Jigsaw

• Česko Jigsaw (viac)

V meste za záhadných okolností začnú objavovať mŕtve telá, ktoré nesú neklamné známky krutého násilia. Pátranie privedie políciu k šokujúcemu odhaleniu. Všetky dôkazy ukazujú totiž na jediného muža – Johna Kramera. Ale ako je to možné? Muž neslávne známy pod prezývkou Jigsaw, je už viac ako desať rokov mŕtvy.... (Forum Film SK)

castor

Jednička byla fajn mixem režijní invence a násilí. Pak to šlo z kopce. Na dalších pokračováních bylo vidět, jak moc se na nich spěchalo, jak moc šlo zejména o komerční cíle. Nervní atmosféra byla pryč, neotřelé nápady zrovna tak. A o invenci jednotlivých úmrtí se snad ani nemá smysl bavit. Uběhlo hodně vody a po osmé se vracíme na scénu. John Kramer, který má být roky po smrti, chce přiznání, potom to možná bude méně bolet. Herci nejsou vůbec zlí, maskéři se znovu výborně vyřádili, ovšem samotné mordy jsou originální asi jako zábavné pořady na komerčních televizích. Ač některé jsou promyšlené, to bych jim zase křivdil. Samotný pokus o něco, co by mělo něčím chytrým překonat předešlé díly, nevychází. Je to překombinované a nikterak nápadité. Každopádně jsem se i díky atmosférické kameře nenudil. ()

*CARNIFEX*

Stále je to vďaka originalite mordovačiek, príbehu a zvratom v podobe možnej identity záporáka, solídna “zábava”. Ja osobne som veľký fanúšik tejto série, aj keď zrejme tak vydarenej časti, akou bola bez pochýb tá “legendárna”, sa zrejme už “nikdy” nedočkáme. ()

MMR

No až bude SAW 20 - 7D, tak se nejspíše dozvíme, že John Kramer je vlastně ufoun a jako první mu pomáhali critters z Marsu. ()

Davies182

Deathfest vrací úder. Akorát už to zdaleka není tak zábavný, a ve finále navíc vůbec ne překvapivý, ať se debilní twisty snaží sebevíc. Pro magory, vyžívající se v krvavejch pastičkách, ještě s odřenejma ušima koukatelný. ()

Xmilden

Tohle už tady kdysi bylo a dokonce se to 6x ve slabších provedeních vracelo. Resuscitovat tuto sérii zavání jen sprostým kalkulem. Výrobní náklady nízké, diváka si to vždy nějakého najde a na sebe si tohle divadýlko vydělá. V ději mě nedokáže překvapit vůbec nic a už se ani nesnažím přemýšlet. Scénáristé to nějak vymyslí celé za mě. 40% ()

-bad-mad-wolf-

Předimenzovaná kombinatorika série Saw se rozjíždí zase a je tentokrát docela snesitelná, jelikož obměna na tvůrčích židlích přinesla o něco příběhovější charakter (nebo mam jen ten pocit?). Proti starším epizodám nečekaně ubylo brutality, imbecilní závěr (tentokrát HODNĚ předvídatelnej) ovšem zůstává zavedeným pořádkům věrnej. Je sice super, že s Jigsawem táhne provaz armáda spolupachatelů, jejíž nováčci se musí do už tak chatrný konstrukce vždy složitě začleňovat, ale nefunguje to dávno ani trochu. Do jednoduchýho a jasně danýho příběhu prvního filmu, v němž figuroval jeden pachatel, se postupně musely násilně naroubovat desítky dalších postav a podmotivů, aniž by se původní story měnila (fungovalo to jen a pouze v díle druhém, kde se ještě dalo mluvit o momentu překvapení). Je to úplně stejný, jako když do zdi natlučete hřebík pro malou poličku a ve finále na něj pověsíte šestimetrovej regál - hřebík vypadne a zůstane po něm DÍRA jako prase. Proč kurník prostě nenatočit normální sequel a nepokusit se vyrobit jiný zvraty, než ty, který se snaží nesmyslně narvat mezi starý události za cenu naprosto směšný překombinovanosti? Btw, rajcovní laborantka zoufale nevyužitá, proč? A proč se tam všichni chovali tak nemožně? Nejvíc mě baví představa, jakej fail by si užíval Jigsaw poté, co by černoch nepustil diktafon v nastraženém oku. Takže co že to tu máme? Další série pastiček a další záporák, kterej ve finále udělá debily ze všech (včetně scenáristů). Dvě hvězdy za to, že nebyla nuda. ()

darkrobyk

Další Skládačka v nekonečné řadě nepřináší samozřejmě opět nic nového, jelikož celá série je postavená na tom, že několik obětí se snaží dostat z nastražených pastí, což se jim většinou nepovede. A to je dobře, jinak by si toho divák moc neužil. Objektivně tedy šedý průměr, co by si zasloužil 2*. Pokud vás ale baví, jak hříšníci bojují o život, pak si tuhle oddechovku užijete i s tím, že je koneckonců jedno, kdo za smrtící hrou stojí. Řetězy, pily, kyselina, ocelové struny, sýpka a jedna patrona pro dva. Řemeslně je film na skvělé úrovni, byť gore není nijak extrémní. Samostatnou hvězdu si ovšem zaslouží závěrečný laserový květ. Ano, je to stále dokola a těžko asi už bude jiné i do budoucna. Mně to ale nevadilo, páč jsem věděl, do čeho jdu. ()

