Blade Runner 2049

• Česko Blade Runner 2049 (viac)

Blade Runner 2049 sa odohráva tridsať rokov po prvom filme. Na scénu prichádza nový blade runner menom K (Ryan Gosling), aby odhalil tajomstvo, ktoré môže uvrhnúť zvyšky spoločnosti do chaosu. Jeho pátranie ho privedie až k bývalému blade runnerovi (Harrison Ford), ktorý bol tridsať rokov nezvestný... (Itafilm)

Helo

Villeneuve nezklamal! Nějakým záhadným způsobem se mu podařilo vzít prakticky všechno z jedničky, včetně těch nudných a utahaných věcí, a přetavit to v něco, co sice trvá ještě o půl hodiny dýl, ale i tak to uteče daleko rychlejc než díl první. Vizuál, hudba, atmosféra, všechno sedí, jen je do toho zasazenej mnohem funkčnější příběh, kde člověka zajímá, co bude dál, fungujou tu emoce, překvapení a dokonce i ta "virtuální" romantika! Spousta nových parádních nápadů a hlavně smysluplný rozvinutí dějových linek z jedničky (navíc bez toho, aby divákovi nějak kazila vyznění těch pár dobrých myšlenek a nápadů, který měla), která tak díky tomuhle konečně dostává nějakej větší smysl a nepůsobí jen jako nezvládnutý pseudofilosofický cosi. Jediným zklamáním tak vlastně bylo, že samotnej konec, kterej jedničce dal alespoň něco málo navíc, tady působí tak jako trochu... "meh" oproti zbytku filmu. Ovšem třeba nakonec dojde i na Blader Runner 2079 a zmizí i tahle jediná černá skvrna na jinak dokonalým díle. ()

Colby Sawyer

Mistrovské dílo. Opravdu. Nejsem milovníkem prvního dílu, ale svět Blade Runnera člověka dostane. Obzvláště, když je v něm servírován prvotřídní příběh, který má dost zvratů i překvapení. Navíc mě dostala skvělá romantická linka. Ve světě lidí a replikantů se řeší dost filosofických otázek a hlubokých myšlenek, takže dojemnou milostnou linku jsem opravdu nečekal. Film krásně navazuje na první díl a ve velkém ho rozvíjí, neboť ve 164 minutách je na to dost prostoru. Mně osobně délka velice sedla a přišla mi akorát, přeci jenom je o čem vyprávět. Po vizuální stránce nemám slov. Vlastně mám jedno. DECHBEROUCÍ. Úžasná kamera v impozantních kulisách v kombinaci s intenzivní a podmanivou hudbou vytváří dokonalý audiovizuální zážitek, který zanechá silný dojem i po projekci. Villeneuve je jeden z nejlepších režisérů současnosti a i zde to plně dokázal. Co se týče herců, tak Harrison Ford je jistota. No Ryan Gosling také předvádí skvělý výkon a Ana De Armas je ve své roli dokonalá. Blade Runner 2049 je jedno z nejlepších sci-fi i jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl a můžu ho jen chválit a doporučit. NAPROSTÁ PARÁDA! ()

FilmFan24

Velké očekávání skončilo! Krásné momenty a hluboké myšlenky nasnímané nádheně Rogerem Deakinsem (dejte mu už konečně Oscara). Depresivní atmosféra původního filmu zachovaná, ba co víc- i syžet děje je servírovaný stejně jako kdysi. Dokonalá Vangelisova hudba nechybí a nový Zimmerův podkres nemá chybu. Zázrak se dostavil. Alespoň v mých očích. A to jsem byl k pokračování jeden čas dost skeptický. P.S. Momenty na kterých záleží: Deckardovo zjevení po hodině a půl na plátně nemá chybu. Vzpomínka na Rachael je tou třešničkou na dortu fanouška Scottova majstrštyku a vezme za srdíčko i největšího drsňáka. A to, že hlavní hrdina K (Gosling) kouří skutečné cigarety se v mainstreamovém americkém filmu hned tak dneska nevidí. No a vzpomínka na léta osmdesátá minulého století kdy vznikl původní film jsou světelné reklamy na společnosti co kdysi byly jako PanAm či Atari. Coca Cola samozřejmě také nechybí. No a Sony je Sony! Jo a Elvis žije!...apropos co ten Deckardův pes? Byl skutečný anebo replikant? ()

