Jedna noc

• USA The Night Of (viac)
USA, 2016, 8 h 48 min (Minutáž: 57–96 min)

Hudba:

Jeff Russo

Riz Ahmed, John Turturro, Bill Camp, Michael Kenneth Williams, Jeannie Berlin, Payman Maadi, Amara Karan, Poorna Jagannathan, Paul Sparks, Afton Williamson (viac)

Osmidílná minisérie Jedna noc od tvůrců Stevena Zailliana a Richarda Price podrobně zkoumá složité okolnosti fiktivního případu jedné newyorské vraždy. Příběh sleduje studenta Naze Khana, roztomilého podivína, který dostane od basketbalového hráče, jemuž pomáhá s učením, pozvánku na večírek v newyorském Lower East Side. Když jeho odvoz na poslední chvíli krachne, Naz si bez dovolení vezme otcův taxík a vyrazí ze svého domova v queenském Jackson Heights na Manhattan. Když cestou do taxíku nastoupí nádherná mladá žena a požádá ho o svezení, Nazovy plány rázem vezmou za své a rozjíždí se osudová noc. Naz je později obviněn ze zločinu, který podle svých slov nespáchal, a na vlastní kůži zakouší dezorganizaci a manipulaci v právním systému. Tíživá situace, do které se dostal, je ještě umocněná jeho vzhledem a statusem potomka pákistánských přistěhovalců. (HBO Europe)

Morholt

Obvykle se snažím nehledat drobné mušky, ale tady jsem udělal výjimku, protože mi připadalo, že není možné, aby to bylo tak moc dobré. Nic jsem nenašel. 100% ()

jerry12

90%. Jeden z nejsilnějších pilotů vůbec, který mne v osmdesáti minutách stačil psychologicky dokonale rozebrat. Od počátku se mu daří zároveň procházet seznamovací fází s postavami, nápadně představuje všechny budoucí svědky a další klíčové charaktery, a přitom to nedělá nudným a strohým způsobem, ale formou nekonvenčního vyprávění, které od prvních minut nedovoluje divákovi byť jedinkrát odvrátit zrak od obrazovky; atraktivitou tu vysloveně srší každá scéna, a každá zároveň skrývá i obrovské množství indicií, jež očividně divák jako aktivní prvek v budoucím odhalování příběhu může, ale nemusí využít. The Night Of je psychologicky silně determinované a interaktivní dílo, kde každý záběr má svou váhu pro budoucí příběh, jeho autenticita navíc bere dech, a tak mu prozatím nelze nic vytknout; u HBO tradičně skvělý výběr herců už je jen bonus k mimořádné síle scénáře a práce režiséra s divákovým vědomím i podvědomím. Jen tak dál. ()

Handle

Rozumím tomu, že někdo chválí herecké výkony a možná i pár dalších filmařských kvalit, ale to je tak všechna chvála, co dokážu pochopit. Hned ze začátku je mi záhadou, proč to proboha mělo 8 dílů? Dokážu si to představit v pohodě jako jeden celovečerní film, protože milión věcí mi tam přišlo navíc a absolutně mě nezajímaly. Proč se tam třeba tak dlouho řešil život ve vězení, nemoc právníka atd.? Kromě pilotního a finálového dílu jsem u toho pokaždé usnul, vážně mi to přišlo děsně nudné a pořád jsem se rozčiloval, ať už jdou konečně k věci. Člověk by si alespoň myslel, že ty vedlejší dějové linky budou mít nějaký význam v celkovém měřítku, ale vůbec. Ta zbytečná vata kolem, která nesouvisela s dějem, mě fakt doháněla k šílenství. Vždycky jsem si říkal, že by to mohlo začít třeba o půl hodiny déle a divák by v podstatě o nic nepřišel. No a pak přijde závěr, který mě teda zklamal na plné čáře. Pro tak neuspokojivé finále jsem se teda nemusel tolik hodin nudit. Sečteno podtrženo, tohle byl pro mě totálně zbytečný čas a absolutně nevýrazný počin, který mi za chvíli vyšumí z hlavy a za rok si nevzpomenu ani na jednu scénu. A přesně to je ten moment, kdy je mi filmařská kvalita v podstatě k ničemu, protože emočně to bylo jedno velké nic. ()

maseer2

ukrutně napínavá a maximálně nepředvídatelná kombinace krimi a právnicko-vězeňského dramatu, v níž excelují John Turturro a Riz Ahmed.. HBO zase jednou potvrzuje svou extratřídu! jasných 5* ()

