Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

michaelleach

Tak po několika dnech čekání a nervozity to je konečně tady. Trailery vystřelily má očekávání opravdu vysoko a... všechna byla naplněna. Ben, Henry i Jesse a hlavně Gal zahráli perfektně, kamera a vizuál vůbec působí úchvatně. Akční scény jsou doslova kulervoucí a poměrně dlouhé záběry jim ještě přidávají na intenzitě. Snyder (opět) potvrdil, že je skvělý režisér, ale bohužel nedostal ten úplně nejlepší scénář. Film utíká až moc rychle, jednotlivé scény by si zasloužily větší prostor, můj názor je, že film měl být rozdělen do dvou částí a vznikl by daleko kompaktnější snímek. Ovšem na druhou stranu musím scénář pochválit v dialozích, které jsou velmi energické. All in all, úžasný film, který ale bohužel bude pravděpodobně brzy zapomenut jako "pilotní díl" DC Extended Universe, ale v této funkci zafungoval výborně a navnadil na další pokračování. Po shlédnutí v IMAXu musím dát pět hvězd, i přes přeplácáný scénář. Pro fanouška komiksů je to splněný sen. EDIT: Při druhém shlédnutí se již bohužel ukazuje řada nelogičností a mizí úvodní hype, takže musím jednu hvězdičku ubrat. ()

hloupej

Ty role jsou moc malo uveritelny... Affleck i Eisenberg. Affleckovi neverim tu alergii na supermana, Eisenbergovi kvuli jeho mladi a "veselemu obliceji" zase vysinuteho magora. Cele to ma takovy divny spad... dam si to znovu za tyden a kdyztak prehodnotim. ()

lindanovak

Tak tohle je DC Comics se vší parádou. Takhle surového Batmana, který snad zapomněl na svůj kodex a pohání ho převážně zvířecí instinkty jsem ve filmu ještě neviděla. A Ben Affleck je od dnešního dne můj ultimátní Batman napořád. Superman je zde více na druhé koleji, ale je to pochopitelné je potřeba představit nové postavy. K nim se počítá i Gal Gadot, která si s postavou Wonder Woman poradila a jsem nesmírně zvědavá na její sólovku. Jen ten Jesse Eisenberg mi do role Lexe Luthora stále nějak nezapadá. Akční sekvence jsou bez chyby, ty má Snyder v malíčku. Jen je jich možná nedostatek. Abych jen nechválila. Film provází několik dějových linek, které mohou místy působit značně zmateně. Občas postavy reagují na některé podněty nelogicky a střih není zcela kompaktní.V konečné podobě to určitě to není film pro každého a až vůbec ne pro filmové fanoušky z továrny Marvelu. Pro skalní příznivce DC - nabízí film atmosféru převedenou ze stránek těch neslavnějších komiksů, a proto mu některé kiksy rádi odpustíme. ()

skeiron

Nechápu, proč na tenhle film chodí lidé, kteří nemají k postavam žadný vztah... Pokud neznáte originy, tak vám film prostě nic řikat nebude, to však není jeho chyba. To je jakoby 60-ti letá bába šla do kina na Miss Březen, prostě to nebude jeji šálek kávy a bude to pro ní "sra*ka", to samé platí pro tupé stádo českých diváků, kteří jako metu komiksových filmů berou barevné, vtipné, mírumilové a idealizované Avengers. POCHOPTE UŽ, ŽE KDYBY PO SVĚTĚ BĚHAL HULK TAK TO ASI MOC PRDEL NEBUDE A NADĚLÁ ŠKODY TYPU MAN OF STEEL. Batman v Superman je pro mě, jako fanouška komiksů a někoho kdo má o postavách přehled, zdaleka nejlepší komiksový film, který jsem kdy viděl. Batman genialně spracovaný a Affleckova tvář je odedneška Waynova tvář, Cavill je prostě Superman už od pohledu, Gadot byla tajemná a jsem rád, že né příliš feministická, Lex Luthor... smekám Eissenberg je něco jako Ledger a Joker, prostě nová ikona. Nechci spoilerovat nad ostatními postavami, ale sceny, kde se objevili, ostatní "meta-humans" mě nabudíli pro JL a zřejmě mi způsobí vlhké sny na dost dlouho. 5* nemá konkurenci. ()

