Jedna noc

• USA The Night Of (viac)
USA, 2016, 8 h 48 min (Minutáž: 57–96 min)

Hudba:

Jeff Russo

Riz Ahmed, John Turturro, Bill Camp, Michael Kenneth Williams, Jeannie Berlin, Payman Maadi, Amara Karan, Poorna Jagannathan, Paul Sparks, Afton Williamson (viac)

Osmidílná minisérie Jedna noc od tvůrců Stevena Zailliana a Richarda Price podrobně zkoumá složité okolnosti fiktivního případu jedné newyorské vraždy. Příběh sleduje studenta Naze Khana, roztomilého podivína, který dostane od basketbalového hráče, jemuž pomáhá s učením, pozvánku na večírek v newyorském Lower East Side. Když jeho odvoz na poslední chvíli krachne, Naz si bez dovolení vezme otcův taxík a vyrazí ze svého domova v queenském Jackson Heights na Manhattan. Když cestou do taxíku nastoupí nádherná mladá žena a požádá ho o svezení, Nazovy plány rázem vezmou za své a rozjíždí se osudová noc. Naz je později obviněn ze zločinu, který podle svých slov nespáchal, a na vlastní kůži zakouší dezorganizaci a manipulaci v právním systému. Tíživá situace, do které se dostal, je ještě umocněná jeho vzhledem a statusem potomka pákistánských přistěhovalců. (HBO Europe)

Blueeyes

Jedna noc je úchvatná a návyková série, která by se s trochou snahy i za jednu noc dala zvládnout. Naz plánoval vyrazit na večírek, cestou se to ale tak nějak zmrvilo a na tenhle flám jen tak nezapomene. Nazova postava je napsaná jednoduše dokonale a ještě lépe je zahraná, Riz perfektně zvládá naprosto všechny polohy, které role "pachatele?", podezřelého, vězně či na soud čekajícího vyžaduje. Věřila jsem mu každičkou vteřinu. Exémem prolezlý a nepěkně olezlý obhájce John Turtturo se mi zalíbil od první chvíle, chodidla jsem si nervózně škrábala, kdykoli se objevil na obrazovce s drbací tyčinkou. Zamilovala jsem si ho až tak, že i tu výměnu kočkolitu na kuchyňské lince jsem mu odpustila. Dějová linka s doktory, léčiteli a zejména lékárníkem se mi strašně líbila. Stejně tak další vedlejší postavy jsou jedním slovem skvostné. Kdyby mi někdo řekl, že mne bude tak třeskutě bavit skoro až výhradně soudní drama, smála bych se a nevěřila. Přesto je to tak. Tohle je téměř dokonalá Jedna noc! ()

crozet

Mizející dynamika, rostoucí autorská licence (přání scénáře otcem myšlenky a zpracování), sporná ignorace ostatních podezřelých. Ale celkově nadprůměr - solidní režie dialogů, střižna i herci samotní; vyčnívající pak je nejen pro svou výšku prošedivělý Barton Fink:) ()