salalala

Villeneuve je jeden z mála režisérů, který si za velké peníze může dovolit natočit v podstatě, co chce, čehož je Blade Runner 2049 zářivá ukázka. Od začátku na diváka dýchne pochmurná a depresivní atmosféra ne tak daleké budoucnosti a uchvátí ho majestátní a nádherné obrazy Deakinsovy kamery, která je naprosto famózní. V kombinaci s extrémně pomalým tempem dává dohromady výborný výsledek, v němž je na všechno tím pádem víc času, což je asi taky zároveň největší problém filmu. Jakožto pokračování legendárního a mnohdy kultovního snímku funguje film asi nejlépe, jak je možné, tj. nekopíruje ho, ale věrně rozvíjí některá témata, de facto navazuje na jeho atmosféru a nepůsobí nijak vynuceně, ba naopak má co nabídnout. Villeneuve nastoluje spousty otázek, z nichž na některé záměrně neodpovídá, nechává diváka vychutnat všechny motivy a k celému filmu přistupuje pietně, nikoli však bojácně, ale dává do něj svou osobitost i evidentní lásku k němu. Škoda, že se mu nepodařilo udělat z města budoucnosti dalšího hrdinu filmu, jako to zvládl Scott. Ryan Gosling je v hlavní roli velmi dobrý a potřebně úsporný, Ford nemá moc místa a pokračuje v aktuálním módu nerudných staříků, o ostatních včetně Leta nemá smysl cokoli psát, protože jsou ve filmu extrémně málo. Celkově pak zamrzí asi jen absence jakýchkoli emocí, již zmíněná přílišná délka a v závěru i několik logických lapsů. Celkově vzato ale jde o vynikající snímek, který do jisté míry nemá a v nejbližší budoucnosti asi ani nebude mít obdoby. 85 % ()

Hamaradža

Audiovizuálny orgazmus, avšak vo vnútri prekvapivo veľká hra na istotu, strach prekročiť pravidlá. Pri takomto rozpočte pochopiteľné, ale pri tvorcovi ako Villeneuve je to škoda. Som jediný komu 163 minút ubehlo ako voda? Scéna s dvoj-sexom BOMBA! ()

JohnMiller

Neprišlo mi to lepšie ako prvá časť z roku 1982, ale môžem potvrdiť, že je to "good enough". Denis Villeneuve ma z jeho novými počinmi (od roku 2010) ešte ani raz nesklamal. Tak ako tie ostatné aj tento v sebe skrýva neskutočnú silu originality, hoci ide o knižnú predlohu a z atmosféry je cítiť filmovú predlhou, predsa nejde o klasický archetyp dvojky ktorá sa priživuje na prvej slávnejšej časti (česť výnimkám). Scenár vymakaný, bez komerčných omáčok. Šmrnc artom ma tiež zaujal, hoci verím, že pre niekoho to mohlo byť práve kvôli tomuto zdĺhavejšie, 160 minút nie je najmenej keď je snímka plná statických-antiestetických záberov, myslím si aj tak, že to tvorcovia zvládli na jednotku. Čo sa týka deja, prišlo mi, že odhaľovanie skutočnosti a zápletky boli niekedy, na môj vkus, až príliš priamočiare, no výsledný efekt grand finále to neskazilo, priamočire neznamená tupé. Denis Villeneuve nám minulí rok ukázal ako má vyzerať mimozemské sci-fi.. Tento rok nám predviedol cyber-punk zo všetkým čo k tomu patrí. . . ()

Duotone28

Terminatorovky, Rambovky, Rocky series, Aliens, Scorseseovky, Stone-ovky a mnoho inych kultov. Vsetko filmy z davnych cias, ktore videl dost neskor ako vznikli, no stali sa hned u mna srdcovkami. Neviem preco, ale prvy blade runner, aj napriek tomu, ze tie efekty co predvadzal v tej dobe, fakt ale fakt ze klobuk dolu. no v srdci neprischol. Urcite to nebol zly film, len proste nesadol. O to viac ale potesil 2049, ktory aj napriek dlzke, krasne vtiahol do deja, a spolu s temnou, hutnou hudbou zanechal plnohodnotny zazitok. Je preto relativne, ci prave dlzka skodi tomuto filmu, ako sa tu casto kritizuje. Nazdar ()

Blackhand47

Jednička byla skvělá, dvojka je dokonalá, při opětovném shlédnutí o to víc. Villeneuve dokázal, že když se dělá pokračování s láskou a úctou, může dostihnout, ba i předčít samotný originál. Gosling, Ford, Leto... všichni jsou skvělí. Z pečlivě budované atmosféry a hudby po celý snímek mrazí a nutí vás neustále sedět a hltat vše, co se na plátně děje. Film je dlouhý? Možná, ale který dokonalý film není. Samotný závěr navíc nabádá k pokračování, kterého se klidně můžeme dočkat, až zase za nějakých dvacet či třicet let. Nevadí, já si počkám, některé věci se nemůžou uspěchat, jen se podívejte na poslední Star Wars. Jelikož k filmu nemám žádné námitky, bude tenhle komentář trošku kratší. Pokud se na film plánujete podívat a neviděli jste první díl, koukněte, o hodně jinak přijdete. 100% ()

higuain

Vizuální obžerství, které je oproti svému předchůdci mnohem delší, ale přesto divácky stravitelnější. Nezasažen kouzlem Scottova Blade Runnera jsem měl výhodu, od pokračování jsem totiž nečekal zázraky. Villeneuve se nakonec ukázal jako dobrá volba a zde (imho) překonal jak svůj loňský Arrival, tak i původní Scottův film. Nebylo to bez chyb, zhruba po hodině mě ta pomalu budovaná atmosféra začala nudit, nicméně děj se poté dal více do pohybu a film tak chytil druhou mízu, které se nepustil až do konce. Ten na mě působil poměrně otevřeným dojmem, takže pokud se film zaplatí, nedivil bych se dalšímu pokračování. 80%. ()

Ediebalboa

Přes svou průlomovost byl pro mne Blade Runner vždy filmem, jehož hlavní podstata mi unikala a unášel mě spíš jeho vypiplaný audiovizuál. Villeneuve už zvládá obojí. Společně s obrazovým mágem Deakinsem doručuje fascinující podívanou s přehledným vyprávěním a zodpovídá nám zároveň vše, co zůstalo z minula nevyřčené. Při délce stopáže se ovšem není čemu divit. Villeneuve si dává na čas téměř se vším a nebyl by to problém, kdyby pak za odměnu přišla katarze jako třeba v Sicariovi. Zde jsou však jediným vrcholem scény Harrisona Forda a zbytek zůstává tak trochu upozaděn. Na sequel ale stále mimořádná kvalita. ()

L_O_U_S

O málokterém současném filmu se dá bezpochyby říct, že je osobitý. Tenhle to ale naplňuje. Jasně, velkou zásluhu na tom mají ti, kteří tenhle svět vytvořili už dávno. Blade Runner 2049 svému předchůdci rozhodně ostudu nedělá. Záběry na futuristické Los Angeles jsou geniální a vůbec celá výprava a všechny ty technologické vyhrávky nesou dávku originality. O něco slabší je už příběh, zejména v posledních minutách – motiv odboje a postavy vyvoleného jsou už originální pramálo. Přesto jsem si to užil. (1 218.) ()

kajas

Nebudu zastírat, že do kina jsem šla hlavně kvůli Goslingovi (dobře, taky trochu kvůli Villeneuvovi, protože loňští "Příchozí" mě hodně zasáhli). Fanynkou původního snímku totiž rozhodně nejsem a obávala jsem se také bezmála tříhodinové stopáže, kterou dokážu zkousnout v minimech případů. V mých očích ale naštěstí Villeneuve dokázal vyvolat to, co se Scottovi v původním filmu nepodařilo. Z pochmurné atmosféry deštivého Los Angeles se mi až svíralo hrdlo, z lovestory mezi K a Joi mi pukalo srdce. Není to snadné pokoukání, které bych si chtěla opakovat dvakrát do roka, ale stálo to za to. ()

