Jedna noc

• USA The Night Of (viac)
USA, 2016, 8 h 48 min (Minutáž: 57–96 min)

Hudba:

Jeff Russo

Riz Ahmed, John Turturro, Bill Camp, Michael Kenneth Williams, Jeannie Berlin, Payman Maadi, Amara Karan, Poorna Jagannathan, Paul Sparks, Afton Williamson (viac)

Osmidílná minisérie Jedna noc od tvůrců Stevena Zailliana a Richarda Price podrobně zkoumá složité okolnosti fiktivního případu jedné newyorské vraždy. Příběh sleduje studenta Naze Khana, roztomilého podivína, který dostane od basketbalového hráče, jemuž pomáhá s učením, pozvánku na večírek v newyorském Lower East Side. Když jeho odvoz na poslední chvíli krachne, Naz si bez dovolení vezme otcův taxík a vyrazí ze svého domova v queenském Jackson Heights na Manhattan. Když cestou do taxíku nastoupí nádherná mladá žena a požádá ho o svezení, Nazovy plány rázem vezmou za své a rozjíždí se osudová noc. Naz je později obviněn ze zločinu, který podle svých slov nespáchal, a na vlastní kůži zakouší dezorganizaci a manipulaci v právním systému. Tíživá situace, do které se dostal, je ještě umocněná jeho vzhledem a statusem potomka pákistánských přistěhovalců. (HBO Europe)

M.i.k.e

seriál který strašně klame tělem...dějově by sice za normálních okolností byl sfouknut během jednoho dílu CSI,ale to vůbec nevadí,protože je tady moře jných věcí,které tohle bohatě převáží...všechno začíná skvělýmu titulky včetně hlavního motivu,pokračuje technickou stránkou a výbornými herci...co je každopádně největší plus je to,že marně pátrám v paměti,kdy si se mnou nějaký film/seriál dokázal takhle pohrát a dělat mi v hlavě guláš...asi nic z poslední doby nedokázalo takhle měnit můj postoj k hlavnímu hrdinovi a spoustě dalších postav a po celou dobu se prát s tím co si vlastně myslet.Jediný kdo se celou dobu prakticky nezměnil je sympaťák Turturro...90% ()

Lischai

Vzpomínáte na ten pocit na konci The Wire, kdy jste si říkali: "Wow, to bylo jako prožít kus cizího života, mám pocit epifanie jak v antické tragédii, nahlédl jsem za oponu světa a vidím drobné sítě, ve kterých jsme všichni lapeni?" Jestli jo, tak vězte, že The Night of ten pocit umí vyrobit taky. Začátek je super, ke konci to trochu ztratí dech, ale celkově chytlavé, lidské a napínavé pokoukání. Je to zaměřené hodně na zobrazení procesu soudnictví a dopadu vězení na lidi, takže pokud vás zajímalo, co by se vám stalo kdybyste náhodou v Americe někoho pobodali kuchyňským nožem, tak těhle osm dílů vám dá odpověď. ()

Vojťas

Člověk si říká, že téma krimi seriálů už musí být vyčpělé jak pivo po měsíci ve sklenici .... a ejhle. Tahle novinka totiž předčila veškerá očekávání a HBO tak přináší naprosto famózní seriál filmového puncu! V našich končinách asi né tak známé, ale herecky i scénáristicky vyšperkované. Všech 8 dílů opravdu to stojí za to! Nekompromisních 100 %. ()

cubajz

Bezvadná mini série umožňující nahlédnout do zákulisí amerického justičního systému, který je pro našince určitě zajímavý a sledující vývoj (úpadek) hlavního hrdiny, který ač nevinný se tlakem okolí stává grázlíkem. Čtyři hvězdičky dávám za občasnou vleklost některých dílů. ()

TomikZlesa

Pardon, ale tohle se nepovedlo, tedy pouze zakončení..... Nemám nic proti otevřeným koncům, které diváka vedou k zamyšlení, ale tady se to nepovedlo. Nedomrdlý konec který naprosto zabije těch 9 hodin. Přirovnal bych to ke konci Ztracených, čekáte na to celou dobu, ale máte smůlu. ()

Wormboy

Dalsia trefa "takmer" do cierneho od HBO. Skvely Turturro v ulohe, ktora naplno vyuziva vsetky jeho prednosti. Skoda zaveru, po ktorom mi ostal taky nemastny-neslany pocit...inak vynikajuce...4,5/5* ()

