Hornblower - Rovnaké šance

(TV film)
  • Česko Hornblower - Rovná šance (viac)

Historicko - dobrodružná filmová séria životnej cesty Horatia Hornblowera, legendárneho britského dôstojníka, s vynikajúcim hereckým obsadením. Veľkolepé a výpravné ťaženia britského impéria nepoznali hranice. Práve naopak, neustále ich prekračovali. A v tom bol Hornblower lepší ako ktokoľvek iný. Už od verbovačky v prístavnom mestečku Portsmouth bolo jasné, že do služieb britskej armády vstupuje muž, na ktorého sa len tak ľahko nezabudne. A jeho kariéra je dostatočne bohatá na to, aby sa pri tom nikto nenudil. Vojny zúria všade na okolo a my sa staneme spoločníkmi jedného z najudatnejších dôstojníkov svojej doby... (oficiálny text distribútora)

misterz

Pánečku, toto bolo niečo neskutočne krásne, čo mňa ako milovníka historických filmov naplnilo chrochtajúcim blahom. Má to pútavý dobrodružný príbeh, výbornú zápletku, fantastických hercov, výpravu, kostýmy, no proste nie je tu ani jedna chybička krásy. Hornblower mi nedal ani na chvíľu vydýchnuť a ja som si tak tento námornícko-dobrodružný príbeh užíval plnými dúškami. ()

DaViD´82

Na počátku byla rovná šance, že to téhle televizní sérii (ne)vyjde. Ovšem již úvodní atmosferická scéna příjezdu na deštěm bičovanou HMS Justinian nedává případným obavám žádnou šanci. Úvodní epizoda nemá za cíl nic jiného než seznámit s postavami a semknout diváka s hlavním hrdinou. A i když by jí slušel vyšší rozpočet, tak toto letmé seznámení činí stylovým způsobem. Grieve je totiž chytrý pán v letech a tak moc dobře ví, že vsadit na ohromující výpravu je k ničemu, když vám budou postavy ukradené. A vemte jed na to, že to tady nehrozí ani u jedné jediné z nich. ()

emma53

To jsou filmy, které nám čas už nevrátí, kde loď byla skutečná loď a nebo alespoň tak vypadala. Kde možná nebyly ty bombastické triky dnešní doby a kde se řezali v úvozovkách normální kluci a né hejno kaskadérů. Je to těžká nostalgie. Jistě, že jsem ten film už viděla, ale teprve teď mám pocit, že Hornblowera můžu hodnotit čistě (ne)objektivně. ()

H34D

První díl osmidílného dobrodružství mladého námořníka Hornblowera se rozjíždí docela zajímavě, dost se mi líbila atmosféra bezmocnosti Hornblowera (šikana) a celkově prostředí a vše okolo působilo sympaticky, třeba, když po dobití a zajmutí nepřátelské lodi si až za nějakou chvíli Hornblower náhodou uvědomil, že do ni vlastně udělal menší díru dělem :) Volba adekvátního ohodnocení byla napínavá, nakonec se kolo zastavilo u 8/10 ()

Shakers

Tak som sa konečne k tomu dostal aj ja. V telke som to nevidel ani raz (pretože tam bežia samé sračky) a natrafil som na Hornblowera čistou náhodou, keď ma oslovil film Mastrer and Commander. Vela takýchto filmov nie je čo je škoda, ale Hornblower je trefa do čierneho. Táto brilantne obsadená dobrodružná - vojnová osem dielna séria ma presne to čo ma takýto film mať. Tým myslím nádhernú výpravu, kostýmy, zaujímavú hlavnú postavu a príbeh. Skvelý prvý diel. 89% - 4* ()