VictorMartel

Protože si Nasir při prodeji amfetaminu říká o čtyřicetinásobek toho, co ho stojí, je mi ho sice líto o něco méně, ale hrůznější ukázku jak smůly, tak samotného právního provozu ve filmu neznám. Seriál předestírá justiční praxi tak nelichotivě, až to vybízí k otázce, zda uvězněné zlo je vždy také to horší. V úvodu děje jasně vyznačená a vzájemnou přitažlivost vysvětlující vzdálenost mezi situacemi a takřka povahami spíše poslušného, nadějného Nasira a Andreinou je tragickým během okolností rozpuštěna až k bodu, kdy je od sebe rozeznáváme už jen fyzicky. Determinismus v rovině pravděpodobnosti analogické reakce na podmínky, z nichž jsou některé sledovány statistikami odhalujícími vazby mezi nimi a jednáním, tu je vzat přímo z ulice s neoddiskutovatelnou tíhou každé příliš znevýhodňující nebo přímo osudové proměnné. CITACE: „I don't understand how the truth can hurt me.“ […] „Run the truth by yourself. Who killed this girl? Someone else? Or the guy with blood on him, his fingerprints on everything, and the murder weapon in his pocket? The truth can go to hell because it doesn't help you.“ / „So you, husbandless, childless, and in terror of losing the job you've devoted your life to, do what you know you have to do, what any woman over the age of 40 who deals with the public to earn a living has to do, what a reporter who works for Channel 7 News, before you know it, will have to do. So was it voluntary? You tell me.“ / „Jury selection isn't about selection. It's about getting rid of your nightmares. Anyone from law enforcement. Anyone from a law enforcement family. Anyone from a military family. No small business owners. No working-class whites. No elderly blacks. They're tired of getting mugged. No one who knows anyone killed on 9/11. No one who listens to Fox News. No golfers, no bowlers, no sailors, and absolutely no lawyers. […] Educated liberals are good, unless they got a kid died of an overdose. Jews, but not religious ones. Well, for this case it's complicated. Same with Muslims. Still, they tend to be I don't know. Who the hell knows anymore. […] You know who you really want? The prize of all prizes Young, urban women. Mmm. Because they don't give a shit about anyone's opinion but their own. And odds are one of them's gonna be on our side, just by accident.“ ()

petikacka

Hmm, zajímavý seriál...Ovšem můj názor na americký soudní systém je už velmi dávno negativní...Záleží na tolika okolnostech jestli bude člověk odsouzen nebo ne?! Jakou má náladu policajt, obhájce, prokurátor, soudce a nakonec porota!...Tady se to dozvídáme opravdu detailně jak funguje systém...Kousek po kousku a píď po pídi se tu skládá mozaika toho, co se tu noc vlastně stalo?!...Je to uhrančivě skutečné... a když si přidáte ještě herecké výkony všech zúčastněných, tak jenom zíráte s otevřenou pusou až do konce...John Turturro zahraje cokoliv, ale zahrát chlapa co má nohy s exémem, tak věrohodně, že bych mu ani ruku nepodala, to se jen tak nevidí...Za mě 100% ()

Pawlisman

Příjemně a poutavě zpracováno včetně několika zajímavých anomálií ze starndardních stereotypů. Vše do vás tak proniká a vy se necháte unášet. Pár drobností by se našlo, ale díky atmosféře, obsazení a celkovéu spádu se dá odpustit. Prostě takový delší podrobný skvěle zpracovaný film. ()

ddf76

Tak serialova pecka letni sezony 2016. Klobouk dolu pred HBO. Vysneny projekt Gandolfiniho se povedl ve vsech smerech. Torturro a Ahmed rulez. ()

bezvim

Mohlo to být lepší. Jde o vysoký standard, ale mimo úvodní díl, který byl napínavý, seriál trpěl třeba oproti The Wire filmovým klišé. Prostě vesměs divák ví, co bude následovat a scény ho nepřekvapují, nesleduje je se zatajeným dechem. Většinu toho jsme už někde jinde viděli a na můj vkus, abych tomu mohl věřit, tam bylo příliš mnoho sympatických postav, které nakonec zvolili tu správnou stranu. Paradoxně nejsilnější katarzi jsem zažil až na samotném konci závěrečných titulků posledního dílu, kde tvůrci neopomněli vyjádřit smutek nad smrtí Jamese Gandolfiniho, který se podílel na seriálu coby výkonný producent a kterého bych strašně rád viděl v nějaké další kriminálce. :-( ()

dannyyy

Do posledního dílu to bylo vždy za 4* více rozhodně ne. Takový superbomba seriál to rozhodně není a zde hodnotící mají asi krámy (pro mladší jedince myšleno menstruaci neboli citově více pociťující jedince). Za poslední díl dávám jen 2*, protože "SPOILER" jsem čekal uzavření tohoto dlouho-táhlého případu a ono nic, nuda, vinen i nevinen, ale viník neznámý. ()

Badel

A máme tu další zbytečně nadhodnocenej seriál, to je hrozná móda. Standardní soudní drama roztažené na osm dílů, aby to mohl být seriál. Linka s ekzémem/kočkou? Komu tím prospějou? A nakonec bez výsledku? Já v tom teda žádnou "justiční mašinérii nevidím", spíš prodlouženej Zákon a pořádek. ()