zbynek.poliv

Když jsem viděl komentáře, které přirovnávaly Batman v Superman k Dark Knightovi, musel jsem chtě nechtě vidět, jestli je na tom skutečně něco pravdy. Protože Temný rytíř, to je žrádlo. No, dopadlo to přesně podle očekávání, srovnávat tuhle plichtu s tak skvělým snímkem, jako je Temný rytíř, to chce hodně velké koule. Úvod s pádem do studny, z vraždou Brucových rodičů, která se ve filmu objeví několikrát, mě opravdu už nudí. Dialogy trapné a patetické, kamera velmi průměrná. Film je sice dlouhý, ale samotné postavy vlastně nemají pořádně prostor se nějak výrazněji rozvinout, příběh je plochý a jeho výprava nepříliš dobrá. Naštěstí pár dobrých scén a nápadů alespoň trochu Batman v Superman zachraňují. Předně je to zajímavá konfrontace s senátorkou, která se dožaduje nějaké zodpovědnosti a diskuze se Supermanem, kvůli jeho autonomnímu chování. Tenhle nápad měl dostat mnohem víc prostoru. Ben Affleck mě rozhodně překvapil, nečekal jsem od něj tak slušně zahraného Batmana/Wayna. Tedy ne, že by měl charisma Balea, ale schopný očividně je. Ovšem co mě nadchlo,byla role Lexe Luthora. Když jsem viděl v ukázce ono mládě, byl jsem skeptik až na půdu. No nebudu zastírat, že mě velmi překvapil. Zhostil se role opravdu skvěle, maniakální, psychotický a geniální. Trochu mi připomíná Jokera. Pro mě nejlepší postava filmu. Celkově mi film připadal hodně plochý, se nápady, které byly realizované jen napůl, na rychlo, bez větší invence, bez hlubších otázek a odpovědí (kromě zmiňované senátorky). Dark Knight se opravdu nemusí bát o svoje místo mezi elitou. Zatím jej nic neohrozilo. ()

HMTD

Čím začít, asi tím že hodnocení trochu nadsazuji, ale prostě musím. Spousta lidí je teď zmlsaná barevným "jemným" Marvel provedením a tohle je tak trochu něco jiného, což je dobře protože kdyby se všichni snažili kopírovat úspěch druhých, pokrok by se zpomalil a to co fungovalo by stejně brzy fungovat přestalo. Teď k filmu, Lex nám zJokerovatěl, ale je to takové zábavné, asi jsem měl radši chladnější inteligentní vystupování, než šílené inteligentní vystupování, ale zvyká se na to dobře. Je tam vidět trochu snahy o Nolanovské pojetí, což se moc nepovedlo. První čtvrtina filmu(možná i delší část) je podivná, plná střihů. Batman je asi temnější než kdy byl. Celí film je dost tmaví, což se obvykle dělá když chcete skrýt špatné efekty a nebo spatné kulisy, ovšem tady tím chtěli navodit atmosféru a udělali to za cenu horšího zážitku. A naopak některé světelné efekty vám skoro vypalují sítnici(vážně jsem jednou odvrátil zrak když už toho bylo až až. Co je jako pěst na oko je fakt že Gotham leží zřejmě co by kamenem dohodil od Metropolis, no nevím to by asi Superman fušoval do řemesla Batmanovi trochu častěji. Hudební podklad je velké + jen je trochu moc hlasitý. Pokud máte rádi drsnější a temnější atmosféru ´, jděte do kina, možná nebudete nadšení, ale za strátu času to asi neprohlásíte. 3D nic moc, na začátku filmu to vypadá, že bude skvělé a pak většinu času jako by tam ani nebylo, hodně to kazí právě temné provedení. ()

JB001

Měl jsem trošku obavu ze scénáře, co z toho vyleze za slátaninu, ale byl jsem mile překvapen. Pro mne osobně je velkým plusem skrytá symbolika, která ale asi většině ateistických návštěvníků kin tady v Česku moc nic neřekne, ale premiéra před Velkým pátkem je dobře načasována. Ano. Bůh není mrtev. Pro mne osobně byl nejsilnějším zážitkem rozhovor Kevina Costnera coby pozemského otce se svým synem: "Chybíš mi chlapče" "Ty mě taky tati" Neubránil jsem se slzám, protože je to měsíc, co jsem i já přišel o syna... "Amazing grace" byla taky hodně působivá ()

Skynet23

Tak kde začít? Film má zdlouhavý začátek, ale nuda se nekoná. Tu a tam je to trošičku zamotané díky Waynovým snům a člověk pořádně neví jestli je to realita nebo sen, avšak tohle se dá překousnout. Každopádně jako nejhorší postavu bych určitě zařadil Lexe Luthora absolutně se k herci nehodí a hodně kopíruje Jokera z Batmana. Jako nejlepší věc na filmu je pocit že se blíží něco velkého a když to přijde je to fakt luxusní podívaná. Konec velmi překvapí a zároveň ne... Každopádně doporučuji shlédnout všem! ()

