Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

TSZ

Bohužel, Snyder ukázkově dojebal nového Supermana a teď se o totéž pokusil s Batmanem - jeho oblek vypadá jako něco, co se už nehodilo Robocopovi a Affleck toho taky moc nezachrání. Akce střídá akci (bohužel, kvalita je velmi proměnlivá - což je vzhledem k rozpočtu zarážející) a když se náhodou neděje žádná exploze, přichází extrémně nudné dialogy. Není to celé průser, ale rozhodně se to na současnou komixovou špičku dívá z hodně velké dálky. Záporák se sice snaží hrát seč může, ovšem hrůza z něj rozhodně nejde... obecně lze říct, že Nolanův Batman by Snyderova Batmana se Supermanem skopal dokulata. P.S.: Dobrá hudba. ()

megan017

Je dobojováno. Sen mnoha fanoušků se již dočkal svého vysněného filmové zpracovaní a dopadlo to různorodě, Někdo se urazil, někdo byl mile překvapen. Já se považuji za zlatý střed, protože ačkoliv film nebyl bůhvíjak hrozný, tak mé očekávání byla mnohonásobně větší a první trailer jsem si pustila nesčetněkrát, dokud se mi pod ruku nedostal celý film. Jak já jsem se těšila a ve výsledku jsem byla spíše zklamanější, ale zase né uražená, protože ač mé představy byly daleko od toho, co se mi naservírovalo, tak jsem si film užila. Pozitiva- Lex Luthor, tomu vznáším hold největší, protože díky němu se něco dělo, doslova si tu akci vynutil. Jesse Eisenberg je dlouho můj oblíbenec a v téhle roli mu to nejen seklo, ale těšila jsem se na každou scénu s ním. Tím jak mluvil, jak se pohyboval a tvářil, hrozně mi připomněl mladého Hannibala Lectera. Mám ráda geniální, ambiciozní hajzlíky, co se schovávají za maskou spratka. Věděl přesně, co chce, dokonale vyjebával s oběma hlavními hrdiny a rozhodně bych se asi hodně bála být v jeho blízkosti, protože z něj úplně mrazí. Takový padouchy mám prostě ráda. Sice je podle mě pořád lepší Lex Luthor ze Smallvillu, ale i tak jsem si tohodle maníka nehorázně zamilovala. + Ben Affleck. Pro mě od první vteřiny byl Brucem Waynem a jakmile si nasadil masku, byl pro mě Batmanem. Bála jsem se úplně zbytečně, tahle verze Batmana mě přímo uchvátila. Líbí se mi ten vývoj postavy přes ty Batman filmy- Michael Keaton(Burtonův Batman) mladý, naivní, bránící nevinné a s mnohem optimističtějším pohledem na svět. Christian Bale(Nolanův Temný rytíř) realističtější, drsnější a nakonec Affleck, který bez mrknutí oka vyvraždil všechny nepřátelé s chladným výrazem, takže to dotáhl. Na vše pohlíží pesimisticky, svět vnímá jako celek, který chce ochránit a sám sebe pořád krituzuje, dokud se nevyřádí na Supermanovi. Henry Cavill jako Superman mi byl sympatický, ale můj favorit to nebyl. Zack Snyder nezapomněl na pravidlo, že Bruce Wayne má vždy pěkné auta. Chválím nenásilně zapojení Wonder Woman, která to tam pěkně oživila. Líbila se mi ta její inteligence. Zbytečně nemachrovala, byla sympatická a pro muže i sexy, takže jsem si jí taky oblíbila. Čekala jsem namachrovanou předváděčku síly, dostala