Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

claudel

Někdo si hraje na Lynche smíchaného s Kafkou... Vydržel jsem se dívat, jelikož mě zajímalo, kam to dospěje. No a konec raději ani komentovat nebudu. Naštěstí vše zachránila Mélanie a na Sarah se koukalo také příjemně. Lynch je jenom jeden. ()

luka4615

Po zhlédnutí výborného snímu Prisoners mi přišlo nabíledni kouknout se i na další filmy z dílny režiséra Denise Villeneuvea. Do hledáčku se mi tudíž dostal tento celkem neznámý film opět s Jakem Gyllenhaalem, ale tentokráte v hlavní roli. První co mi vyvstalo v hlavě po prvních minutách filmu byl fakt, že mi temná atmosféra a světlejší spektrum filmu poněkud připomínají film The Machinist s výborným Christianem Balem. Enemy mě svým temným přístupem a komplikovaným dějem zcela pohltil. Jake Gyllenhall se do těchto rolí hodí výborně, stejně jako v Prisoners se dokonale vcítil do své postavy a dodává jí patřičný nádech tajemna. Enemy je rozhodně velmi neobvyklý snímek, na který se v budoucnu kouknu znovu. ()

JASON_X

Potenciálně zajímavá a příjemná změna v mém filmovém repertoáru, ale bohužel taková nějaká polovičatá, nedotažená, zastavivší se uprostřed cesty odněkud někam (odkud a kam?) Film toho nejrůznějšími lákavými náznaky mnoho slibuje, ale bezradný scénárista fantazii diváka nakonec příliš neuspokojí a možnosti námětu nevyužije. Dějová rádoby mysterióznost je podle mne spíš jen povrchní surreálnost a laciná "lynchovitost". Hlavní postava se chová duchoprázdně a nesmyslně a spíš než snově a halucinačně na mě děj často působil nezáživně a nudně. A to jsem se prosím opravdu snažil vnitřně se zastavit a pomalé tempo filmu si vychutnat. Ale přesto mám z filmu dojem spíš pozitivní - po dlouhé době mě opět konečně potěšila kvalitní olschoolová kameramanská práce (a žlutý filtr filmu i betonovému Torontu sluší), hodně se mi líbila znepokojivá zvuková stopa, Gyllenhaalovo herectví mám rád, jako bonus se filmem mihnou i dvě hezké bloncky a posledních pár vteřin filmu je nečekaná a příjemně mrazivá lekačka. Ale žádnou hloubku ani přesah jsem v Enemy nenašel. ()

Morholt

Když objevíte svého dvojníka, dá vám to spoustu prostoru pro nejrůznější aktivity, na které by jste si normálně netroufli. Můžete si vzít mega úvěr v bance, někoho zabít, spáchat atentát a to už vůbec nemluvím o sexuálních aktivitách. Kor když je dotyčný dvojník hercem. Anebo ho můžete kontaktovat a společně se strašně ožrat, protože tohle už je sakra důvod vylejt si pořádně palici. Ne tak profesor Adam a herec Anthony. Oba se začnou chovat jako iracionální hovada.Téma dvojnictví mi nevadí, ačkoliv nepatří mezi mé oblíbené, ale tohle mi vadilo. A hodně. Nemá to prakticky děj. Ta rádoby -SPOILER - výměna manželek jako nosná kostra neobstojí a vše, víceméně, obstarávají Gyllenhaalovy vyjevené kukuče. Navíc je to strašně utahané a to i přesto, že film nedisponuje nějakou přehnanou stopáží. A nakonec to nemá ani vyústění, které by člověka usadilo, nebo mu ukázalo, jak to vlastně všechno je. Naopak konec ani začátek mi hlava nevzala a teorii o snu zavrhuji. To by to pak byla ještě větší hovadina a odpad se mi tomu dávat nechce. I když nebýt Mélanie Laurent, nebylo by to ani na těch 15%. ()