Mrsina

Chtěl jsem vidět, jak Superman zemře a toho jsem se i dočkal (i když jsem to vůbec neočekával) a musím říct, že jsem si liboval, když mu Batman dával do nosu. A po pravdě řečeno jsem se místy ztrácel v ději a někdy i nudil. A nutno říci Lex Luthor mi trochu připomínál psychopatyckého Jokera. "Tak co, máte dosmaženo?" "Já si přijdu osmažit tebe." :DD ()

paras

Hodina a půl totální nudy, nevýrazné dialogy, zapomenutelný Henry Cavill, který v tom filmu vůbec nemusel být. Celý film je zakončený hodinovým digitálním bordelem, který nemá hlavu ani patu. Jediná pozitivní věc je Ben v roli Batmana, byl uvěřitelný, ale chvílemi už dosti přehraný. ()

Clovecice

Ch. Nolan, Ch. Bale ani M. Caine to opravdu není. Kdo čeká úroveň Temného rytíře, bude hodně zklamanej. Ale nedá se říct, že by to byl vyloženě propadák. Jen.... Batman vs. Superman by se dala nazvat maximálně třetina filmu. Rozvedla bych to, ale nechci spoilerovat. A pokud chtěli tvůrci úvod k Justice legue, dalo by se to pojmout mnohem MNOHEM líp. Ale z celýho filmu bych zvýraznila jen jednu věc.... Batman je prostě borec, ať už ho hraje kdokoliv!! ()

Logicomix

Batman vs. Superman provázela již před uvedením temná znamení. Zaprvé hrozný trailer a zadruhé Ben Affleck v roli Batmana. Nakonec se ale ukázalo, že herecké výkony nejsou největší problém tohoto superbat snímku. Nejhorší je, že si autoři neujasnili, co točí. Nadsázka je zde minimální, takže na Avangers se netěšte. I když to má místy náběh na podobnou legraci v momentě, kdy se objeví Wonder Woman, která mi pojetím připomínala Thora nebo Beowulfa a zaslouží si vlastní film. Nejvíc se to ovšem snaží být jako Batmani od Nolana. Tím mám na mysli to, jak je to hrozně vážné. Ale bohužel to nefunguje. A není to jen tím, že Affleck není Bale, ale hlavně nezajímavostí obou hlavních hrdinů. A to se nebavím o nevýrazné Amy Adams v roli Lois Lane, která je (v souladu s tradicí) ve filmu jen proto, aby ji Superman musel zachraňovat. Akce je zde hodně, ale na to mě už film neutáhne. Akce mi nevadí, pokud se děje zajímavým hrdinům v zajímavém světě (Mad Max). To ovšem není případ tohoto filmu. Konec, kdy jsem se začínal troch bavit, mi zkazilo porušení pravidel tohoto komiksového vesmíru, které se nedá odpustit. Takže nakonec, jak to u Supermana bývá, byl nejzábavnější Eisenberg jako Lex Luthor. Ale ani on nemohl vytáhnout tento film z bahna průměrnosti. ()

ChmelovaZ

Zprvu jsem se bála, jaký bude v tomto filmu Ben Affleck coby Batman, ale musím říct, že ho zahrál dobře, i když jsem si na něj za celý film nezvykla. Za to on nemůže. Ztvárnil ho ovšem skvěle a pochvalu si zaslouží i to, jak si pro film vytrénoval tělo. :) Není sice tím nejlepším Batmanem, ale rozhodně je tím nejtemnějším a nejtvrdším. Další postavou, od které jsem nevěděla, co mám očekávat, byl Lex Luthor, kterého ztvárnil Jesse Eisenberg, kterého můžete znát především z filmu Sociální síť, kde ztvárnil Marka Zuckerberga. Na rovinu, mám tento typ "pošahaných" padouchů typ Joker ráda, ale to je právě ono, tento záporák mi Jokera připomínal asi až moc a myslím si, že to bylo spíš na škodu, ztratilo to na originalitě, kterou jsme mohli vidět v Batmanovi: Temném rytíři. To nic ale nemění na tom, že to zahrál opravdu skvěle. Mám Jesseho moc ráda a tady se předvedl. Další postavou, o které mám rozporuplné názory je Wonder Woman, přišla mi taková milá, byť trochu umělá. Potom tu byl můj oblíbený Superman (Henry Cavill), na kterého jsem se těšila už od začátku. Musím se přiznat, že já jsem vždycky byla na ty 100% kladné hrdiny, viz Kapitán Amerika, Flash nebo právě Superman, což moje kamarádka vysazená na záporáky asi nikdy nepochopí, ale já jsem s tím nadmíru spokojená. Už jen kvůli tomu, jaké fešáky do těchto rolí vybírají. :) Film by dle mého názoru mohl být o něco kratší, protože první polovina se zbytečně natahovala. Neviděla bych problém ho udělat poloviční, přece jen měl dvě a půl hodiny. Myslím si, že snad každý v sále čekal právě na ten osudný boj mezi Batmanem a Supermanem, kterého jsme se ale dočkali až v druhé polovině filmu. Ten byl dobrý, opravdu jsem si ho užila. Od tohoto momentu nebylo o akci nouzi a konečně to nabralo nějaké grády. Hezky udělané výbuchy, temná atmosféra...prostě paráda. Jen závěrečná příšera mi připomínala bílého skřeta Azoga z Hobita, ale možná to je jen můj názor. Ta mi teda taky trochu potrápila nervy, ale to sami uvidíte proč, jestli na film půjdete. :) Bohužel mám ale pocit, že Batman byl po celou dobu filmu poněkud pasivní a většinu času byl ve filmu vidět právě jen Superman. Nebyla bych to já, aby nezmínila soundtrack, na kterém se podílel můj milovaný Hans Zimmer s Junkie XL. Hudba tomu dodala tu správou šťávu a já se těším, jak si ho znovu poslechnu. ()

