Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

pytlik...

Asi jsem povrchní, ale Zátopek prokazuje, že na vzhledu a charisma záleží. Neužilovi nelze nic vytknout, originál vystihl parádně. Zátopek prý měl doopravdy pisklavý, vysoce položený hlas (v dětství se mu smáli, že mluví jak holka) a exteriér si každý může porovnat s dobovými fotografiemi. Takže už po pár minutách sledování filmu mě pěkně štval a děj mi byl úplně fuk. ()

fabecc1222

Ondříšek se v Zátopkovi zkušeně vyvaruje chyb jiných životopisných filmů (Havel, Šarlatán...) které se snažili zahrnout ohromné množství událostí, časových linií, mezi kterými zběsile přeskakovali a nedokázali jít pořádně do hloubky, a servíruje nám tak přímočarou jízdu, kde jasným finále jsou Helsinky 1952. Zároveň dokáže nabízet primárně přesně to, co divák chce a čeká (Sportovní kariéra) a v množství tak akorát nabízí věcí okolo toho (Rodinné vztahy, politické události). Na závěr je třeba se zmínit o výborné Neužilově jak vizuáílní, tak i herecké proměně, která nejspíše skončí nějakým tím Lvíčkem. ()

LEGACY

Zátopek je film, kterému jsem dlouho vzdoroval, ale nakonec podlehl. Sám jsem 5 let běžcem, a tak mě přirozeně film zajímal, ale nechtěl jsem mít našeho největšího atleta spojeného s obličejem borce z Dejvického divadla. Film je ovšem inspirující, atmosféra socialismu města Zlín, rozvášněný vztah s jeho ženou, ale i jeho neutuchající impuls jít až do padnutí, to vše a ještě víc mě film ukázal. Každý Čech, co běhá musí být hrdý, že zde máme takovou legendu, která nám dá sílu uběhnout třeba maraton, třeba i tím nejstrmějším lesem. ()

Eleanor05

Domnívám se, že zábavnější, než film Zátopek, by bylo pustit si libovolné závody v lehké atletice. A i ty jsou pro mě obrovská nuda... Snímek, kde 80% děje se stává z běhání po tratích. OK, I get it - Zátopek byl běžec, problém je v tom, že v tomto filmu o nic jiného, než o běhání vlastně nejde. Nejde o jeho vztah k manželce, nejde o politiku, nejde ani o jeho přátelství s australským běžcem (i když po běhání je na ně bůhvíproč kladen asi největší důraz). Nejde o Zátopkův životní příběh, který byl jinak plný dramatických zvratů, které jsou z filmu úplně vypuštěny (např. spolupráce s StB, vyloučení ze strany v 1968, následná podřadná práce pomocného dělníka, atd.), jde o běhání. Jde o to, aby divák co nejdéle sledoval chlapy v teplákovkách, popřípadě v trenkách, jak od ničeho k ničemu běhají. Občas se, pro zajímavost, změní prostředí, v němž postavy běží - párkrát je vidět dokonce park nebo louka, ale v globále je to zdánlivě nekonečný snímek o běhání na stadionech. Václav Neužil ml. se nepochybně u přípravy na roli obrovsky nadřel, výborně napodobil i styl Zátopkova běhu, změnil výšku hlasu, kterým normálně mluví, a také za svůj výkon zaslouženě obdržel jak Cenu kritiky, tak Českého lva. Ale to ze Zátopka ještě nečiní dobrý film. Pokud by snímek byl pouze přesně popisný, držel se faktů, namísto, aby je vynechával, mohl by fungovat alespoň jako hraný dokument, ovšem ani to nebylo splněno. A vzhledem k tomu, že jsem filmům jako Fair Play (s podobnou tématikou, ale mnohem zábavnějším dějem), nebo současníkům Zátopka - Okupaci a Poslednímu závodu dala 2*, nemůžu jinak a hodnotím 1*. Velmi slabé. ()

Timak

Super. Na tenhle film jsem se hodně těšil a jsem spokojený. Jen teda občas nebylo rozumět (špatný zvuk), což mi teda hodně kazí celkový dojem a taky pasáž s australským přítelem mi přišla dlouhá a vlastně úplně zbytečná. Čekal jsem nějaký pořádný trénink či předávání tajných přísad, ale v podstatě to byla jen “obyčejná” návštěva. Herecké výkony perfektní. ()