Bane_Boss

Skrytý diamant letní sézony. Okay, shodneme se všichni, že léto vyhrálo Stranger Things, ale za něj definitivně řadím tenhle skvostík, bo je to pecka bez důvodných pochybností (get it?). HBO ludia maj na ty kriminálky prostě čuch a Night Of to jen potvrzuje. Skvostná osmidílná odysea muslimského hošíka, kterej byl v nesprávný čas s nesprávně krásnou dívkou s nepopsatelnýma očima v jejím nesprávně zařízeným bytě. A já mám k tomu bytu co říct, jelikož zrovna vybavuju svůj nový. Tento seriál ale není jen o tom ?neprávem? obviněném chlapci, ale i o karamelové právní zástupkyni, kterou ušlehal sám čokoládový pánbožko a o právním zástupci, kterého trápí ekzém na nohou. Jeho boj s touto nepříjemnou chorobou by vystačil na spin off "Já a mé zasraně olezené tlapy aneb už ani šulek mi nestojí". Občas mě zajímalo víc, jak se dařilo jeho nohám, než jak se daří našemu chlapci ve vězení. Ten mix deprese a bezmoci s občasnými šprťouchlaty byl prostě svěží a vyloženě me mrdá, že s těmi postavami již nesetkám. Ale budu vzpomínat jak můj brat Naz pod tím mostem Žorž Wošinktn pojebaným, kde to všechno začlo....jednou se tam aj vykalím, až pojedu za velkou louži. Viva Justice bitch ass niggas! ()

BoXBe

Pěkný scénář. Hezky zahrané. První díl skvělý, závěr tíživý. Atmosféra správně noir. Líbilo se mi to moc. Můžu s klidným srdcem komukoliv doporučit. Jediná výtka - stačily na to tak dvě třetiny stopáže. Ale jsme na streaming services, počítají se minuty, marný. ()

Splasher

Je to učesanější a postavy se chovají více "logicky" (než v původní UK verzi). Možná právě proto byl můj vztah k prvnímu dílu více lhostejný ("indifferent"). ___ Má to sice 8 dílů, ale přesto se chybám tvůrci stejně jako v originále nedokázali vyhnout. Velké plus ovšem za Rize Ahmeda (Omar z Four Lions!), kterému jsem věřil jak vyplašeného studenta (ve 33 letech), tak nabušeného vězně. ()

kocik1

Seriál od prvního dílu nasadil laťku hodně vysoko, bohužel v cílové rovince jakoby ztratil dech. V posledních dvou dílech kašle na do té doby pečlivě budovanou psychologii a uspěchaně míří k závěru, který nám nabízí spoustu možností za pomoci několika trapných klišé, ale ani jednu z těch, které bych čekala. To, že nikdo nepoužije celkem logický argument, že pokud by byla vražda tohoto typu spáchaná na drogách, musel by mít Naz oblečení pocákané krví přibližně stejně jako jeho oběť a ne být vymydlený jako neviňátko. To, že si nikdo nevšiml, že je levák a ani jeho obhajoba nenechala přezkoumat, jakým směrem byly vedeny rány, mě přivedlo k názoru, že hlavní hrdinkou je tam vlastně ošklivá rezatá kočka a všichni právníci jsou tam jen pro ni. Teda pro kočku. Stejně jako u nás. :-( Ale to asi původně nemělo být vyznění celého příběhu. ()

dr.fish

Herecká hvězda Johna Turturra září naplno. Jeho problémy s ekzémem, návštěvy šarlatánů, nohy v igelitu a život s kočkou, opravdu těžko vyprávět. Dokáže ten kriminální případ opravdu pěkně okořenit jemným humorem, ačkoliv příběh sám zůstává pořád vážný. Pomalu vyprávěná rekonstrukce vyšetřování a soudního procesu s jedním pákistánským klukem, důkazy jsou jasné jak den, on najisto pachatel, a přesto je to všecko nějaké divné. Starým ostříleným praktikům z branže se to prostě celé nějak nezdá...85% ()

Cedr

Kvalitně napsané, chytlavý pohled do zákulisí NY věznice/soudního systému, atmosféra, skvělý John Turturro. Tou promakanou insiderskou částí a skvělými hereckými výkony (a ostatně i New Yorkem) dost připomene nedávné a neméně kvalitní Show Me a Hero ze stejné TV stanice. 90% ()

David.Darco

Jedinečný seriál svojho žánru. Herci brilantne dosadení do svojich rolí, takže som postavám ktoré stvárňovali veril všetko do poslednej bodky. Kto nevidel, odporúčam dobehnúť tohoto maratónca :) ()

octopuska

Zas tu máme velmi slušnou atmosférickou minisérii od HBO. A musím říct, že Turturro zahrál toho právnickýho vometáka prolezlýho svrabem a věčně se drbajícího, jak zablešenej opičák geniálně. Parádní krimi a výborně vykreslenej kriminál plnej černejch muklů a jejich hierarchie. Takže ten malej čmoudskej kraťas Naz, který se tam dostane omylem, protože je ve špatný čas na špatným místě a ještě se chová, jak idiot, musí šlapat brázdu a polykat fet přímo z frndy, jak lentilky a pak ho zase vykakat, aby nad ním vrchní mukl Fredy držel ochranou ruku. Moc mi teda k srdci nepřirostl a bylo mi celkem jedno, jak to s ním dopadne. O to víc mě, ale bavil příběh Turturra, který byl fakt super. Hlavně jeho soužití s kočkou a astmatem. Konec byl naprosto dokonalý. A ta pajdavá mužatka, co byla jeho soupeřem u soudu, mně neskutečně pila krev, ale nakonec mě potěšila stejně, jako vyšetřující komisař, který na sklonku kariéry řešil velmi tvrdý oříšek. Tohle motto u doktora, mě velmi pobavilo." Vyberte si. Buď tvrdá kůže, nebo tvrdý péro. To je život, jak říkala moje babička." ()

