Nechcel bojovať, nechcel zabíjať. Chcel žiť, milovať a obrábať pôdu. Osud mu však predurčil rolu tragického hrdinu. William Wallace – legendárny škótsky hrdina. Historický príbeh o láske, statočnosti a odvahe... V 13. storočí sa škótsky vlastenec William Wallace (Mel Gibson) vzbúri proti tyranii anglického kráľa Eduarda I. (Patrick McGoohan), ktorý zaviedol do porobeného Škótska takzvané právo prvej noci pre svojich šľachticov – právo prežiť prvú noc s ktoroukoľvek nevestou. Škótom sa nariadenie nepáči, ale nemajú vodcu, ktorý by ich viedol v ich boji. William by najradšej proti anglickým okupantom nebojoval, pretože jeho jedinou túžbou je žiť v pokoji s milovanou Murron (Catherine McCormacková), chovať ovce a mať kopu detí. Ani jedna z túžob sa mu však nesplní a musí sa postaviť do čela vzbúrených Škótov... (oficiálny text distribútora)

Chip89

Film plný historie a zároveň neuvěřitelné drama, kde jedno oko nezůstane suché. Mel Gibson jako obrovský hrdina. Jak tady píšou všichni ostatní film o nenávisti, silné lásce a odvaze. Výborná hudba, brilantní Mel Gibson, super kamera a ty záběry bitev!! Úžasný film, který je už spíše klasikou. ()

Sophia

Skvělý režisér a herec v hlavní roli - můj miláček Mel! Gibson je PÁN! Viděla jsem ho 100x a dodnes se mi neomrzel a ani se neomrzí. Jediný z mnoha filmů, který si zaslouží první místo v mé TOP složce a který nikdy nesmažu :) Naprostá špička, miluju ho! Navíc ta doba a TA hudba ( R.I.P. Jamesovi Hornerovi - člověku s neutuchajícím talentem a obrovským obdivem, se skláním!!!) - cítím naproto bezpodmínečné odevzdání tomuto snímku! ()

diodoros

Z historického hľadiska jeden z najnepresnejších "historických" filmov, čo sa týka samotnej osobnosti Williama Wallacea ako aj dobových pomerov a politiky a taktického a skutočného zobrazenia bitiek a pod. Nič to však nemení na jeho obrovskej lákavosti spočívajúcej na perfektnej hudbe Jamesa Hornera, výbornej kamere, skvelých hercoch (Gibson samozrejme vedie), majstrovsky natočených bojových scénach, výborne vykreslenej atmosfére mrazivého, špinavého a krutého stredoveku a dojemnom závere. Film je síce zidealizovaný a v mnohých smeroch patetický, naivný a romantický, na celkovom posolstve a účinku filmu to však nič nemení. ()

neo93

Nejlepší film s Melem Gibsnem, který jsem viděl. Na to se můžu dívat pořád dokola a stejně tento film nikdy neomrzí. Co dokáže jedna smrt mladé dívky změnit z téměř mírumilovného člověka na vráždící nástroj se jen tak nevidí. Skvělý herecký výkon, děj, hudba, akční scény. Je na tomto filmu vůbec něco špatného ? ()

Rawar

Velký příběh o lásce, odvaze, přátelství a nikdy neumírající touze po svobodě. To nejlepší co kdy Mel Gibson přinesl tomuto světu společně s nejdojemnější a nejsmutnější pasáži, kdy každý člověk, kterému v hrudi bije svobodné srdce, musí pocítit spalující hněv k svrchované vládě. Epický výlet do středověku, plný velice reálných obrazů skutečné války, protkán ctí i zradou je nám poskytnut za doprovodu geniální hudby Jamese Horneta. Budete si přát být tam a vyměnit prožité roky za jediný okamžik strávený na bitevním poli, kdy se budete moct podívat svým nepřátelům do očí a říct jim, že si můžou vzít Vaše životy, ale nikdy ne Vaši svobodu...a pak už jen slyšet zapovězené písně, na zapovězené dudy ()

boni

Tento film má tu krásnou ústřední myšlenku. Ta myšlenka se stále vrací jako bumerang i v dnešní době "demokratické", volal po ní William Wallace ve 13.století a měli bychom po ní volat i my ve století jedenadvacátém. Krásný, drsný, dojemný, atmosferický film s Melovým životním výkonem. Svoboda - základní myšlenka demokracie, kterou i dnes postrádáme. ()

ER

Anglická historie, produkována USA, režírovaná Australanem, je příjemným překvapením. Silné drama, které napsal sám život, s naprosto skvělými bojovými scénami. ()

Kritik.