Lucasion

Po neuvěřitelný době mám velký problém hodnotit film. Jelikož Enemy je na úrovni geniálního filmu a scénáře. Jako psychologické drama má místy neuvěřitelně propracovanou hloubku. Jednoduše bych napsal, že s těma dvojrolema a dvojčatama se mi tady roztrhl pytel za poslední dobu. The Double (2013) by mohl soutěžit s tímto filmem na úrovni geniality scénáře. Jenže zatímco The Double je artové drama, tak Enemy je mentální sonda do toho nejhlubšího podvědomí. Zatímco u jiných dvojrolí, jsou značně vidět rozdílné povahy, tak zde Gyllenhaal představuje spíše jednu plochou rovinu. Vyznění celého filmu mi nakonec dává za pravdu. Krom toho, že se jedná o psychologické drama, které je jen stěží skousnutelné, tak by se možná i filmu měli vyvarovat arachnofobici. Protože velká tarantule na stříbrném podnosu pod sličným podpatkem je pouze začátek. Nepřítel rozehrává nebezpečnou hru s vaší myslí a díky ponurosti příběhu je vcelku důležité si všímat i symboliky, kterou pan režisér používá mistrně. Viz. třeba dráty elektrického vedení, které připomínají pavučinu. Film možná padá do průměru z jednoho prostého důvodu a to, že nejeden divák ho prostě psychicky neunese. Finále se totiž řadí k filmům, kterým se říká jednoduše mindf**k a Nepřítel milý a drazí přátelé má konec takový, jako by Vám mozek právě polili kýblem ledové vody. (77 %) ()

seale

Vzápětí po skončení filmu bych ho zhodnotila průměrně. Byla to taková psychošeď. Počin má však kouzelnou schopnost, díky kterému dojem diváka i dodatečně roste a uzraje. Denis je vskutku talentovaný režisér, který si dává záležet. ()

ScarPoul

Ale veľmi dlho som rozmýšľal nad dvomi. Villeneuve je atmosférický režisér. Má cit pre budovanie príbehu a tiež dokáže na malom priestore rozpracovať komplexné charaktery. Tu to funguje tiež, ale to na čo film dopláca je motivácia postáv. A tá nech som hľadal ako som chcel, sa mi javila priveľmi hlúpa aby utiahla hodinu a pol dlhý film, čo sa mi po dopozeraní aj potvrdilo. Keďže nemáme logickú motiváciu, strácajú postavy akokoľvek dobre zahrané, pridanú hodnotu. Odrazu sa nachádzame na mieste, ktoré ani nevieme poriadne definovať a vytráca sa s toho ten zaujímavý prvok nadšenia, napätia a pochopenia. Jednoducho rovnaká masturbácia nad formou ako v prípade Only god Forgives od Refna. Toľko zaujímavým motívov a pritom rozvíjame len ten jeden, nelogický. Posadnutosť je tu podaná veľmi smiešne a nebyť nahých pŕs všetkých zúčastnených herečiek tak by ma ten film vôbec nepotešil. Temná hudba ako sa používa v hororoch pred krvavou zabíjačkou tu figuruje neustále. Film sa mohol uberať mnohými smermi a nie som si úplne istý, či to podobenstvo a snaha o akúsi psychológiu chápem. Na začiatku sa hovorí, že veci majú tendenciu sa opakovať. Nie sú ale veci v tomto filme prezentované ako rovnaké? Slabý priemer. Kvôli výraznej forme, ale zvyšujem na tri. ()

Lacike

Zaujimavy psychedelický film jak od Lyncha alebo Cronenberga s WTF pointou, ktory ponuka nejedno mozne vysvetlenie a je na kazdom divakovi, aby si vybral to svoje. Ja som si tiez jedno vybral, ale nebudem vas nim obtazovat. Hlavne je, ze mi aj tak ten film pripadal miestami dost nudny, miestami trochu otravne tlacil na temnu atmosferu a spravanie postav ma trochu sralo. 5/10. ()

maseer2

psycho záležitost, kterou nepochopíte, ale přesto se vám zaryje setsakramentsky hluboko pod kůži.. sám režisér ovšem prohlásil, že při druhé projekci to do sebe má všechno zapadnout, takže mi asi nezbude, než strávit s duem Gyllenhaal + Gyllenhaal ještě jeden večer.. silné 4* ()

PROROK14

Samotný priebeh filmu sa mi celkom páčil, ale záver bol katastrofálny, a keďže nie som ochotný prebdieť zopár nocí a rozmýšľať, že ako to celé bolo myslené, navyše s tým, že mi to aj tak nikto nikdy nepotvrdí/nevyvráti, tak to označím za stratu času. ()

Borrtex

Eee. Tohle opravdu ne. Mám rád Jakea, mám rád mysteriózní žánr, ale tohle je film, který mi skutečně nějak nesedl. Respektive, chtělo by ho jej lehce doupravit v jistých poměrně dosti důležitých pasážích. První třetina byla hodně dobrá, ale celá ta situace s tím dvojníkem to tak nějak trošku pokazila. Nevím... Nestydím se přiznat, že jsem možná pravou pointu filmu nepochopil a třeba mi i něco podstatného uniklo, každopádně můj finální dojem po skončení filmu byl jako čistě - "WTF?". 55% ()