filmfanouch

Horatio Hornblower je fiktivním protagonistou Ságy o Hornblowerovi, která je dílem spisovatele C. S. Forestera. Jeho literární příběh byl inspirován životem reálného námořníka Horatia Nelsona a tato knižní série čítá celkem 11 románů. Dle očekávání se díky své popularitě dočkal Hornblower též převedení do filmové podoby. Kromě snímku Captain Horatio Hornblower R. N. s Gregory Peckem v hlavní roli poté stojí za zmínku především minisérie od stanice ITV, která čítá celkem 8 dílů a roli Hornblowera zde ztvárnil Ioan Gruffudd. Režisérem kompletní televizní filmové série je poté Andrew Grieve, přičemž jednotlivé televizní filmy vyšli napříč roky 1998-2003. A stačí dodat, že určitě stojí za pozornost. Nenechte se zmást faktem, že se jedná o televizní tvorbu. Na poměry televizních filmů totiž první Hornblower působí dostatečně velkolepě a je navíc parádním uvedením do světa Hornblowera. Jakožto pilot, který má diváka uvést do celé série první díl s podtitulem Rovná šance funguje jednoduše dostatečně. Elegantním způsobem nás představuje s hlavním hrdinou celé Hornblowerovy ságy a fakt, že by tomu přece jen neuškodilo pár milionů dolarů v rozpočtu navíc a celé to pořád je tak trochu očividně televizní produkce si tenhle úvod do celého Hornblowera světa vykupuje očividnou řemeslnou kvalitou a schopnými lidmi za kamerou. Grieve jako režisér v rámci Hornblowera 1 dokáže nejenom zaujmout přesvědčivou výpravou a vyloženě fajn dobrodružnou atmosférou, ale především skutečně dokáže představit zajímavého a sympatického protagonistu. Spíše přehlížený Gruffudd se ve své první velké roli představil s naprosto parádním výkonem, kde se mu dají veškeré emoce reálně uvěřit a především skutečně působí jako působivý protagonista, který utáhne hned několik filmů. Veškeré ty ohromující pasáže jsou totiž s nulově vystavěnou atmosférou a zajímavými charaktery k ničemu. Naštěstí i krom Gruffudda je casting neskutečně fajn a Robert Lindsay nebo Michael Byrne jsou ve svých rolích též parádní. Hornblower se nemůže spolehnout na opulenci, kterou tolik vyčnívá série Piráti z Karibiku nebo Master a Commander: Odvrácena strana světa Petra Weira. Hornblower totiž na rozdíl od nich není velkou hollywoodskou produkcí, přesto se ovšem Grieveovi v rámci vyměřených meřítek podaří nadělit dostatečně zábavnou podívanou, kde se dokáží skvěle podat i jistá beznaděj mladého Hornblowera. Dělá to z tohohle protagonisty též komplexní postavu a i díky tomu se dá skutečně uvěřit, že má tahle postava na celou minisérii. Výprava, kostýmy i rekvizity jsou v zásadě fajn, námořní bitvy jsou dostatečné působivé a v rámci měřítek televizního filmu skutečně epické a především dramaturgicky v podstatě zvládnuté. Dost možná i díky tomu, že Grieve mohl vsadit na několik dalších epizod a nemusel si tak lámat s hlavu osekáváním jednotlivých pasáží na únosnou mez. Musím ovšem podotknout, že i když je první díl Hornblowera skutečně fajn, těžko říct jestli by díly v podobném duchu byli nadále zábavné. Jedno je ovšem jisté- Hornblower- Rovná šance je úvodem do série, který na zbytek určitě dostatečně naláká. První Hornblower je nejen v rámci možností velkolepá dobrodružná námořní jízda, ale zároveň i jednoduše povedený úvod do série filmů o tomto fiktivním námořníkovi. Chvílemi je pořád vidět, že se tu hraje druhá liga, některé momenty nejsou tak působivé, jak snadno mohli působit na papíře, ale jinak je to skutečně neskutečně fajn a minimálně atmosféru Grieve dokázal prodat neskutečně. Gruffudd hlavní roli neskutečně utáhl a dá se tak snadno věřit tomu, že i zbytek této televizní série stojí za to. V rámci televizní produkce to celé šlo jen těžko udělat líp........ () (menej) (viac)

