Hornblower - Vzbura

(TV film)
  • Česko Hornblower II - Vzpoura (viac)

Horatio Hornblower sa ocitne uprostred vzbury, ktorá ich môže všetkých priviesť k nemilosrdnej poprave. Staneme sa svedkami jednej z najslávnejších vzbúr v histórii námorníctvam. A zároveň aj svedkami otvoreného boja muž proti mužovi... (oficiálny text distribútora)

Finskej

Vzhledem k tomu, že jde o jeden díl z celkem osmidílné série, ohodnotím vše naráz: velice solidní série ze starého námořnického prostředí, herecké výkony dobré (Ioan Gruffudd vážně hraje a tímhle si získal z nesympatií mé sympatie), skutečné lodi (minimálně někde určitě) mě uchvacují a prosté, uvěřitelné a nepřekombinované zápletky jednotlivých dílů jsou tak akorát. Zkrátka poctivá filmařina, příčetné scénáře, pěkné epizodky z doby britsko-francouzských střetů za revoluce. ()

filmmovier

Hornblower je opět na moři (paráda!), k dispozici má osmého (Doctora) a Pellew má opět málo prostoru. Já tentokrát nejspíš půjdu proti proudu, když řeknu, že to není jeden z nejlepších dílů, je prostě stejně dobrý jako všechny ostatní, možná dokonce nejslabší, ale ne o moc. Akce funguje skvěle, jednoduchý scénář opět skvěle odsýpá, herecké i dabingové obsazení opět špičkové, parádní hudba a vše samozřejmě zpět na lodi (Horacio už to opravdu potřeboval). Tentokrát musím vypíchnout starého kapitána, proti kterému ona vzpoura proběhne a kterému právě dabing hodně přidává. Druhá série se standartně drží kvality té první, takže za mě opět spokojenost téměř všude, kde to jde. 80%. ()

Drom

Nadějný mladý důstojník a, po mnohých eskapádách minulých dílů, jistě i náš hrdina má nové umístění pod legendárním však stárnoucím kapitánem. Nadále graduje střet ideálů s realitou, Horatio sice cítí, že činy a rozhodnutí slavného nadřízeného jsou při nejlepším nevhodné, ale také se obává postavit se jeho autoritě a dle námořních zákonů riskovat i trest nejvyšší. Stav kapitánovy mysli se však rapidně zhoršuje a tak nezbývá, než v kritickém okamžiku převzít spolu s kolegy důstojníky iniciativu a odstavit jej. Vše navíc komplikuje fakt, že cílem jejich mise je nebezpečný útok na španělskou državu, jejíž situace také není z počátku zcela jasná. Ale to se již dostáváme do děje další, přímo navazující, části... ()

Crocuta

Možná nejlepší část celkově vynikající série. Kdo má smysl pro romantiku a koho baví námořní tematika, ten tu má dokonalou ukázku toho, jak vypadal život v námořnictvu největší mocnosti světa na přelomu 18. a 19. století. Velkorysá produkce zajistila, že loďstvo Jeho Veličenstva je tu ztvárněno jako živé. ()

H34D

V pátém pokračováním, nebo-li v prvním dílu druhé série se vracíme zpět na loď, tentokrát ale pod despotickým vedením starého a trošku šíleného kapitána. Tento díl je možná nejlepší, snad nemám příliš úchylné sklony, když se mi atmosféra tyranie tolik líbí :) Ale taky celá vzpoura byla dobře zpracovaná, určitě doporučuji! 8/10 ()