Hwaelos

Dobrý konec? Leda pro kočku. Určitě ne pro Nasira, ani pro zabitou holku. The Night of je nepříjemně vtíravé drama, které jsem si musel postupně dávkovat. Už to samotné je pro mě určitou známkou kvality. K tomu připočtěme nejednoznačné, zajímavě vykreslené charaktery (z nichž vyčnívá jenom divný, nepříliš uvěřitelný zvrat v podobě poblouznění pákistánské právničky), skvělé herecké obsazení (Riz Ahmed a John Torturro FTW) a skvělou práci s návratnými motivy, ať už v podobě camera footage, bočních motivů (vracející se vyrážka) či v podobě drobných detailů (střípky jednotlivých scén, které se vracejí ve variacích). Samotná vražda, resp. její motiv a pachatel, představuje pozoruhodný MacGuffin svého druhu. ()

Johny_fork

Tuto minisérii budu doporučovat při mnoha filmových debatách u piva a to zejména pro její autenticitu. Strašně mi bavilo prožívat celý příběh z pohledu hlavního hrdiny do takových detailů jako je převoz do věznice, příjem, konflikty z vězni a to celé na pozadí skvěle vypointované kriminální zápletky. Důvod proč nedávám plné hodnocení je vleklost některých dílů z první poloviny a naopak kompletní rozuzlení v díle posledním. ()

Hismael

Po první epizodě, která je to nejlepší z celého seriálu, se příběh trochu vleče. Má i své lepší chvilky, především ve vězení, ale jinak je to prakticky jen čekání na to, jak dopadne soudní proces. Přístup lidí k hlavnímu podezřelému, který vypadá, že ze sebe nedokáže vyloudit jednu souvislou větu je spíše jen bujná představivost scenáristy. Hlavním podrobnostem vyšetřování se schválně vyhne a snaží se jít trochu jinou cestou, aby na konci mohlo dojít k odhalení toho, co se odehrálo mimo obrazovku a divák byl překvapený. Celkově jde ale o dobrou detektivku, které by prospělo, kdyby mezi prvním a posledním dílem ubrala vaty. ()

baribal

Po prvních třech dílech hodnocení.. je to super, atmosféra, pozvolné tempo, charismatické postavy.. nechci jít na plnou palbu, protože to zatím není takový mind fuck. Příběh se zatím pořádně nerozjel a je otázka, zda tvůrci chtějí stavět na kriminální lince "kdo to vlastně udělal" nebo "utrpení nevinného", osobně doufám v tu první možnost, aby napětí pořádně vygradovalo. ()

MartinezZ

Natočené to bylo koukavě a začátek také sliboval zajímavou minisérii, ale vyčichlo to do prázdna. Takový nijaký načmnutý rozbor chyb v soudním systému a vyšetřování, rozpadu důvěry v rodině, hlupák, co si za to může sám... Jediná skutečně dobrá, solidní a koukatelná postava je tak Torturrův právník. O něm měla být ta minisérie, hlavně o něm. --- 2,5* ()