Nezabudnuteľná klasika plná napätia, lásky, bolesti, nádeje, zrady, túžby po slobode. Milujem Škandináviu, severské krajiny a taktiež Škótsko, Írsko, Anglicko. Film dokáže doslova nabudiť diváka a vyvolať najhlbšie emócie. Scenéria úchvatná, soundtrack vysoko emočný. Zábery bojovníkov bežiacich po hrebeňoch vysokých hôr sú vynikajúce, bojové scény (nielen akčnosť, ale tiež konkrétne taktiky) sú originálne, celý scenár je výsledkom výnimočne tvorivého štábu. Údajne nesedia všetky historické detaily so skutočnosťou, ale komu na tom pri takto excelentnom umeleckom diele záleží? :) Ide jednoducho o jeden z top filmov svojej doby. K najsilnejším scénam, ktoré zanechávajú hlboký dojem, radím ☩☩☩ Narušenie krásnej romantickej sedliackej svadby šlachticovym vojskom a uplatnenie takzvaného práva prvej noci ☩☩☩ Kompletná scéna Wiliamovej rezignácie, nevinný bezmocný príchod na koni, pomsta za smrť milovanej manželky ☩☩☩ Bojové scény (Íri, kopije...) ()

rejsek9

Velmi silný příběh je doprovázen snad ještě lepší hudbou a tento film se tak řadí mezi mé nejoblíbenější. Gibson je hrdina, kterého si oblíbíte hned, takže o to více se pak prožívá rozpoutaná revoluce. Kdyby se takhle psala historie, bylo by to parádní, ale i tak se člověk rád zasní. Mel dokazuje, že je i schopný režisér a scénář se také povedl, Randallovi Wallace se asi psal dobře:). Společně s Patriotem stavím tento film hodně vysoko i díky hrdinství, životních hodnot a nebojácností jít přes překážky, i když né vždy je revoluce dobrá. ()

ZnalecH

SVOBODA. To je hlavní náplní tohoto filmu. Přijdou vojáci a začnou si uzurpovat ženu, která patří někomu jinému. Její muž se za ní postaví a společně s ní "nápadníky" přemohou. Poté však přijdou další, kteří ženu za to, že se bránila zabijí. William ze zármutku zabije všechny vojáky a spustí boj za svou dívku a za svobodu. Film je plný odvahy, taktických plánů, boje a bohužel i zrady. Musel jsem si ho však zamilovat, pro jeho upřímnost. ()

Dzvandzi

Celkově ten středověk moc nemusím a tento film rozhodně není můj šálek kávy.I tak vás ale film ponoří do svého děje a baví vás to.Nepředvídatelný konec,skvělé scény bitev a takové to středověké myšlení drží tento film hodně vysoko.Pro mě se ale jedná pouze o nadprůměrně dobrý film,nikoli vynikající.Protože např.délka filmu mi vůbec nepřišla odpovídající ději a scénáři,takže byli i chvíle,kdy jsem se nudil,samozřejmě každého názor,můj je ale takový,že mě tento film neohromil,ale pouze se mi zalíbil :) ()

Baron Noktur

Pre mňa neexistuje lepší, romantickejší, výpravnejší a dojemnejší film. Statočné srdce je fantastickým filmom o cti, odvahe a vernosti, ktorý obohacujú výborné postavy, geniálna hudba a prenádherné prírodné scenérie. Dnes som tento film videl znova, už asi stý krát a aj po tento stý krát vo mne dokázal vyvolať presne tak isté silné emócie, ako keď som ho videl po prvý krát. ()