Mr. Lobo

Donnie Darko. To mě napadlo jako první, protože používám tento film jako synonymum pro snímky, které prostě člověk nemůže podchytit na poprvé. Přečetl jsem si i zde několikrát v komentářích odkazované vysvětlení, ale to mi poskytlo jen propojení některých motivů ke sledování, ale na mé otázky neodpovědělo. Zatím můžu říct, že filmem pro mě po celou dobu procházela jistá ztracenost, zvlášť v určování toho, kdo je Adam a kdo Anthony (ať už se týká první scény, scény, kdy slyšíme jen matičn hlas v telefonu a hlavně scény, při níž jeden z nich s matkou rozmlouvá), čímž se nám nejlépe odkrývá ona ztráta identity. Konec byl (pochopitelně) dost neočekávaný, protože mě v té chvíli zrovna zaměstnávaly myšlenky na to, jak bude Adamův život pokračovat (až se dozví, co se stalo Anthonymu). No..dám tomu formu a zbylé podněty rozšířím až po druhé projekci. I když atmosféra byla tak tíživá, že se mi do ní tolik znovu vstupovat nechce. Ale jen tento poloviční zážitek nestačí. ()

BoPo

Filmov, kde jeden herec hraje dve rozdielne postavy by sa našlo dosť. Väčšinou pre divákovu lepšiu orentáciu má každá postava buď iný účes, alebo rozdielny módny vkus. Adam aj Anthony fyzicky vyzerajú rovnako, len Anthony o seba o niečo viac dbá. Teda žiadny zásadný odlišovák. Tým je len herectvo. Ako Jake Gyllenhall pôsobí ako Adam je na prvú dobrú rozdielne od toho, keď je na scéne Anthony. Výraz tváre, držanie tela. Netreba blikajúce meno nad hlavou. Je vždy hneď jasno. Čo sa týka príbehu, tak je naozaj lepšie si nič nezisťovať pred pozretím. Ak máte chuť na film, ktorý nedáva zmysel, ktorý dáva nejednoznačné nápovedy, ktorý končí bez vysvetlenia a ktorý pritom hltáte, tak nech sa páči. Skvelý Jake Gyllenhall Vás prevedie myšlienkovým bordelom, okrášlený dvomi výborne hrajúcimi blondýnami, a donúti Vás hľadať či skôr vytvárať vysvetlenia. Od čias Mulholland Drive najlepšia "lynchovina". ()

bouncer

Já už jsem na tyhle rádoby umělecké, pomalu plynoucí a hutně metaforické filmy asi moc starej. Tohle mě jaksi nevzalo. Dík hirnlego za odkaz, pomohlo to vysvětlit hodně, ale rozpačité dojmy zůstávají. ()

Ouwen

Strašně depresivní, minimalistické a atmosférické. Ani nevim, co k filmu mám napsat. I já mám svojí teorii, tu však zakotvim do deníčku, to bude nejlepší, poněvadž bych vyzradil zřejmě 90% filmu. Ale hudba, vizuál a zvolený filtr velmi zajímavé, Gyllenhaal klasicky fantastický i jako své dvojče. A při tom konci jsem vůbec nedýchal, bylo mi divně, na druhou stranu mám pro takové filmy nesmírnou slabost. Víc takových filmů! POZNÁMKA: Více v deníčku (cuming sůn) ()

Seabeast

Zápletka je u tohodle "mindfucku" poměrně jednoduchá. Adam, povoláním učitel na univerzitě, přes jeden doporučený film spatří svého totálního dvojníka a přes neutichající nutkání se s ním rozhodne setkat. Od tohoto okamžiku se jeho život změní doslova o 180°. I když je tempo celkem pozvolné, jedná se opravdu o veliký napínák a navíc krásně podbarvený nervním atmosférickým hudebním doprovodem. Do toho dvojrole Jakea Gyllenhaala, skrytý symbolismus a konec po kterém vám vyletí z úst: "Co to sakra bylo?!?". Pro mě velmi milé překvapení od kterého jsem se nemohl odtrhnout a nedočkavě čekal na finální vyústění. Přitom se jedná poměrně o přístupný biják, který by mohl chytnout i "popcornové" publikum. ()

JohnCZ

Enemy není film pro každého. Je to jeden velkej mindfuck, kterej bez nápovědy a na první zhlédnutí pochopí jen málokdo. Mám filmy podobného ražení rád, ovšem v Enemy je indícií pro rozluštění skutečně málo (alespoň pro průměrně inteligentního jedince). Ve výsledku na mě film působí tak trochu jako intelektuální onanie a ani po vyslechnutí úplného vysvětlení nechápu, jak jsem si sakra pointu mohl dát dohromady. Filmařsky a herecky je to brilantní, ale jako celek mě to nijak zvlášť neoslovilo. Když už mindfuck, tak s Donniem Darkem. ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014