Hrabka

Toto už je bohužel naprosto mimo, jen další ždímačka. Dovedu si představit oživení této série v duchu prvních dvou dílů, ale to by muselo přijít něco, co má nápad, příběh, pointu a musel by si to vzít na starost někdo schopný... Toto je bezduchá srajda. 20% ()

juta

Nový Jigsaw ničím nepřekvapil a je to na jedno brdo jako se sedmidílnou sérií. Zvrat je příjemný a film je celkově dobrý, ale tady opravdu není nic, čím by tato novinka vyčnívala. ()

Fiftis

Jigsaw si aj cez svoje nedostatky zaiste nájde svoju divácku základňu a nejeden zarytý fanúšik série bude potenciálne ôsmy diel brániť zubami nechtami. K dobru mu budiš desivé scény a výborná práca maskérov. Kvôli prešľapom a scénam, v ktorých akoby tvorcovia namiešali tisíc kombinácií a jeden nonsens, so sebou ale ako ťažkú guľu na nohe potiahne i veľkých odporcov. Nezostáva než dúfať, že filmový štáb bude mať dosť odvahy, aby sa nabudúce chopil ozubenej píly a zvážil taktiku "menej je niekedy viac". Nový snímok k nevôli mnohých bohužiaľ pôsobí tak, že zbesilé vraždenie je vôbec tým najmenším problémom. Najväčšou nepríjemnosťou nového Jigsawa je scenár. Kompozične síce prekvapivo nápaditý, ale inak slabý tak, že človeka núti sa zamyslieť, či ten skutočný neukradol maskovaný komplic Johna Kramera s prasačou hlavou. Jedným slovom - prekombinovaný. ()

Shakers

Bavila ma celá séria Saw, ale Jigsaw, ktorý sa odohráva po 10 rokoch ma toľko nebavil. Zatiaľ čo v predošlých dieloch všetko pekne zapadlo do seba ako skladačka, tu mi to prišlo už nasilu našrobované, len aby sa zviezli na úspechu značky. Flashbacky opäť potešia a pasce sú znova zaujímavé, obzvlášť ta posledná, ale tento diel moc veľkým prínosom do série nie je. 50% - 2* ()

filmfanouch

Pauzu mezi Sawem 3D a Jigsawem dělí 7 let. Důvod je prostý: Když děláte sérii o vraždění lidí potřebujete svěží vítr na to vymyslet něco nového. Upřímně se návratu Sawu po 7 letech nedivím. Být producent téhle levné a stále vydělávající série také jí dlouho nenechám dlouho ležet na půdě. Ovšem bylo by fajn odpustit si ty řeči o tom, že potřebovali čas na to vytvořit kvalitnější scénář. Jigsawa režírovali dvojčata Michael Spierig a Peter Spierig s jejíž tvorbou se setkávám poprvé a něco se jim musí nechat: Režiséři jsou to zruční. Jigsaw opravdu vypadá svěže, jako by se ho opravdu ujmula nová, mladá svěží krev. Jigsaw je co se týče řemesla týče opravdu jiný než ostatních sedm dílů. Pře-střihy fungujou, herci jsou fajn, zápletka o návratu Jigsawa funguje co se týče napětí a především závěr opět ukáže, že série Saw si se svými závěry dobře hraje. Pořád se však jedná o levnější produkci a je to na filmu vidět. Což nemusí být úplně na škodu, avšak občas se levný rozpočet 10 milionů dolarů bolestivě projeví. Mrzí mě však jedná věc a to ta, že ode mně pravděpodobně žádný další díl Saw nikdy nedostane víc jak 3 hvězdičky. Myšlenka o člověku který dává do pasti lidi, kteří si neváží života a je jenom na těch lidech jestli přežijí, mi přijde geniální avšak ke spokojenosti mi pořád po jedničce chybí hodně . Dále je tu jeden problém: Jigsaw sice předchozí díly neignoruje ale funguje samostatně. A především závěr vypoví pár otázek, kterých se nedočkáme. Minimálně do pokračování. Jestli se dočkáme Sawu 9 (jako, že se určo dočkáme!) tak na něj s klidným srdcem půjdu a budu zvědavý.Pořád se však nezbavím pocitu, že by to šlo udělat líp. ()