Big Bear

Nevím kde vzal pisatel oficiálního distributorského obsahu, že Hornblower byl naverbován... Jeho otec, chudý avšak velmi zdatný lékař pomohl jednomu starému kapitánovi a s jeho pomocí se Hornblower dostal na plavčické poddůstojnické místo na HMS Justinian. Ta je v zátoce na kotvě stejně jako další britské lodě královského válečného námořnictva, protože se zrovna nikde neválčí. Ale naděje je na obzoru. Lůza lapila francouzského krále a chtějí jej popravit a z toho kyne naděje na pořádnou válku s republikánskou Francií! Jak víme z dějin, život Ludvíka XVI vyhasl pod quilotinou a Británie vstoupila do války s Francií. Hornblower se však cítí vázán povinností sloužit pod stařičkým kapitánem a odmítne sen každého mladého muže jít sloužit na válečkou fregatu. Tam šťastlivce, které nesmetou dělové salvy protivníka, kulky z mušket či nejsou probodnuti šavlí při bojích na palubách zahákovaných lodí čeká rychlé povyšování a dle hodnosti i procento kořisti ze vzdávajících se lodí a jejich zabaveného nákladu. Hornblower má navíc problémy se starším poddůstojníkem, který dle nepsaných práv staršího zkušenějšího lodníka tyranizuje a šikanuje poddůstojníky přičemž si právě nejvíce zasedne na Hornblowera. Jenže válka se na plno rozjíždí a na spory uvnitř mužstva nemá kapitán válečné fregaty kam Hornblower stejně nakonec nastoupí čas. ---- Všechny diváky tohoto období neznalé chci upozornit, že tady na lanech neskáče žádný Jack Sparrow, nejsou tu piráti ani korzárští kapitánové lemtající rum v Port Royale... Jedná se o konec osmnáctého století a začátek devatenáctého. Lodě Jejího veličenstav dominují oceánům všech moří. Británie je velmocí, kterou periodicky prudí Francie a také Španělsko... Moře křižují nejen nákladní škunery, ale i těžké válečné fregaty s několika patry dělových palub a stovkami vojáků na palubě... Hornblower je prý natočen podle některých okamžiků z života snad nejslavnějšího britského admirála Horatia Nelsona, který triumfoval vítězstvím v bitvě u Trafalgaru, kde se stal legendou a námořním bohem pro každého britského námořníka. V tomto filmu uvidíme jak to na válečných lodích chodilo, uvidíme brutální boje, kdy to lodě do sebe rvali salvami z děl paluba na palubě... Všechny postavy jsou typově naprosto dokonalé, Brita i Frantíka rozeznáte nejen podle dobových šatů, ale řekl bych i podle obličejů ! Jednoznačně pětihvězdičková záležitost! Pět salv s děl na levoboku! * * * * * Koho téma zaujalo a chce o Lordu Nelsonovi vědět více - dpopručuji k přečení knihu Moniky Bandasové - Horatio Nelson ! ()

Madsbender

Pre mňa obrovské (a veľmi príjemné) prekvapenie. O Horatiovi Hornblowerovi som jakživ nepočul (ostatne, anglické dejiny sa na hodinách dejepisu predsa len tak dopodrobna nerozoberajú), no ihneď po prvom filme som si stihol utvoriť dokonalý obraz. Rovná šance je jednoducho vynikajúci historický film v najlepšej tradícii námorných dobrodružstiev, ktoré už dnes mimo Pirátov z Karibiku žijú iba z dosť obskurných výlevov a eskapád režisérov bez štipky úcty (a skúseností s remeslom). Gruffudd je skvelý a predstaviteľ slizkého Simmonsa rovnako. Nadšený potlesk. ()

nascendi

Silné tri hviezdičky som prvej časti filmovej série o britskom námornom dôstojníkovi dal najmä preto, že tento žáner sa nachádza viac-menej na okraji môjho záujmu. V každom prípade to bol príťažlivý film s presnou typológiou postáv, dobrými hereckými výkonmi a starostlivo pripravenými dobovými reáliami. Že trpel obvyklým nešvárom filmov tohto žánru (dobrí sú príliš dobrí a zlí príliš zlí), je možné pričítať na vrub už literárnej predlohe. V každom prípade ma zaujíma kam bude smerovať úroveň ďalších dielov série. ()

Jirka_Šč

Hodnotím celou sérii: Super! Miluju lodě, moře a tady toho je vrchovatě. Každá epizodaje trochu jiná, život není černobílý, zajímavé je to v mých očích vždy. ()

Yardak

První příběhy mladého důstojníka Hornblowera začínají velmi netradičně - mořská nemoc, šikaná. Po čase se díky štěstí a určitým náhodám dostává do velení menší části lodi (na určitou část i celé lodi) a uplatňuje svoje zkušenosti, které začíná sbírat. Ioan Gruffudd to herecky táhne a nejen díky němu se budete těšit na další díly. Na Tv produkci nejlepší laťka. ()

prome

Vcelku povedene a i akcni sceny nejsou nejhorsi a na televizi mi to pripada az moc dobre a mel to byt spise celovecerak v kinech ()

