Hornblower - Žabožrúti a homáre

(TV film)
  • Česko Hornblower - Žabáci a Langusty (viac)

Po prepustení zo španielskeho zajatia sa Horatio Hornblower dostáva do expedičného zboru, ktorý má prepraviť francúzskych royalistov do Francúzska, aby znovu nastolili kráľovský režim. Veliteľom expedičného vojska je markíz de Moncoutant, ktorý sa hneď po vylodení začne mstiť na civilnom obyvateľstve, ktoré sympatizuje s republikánmi. Dokonca chce dať zastreliť jedného malého chlapca, ktorý spieva marsejézu. Hornblowerovi sa takýto teror nepáči a stále viac si uvedomuje, že slúži tým, ktorí bojujú skôr za seba ako za ideály, ktoré proklamujú. (oficiálny text distribútora)

misterz

Oproti prvým trom dielom slabšie, ale stále na vysokej úrovni. Aj v tejto časti sa dej odohráva prevažne na pevnine, kde si to Hornblower a jeho partia rozdá s republikánmi. Dôjde aj na novinku - lásku :). Páčilo sa mi vykreslenie charakterov niektorých postáv, napr. markíza de Moncoutant, hlavne jeho osobité predstavy o živote a spravodlivosti. Gilotína ako zavazadlo na lodi? Hm... zaujímavé :). 80/100 ()

filmmovier

Skvělý díl, rozhodně jeden z nejlepších v první čtveřici. Obzvlášť skvěle vydařený dabing, popravování za zpívání Marseillesy, té královny písní a opět na souši. Tentokrát mi už mořské prostředí sice chybělo, ale je nutno poznamenat, že Hornblower je na souší stejně skvělý jako na vodě (i když jsem tvrdil něco jiného) . Tentokrát se děj odehrává ve Francii, což je po Španělsku milá změna a i tento díl přinesl velkou spoustu zajímavých postav, takže za mě opět spokojenost a když navíc funguje i hudba (o něco víc než v minulých dílech), chybí k dokonalosti jen málo, i když konec už byl slabší, šlo opět o parádní oddychovku, které se netočí každý den. Snad jen ten Pellew, kterého mám čím dal radši, si zaslouží víc prostoru. 85%. ()

Terva

CITÁT - Teprve až válka skončí, můžeme počítat mrtvé........ Flotila lodí převáží francouzské rebely k jejich pobřeží, kde má vzniknout velké armáda, která potáhne na Paříž a rozhodne válku. CITÁT - Jsme přece spojenci............. Žabák je žabák a mrtvej žabák je dobrej žabák. Režisér tu pracuje z velkým množstvím herců a komparsu a je vidět, že to nezvládá. Je to velké nezvládnuté sousto. Navíc hudební doprovod mi připadá spíše parodující a ne doprovodný. Moc se to nepovedlo. Navíc přibyla romantika a zklamání, trochu se tento příběh odpoutal od původních scénářů. Ale zase vidět Hornblowera jezdit na koni je zážitek. CITÁT - Kdyby měl ten kůň alespoň kormidlo........ Tohle byl hodně smutný příběh a moc mně nezaujal. CITÁT - Udělal jsi, co jsi mohl........... 50% ()

Finskej

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce. ()

Big Bear

,, Vive le Loy ! '' Nikdy nepodceňujte nepřítele a nikdy nepřeceňujte spojence. - Admiralita v Londýně pověří Sira Pellewa aby s flotilou pomohl vylodit na francouzském území francouzskou armádu pod velením francouzské šlechty, která chce znovudobitím republikány obsazených území dosáhnou opětovnéo nastolení monarchie. Spolu s Frantíky (,,žabáky'') bude vysazena i britská královská pěchota (,,langusty'') jak oběma suchozemským složkám armády hanlivě říká posádka HMS Indefatigable. Pěchota a námořníci z lodí mají podpořit útok vojska. Anglickým námořníkům není po srsti, že na své lodi převáží odvěkého nepřítele Francouze a Horatio jim musí hodně vysvětlovat, že tito jsou ti hodní... Pro posádku je žabák ajko žabák, prostě to jsou žabožrouti a basta. Předpoklad šlechty, že na znovuobsazených území budou roayalistická vojska vítána se střetl s tvrdým odporem a ,,občané nové republiky'' z návratu feudálů nemají pražádnou radost. Vztek některých šlechticů dosáhne vrcholu, když zjistí jak lůza vyrybovala honosná panská sídla. Odpor obyvatelstva podpoří různé represe mezi nimiž nechybí veřejné hromadné popravy zrádců koruny gilotinou. Brutalita některých šlechticů Horatia naprosto znechutí a ačkoliv podléhá francouzskému velení dává čím dál více najevo svůj odpor a nesouhlas. Má za úkol držet s členy posádky lodi strategický most, přičemž se ještě zamilovat do sličné francouzské kočičky. Jenže prvotní úspěch v tažení, kdy se ,,osvobozenecká roayalistická armáda'' prakticky nesetkává s odporem se promění v naprostou zkázu, zmar a zbytky jednotek jsou zatlačeny zpět na mořské pobřeží... Horatio si tentokrát uvědomuje, že ačkoliv plní rozkazy do puntíku, nemusí to být vždycky košér a v souladu se svědomím a dobrými mravy. ---- Ve Francii to v této době muselo být fakt drsné ! Ačkoliv si děj skoro celý odehrává na pevnině, nemohl jsem se nabažit červeno-bílých uniforem britské pěchoty pochodující v šicích za zvuků bubnu malebnou přímořskou krajinou letní Francie. V tomhle díle se dost bojuje a já si moc pošmák :-) !!! 4 zápné šňůry. * * * * ()

• Gilotína použitá vo filme bola navrhnutá a postavená pod dohľadom miestneho portugalského kúzelníka.
    (misterz)
  • Natáčelo se v Portugalsku v lokalitách Peniche a Sesimbra. (Terva)