Mlle

Zajímavé, pozvolné rozplétání soudní zápletky vyniká zejména excelentním castingem plném neokoukaných a velmi přesvědčivých účastníků ve všech rolích, včetně těch nejméně významných. Sympatická rodina si navíc automaticky vysluhuje nepodmíněnou podporu. Skvělé drama. ()

LeitoSE

Po technickej a hereckej stránke výborne zvládnutá krimi/dráma, čo je ale nakoniec od HBO produkcie tak nejako očakávané, takže z toho prekvapený veľmi nie som. Prípad je zaujímavý a aj vykreslenie súdneho systému vyzerá byť bohužiaľ dosť blízke realite, no roztiahnuť to na osem skoro hodinových dielov tomu absolútne nesvedčí. Minimálne trojnásobne prepálená stopáž z toho robí miestami až na nevydržanie nudný počin, takisto ako aj to, že zápletka vlastne neobsahuje žiadne dejové zvraty a všetko sa odohraje presne tak, ako to človek od prvého dielu očakával, pričom stupidita správania hlavnej postavy sa ani nedá v niektorých chvíľach opísať slovami. Pripomenulo mi to však oveľa lepšie spracovanú podobnú tematiku súdnictva v japonskom Soredemo boku wa yattenai, kde celý film vlastne zobrazuje len konanie súdneho procesu, no nenudí to ani na chvíľu. 8/8 – 60% ()

Druury

Super, Super, Super.. vyvoj a zmena hlavniho hrdiny je radikalni. Nicmene mne trochu zklamal konec... jak to teda bylo ?! To se bohuzel nedovime i kdyz tusime. Nicmene po dlouho dobe jedna ze super veci. ()

tomashrabek

Nie som úplne typ diváka, ktorý by žral detektívky či temné krimi. O to viac ma Jedna noc pohltila – dávkuje informácie ako Fincher, pracuje s postavami ako Gilligan, držala ma na kraji sedačky po celý čas, ale pritom je majstrovsky jednoduchá a priamočiara. Bonusové body získava za výnimočne dobre zvládnutý koniec, ktorý všetko uspokojivo uzavrie a nechá len akurátny priestor pre vlastné úvahy. Ak by som ju videl už v 2016, bola by pre mňa rozhodne seriálom roka. ()

Rockerman

Zatím jsem viděl jen pilota, takže nehodnotím. Nečekejte žádnou akční jízdu, ale spíše psycho-krimi-drama. Na zajímavosti to v žádném případě neubírá a jsem zvědav, jak se Nasir z té velké šlamastyky dostane. Nebo nedostane? No uvidíme! (22.82016) Teprve v páté části svitla jiskřička naděje, že by se Naz z toho průšvihu mohl dostat. Zároveň však bylo odhaleno něco z jeho povahy a je možné, že to nemusí být tak hodný chlapec, jak se nám zdálo. Nadále kraluje svým výkonem John Turturro, který se navíc stará o humor, mnohdy dost cynický. Těším se, co bude dál. (30.8.2016) V posledních třech dílech se nic nepokazilo, ba naopak bylo to ještě lepší. Excelentní seriál, který mě na konci překvapil svou pointou. Jedna věc mě však hodně vyděsila! To, jak " Velký bratr" nainstaloval na každý roh kamery, je šílené! Bez nich by možná policie nic nevypátrala. Jak to ti kriminalisté dělali, když ještě kamery nebyly? ()