GTS_PUNK

Mel Gibson, režisér a zároveň hlavná postava filmu čerpá námet zo skutočných historických udalostí škótskych dejín. Územie škótskych vysočín je v trinástom storočí pod anglickou nadvládou a bežní poddaní musia mnohokrát čeliť tyranii zo strany svojich "vládcov". Každý pohár trpezlivosti však raz pretečie a pretiekol aj ten škótsky. Dnes históriou a Škótmi oslavovaní hrdina William Wallace sa postavil Angličanom na odpor, aby zjednotil vtedajších obyčajných mužov v boji o nezávislosť ich krajiny. A práve na tejto historickej osobnosti a udalostiach, ktoré sprevádzali jeho život, je vybudovaný príbeh historického snímku z roku 1995. Ako však každý iný film, tak aj tento má svoje pre a proti. Aby sme išli postupne, na začiatok je potrebné spomenúť námet. Ten je podložený skutočnou historickou osobnosťou a udalosťami, ktoré sa naozaj, s menšími či väčšími úpravami pre potreby filmu, stali a zmenili dejiny nielen Škótska, ale celej Veľkej Británie. Divácky zaujímavá a pútavá téma na filmové spracovanie, ktorej nemôže nikto nič vyčítať. Avšak nejeden film ponúka vynikajúci námet, ktorý však prenesený na plátno už vyznieva o stupeň horšie. Veľmi opatrne, ale predsa, bohužiaľ, treba skonštatovať tento fakt aj v tomto prípade. Takmer trojhodinový film zameraný vyložene na jednu postavu a jej životný príbeh je síce ťažkým orieškom pre tvorcov, ale určite nie nezvládnuteľným. Nemožno tvrdiť, že ho tvorcovia v tomto prípade nezvládajú, ale vo viacerých častiach filmu sa môže divák pristihnúť pri tom, že o dej pomaly stráca záujem. A to by stávať nemalo. Najväčšou dejovou chybou v prípade Gibsonovho historického veľkofilmu je najmä jeho dĺžka, ktorá ponúka viacero vyložene dlhých pasáží, ktoré nie sú vždy práve tými obsahovo najzaujímavejšími. Ani samotné vyobrazené bitky, hoci v niektorých momentoch ponúkajú surovú naturálnosť v plnej paráde, nie sú vyslovene lákadlom. Možná postupná strata diváckeho záujmu v priebehu filmu je chybou a zároveň smutným faktom, pretože samotný príbeh nie je ani zďaleka tým najhorším. Práve naopak. Príbeh je silnou stránkou plnou dejových zvratov medzi postavami, zobrazujúci skutočnosť, že ľudský charakter sa zrejme nikdy nezmení. Problémom samotného príbehu je len jeho spomínaná dĺžka a niekoľko možno zbytočných scén, ktoré ho predlžujú. A to sa bohužiaľ podpisuje na celkovom vnímaní kvality filmu. Príbeh Williama Wallacea však vyložene ponúka aj svetlé stránky, ku ktorým možno zaradiť pútavé dobové kostýmy a ešte pútavejší hudobný sprievod. Divák by k nim rád zaradil aj obstojnú výpravu, ale tá je o menší kúsok slabšia. Čo sa hereckého obsadenia týka, najviac zo všetkých bezpochyby dominuje filmu Mel Gibson. Potom dlho, dlho nič, až nakoniec za zmienku stoja spomenúť postavy Sophie Marceau a Angusa Macfadyena. Braveheart nemožno vyložene brať ako otvorenú učebnicu dejepisu v kapitole "Dejiny Škótska". Možno však tento snímok brať ako veľmi dobre zvládnuté historické nahliadnutie do trinásteho storočia a na obdobie, kedy o nezávislosť tejto krásnej krajiny bojoval William Wallace. A hoci sa tvorcom darí takmer všetko, o to najpodstatnejšie môžu ľahko prísť. Dĺžka filmu je totižto faktorom, ktorý vyslovene ohrozuje diváka, a to až do takej miery, že skutočne môže v istých chvíľach stratiť o dej na obrazovke záujem. A to aj napriek tomu, že samotný príbeh je veľmi zaujímavý. Dĺžka filmu a prázdnosť niektorých scén sa tak v tomto prípade výrazným spôsobom podpisujú na jeho hodnotení. () (menej) (viac)

rublik05

Historický film, jaký se povede natočit jen jednou. Tak úžasnou atmosféru a herecké výkony se jen tak nevidí. Výborný film jak po hudební stránce, tak po scénář, režii a choreografii akčních scén. Filmu se povedla neuvěřitelná atmosféra, která místy až dožene k slzám, jindy zase nadzvedne nad krutostí a nespravedlností. Pro mě jeden z nejlepších historických filmů vůbec. 10/10. ()

jiriks

Má srdcovka v mé srdcové zemi, Skotsku. Kdybych nebyl Čechem, chtěl bych být právě Skotem. I kvůli tomuhle filmu. Díky, Mele! ()

Hellknight12

Ďalší dlho nevideny filmik :) . Výborne spracovaný príbeh. M. Gibson výborne zahral aj zrežíroval historický príbeh. Aj po rokoch si stále drží kvalitu. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. :) ()

Ceberus

Vynikající hudba, vynikající dětští herci. První hodinu se film rozjíždí, než začnou krvavé řežby. Film vidím asi potřetí, ale za současné situace na Ukrajině ten boj o svobodu najednou pocitově prožívám intenzivněji. ()

TheRay97

Stydím se, že jsem chodila po planetě Zemi tolik let a doteď jsem se nepodívala na tohle skvělé veledílo. Střípky z historie sestavené ve třech hodinách představujících válku o svobodné Skotsko. Co jen dodat, nesmrtelná klasika. ()

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Dwayne Johnson si splní sen

Dwayne Johnson si splní sen

30.08.2018

Dwayne „The Rock“ Johnson (Mrakodrap, Hercules) získal roli v chystaném snímku Roberta Zemeckise (Let) The King, který bude vyprávět příběh historického krále Havaje Kamehameha I., objevitele a… (viac)