem dává větší smysl. Především už minulé epizody ukazují, že se dá k jednotlivým postavám snadno udělat pouto. A i proto bude zajímavé sledovat, jak se tvůrci popasují s vyvrcholením v rámci nadcházejících dvou epizod a jak u nich připraví půdu pro nevyhnutelné adaptování druhé videohry.... ()

Cappuccino

Bezkonkurenčne doposiaľ najslabšia epizóda. Až do záveru sa nič nedialo a nudil som sa ako pes. Navyše vzhľadom na to, že Ellie v 2. časti prezradila, kde ju pohrýzli, to bolo veľmi predvídateľné. ()

Anderton

Left Behind by stála ako kvalitná epizóda pomimo hlavného prúdu seriálu, pokiaľ by bola jediná pomalá oddychovka uprostred dejovo hutného a nadupaného seriálu. Lenže je iba ešte pomalšia ako väčšina epizód a stane sa v nej ešte menej než v predchádzajúcich epizódach. Toto je asi vážne len pre milovníkov seriálu, ktorí tam nachádzajú všeličo možné. Svojim spôsobom ma baví každý pondelok sledovať jednu epizódu, i keď som väčšinou sklamaný. Ako bing watch by bol TLOU pre mňa absolútny prešľap. ()

Frajer42

Rozhodně nejdebilnější díl mapující naprosto otravné a nesmírně nudné lesbické DLC.  Hodinu posloucháte jen debilní vtipy dvou pubertálních dívek. Navíc jsem úplně alergický na gorilí ksicht té negřice, kterou můžete znát třeba z Euforie. Obrovská nuda a nekončící utrpení, kdy jsem měl 80 % stopáže chuť si vypíchat oči. Naprosto chápu zdejší propastné snížení hodnocení. [25 %] ()

Chrustyn

Díl zaměřený na Ellie. Na první pohled může působit zbytečně ale Ellie díky němu dostává výraznější tvář a nechybí ani dostatek emocí. Seriál si stále drží vysokou kvalitu i bez akce a napětí. ()

korbitch22

Zatímco nám Netflix plní negerské kvóty, HBO splňuje ty homosexuální. Naprosto zbytečná a nudná epizoda úplně vo piče. Při párkové slavnosti aspoň fungoval začátek příprav tábora. Tady stojí za zmínku jen arkádová herna a skvělý soundtrack v závěru. Minulou epizodu jsem z přecitlivělosti nadhodnotil, teď, se zápalem plic a bolestma jako prase jsem trpěl ještě 2x tolik. 🤮.30%. ()