jsem sympatickou postavu.Alfred byl konečně trochu více jízlivější, než jen takový moudrý vševěd, který se vyzná v každém Bruceově pocitu, takže tleskám. Jako tu postavu mám ráda, ale tady mi přišel víc svůj. Každá scéna Bruce/Batman a Clarka/Supermana byla podle mě skvělá, herci si parádně notují, dokázala mezi nimi houstnout atmosféra a celkově ta dynamika se se jim povedla. Negativa: Film bych z fleku přejmenovala na Batman and Superman: Dawn of Justice. Čekala jsem mlátičku Batmana a Supermana, jakože zpracované téma, o kterém všichni vedou konspirační teorie. Bohužel i bohudík to byla cesta k Justice League a já prostě čekala, jak na sebe budou klást pasti a jeden druhého špinit. Zack Snyder je dobrý režisér, ale v podstatě jsem celý film měla dojem, že sleduji dalšího Muže z oceli. Čekala bych větší návaznost na Temného rytíře, nebo svět Batmana, ale moc jsem toho nenašla. Měl to točit neutrální režisér, co zná obě díla, ale ani jedno netočil. Nějaký ten novější nádech, že se započala nová éra, která z obou světů vybrala to nejlepší. Takhle to bylo moc zaujaté. Jediné štěstí bylo v tom, že Batman/Bruce je celkově mnohem výraznější postava. "Mám zlé vzpomínky na šílence převlečené za klauny". Přehnaná temnota - Chápu, že chtěli vytvořit tu atmosféru, ale v té tmě jsem kolikrát ani neviděla a některé údery jsem si musela domyslet. Hrozně mi vadí postava Lois Lane a to mi bude vadit asi vždycky i ten přeslazený vztah s Clarkem. Hrozně nezáživná postava s tak velkým množstvím prostoru, to je prostě špatně. Sice pro pár momentů klíčová, ale i tak bych ten prostor radši dala Wonder Woman, ale jsem v klidu, protože ona dostane svůj film. Film je hrozně předigitalizovaný, nejde z toho cítit poctivá práce, ale zas Doomsday se podle mě povedl. Humor tu moc nebyl, ale zase jsme u DC a to si zakládá na vážnosti, takže já jsem spokojená a pokud chci humor, tak můžu v klidu vyčkávat na Suicide Squad nebo na marvelovského Captain America: Civil War. Zack Snyner si tím závěrem přichystal políčko pro film i Justice League a k tomu tento film v podstatě sloužil, i když jsme mysleli, že se rozřeší letitá otázka, tak je to v podstatě jen stavební kámen něčeho velkolepějšího. Myslím, že přicházející film o Suicide Squid dopadne lépe, nicméně B v S nějak ten universe neuraží. Nebylo to o tom, aby si dali superhrdinové přes rypák, ale pro to, aby vznikl pevný přátelský vztah, který zrodí tým superhrdinů. Takže přicházejí dvě otázky.1. Využil Snyder poteciálu, který B v S měl? Ne, totálně ho pohřbil. 2. Připravil se cestu pro velkolepý film o Justice League? Ano, připravil a pokud ten film sloužil jenom k tomuto, tak splnil účel. Nicméně trailery působily, že se seběhne velká mela a že se máme opravdu těšit na řezání Supermana a Batmana, Zda to bylo tak schválně, aby to lidi nalákalo a pak jim fláknout facku, to je mi záhadou. Pokud na tohle chtěli lákat, tak o tom měli taky točit. () (menej) (viac)