byk_1

No...., co takhle dodat. Ben Afleck zahrál Batmana docela presvědčivě a sedlo mu to. Superman neslaný nemastný, Wonder Woman, ok hezká docela je, ale kdyby tam nebyla, tak se vůbec nic nemění; jen to protáhlo film o špatných 20 min. Kdo mě ale bavil nejvíce, byl Lex Luthor! Jesse Eisenberg si myslím, že si docela mákl a zahrál to skvěle! Takže jedna⭐️za něj a druhá⭐️za hudbu od Zimmera, jinak nic.... P.S. Slo-mo v kukuřičném poli..., mrtvá rodina...., řekl bych -trochu vybrakovaný Gladiátor ()

TimStar

Jednoduše pecka. Podle komentářů, jsem to čekal horší, ale jako fanda komiksů, který se v tomto světě vyzná, musím říct, že jsem odešel z kina spokojen. Ale ano, jak jsem zmínil, ten film je jen a pouze pro lidi, co se v komiksech vyznají. Všechny scény mi dávali smysl, ne jak někteří píší, že tam bylo spoustu věcí beze smyslu a nevědí proč. Já vím proč, protože se ve světě komiksu nevyznáte! Ti co si myslí, že zajdou jen na nějaký film nebo že tam hrajou pěkný herci, odejde z kina zklamaný a začne ten film hejtovat. Takže jednoduše: VYZNÁŠ SE V KOMIKSECH? ROZHODNĚ JDI! NEVYZNÁŠ SE? ROZHODNĚ NECHOĎ! ()

sigiMAN

Doteraz sa pýtam, čo to ku**a bolo??? Dve a pol hodiny veľmi zlého gulášu a nelogických situácií, dve a pol hodiny!!! Snyder asi natočil 10 hodinové digi porno, ktoré potom random postrihal a random poukladal do "filmu". Superman niekde na neznámom mieste kecá o ničom (strih) Clark Kent kdesi na kopci s mŕtvym otcom (WTF??? prečo???) (strih) Superman zachraňuje Lois v Metropolise... alebo súboj Batman vs. Superman, chcem ťa zabiť lebo blabla (pár sekúnd neskôr) Už je dobre, som Supermanov priateľ, pritom sa do prdele neudialo nič čo by mohlo tak rapídne zmeniť názor akéhokoľvek človeka... alebo, poďme si dať reklamnú prestávku a pozrime si čo nám ešte DC ponúka, koniec reklamy, vráťme sa k filmu (bez úvodu, bez záveru, bez spojitosti s dejom)... takých hlúpostí je tam na mraky, človek nechápe ako sa tam ocitla nejaká postava, prečo tam je, prečo spravila čo práve spravila, čo hovorí. Zrazu skok niekde úplne inde, nezmyselne. Na konci sa treba ešte vyblázniť a rozsekať všetko na štýl transformers - nikto nevie čo sa deje, kto je kto (v tom bordeli sa nedá nájsť ani východ z kina).Man of Steel bol pritom ešte celkom obstojný a aj Superman konečne mal poriadny film. Affleck dal Batmana napriek obavám nad očakávania, samozrejme ľudia čo čakali druhého Christiana Bala majú smolu. Tento starší Bruce Wayne bol však tiež dobrý. Škoda. Justice League si zaslúži lepšie spracovanie, ktorého sa bohužiaľ asi nedočkáme keďže to bude znova v rukách Snydera. ()

Slida79

Přiznávám, že je to rozporuplný film, ale pro milovníky comics filmů určitě za shlédnutí stojí. Za první dvě třetiny filmu bych dala i 4* ale poslední část hodně klesne. Ale 70% si film určitě zaslouží :) ()

chytri

3D bylo velice tmavé, ale to nic nemění na bezva komiksovce. Nikdo nehlědí do prava ani do leva a hurá do sebe. 2,5 hodiny a z toho většina bojových scén, kde si všichni navzájem nakládaj. Ano toto jsem čekal a to jsem dostal. Plná spokojenost. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce