Poklad na Striebornom jazere

• Československo Poklad na Striebornom jazere (viac)

V tajomnej jaskyni je ukrytý rozprávkový poklad, ktorý Indiáni už po stáročia chránia pred akýmkoľvek votrelcom. Chamtivý bandita Cornel so svojou bandou sa rozhodne, že sa pokladu zmocní, na scéne sa však objavia Winnetou, Old Shatterhand a skupinka ich priateľov, aby im v tom zabránili. Film Poklad na Striebornom jazere vznikol ako prvá snímka zo série veľmi úspešných adaptácií dobrodružných románov Karla Maya a stal tak pri zrode dodnes úspešného fenoménu šesťdesiatych rokov. (RTVS)

Besyn

Absolutní klasika !!!!Tohle budou lidi žrát ještě za dalších sto let.Ten,kdo dal v cinemě těch 60% patří s prominutím za mříže,nebo do blázince. ()

Nšoči

Snad nejkrášnějsí Mayovka o slavném náčelníkovi Apačů Vinnetouvi a statečném Old Shatterhandovi. Kdo by nechtěl vydat se po boku dvou statečných mužů, prožívat neuvěřitelná dobrodružství, zachraňovat krásné ženy, kochat se panenskou přírodou, plavat pod vodopády a potrestat všechny padouchy, kteří si dovolili ukrást zlatý poklad indiánů.... ()

Kakho-oto

První filmová mayovka z 60. let dopadla famózně. Z podobně znějící knihy "Poklad ve stříbrném jezeře" bylo vedle mnoha postav převzato zejména přepadení Buttlerovy farmy, poklad byl umístěn zcela jinak, Velký Vlk nebyl ušlechtilý jako ten filmový, chyběla postava Old Firehanda. Rozsáhlý děj knihy nešel do filmu zcela převést, do dvou hodin se děj tohoto románu prostě nevejde. Řešení scénáristů filmu je však velice šťastné. Vhodně vybraní herci (z nichž si spousta zahrála i v jiných filmových mayovkách a to různé postavy, což bylo někdy na škodu - např. nasazování G. Georga do dalších dvou velmi podobných rolí). Kamera či hudba jako skoro vždy u těchto filmů výtečné. Laťka filmových mayovek byla tímto počinem nastavena proklatě vysoko, na stejné či mírně lepší úrovni jsou jen tři další, z toho dvě od Haralda Reinla, který natočil i Poklad... Dle spousty lidí je ale právě tento film nejlepší filmovou mayovkou. min. 95 % ()

Jeand´Boa

Nejvydařenější filmový Karel May...rudý a bílý bratr bok po boku, svorně a nerozlučně...a krásná scenérie Plitvických jezer...kdepak Jugoška, to byla země zaslíbená... ()

mupimup

Pokud bych měl objektivně hodnotit hloubku příběhu, realističnost scén, nebo nedejbože dobové reálie Divokého západu, vypadal by tento komentář nejspíš značně odlišně. Narážím však na záhadnou, takřka duchovní bariéru (žeby ještěři z pekel?), která se mojí objektivitě úspěšně brání. Jakmile zazní úvodní znělka a na obrazovce se objeví dva hrdinové, kteří pravděpodobně právě vyjeli i s koňmi z autoklávu, jsem ztracen. Podobně jako věhlasný kritik v Ratatouille po prvním ochutnání, znovu sedím s tátou v dnes již dávno zrušeném kině a spolu s dalšími konsternovanými dětmi zažívám náhle v normalizačním světě příval dobrodružství a vůni dálek. Hypnotizován nevnímám uhozenost Sama Hawkinse ani fakt, že apači mají zřejmě v pueblu instalovaný mandl, ba dokonce ani umělohmotnost Lexe Barkera. Můj táta dodnes vzpomíná jak při objevení indiánského šiku, cválajícího na pomoc obléhané Butlerově farmě, všechny děti zcela spontánně vyskočili ze sedadel a s extatickým výrazem a gesty křičeli: “ Vinetou“ !!! Myslím, že vzhledem k tak silným zážitkům, utvářejícím mojí duši, může být společnost ráda, že nechodím do zaměstnání s tomahavkem a že se jejich vliv projevil jen v tomto neobjektivním hodnocení. ()

bubblebobble

Škoda, že fanatizmus socialistickej mládže (roz. mojich rodičov) vo mne vyvoláva veľmi nepríjemné spomienky na moje detsvo a tento film. Vždy keď sa blíži nejaký sviatok a v TV vidím ukážky, môj pud sebazáchovy ma núti rýchlo to prepnúť. Asi nikdy nebudem môcť tento film pozerať a už vôbec nie ho hodnotiť. Tento komentár beriem ako svoju očistu. ()

dalziel

Film, v ktorom o chyby nie je núdza avšak atmosféra je nevyčerpateľná.Tento film oslovuje stále nové a nové generácie a je v podstate grafickým základom obrazu divokého západu u všetkých ľudí čo poznám.Film som prvý krát videl v r.1985 v kine počas majstrovstiev sveta v hokeji keď sa naši stali majstrami sveta.Niekto mal v kine malé rádio takže sa popri filme ešte oslavovali aj góly.Na to do smrti nezabudnem nakoľko som mal 10 rokov bol to jeden z mojich najsilnejších detských zážitkov . ()

Torgal

Ťažká klasika z môjho detstva. S knižnou predlohou síce nemá spoločný ani len názov, no akonáhle sa rozoznejú legendárne melódie a na scénu vyjdú Old Shatterhand a Winnetou, tak nostalgia preberá kontrolu. V dnešnej dobe už pôsobia prestrelky trochu naivným dojmom, no ako dobrodružný film s hrdinami bez bázne a hany funguje stále na výbornú. Neustále sa niečo deje, jednotlivé scény sa striedajú vo vysokom tempe, pričom každá je iná - či už prepadnutie dostavníka, obrana farmy, záchrana zajatcov, obliehanie na skalnom brale, indiánsky súboj na život na smrť, pasca v kaňone alebo finále na jazere - stále sa je na čo pozerať. Prvá “mayovka”, ktorú sa jej nasledovníkom ale prekonať nepodarilo. 8+/10 ()

geek.ondra

Nejlepší Mayovka! Ikonická klasika ve které je prostě všechno tak jak má být a hravě to strká do kapsy všechno ostatní z této "série" Poklad mého dětství. 8,5/10 ()

Miki68

Asi nejlepší z celé série zfilmovaných Mayovek. Nostalgie, romantika, vzpomínky na dětství a maloměstské kino s vůní žvýkačky Pedro. ()

Sosak

Jediný Vinnetou, kterého jsem si kdy pustil. Nutno dodat, že hned několikrát. Ač western, tak celkem svižný a zábavný. Ta ústřední dvojka se ale bere moc vážně, se mi zdá. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015

06.06.2015

Po těžké nemoci zemřel v pařížské nemocnici herec Pierre Brice. Představitel legendárního Vinnetoua pocházel ze šlechtické rodiny. Vystudoval herectví a v počátcích se živil jako zpěvák. Hereckou… (viac)