Dizzy_eM

Obsahuje spoilery: Asi nejlepším momentem filmu bylo pro mně to, kdy Superman umře...to už totiž víte, že se blíží konec. Ufff, ale ty poslední minuty se stejně ještě táhly jak pracovní tejden... No je to poprvé, co jsem měla chuť přidat se k několika dalším návštěvníkům kina a taktéž odejít dřív. Dějová linie byla spíš takovým chaosem, obohaceným o nudné dialogy a akční scény rovnou zanikly v moři temnoty, takže z nich divák (dokonce ani v kině) nic neměl. Jediná akce, co mě trochu nadchla, byl battle netopýra a supermuže, kterej ale bohužel skončil až moc patetickou rozprávkou jak z posledních dílů Beverly Hills. A pak se tam objeví ta Xena a to už se člověk jen hlasitě smál... Teda já se smála. A okousala jsem si nehty. Ale ne napětím, ale nudou :-/ Dvě hvězdy za hudební podklad a z úcty k těm dvěma chlapíkům v pláštících... ()

Kozy9

Pre mňa splnený sen, komiksový úlet, úžasná podívaná krásne depresívna ako celé DC univerzum. Hate-nehate film má množstvo nelogickostí a znovu prepísknutú stopáž, tak či onak, ak sa nebudete pozerať na tieto maličkosti, dostane sa vám prvotriednej akcie. 85% ()

J.e.r.e.c

Batman vs Superman by posloužil jako výborný námět nikoliv na reportáž, ale pro studii, jakou cestu ušel a kam se dostal hrdinský epos; od dob Gilgamešů, přes antické báje, soumraky severských bohů a ruské bohatýrské byliny... až k tomuhle. A to srovnání by pro tvůrce filmu a především pak režiséra Zacka Snydera nevyznělo zrovna dvakrát lichotivě, protože něco jako hloubku, osudovost nebo silný příběh byste tu hledali marně. Zůstalo jen přepálené měřítko. Minule jsme koukali, jak se cavila kryptonská ocel, a protože Snyder se rozhodl podvolit diktátu hollywoodských pravidel o dvojnásobných sázkách v pokračování, tak tentokrát už jeden superhrdina nestačí; je jich tu rovnou sedm! Významnou roli ale hrají pouze dva (a půl). Jeden z hlavních problémů filmu se dá celkem snadno odhadnout ještě dřív, než se objeví logo Warner Bros; jak prokal-ela zařídit, aby si dva správňáci šli po krku? Jak dostat Old Shatterhanda do klinče s Mirkem Dušínem? Jestli vás nic nenapadá, tak buďte v klidu, stejně na tom byl i Snyder a kluci, kteří mu psali scénář. Nemám potuchy, jestli v comicsových předlohách to nějaký smysl dává (tipnu si, že ne), ale v tomhle filmu to byla předem prohraná bitva. Ale než k ní vůbec dojde, je nutné se prokousat velmi, velmi dlouhou předehrou, která sice nedokáže pořádně rozhicovat (naopak, spíš napůl uspává), přesto je však nakonec paradoxně snesitelnější, než očekávané vyvrcholení v podobě vzájemného střetu, které může uspokojit pouze ty úplně nejvěrnější fanoušky obou comicsových titánů. Ocelová huba a netopýří huba si zkrátka chvíli dávají bezdůvodně po hubě, dokud jim do toho nevleze (nikoliv Robert) Záhuba. Další výtka jde za příběhem, nebo spíš za dějem, protože příběh se roztavil někde v žáru kryptonských laserů. Ne, že by se mi vykouřil hned z hlavy, ale jeho konzistence připomíná tekutý vlašský salát z dob nedávno minulých, ve kterém se sice tu a tam daly najít pevné kousky hmoty, ale rozhodně jich nebylo dost na to, aby vás pořádně zasytily. Ve snaze nacpat toho do filmu co nejvíc, a nastartovat tak svoji vlastní potenciálně supervýdělečnou sérii, dle vzoru marveláckých Avengers, se tu kromě obou „manů“ dostane i na ženskou hrdinku, nadlidsky silnou krasavici Wonder woman. Ta se sice začne poflakovat kolem od nějaké třicáté minuty, ale pokud se těšíte na okamžik, až si navleče fešný kostýmek s nápisem JustTitsLeague a vrhne se do boje, bude pro vás většina snímku jen čekáním na Gadota. Hlavním protihráčem celé téhle superspravedlivé party je Lex Luthor Jesseho Eisenberga, jemuž k tomu, aby ze svého sociálního networkera udělal asociálního netvora, asi podle všeho mělo stačit ohulit přehrávač značky Ledger na 200%. Irons jako Alfréd mi sedí víc, než ubulený Caine, ale kam se sakra poděl humor? Snyder se o něj místy i snaží, ale většinou to dopadá jako Arnieho pokusy o úsměv v Terminátorovi 2. V mohutném finále pak usiluje o vyspravení celkově rozpačitého dojmu tím, že epicky cedí hektolitry digitálního bordelu (na který připadnou asi dvě kapky krve), ale to ohromení z vítězství hmoty nad duchem, jaké jsem cítil u Muže z oceli, se už tentokrát nedostavilo. A jestli budu mít i napotřetí chuť nechat se jít převálcovat vším tím mega-lo-super-batmanstvím do kina, už teď dost pochybuju. 70 % () (menej) (viac)