Trevor

Po zhliadnutí filmu a aj počas neho mnou prechádzali zmiešané pocity. Na jednej strane je film po vizuálnej a hudobnej stránke veľmi dobrý, na strane druhej je príbeh príliš nudný a zdĺhavý. Ryan Gostling je v úlohe replikanta dobrý, no nie až tak, aby to vykompenzovalo obsiahlosť príbehu. Poteší aj Harrison Ford, ale celkovo na vyššie hodnotenie by film musel mať alebo zaujímavejší príbeh alebo byť trochu akčnejší. Prišiel som, videl som, stačilo mi. 55% ()

Aleee89

Spíše slabší tři hvězdy, mně ten film totiž moc nesedl. Na můj vkus byl nový Blade Runner příliš dlouhý, filozofický, rozvleklý, neakční. Hezký a působivý vizuál to nezachrání... Myslím, že za týden nebudu vědět, o čem snímek byl. ()

marleyy

90% Neskutečně atmosférický snímek, který má přesah. Co mě nejvíc usadilo byly hned první scény a dialog s přísným Davem Bautistou. Denis Villeneuve se se svými snímky zcela s přehledem řadí po bok velikánů typu Ridleyho Scotta, který má svědomí prvního Runner. ()

Eldrick

Mnoho povyku pro nic. Uspávač hadů, Penis Vilnééééééf potvrdil mé obavy a natočil vyprázdněnou sterilní nudu bez přesahu. Jako režisér totálně nezvládá dynamiku vyprávění, což už bylo víceméně jasný na základě jeho předchozích filmů, takže nevim, co to tady všichni fetujete. Tohle nesahá originálu ani po předkožku. Jediný, na čem to celý stojí, je design. Co se kamery týče, ačkoliv je Deakins bůh svého řemesla, jeho vysluněnej styl se k Blade Runnerovi vůbec nehodí, naopak za kamerou měl stát syn Jordana Cronenwetha, fincherovský Jeff Cronenweth, který nepracuje se světlem, ale spíš s tmou, tak jako jeho otec v originále. Možná, kdyby tam víc chcalo a kulisy by působily víc reálně, mělo by to ten vyčvachtaný ódér origoše, ale takhle ne, pánové. Hudba je zimmerovská rutina bez přidané hodnoty a někdy dělá neopodstatněně moc kraválu, i když to ději vůbec neodpovídá. Vangelisův motiv je slyšet pořádně bohužel až v závěru. Letův slepoň s hipsterskym plnovousem je hodně impotentní záporák, do 30 (se)kund bych ho odstřelil na Mars. Na Harrisona Forda se čeká až moc dlouho a vše, co tomu čekání předchází, působí pouze jako stylová vata. Nezachrání to cyper trojka, ani Goslingův kabát. Zklamání roku. ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

18.10.2023

Režijní legenda Ridley Scott (Gladiátor, Černý jestřáb sestřelen) má v těchto dnech plné ruce práce s propagací a taky finálními úpravami Napoleona předtím, než jeho velkolepý válečný film s… (viac)

Hercule Poirot bude řešit zločin v Benátkách

Hercule Poirot bude řešit zločin v Benátkách

11.10.2022

Kenneth Branagh (Vražda v Orient expresu, Smrt na Nilu) má nejenže hotový scénář ke třetímu filmu z jeho detektivní série na motivy knih Agathy Christie, ale navíc už i plné obsazení. Hercule Poirot… (viac)

Filmový BioShock našel režiséra

Filmový BioShock našel režiséra

26.08.2022

Netflix, BioShock a režisér Já, legenda nebo Hunger Games. Tak přesně tahle kombinace teď má fanoušky dnes již kultovní herní série přimět k tomu, aby se začali mírně těšit na filmovou adaptaci.… (viac)

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

Blade Runner se dočká seriálového pokračování

12.02.2022

Amazon Studios pořídilo práva na seriálové zpracování kultovní sci-fi Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta a rovnou tak oznámilo, že chystá hrané pokračování ke snímku Blade Runner 2049 od Denise… (viac)