Brain-D

Moc povedený snímek o jednom z největších sportovců české republiky za doby komunistického režimu. Václav Neužil ml. je opravdu přesvědčivý a dává této velké postavě historie pořádný nádech, 80% ()

vyfuk

[KVIFF 2021] Já už ani nedoufal, že neuvidím dobrý film. Asi souhlasím dost s Filou v tom, že film je to kvalitní na 90. léta. Což v Česku znamená, že je to jeden z těch nejkvalitnějších filmů vůbec. Celou dobu se to nese trochu v riskantním duchu skákání v ději, ale kupodivu, to ani moc nevadí. Naopak je to zmáknuto s tou největší možnou úctou k řemeslu, které funguje a  dělá ze Zátopka prostě poctivý film se vším všudy.  Jsou takoví ty detaily, kdy třeba i nějaká témata se nepodaří nějak dotáhnout nebo hlavně se to zbytečně odbyde. Jako třeba, že o první medaili se dozvíme, díky tomu, že Ťopík brousí Danču. To vede i k tomu, že je vidět, že Issová se k filmu nedostává cíleně přes protekci, ale protože je dobrá herečka, která do filmu dodává něžnost. Toto je film, který prostě neurazí. O to více je super, že někdo se snažil to natočit poctivě a ono se to povedlo. Takže České lvy čekají a pokud by mohlo něco uspět na Oscarech, tak je to toto. Teď je otázka, zda není v roce 2021 na film jako z 90 pozdě. ()

Autogram

Vo filme sa veľa behá, trénuje, no to som asi mohol očakávať. Menej som čakal, že sa budú miešať udalosti minulé a anglické rozhovory s nejakým bežeckým učňom. To zbytočne naťahovalo film a odvádzalo pozornosť od životopisných udalostí, úplne by namiesto toho stačil vnútorný hlas Emila. Okrem pár výnimočných športových momentov ma film viacmenej nudil. –––– Druhé místo, to je dobrý tak pro tebe, ne pro mě. –––– Kdo uteče, vyhraje. Toho se držím odjakživa. ()

ghatos

Nástin Zátopkova života. Bohužel byl na vrcholu výkonnosti v době nejtužší poválečné totality v Československu. Byť byla v něm snaha udržet si morální integritu, tak komunisti ho zlomili (několikrát). Jako sportovec velmi inspirativní osobnost, která pochopila skrytou podstatu běhu, ve kterém člověk může dosáhnout hlubšího stavu vědomí. Film zcela nevytěžil potenciál v několika úrovních Zátopkova života... mohlo to být daleko intenzivněji a tvrdší. 72%. ()

Ravi

S tímhle filmem mám navzdory jeho kvalitám jeden velký problém: co chce říci? Upřímně to totiž nevím - ten film je jak sám Zátopěk. Samá kvalita, ale hrozně, hrozně povrchní. 65% = 3+/5 ()

Anet21

⚪Po filmárskej stránke výborné, síce akosi strohé a jednoduché, ale tá jednoduchosť sa často na našich plátnach opomína a to je škoda. Scenáristicky však neskutočne rozhádzané, akoby bez skutočného cieľa či vízie, čo vlastne chce režisér ukázať.⚪Totižto, áno, film zobrazuje množstvo notoricky známych momentov zo Zátopkovho života (typy tréningov, udalosť s odletom do Helsínk ako pomoc priateľovi atď.), ale akoby nedokázal o ňom podať reálny, ucelený obraz, ktorý aj bude mať emociálny dopad na diváka.⚪Zátopek sa počas celého filmu pohybuje v istej šedej morálnej zóne, ako výborný priateľ a človek, ktorý je obľúbený v kolektíve, má talent na jazyky (čo bolo zobrazené dobre a myslím, že málokto tento fakt dnes vie), zastáva si slabších kolegov, no zároveň veľmi slabý manžel, neempatický partner, či ťažko nevyrovnaný človek (celá linka s vyhrávaním za každú cenu), čo z neho, paradoxne, nevytvára postavu, ktorú by scenár poľudštil a zobrazil ako ,,obyčajného" človeka, ale skôr naopak, zobrazuje ho ako akéhosi alibistu, ktorý celý život hovorí presný opak toho, čo cíti a robí, ktorý presviedča mladých o potrebe sa zúčastniť, no následne nedokáže detinsky prekusnúť vlastnú prehru, a ktorý aj v manželstve zavádza a otáča pozornosť na seba, nech už to je, alebo nie je chcené.⚪Zátopek tak v závere pôsobí vo filme skôr ako nevyrovnaná osobnosť, ktorá je poznačená odchodom ženy, ale nič nerobí pre jej návrat, ktorá neustále odvracia pozornosť od vlastných problémov a všetko stáča na vtip a ktorá vlastnú výhru povyšuje nad všetko. Celé politikum okolo, ktoré sa celkom zbytočne do filmu pretlačilo je tiež otázne, keďže aj to zobrazuje Emila šedo - že donášal nerád, alebo ani nevedel, čo robí, ale zároveň ,,držal ako hluchý dvere."⚪Skrz toto sa dostaví podivný divácky zážitok - film sa voči Zátopkovi nevymedzuje na žiadnu stranu, snaží sa pôsobiť dojmom, že ho zobrazuje realisticky, no akoby aj to bola štylizácia. V dôsledku toho nefungujú ani dôležité scény, ktoré majú vyvolať emócie (spomínaná scéna s odletom, výhra behu na 5 km či maratónsky beh a vbehnutie na štadión), kedže buď scény nie sú formálne ukončené a vrchol scény je utnutý (pri Zátopkovej a hode oštepom je to vyslovene premrhaný potenciál), alebo sú zvláštne emočne vzdialené.⚪Scenáru veľmi nepomáhajú ani neustále prechody v čase a nelineárne rozprávanie, kedy začnú byť niektoré vsuvky repetetívne, no rámcovanie deja príchodom priateľa zo zahraničia nie je najhorším nápadom, i keď reálne využitie v príbehu asi tiež nemá.⚪Každopádne, Neužilova asi životná filmová rola, Issová obsadená zbytočne, iná herečka by sa jej úlohy zhostila určite lepšie. Film ale pocitovo trvá tri hodiny a od polovice neskutočne stagnuje, až divákovi napadne myšlienka, že by sa možno radšej pozeral na ,,klasický" biografický film rámcovaný detstvom až smrťou, ktorý by dal dôraz na správne vypäté scény a ktorému by sa aj dalo odpustiť, že je jedno veľké klišé, pretože by zahral na tie správne struny. A to tento Zátopek veľmi neurobil.⚪ () (menej) (viac)