DjangoDoe

Robiť z tohto filmu tragédiu je určite veľká chyba, a to je názor niekoho, kto man of steel alebo celkovo supermana nemusí. V prvom rade určite každý porovnáva najmä postavu Batmana, a aspoň za mňa bola spokojnosť. Nie je to síce Bale a ani Keaton, ale svojím spôsobom som ani nikdy nechcel aby Affleck kopíroval predchodcov a bol som vďačný za to, že som dostal netopiera, ktorý sa s nikým neserie a kľudne postriela alebo poláme každého rusáka na ktorého natrafí. Toto mi v podstate chýbalo v sérií od Nolana. Takže koniec koncov bol Affleckov batman OK. Čo sa týka Supermana, tak našťastie skončil ako skončil a som rád že tak prehypovanú postavu odstavili, aj keď bol Cavill fakt snaživý. Taktiež nám Snyder predstavil sexi amazonku Wonder woman, ktorá mi pripadala skôr na okrasu, ale uvidíme neskôr čo nám predvedie v sólovke. Filmu by som v podstate vytkol len to VS, ktoré mi pripadá nevhodné vzhľadom na udalosti filmu a celkového vývoja, no priečiť sa s predlohou je asi marné. Záporákov, akým bol Luthor, je v dnešnej dobe požehnane, čo znamená, že nám nepriniesol alebo lepšie povedané neukázal nič nové. Ale aj cez všetky nedostatky prebil BvS minimálne druhých avengrov. ()

Mr.Baboon

Když jsem to viděl podruhé, tak mi došlo, že BvS je právě jedním z těch filmů, které musíte vidět alespon dvakrát, abyste všechno pobrali. Když jsem na to koukal prvně v kině, byl jsem z toho trochu trochu v rozpacích, teď, když jsem se na to v klidu kouknul doma, zjistil jsem, že mě film vlastně od začátku až dokonce nenudí a hltám každou scénu. Hodně tomu napomohla i OPĚT skvělá hudba od Hanse Zimmera (škoda, že to byl jeho poslední superhrdinský film). Motivy obou postav jsou jasné a pochopitelné, Affleck jako Batman skvělý. Neřekl bych, že lepší než ten Baleův, oba dva mají něco, v čem jsou prostě nejlepší. A Henry Cavill je prostě pro roli Supermana narodil, to je už všem jasné. Zpočátku jsem moc nedoufal, že Eisenberg bude pro roli Lexe dobrou volbou... no, dlouho jsem se tak nemýlil, jelikož to byla vlastně nejlepší a hlavně nejnenudnější a nejcharismatičtější postava filmu, klobouk dolů Jesse. Představení Wonder Woman taky super, z jejího hudebního motivu (opět jsme u Hanse Zimmera) mi mrazilo v zádech, stejně jako z dekoltu Gal Gadot. S Doomsdayem jsem spokojen. Jen doufám, že tvůrci dostojí svému slovu a vrátí ho na scénu a uvidíme ho ve své klasické podobě a v plné síle. Takže za mě hodně povedený, temný a epický snímek, jen škoda, že tolik nepochopený. Jednu hvězdičku dolů dávám jen za pár nesmyslů, které si Snyder a spol. mohli odpustit (budova vyklizená na povel 'šéfa'; usmíření hlavních aktéru kvůli Martě), docela mi to brnkalo na nervy, jinak ale palce nahoru! ()

LakiyL

Videl som trojhodinovú Ultimate edition, a preto aj hodnotím práve ju. Úvod zaujímavo prepojený s prvým Man of Steel. Potom až do prvotného reálneho stretu BvS sa dej dosť vlečie. Ako celok môže byť, dobre vyriešené stručné predstavenie ostatných členov Justice League. Akčné scény fajn. Hodnotím na silné 3*, ktoré si film zaslúži, no dalo sa z toho vytrieskať ešte viac. ()

Mahowny odpad!