Qitek

Nádherná kamera. Naprosto. Vypiplanej vizuál jako u prvotřídního filmu. Exkluzivně napsaná i zahraná postava Turturra a vlastně všech ostatních. Veškeré postavy dostali opravdu duši a to se všude a hned tak nevidí. Nádherně dávkované napětí, které velmi nenásilně a příjemně graduje díl co díl. Postupná přeměna Hlavního hrdiny, který v sobě musí probudit zvířecí instikty aby přežil... Perfektně zobrazená práce policistů, detektivů a jejich piplačka od činu až k soudu... Úplná "topka" to ALE bohužel není. A to nese na bedrech opravdu jen konec. SPOILER NEČÍST DÁL kdo neviděl: Jakoby porota zrcadlila scénáristův stav "KAM TEĎ?". Nevíme. Tak jdi domů. Jasný. Lze na tom trošku vidět, že v rodině to teď nebude o.k. a chlapec bude mít problémy s drogami, ale za mě i za mou ženu, která si na tyhle věci tak nepotrpí byl po tom všem zděšení a nadšení konec prostě trochu podpásovka. ()

Lachtaan

V našich končinách nepříliš profláklá minisérie ze soudního prostředí, která mě zpočátku nemálo zaujala, aby posléze odradila mou pozornost svým zvláštním vyvrcholením a ignorováním jakékoli katarze. Obsazení na jedničku, scénáři bych leccos vytknul. Ale třeba jen nemám dostatečné mozkové buňky na to, abych The Night Of ocenil natolik, jako většina zdejších uživatelů. [viděno na HBO GO] ()

marvan odpad!

Po shlédnutí 1. dílu: propaganda pro 21. století. Řemeslně vzato, solidně odvedená práce, ale pro člověka znalého reálných poměrů rovněž politkorektní svinstvo prvního řádu. Pákistánská islámská komunita patří nejen na západě k těm nejproblémovějším, ty nejrigidnější pravidla šaría, které se dnes prosazují pochází právě z Pákistánu (a Afghánistánu a Saudské Arábie). Např. pákistánská komunita v Británii je největším odběratelem sociálních dávek a zároveň největším dodavatelem kriminálních a teroristických živlů. Mimochodem, těch 1.500 zneužitých nezletilých dívek v Rotterhamu spadá právě na vrub pákistánských gangů. Rovněž doporučuji pečlivě sledovat chování právníka v podání Turturra, jen si tam dosaďte místo toho pákistánského kloučka k zulíbání frajera, který znásilnil řadu zmíněných nezletilých dívek ale je z obliga, protože policie mu zabavila mobil a vám teď za zády ječí lidskoprávní expert Turturrova typu, že jste porušil lidská práva váženého násilníka a nejspíš i vraha. Navíc je to i příběh dost nepravděpodobný, jakmile se někde něco takového šustne, už vám visí na krku neziskovky, ty se na takové případy jen třesou. Zato existují tisíce příběhů které se staly a ve kterém Pákistánci hráli velmi smutnou úlohu. Tak proč se netočí filmy o tom? Proč doposud neexistuje film, který by zdokumentoval neuvěřitelné svinstva pákistánské komunity v Anglii, přestože se jedná celkem o 6.000 zneužitých bílých dívek v Midlands, takže nejeden expert nestižený politkorektní slepotou kvalifikoval daný zločin jako zločin genocidia? Vedle takhle rafinovaného ohýbání skutečnosti vypadá i Goebbels jako obyčejný břídil. ()

noriaki

Skvěle zrežírované, zahrané a natočené nic. První díl mě navnadil na realistickou a přitom komplexní kriminálku, jenže s každou další epizodou nadšení opadalo. Čím dál víc ve mě rostl dojem, že veškeré vyšetřování je zbytečné, rozhovory o vinně a nevinně irelevantní a pravda nedůležitá. Stěžejní je povrchní dojem. Barva košile, účes, tón hlasu, vystupování. Soudní proces umanutě budoval atmosféru a seriál sliboval emocionální finále, jenže kdyby si tohle všechno odpustil a skočil deset minut po uvedení poroty do soudní síně, výsledek by byl stejný. Nesmyslný. Bez napětí, bez katarze, bez vysvětlení. Po nedomrlém závěru zůstala jen pachuť nanicovatosti projektu. Pochválím alespoň odvahu scenáristů, že nešli snadnou a vděčnou cestou a vyvarovali se politické korektnosti. To už by opravdu zavánělo fraškou. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

16.08.2017

Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)