Terva

CITÁT - Hlásím se na palubě, pane........... První příběh ze série Hornblower, které momentálně čítá osm televizních filmů. Zde se poprvé setkáváme z praporčíkem Hornblowerem, v době, kdy mu je teprve sedmnáct let a naloďuje se na válečnou loď Indefatigable.. Poznáváme je první zkušenosti a nezdary. CITÁT - Poslouchejte rozkazy, plňte své povinnosti a nic zlého se vám nestane............... Jeho službu mu však velmi znepříjemňuje poručík Simpson, který ve své podstatě šikanuje celou posádku. Honrblower si užije díky jemu velké peklo. CITÁT - Přemýšlel jsem o smrti............. Simpson na delší čas mizí ze scény a Hornblower zbírá další zkušenosti. Po opětném setkání těchto dvou námořníků dochází k tragédii a konečnému zúčtování. CITÁT - Už nad námi nemáte žádné pravomoce............ Sice nejsou námořní bitvy dost propracované a vypadají jednoduše, ale i tak je to povedené dobrodružství. CITÁT - Vemte čluny a posbírejte přeživší......... Na televizní tvorbu je to nadprůměrné. ()

elizabeth_ba

Zhodnotím naráz celou sérii. Doslova na ní ulítávám, takže si nedělám iluzi, že bych byla schopna to učinit objektivně. Taky nedokážu posoudit, jak věrně je natočená podle knih C. S. Forestera, neboť jsem je nečetla. Pouze odhaduji podle toho, jak jsem nahlédla na Wikipedii, že celkem dost. Škoda, že se nenatočily ještě další díly, ale Ioan Gruffudd asi nechtěl být jen Horatiem Hornblowerem. Považovala bych však za lepší, kdyby setrval u podobných rolí jako byla právě tato role ušlechtilého anglického důstojníka (podporučíka – kapitána), ale klidně i u rolí Lancelota nebo Šelemona (viz film Šelomon a Gaenor), než aby svým nepochybným hereckým uměním a šarmem plýtval na takové filmy jako byla Fantastická čtyřka, 102 dalmatinů nebo Sanctum. Ačkoliv u mnoha filmů, které se mi dříve líbily, nyní pociťuji zklamání, tak právě Hornblower, jako jeden z mála, prošel tím „nejpřísnějším” hodnocením i podle mých současných měřítek, když teda pominu skutečnost, že když už jsem celou sérii viděla cca po desáté (já vím, je to úchylné, ale co se dá dělat :-)), začala jsem se zabývat také tím, jak mohl (spolu s dalšími dvěma důstojníky Bushem a Kennedym) vylézt na loď Renown úplně suchý, poté co všichni tři seskočili z útesu těsně po úspěšně provedené expolozi nepřátelské španělské pevnosti (2. díl, 2. série, no dobře, kousek je vezl člun, tak asi mohli zatím oschnout), nebo jak v další sérii (1. díl, 3. série) Horatio vyleze z útrob francouzské pevnosti poté, co se brodil po kolena ve sr... (tedy fekáliích), absolutně čisťoučký a upravený nebo proč musejí být v té poslední serii i s prvním důstojníkem Bushem absolutně u všeho, etc. Avšak u jakéhokoli jiného filmu bych vůbec neměla příležitost si takových detailů všimnout, protože žádný jiný film se tolika repríz na mém compu nedočkal a už ani nedočká... Osobně stále tuto Ioanovu roli považuji za jeho nejlepší (po shlédnutí všech jeho dostupných filmů :-)), a byť třeba Válečníci jsou min. stejně dobrým filmem, tak nestojí na něm a nepadají s ním... Bez jakýchkoli pochybností hodnotím celou sérii 5 hvězdičkami a v ní jeden každičký díl, i když připouštím, že jako svou srdeční záležitost... Takže: „Z přístavu" - "ahoj...” ()

Naslund

Tohle je počátek jedné z mých nejoblíbenějších filmových sérií, kterou by měl vidět každej. První díl ještě není po filmařské stránce tak dobrý, jako ty následující, ale už teď je vidět potenciál, který bude plně využíván. Je to prostě námořnická dobrodružná plavba za nebezpečím a slávou. Hlavní hrdina Horacio Hornblower je úplný zelenáč, ale hned se snaží sžít se se svojí rolí na lodi Indifatigable. Moc mu to zatím nejde a o to lepší je sledovat, jak se potom v průběhu série vypracovavá... teda pokud přežije tento díl. Vždyť proti němu stojí podlý Simpson nehledě na desetitisíce frantíků, kteří chtějí být se svými loďmi potopeni. ()