Debilní dialogy střídají nekonečné minuty zpomalených detailů doprovázených epickou hudbou. Už dlouho se mi nestalo, abych se u filmu takhle krutě nudil, některé části filmu byly tak debilní, že jsem dostával záchvaty smíchu.... ()

hospoda96

Viděna Ultimate Edice (kino sestřih jsem neviděl) Klady: Lex Luthor (Eisenberg si to dává), Batfleck (nevěřil bych, že to řeknu, ale těšim se na jeho solovku), snová sekvence Batmana z pouště, Obvinění Supermana, Nástup Wonder Woman. Zápory: Martha(!), Finální souboj s Doomsdayem (digitální patvar), Místy zbytečně zdlouhavé hlavně první hodina ze tří, Zbytečná Lois Lane a přidaná Jena Malone (no name vědátorka HA HA HA) a Jimmy Olsen.... Takže za mě 60%. ()

darthhokro odpad!

Říkal jsem si že po prknu Baleovi z nolan tragedy a Jirkovi Klony z Batman a Robin, už horší Batman být nemůže, jak šeredně jsem se mýlil :( Flekatej Ben to zvládl, zlatej Adam West. Asi 6. hodinová nudná digitální filozofická konverzačka bozích a teroristech... Nějak jsem nepochopil proč Amazonku WW hrála nějaká plochá cigoška, měly radši šáhnout na kozy, léty prověřené Xeně. Soundtrack ničím neohromí a v dnešní době standartní gigitální triky taky ne. Jediný kdo v téhle slátanině za něco stál, byl Jesse Eisenberg, ale to bohužel nestačí ani na jednu slabou hvězdu. Jeremy Irons, byl snad nejhorší Alfréd ze všech, takhle drzího sluhu, by určitě Thomas Wayne nezaměstnal.Ještě že jsem si mohl napravit chuť výborným Batmanem od Tima Burtona. Sumo somárom odpad a rychle na to zapomenout. ()

Marty7CZ

NUDA, NUDA, CHAOS, NUDA, VOTRAVA!!!!! Po luxusním Muži z oceli je tohle sráčovina první třídy a naprosto zběsile mixovaná superkosmická blbina( a to miluju tenhle žánr!!!), takže zoufaalejch 40% P.S. Affleck jako Batman ok!!!!!!!! ()

kyLuke

Ne, rozhodně nejde o dokonalý film, který bysi zasloužil pět hvězdiček. Ale chci zabránit zhnusení diváků, kteří jsou před shlédnutím tohoto filmu, a jdou se podívat na reakce lidí. Ty je dozajista odradí. 65% není na očekávanou komiksovou pecku rozhodně dostačující, a tak se spousta lidí na film ani nepodívá. A to je chyba! Když "Úsvit spravedlnosti" srovnám s jeho předchůdcem "Mužem z oceli" v podstatě nevidím příliš rozdílů( Muž z oceli byl pro mě přeci jen o něco lepší). Film je natočen v podobném oděvu, má podobnou atmosféru, a narozdíl od téměř všech, kteří hodnotili tento film si myslím, že je i velmi dobře napsaný. Rozhodně alespoň nápad udělat tzv. "zlého Batmana" je podle mě skvělou zápletkou, která mimochodem zaplácla 110 minut času. Jen malá vsuvka, myslím, že kdyby nedošlo ke spojení, tedy Batman vs Superman, a natočil by se jen Batman( samozřejmě s myšlenkou nastartovat novou sérii pro novou "Justice League"), podle mého by to nefungovalo. Ale i tak, Ben Affleck se i navzdory tomu, že jsem z jeho angažování neměl velkou radost, zhostil role s velkou ctí, Henry Cavill je výborný, jak už nám v předešlém díle potvrdil, a i nový Lex Luthor je zase něco jiného. Takže, když to všechno sečteme, jedná se o vynikající komiksový snímek s malými chybičkami, který pokud by měl hodnocení někde kolem 75% dostal by ode mne čtyři hvězdičky, ale i díky nezasloužené kritice jsem se rozhodl udělit plný počet! ()