Wargoo

Nemyslím si, že by sa mali písať komentáre a názory na seriál ešte pred záverečným dielom, nieto ihneď po pilotnom diely. Veď ako si človek dokáže utvoriť názor počas prvej, druhej, piatej či siedmej časti ? Bez toho, aby si pozrel záverečnú časť skladačky ? Prečo majú potom právnici na konci celého procesu možnosť záverečnej reči ? Porota celý čas sleduje, dôkazy proti, dôkazy pre, vražedné zbrane, vypočúvanie svedkov, musí sa pozerať na fotky obetí, z miesta činu, niekedy dlhšie ako je zdravé... na čo to všetko ? Ak je aj obhajoba/žaloba postavená na správnych pilieroch, stačí aby to právnik na konci počas záverečnej reči posral, a názory, pocity a najmä presvedčenie poroty môžu nabrať úplne iný smer. Avšak moje záverečné presvedčenie ohľadom The Night of ? Dokonalé ! - od úvodného vynikajúco vygradovaného prvého dielu, kde sme sa mohli zoznámiť s postavami, na ktorých nám (mne teda určite) od dielu k dielu záležalo stále viac, a ktorý začal celý boj Naza Khana a o.i. aj jeho právnika (mimochodom dokonalý John Turturro !) proti "celému svetu", až po záverečnú reč a finálny verdikt súdu... Čerešničkou na torte bolo najmä to, že ma scenár držal celú dobu na pochybách, či obžalovaný je, alebo nieje vinný. Bol ? Tých cca 8 hodín, ktorý vám tento machersky napísaný a zahraný seriál vezme zo života, určite stoja za to, aby ste sa k odpovedi dostali poctivo, ako ja. 5***** a 90,107% ()

Quijote

asi nejslabší hbo seriál. postavy zůstávají placatými, přebytek vedlejších dějových linek budovaných jen na efekt, které nic a nikam neposunují (např. "omar" ve vězení), naznačují, ale nedotahují (existenční problémy rodičů), nebo jsou prostě tak nějak blbě navíc (kočka, právníkův syn, líbačka s právničkou atd.). není to ani detektivka, ani soudní drama, ani vězeňské drama. není to ani umný mix všeho zmíněného. a rozhodně to nepokládá otázku, jakou cenu má život a jak málo stačí k tomu, aby ho kdokoli z nás začal vnímat uplně jinak... jak jsem se tu, ke svému překvapení, taky dočetl. co mě ale poslalo do kolen, je názor, že je toto dílko v mnohém stejné jako the wire. ten wire s pečlivě budovanými charaktery postav, ten wire s paramety mnohovrstevnatého románu.. ach jo. ach jo a ještě jednou ach jo. ()

lemonova

Nesúhlasím s Enšpíglom iba v jednom: úvodná hudba je čisto rutinná záležitosť bez akéhokoľvek kompozičného nápadu. Vzhľadom na originalitu celého seriálu mi pripadá zúfalo neoriginálna ;) Inak rada súhlasím so všetkým ostatným. Veľmi zaujímavý a zaujímavo vyrozprávaný príbeh. Náznaky humoru sú v ňom použité iba tak akurát vzhľadom na jeho závažnosť a dokonca za epizódu s mačičkou prihadzujem pol hviezdičky navrch, hoci tam tá epizóda vôbec nemusela byť. (Avšak vypovedala o mnohom). Osobne bol pre mňa hlavným hrdinom advokát v podaní Johna Turturra. Jeho postava vo mne vyvolala najväčšiu odozvu. Neviem, do akej miery to má na svedomí prepracovanosť jeho charakteru a do akej jeho vynikajúce stvárnenie. Každopádne verím, že tento kvalitný počin sa nedočká ďaľšej série, pretože si ju naozaj nezaslúži. Je skvelý taký, aký je. ()

hEROic

Aneb jak málo stačí k tomu, aby se člověku obrátil svět vzhůru nohama. Ponuré psycho drama z justičního a vězeňského prostředí, které diváka nenechá odpočinout. Pěkné budování charakterů postav, skvělý soudní proces. Nejednoznačnost provází celé vyprávění a nejinak je tomu i v jeho závěru. Má to takto své kouzlo, ale nemůžu si pomoci, konec bych raději jinak, zůstalo nezodpovězeno až moc otázek. 80% ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

Noir Film Festival slaví 5. narozeniny

16.08.2017

Cynismus Humphreyho Bogarta, šarm Roberta Mitchuma, křehkost Lizabeth Scott, rafinovanost Alfreda Hitchcocka, temné příběhy z Mexika, napínavé filmové jízdy noirovými vlaky a standard v podobě… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)