LexBarker

Česká filmová lahůdka, která vzdává hold jednomu z nejlepších a nejznámějších atletů dvacátého století. Václav Neužil tak splynul s postavou Emila Zátopka, až jsem si myslel, že se filmařům podařilo Emila naklonovat. Téměř vždycky když jsem viděl hrát herce světové úrovně skvěle nějakou postavu, tak jsem za tím viděl Gabina, De Nira, nebo třeba pana Hrušínského, nicméně tentokrát se Václav Neužil tak převtělil do postavy, že jsem ho jako herce vůbec nevnímal... ()

herr_carter

A co by ne, nebojím se udělit hodnocení nejvyšší, protože jsem po x letech odcházel z kina s naprosto výbornou náladou s pitomým úsměvem od ucha k uchu. Ten film má prostě všechno - výborné herecké výkony nejen obou hlavních protagonistů, ale i vedlejších důležitých rolí, skvělé exteriéry a parádně vystavěný příběh. Kromě toho, že to byla především úsměvná záležitost, tu tvůrci filmu i pěkně dokázali ukázat tehdejší politickou nahovno situaci a například i vystihnout momenty, kdy se Zátopkovi neúspěšně bavili o potomstvu, nebo že Dana byla dosti upozaďovaná atd. Od legendárních Hřebejkových filmů tu zase po dlouhé době máme světový film..............................moje hodnocení = 9 z 10. ()

Autenticita

Taky jsem kdysi běhala, taky často na štěrku, a i když šlo o krátké tratě, dobře vím, jak tretry tlačej. V tom filmu je dost nepřesností, co se života pana Zátopka týká, ale nakonec - nejde o dokument. Takže když v závěru filmu, při scénách z maratonu, se na mě přenesl pocit, že jsem skoro na sto procent urvaná, že sotva pletu nohama, jako mockrát po tréninku, tak tahle chvíle, spolu s tím, že diváci okolo byli dojatí, rozhodla o tom, že dávám tomu filmu plný počet. ()

netahlo

Nakonec lehky zklamani. Ambiciozni projekt, kterej ale nakonec pusobi tak nejak typicky cesky. Jako inscenace CT na nedelni vecer s trochu nakladnejsi vypravou. Ve srovnani se sportovnimi filmy ze zahranici chudy pribuzny. Neuzil do toho dal vsechno, to je treba ocenit. Issova naproti tomu svuj slabej standard, proste to dostala kvuli tomu, ze picha s Ondrickem. Celkove po te masivni propagaci a nadsenych ohlasech jsem prece jen cekal vic. Jo a ta tolik vychvalovana vyprava mi fakt neprisla nijak uzasna. Treba to okoli stadionu v Helsinkach, kde se bezel maraton - tam bylo az zoufale videt, ze je to toceny v Cechach. ()

Maynard.

Ale jo, dlouho předlouho to trvalo, než to bylo ke stažení, ale nakonec to klapnlo. Tuším, že se to začalo streamovat v době, kdy měli manželé výročí nebo něco takovýho... Ondříček je jeden z nejlepších českých rejžů, o tom není pochyb. Jasně to dokazuje na tomhle vlastně obyčejným příběhu, ovšem s neobyčejjnou manželskou dvojicí. Ten příběh vlastně není nikterak zajímavej, je to jjen převyprávění dvou lidských osudů, ale pod taktovkou Onříčka... Herci se pravděpodobně naprosto vžili do svých rolí, což je další pilíř. Líbí se mi na Ondříčkovi, že na filmy nespěchá (stejně jako NOlan :o) ), v klidu si to promyslí a pak to bere střemhlav. Ale na plnej počet hvězdiček to není, páč je to prostě tak trochu nudnej příběh...Ale Zátopka respektuju, to zas jo :o) ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)