TomX2

Vcelku kvalitný mini-seriál o istanbulskom mladíkovi, ktorý je neprávom (a možno aj nie) obvinený z vraždy. Priame dôkazy síce nie sú, ale všetko ostatné svedčí na neho a tak je automaticky presmerovaný do väzenia. Mne sa to páčilo, ale je pravda, že som od seriálu po prvej epizóde čakal niečo viac. Každý ďalší diel sa mi páčil menej a chcel som to ohodnotiť solídnymi tromi hviezdami, no záverečný diel to zachraňuje. Herci aj technici predviedli slušnú prácu, réžia je fajn a diváka to baví, no miestami ma to naozaj iritovalo, najmä počínanie Naza a detektíva Boxa. The Night Of je jeden z tých seriálov, ktoré si pozriem a potom o nich už nechcem nič počuť. Priemer: 73% ()

agentmiky

Kvalitní procedurální soudní drama z dílny HBO, které se rozhodně nemá za co stydět. V tomto projektu se angažovala velice známá jména, mj. i scénárista Steven Zaillian, jenž už v minulosti asistoval u mnoha povedených snímků. The Night Of jako osmidílná série rozhodně stojí a padá na výkonu hlavního představitele, tedy Rize Ahmeda. Dokázal ztvárnit svou postavu neuvěřitelně přesvědčivým způsobem, až z toho chvílemi mrazí, parádní výkon po všech stránkách. Ale musím se přiznat, že jedna postava mi přirostla k srdci snad ještě více. John Turturro byl pro mě tím ústředním esem seriálu, jeho právník totiž měl srdce na správném místě. Tato vedlejší linka točící se kolem něj byla propracovaná do posledního detailu. Jinak k příběhu a zápletce. První díl za mě asi nejlepší, ten závěr byl skoro až infarktový. Celkově to sice nabídne pomalejší tempo, ale tento aspekt mi ve výsledku nějak zásadně nevadil. K plnému hodnocení mi chyběl ještě lepší konec (ikdyž, ta závěrečná řeč Turturra směřovaná k porotě naprosto úžasně napsaná a zahraná). Pořád se ale jedná o herecky silnou záležitost, kterou byste si na HBO neměli za žádných okolností nechat ujít. Za mě dávám 8/10 ()

Mkqp

Soudní, policejní a vězeňské prostředí zvládají Američani až na pár výjimek na výbornou, což dokazují dalším seriálem. Příběh je podávaný poutavě, přičemž nepůsobí přehnaně, herecké výkony jsou dokonalé a navíc si The Night Of nese svou osobitou auru. Jediné v čem selhává, že přes svou sympatičnost postav mi stejně bylo jedno co se jim stane, ale tak už to bohužel u amerických seriálů bývá. Co se mi však tady hodně líbilo, tak to vynikající propojení čtyřech prostředí, které fungovaly na výbornou a ani jedno z nich nebylo odfláknuté. Těmi jsou: policejní, vězeňské, soudní a v neposlední řadě decentní zapojení osobních životů pár postav. Sice se v případě osobních životů jednalo o vnější vrstvu seriálu, jelikož toho prostoru nebylo moc, nicméně přes nízký počet dílů se stále jedná o solidní zastoupení. ()

slunicko2

Náhoda pomáhá připraveným. V našem případě neuvěřitelná souhra náhod pomohla mladíkovi do vězení. 1) Seriál ukazuje, že jakmile se dostanete do soukolí policejní a soudní mašinérie, nejste bohatý a patříte k podezřelé minoritě, nemáte moc šancí. Vyšetřovatelé dělají svou práci, poctivě a přiměřeně kvalitně. Advokáti se chovají rozumně a i se státní zástupkyní se dá mluvit. Všichni fungují, jak mají, a výsledkem jejich snahy je dvacet let pro nevinného._____ 2) Spoiler. Jestli je Naz vinen se ovšem nedozvíme. Podařilo se prokázat důvodnou pochybnost, která brání porotě vynést verdikt._____ 3) Velmi mě zaujaly detaily vyšetřování, pobytu na policejní stanici a ve vězení. Prostředí je vylíčeno velmi sugestivně a uvěřitelně._____ 4) Bohužel však ne zcela pravdivě. U soudu advokáti neberou do ruky nezabalené důkazy holýma rukama, nebaví se se svědky o osobních záležitostech ani nevytahují papíry z kapes jako papoušek z klobouku. Ve vězení by se Naz - obžalovaný z vraždy - pohyboval bez nasazených pout pouze uvnitř cely. Nepřicházel by do styku se spoluvězni obviněnými z menších zločinů, určitě se se nemohl zúčastnit "family funday" - setkání s návštěvami, jak je v seriálu ukázáno. I některé další postupy při vyšetřování působí nepravděpodobně._____ 5) Seriál je silně machistický. Role žen se omezuje na ochotnou neprofesionální advokátku a velmi profesionální žalobkyni. Jestli ta kočka byl vlastně kocour, jsem nezaznamenal._____ 6) Vystupují zde 34letý Angličan, herec a raper (Riz MC) Riz Ahmed (obžalovaný Nasir Khan), 59letý americký Ital, herec (jindy i režisér, scénárista, produkční) John Torturo (advokát s plísní na nohou) a nesmím zapomenout ani na působivou 67letou Jeannie Berlinovou (žalobkyně)._____ 7) O perspektivě natočení druhé řady prohlásil v červenci 2016 režisér Steven Zaillian: We're thinking about it and if we come up with something we all feel is worthy of doing, we'll do it. This was designed as a stand-alone piece. That being said, there are ways of certainly kind of taking what it feels like and what it's about and doing another season on another subject. ()

