Hornblower - Dôstojnícke skúšky

(TV film)
  • Česko Hornblower - Důstojnické zkoušky (viac)

Okrem vojny s revolučným Francúzskom, provokuje britská flotila v jeho vodách aj ďalšieho večného rivala - Španielsko, ktoré sa stále nemôže zmieriť so stratou Gibraltaru, ktorý obsadila a dobyla britská koruna. Mladý Hornblower je však zároveň tŕňom v oku niektorým poddôstojníkom, lebo sa poctivo pripravuje na dôstojnícke skúšky. Na bojovej lodi, kde slúži, však vládne veľká nespokojnosť potom, keď kapitán zníži denný prídel stravy, pretože Španieli zajali zásobovaciu loď. Pri náhodnom stretnutí s africkými Maurmi sa boja, aby sa nenakazili morom a preto zostáva celá posádka v dlhšej karanténe. Keď sa Hornblower vráti do služby, preslávi sa tým, že záchráni svoju bojovú loď pred útokom zápalnej lode. (oficiálny text distribútora)

Finskej

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce. ()

nascendi

Tak, už mám čiastočnú odpoveď na otázku, ktorú som si položil pri prvom diele série o Hornblowerovi. Zaujímalo ma kam bude smerovať kvalita a príťažlivosť ďalších dielov. Po zhliadnutí Dôstojníckych skúšok s ľútosťou konštatujem, že kvalita aj príťažlivosť upadá a výsledkom je časť televízneho seriálu bez prekvapení.. Časť predností z prvého dielu sa podarilo preniesť aj do nasledujúceho, ale nič nové, objavné sa neukázalo. Takže zasa tri hviezdičky, tentoraz slabšie. A nie som si istý, či prejavím záujem sledovať ďalšie diely série. ()

štěpule

Je to úžasné, Hornblower má rozhodně styl! Sledovala jsem to pár roků zpátky a byla jsem nadšená. Proto jsem byla velice zvědavá co na toho odvážného klučinu budu říkat teď a můj názor se rozhodně nezměnil ani po těch pár letech, spíš bych řekla že naopak! Velice silný příběh, zaslouží si plný počet hvězdiček. ()

flanker.27

Mor, hladomor (to je přehnané, ale hezky to jde po sobě), blokáda Gibraltaru, tělesné tresty a jiné aspekty dobového mořeplavectví. Dobré televizní dílo, ale Forester přece jen není O'Brian a Grieve není Weir. Líbí se mi, jak Gruffud vždycky vypálí z jedné pistole, pak jí okázale zahodí a vytáhne druhou. Zřejmě za ním stejně jako za mamlůky chodí sluhové a sbírají zahozené pistole. ()

Drom

Druhá část nás provází kariérním vzestupem Horatia Hornblowera, jako schopný mladý důstojník je kapitánem navržen na poručickou zkoušku. Poručík-čekatel se tedy mezi dramatickým získáváním sebevědomí a zkušeností snaží studovat a už to vypadalo na úspěch hodný Arnolda Rimmera při důstojnické zkoušce, když nečekané události změní běh jeho světa a umožní mu prokázat svoji odvahu a pevný charakter. Horko při tom bylo, ale s tepelným štítem to nemělo nic společného. Pokračování je slabší prvního dílu a jeho účelem je překlenout období od Hornblowerových začátků k vyšším hrám dílu následujícího, tedy počátek budování jeho reputace. ()

• Natáčelo se převážně na Ukrajině a některé záběry jsou točeny v Portugalsku. (Terva)