lamps

Svérázný vykonavatel boží spravedlnosti se po sedmileté odmlce vrací v docela rutinním sequelu, na němž je nejvíce sympatické to, s jakým elánem a ambicemi recykluje vše dříve viděné včetně důrazu na závěrečnou pointu, která dosavadní průběh syžetu obrací nikoli na hlavu, ale doslova vnitřnostmi ven. Na rozdíl od otřesně překombinované trojky, u níž jsem raději se sérií skoncoval, tahle epizodka docela dává smysl a poslední sekvence přepisuje fabuli filmu způsobem, proti němuž jsem vůbec nic nenamítal a který logiku vyprávění posouvá tentokrát na přijatelnou žánrovou úroveň. Aby se ale dosáhlo alespoň částečně úrovně prvního dílu, nesmělo by být tempo zpočátku tak ospalé, postavy jednotvárné od prvních scén a násilí tak nereálné a nepříliš odvážné. A ten vševědoucí vrah a narativ založený víceméně na sérii náhod (byť tentokrát narovnaný pointou), to už je vyloženě na pěst.. 55% ()

Pepinec

Takže ta osmiletá pauza byla prý kvůli tomu, aby mohl vzniknout opravdu kvalitní scénář. Naposledy jsem o osmiletém vzniku scénáře četl v souvislostech s novým Hurvínkem a ona je tedy pravda, že jsou oba zhruba na stejné úrovni. Kdyby se tady vrahem nakonec ukázal být Spejbl a kdyby v Kouzelném muzeu bojovaly o život Mánička s Bábinkou, daly by se oba filmy krásně propojit a nikomu by to určitě nepřišlo divnější, než finální poskládání dost vachrlatého odkazu Johna Kramera. Služba to vždycky nerada slyší, ale někdy už to fakt nejde jinak, než tabuli smazat a začít psát nanovo. ()

JohnnyD

Vizuál prvý krát od jednotky vyzerá sviežo a nie ako direct-to-dvd pokračovanie. Scenár je síce uhladenejší a prehľadnejší ako predošlé pokračovania, ktoré vždy pokračovali, kde skončil diel predtým, stále je to ale o tom istom a tú záverečnú vysvetľovačku sme v menších obmenách videli už minimálne tri krát. Za mňa je celá séria azda s výnimkou jednotky iba zbytočným torture pornom a nechápem, ako si čosi také získalo takú popularitu. Som zvedavý, čo nám o tom o 20 rokov povedia sociológovia a filmoví vedci. ()

Pilda17

Po sedmi letech hlásí návrat Saw, který rozhodně nemele z posledního. Po Saw 3D jsem byl mírně skeptický, jestli vůbec má cenu tuto sérii otevírat, ale naštěstí zbytečně. Nové pasti, zajímavé rozuzlení a tak celkem vše potěšilo. Na závěr kytička neměla chybu, panečku to byla pastička roztomilá .. 9/10 = 95% ()

Cappuccino

Nový saw neprináša do série žiadne veľké prekvapenie, ale zároveň nerobí predošlým častiam žiadnu hanbu. Prakticky mohol skončiť prvým či druhým dielom. Odvtedy ide stále o recykláciu starého známeho. Bolo to O.K., nič viac. Záverečné rozuzlenie prekvapilo, i keď mohlo byť odhalované postupne, s väčšou gradáciou. ()

-OverLord-

Další rutinní díl Saw, který klasicky nenabídne nic závratného, ale dobře se na něj kouká a uteče jako voda. Objeví se pár nových mašinek, úchyláren a vcelku působivý zvrat, který celému tomu velkému, natahovanému a poslepovanému kolotoči rozhodně ostudu neudělá. A je tam fakt dobrá zrzka. ()

misterz

Nie som veľký fanúšik série, no v rámci častí, ktoré som už videl to nebolo najhoršie. Samozrejme ale na prvú časť sa to nechytá. V podstate za najväčší klad snímku a vlastne i celej série považujem, že jednotlivé diely stále dokážu priniesť nové a nové rafinované spôsoby zabitia, čo je pochopiteľne zároveň pre diváka i to najatraktívnejšie. No keby sme sa mali baviť len o príbehu a pánkovi Jigsawovi, tak to je veľká slabota. Našťastie núdza o napínavé chvíľky tu nie je. Lepší priemer. 65/100 ()

PF 2017

PF 2017

31.12.2016

Na třetí Cloverfield si počkáme

Na třetí Cloverfield si počkáme

09.12.2016

Filmy z thrillerové antologie Cloverfield (Monstrum a Ulice Cloverfield 10) měly v únoru dostat nového kamaráda. Ze sci-fi God Particle, v níž se posádka vesmírné stanice potýká se zmizením Země, se… (viac)

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Velké značky v Hollywoodu prakticky neumírají. Dokud na něco diváci slyší, točí se další a další díly, takže vás asi nepřekvapí, že bude pokračovat i Saw. Hororová série, jíž nastartoval James Wan (V… (viac)