Foma

Vynikající, opravdu! Od detailně zpracovaného děje, velmi realistického přes napětí a zábavnost až po skvělé herce snad na všech postech. Realističnost je jedním znakem, druhým je naděje. Nebo obráceně :-). ()

ibeh

Chtěla jsem dát 4 hvězdy, poslední dva díly pro mě trochu ztrácely napětí, ale za vynikajícího Turturra a skvělou znělku dávám 5. Emmo53, že by zvířátko? ;-) ()

sofiapetra

Dnes jsem viděla poslední díl - a musím konstatoval, že to byla velká paráda. Skvělý seriál. Skoro se mi chce napsat, až nepopsatelně skvělý. A že se budu takhle, ale takhle bát zrovna o arabskýho kluka, to bych od sebe v dnešní době snad ani nečekala... ()

TheDon

Začíná to vypadat, že jsem takovej seriálovej consumer. No, něco na tom bude, ale když dostanete doporůčo a ono to vypadá fajne, tak proč ne, že? A nevypadá to jen fajne, je to mordor. Osmidílná sonda do života pakistánskýho amíka, kterej je chytrej minimálně na čtyři doktoráty, ale s roštěnkama moc zkušeností nepobral. Tak se nechá ukecat, vysmaží se až na Pluto a bum prásk, holka leží v krvi s dvaadvaceti tělesnýma otvorama navíc. A teď Nasire raď. Výborně natočenej, napínavej a hlavně dost realistickej seroš, kde tvůrcům asi prvotně šlo o to, aby ukázali, jak zkurveně rasistický předsudky máme ke všemu, co vypadá jako arab a taky jak dokonale umí vězenská cela změnit člověka v něco, co už člověka moc nepřipomíná. 90% P.s.: tenhle pičus Quintano měl přestat dávno nosit ty plesnivý boty na bowling, pak se škrábe celejch osm dílů.... ()

easaque

-5* krátká minisérie o tom, jaké má následky jedna noc na jednoho chlapce, který se zaplete shodou náhod k vraždě. Jsme tu svědky toho jak dopodrobna probíhá zatčení, předběžná vazba, soudní proces a co prožívá bezprostřední okolí. Vesměs pomalý děj nás dovede až před komisi, která musí rozhodnout vinu či nevinu. Přesto je to intenzívní zážitek a napětí by se dalo krájet. Hlavně je to hodně poučné a nikdo tam není přímo klaďas či záporák - prostě normální lidi. Doporučuji ... a možná si časem HBO pořídím;-) [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Caminzind

Zrovna se tlemím nad scénou z pitevny, kde patolog s návladní debatují nad penisem afroamerického umrlce a dumám nad tím, co mi vůbec brání tomuhle skvostu napařit 5 hvězd. Je to oduševnělé, je to kreativní, je to opravdové a je to velké. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

16.08.2017

Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)