departed

Přeplácaná, nemastná-neslaná nuda a šeď, něco, co by mohlo fungovat spíš možná jako seriál, ale jako film, kde se tři hodiny jen plácaj novinářský kecy, běhá a lítá se z místa na místo, demolujou se budovy a přitom se mluví pseudo-humanistickou mluvou, tak v téhle verzi to teda moc nefunguje, respektive to nefunguje v zábavný formě, ale ve sterilním balíčku plným zajímavých herců, ale nezajímavých výkonů. Můj nyní již ex-oblíbenec Snyder mě už svým přepáleným stylem začíná nudit. Začalo to MoS a teď to jen pokračuje a nejspíš i nějakou dobu pokračovat bude, když tak vidím, co se do budoucna chystá. Přitom Watchmen je skvělá ukázka, jak správně zacházet s komiksovým materiálem na únosné bázi a přitom to od Supermana jen mrví. Kéž by se vrátil ke komornímu materiálu jako bylo tenkrát Dawn of the Dead. ()

JohnZ87

Hodnocení klasické verze: Těžko říct, jestli je Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti spíše pokračováním Muže z oceli nebo úvodní batmanovský film. Asi od každého trochu, ale hlavně jde o úvodní film k Justice League. Narozdíl od Avengers se Batman vs Superman snaží působit temněji - téměř tu chybí komická složka i vzájemné popichování hrdinů. Velká část scén se také odehrává v noci nebo za pochmurného počasí, což rovněž dokresluje zamýšlenou atmosféru. Ben Affleck dokázal Batmanovi / Bruci Wayneovi vtiskonout jeho typické charisma naprosto přesvědčivě. Současně mu skvěle sekunduje Jeremy Irons v roli Alfréda - jsem rád, že je v této verzi Wayneův komorník mladší než obvykle. Henry Cavill udržel svůj standard nastavený v Muži z oceli. Středobodem mezi těmito dvěma hlavními hrdiny je Lex Luthor v podání Jesseho Eisenberga, který své postavě vtisknul potřebnou maniakálnost, geniálnost zločince a bravurní umění manipulace - právě této dovednosti využije k tomu, aby poštval Batmana a Supermana proti sobě. Kromě toho je pořád nad věcí a působí dojmem, že je stále minimálně o krok napřed před ostatními. Trochu jsem postrádal nějaký vývoj jeho postavy - alespoň nějaký flashback, který by více objasnil jeho pohnutky (ale chápu, že na to asi nebyl čas). Gal Gadot filmem nenápadně proplouvá a jako Wonder Woman se představí v závěrečné části filmu. Ostatní postavy mají méně prostoru (možná vyjma Lois), ale svou úlohu odehrají a mají ve filmu smysl. Camea ostatních členů JL jsou spíše symbolická, ale hlavu mi trochu zamotal Flash a jeho vzkaz z budoucnosti - z jeho podivného vzhledu jsem zprvu ani nepoznal, že jde o Flashe a jeho zprávu jsem pokládal jen za další Bruceovu vizi. Samostatnou kapitolou je pak hlavní záporák Doomsday, kterého si Snyder (jak už je od dob Muže z oceli jeho dobrým zvykem) přiohnul podle svého a výsledek je poněkud rozpačitý (alespoň pro někoho, kdo se s touto postavou setkal už v jiných zpracováních). Finální souboj nebyl špatný, ale ocenil bych spíše větší důraz na samotný souboj než na další digitální demolici města. Třeba takový animák Superman: Doomsday (2007) nabídl o mnoho epičtější souboj. 75% ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce