Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

Cedr

Špičkový psychologický mystery thriller evokující Polanského na vrcholu kariéry. Od začátku do konce napnutá atmosféra podpořená jak dusivým soundtrackem, tak ještě dusivější lookem skvěle nasnímaného Toronta. Gyllenhaal válí a scénář nejeneže nechává diváka napjatého po celou dobu filmu ale nepustí ani po jeho skončení. ()

chelseaman22

Opravdu interesantní: docent filosofických pavěd rétoruje o řízku s kečupem → doma ohýbá blondýnku, jež po koitu prchá směr vlastní postel → a znovu. Byť se to nezdá, tak snímek má hlavu, patu a Jaka. Bez ohledu na to, že konec je úplně trombózní, tak se jedná o zdařilý počin made in Canada (mnohem lepší, než proslulý kanadský recept na kuře na kečupu!). 45% ()

David.Darco

Po prvom zhliadnutí po dlhšom rozmýšľaní ostanem na 4*. Aj keď som po pravde naštartovaný po druhom, či treťom zhliadnutí prilepiť aj tú piatu. Zážitok sprostredkovaný skrz podvedomie hlavnej postavy. Metafory, obrazy, zámena osobnosti a mnoho ďalšieho čo vám spraví z mozgu sekanú ! A že si ho budete potom ešte dlho skladať naspäť, kým to všetko pekne nezapadne, o tom ani nemusím hovoriť. ()

UhLee

(8/10). Původně jsem dal nižší hodnocení, ale poté, co jsem si zjistil všemožné detaily filmů a vysvětlení scén, které jsem nechápal (že jich bylo), tak jsem jenom žasnul nad genialitou režiséra. Tohle je prostě něco neskutečného a komplexního. Tyhle filmy se nevidí každý den. Můžu jenom povstat a začít tleskat. Naprosto chápu rozpačité hodnocení, protože přesně tohle je ten film, který není pro každého. Tohle je pro náročné diváky, kteří se chtějí nad filme zamýšlet a po skončení filmu hledat odpovědi. Já miluji tento typ filmů, miluju náročnou kinematografii. Tento film je přesně pro mě. Herecké výkony opět na výbornou. Denis si to opět pohlídal. Navíc se na tyto herečky i krásně kouká, takže to je další plus, který si Nepřítel odnáší. Určitě se na to podívám někdy znova, protože si to přímo říká o další projekci. ()

Motinski

Villeneuve dokazuje že vie aj Artovejšie filmy. Enemy je experimentálny, ťažšie pochopiteľný ale tak intenzívne vzťahujúci že odlepiť oči od obrazu som nedokázal. A to tu máme väčšinou max dve postavy naraz v jednej scéne. Je to mindfuck, a fakt že veľký. Spracovanie minimalistické ale zároveň atmosférické. To je z veľkej časti zásluha hudby ktorá by zapadla kľudne aj do hororov. Keby pán režisér občas odbehol od veľkých projektov k niečomu takémuto, vôbec by som sa nehneval. Citil som sa ako keď som prvý krát videl Lost Highway alebo Donnieho Darka. Film ktorý vedel vytvoriť nepríjemné pocity a zvedavosť v jednom, domotať hlavu vedel tiež parádne a užil som si ho ajkeď všade čítam že sa tam nič nedeje. No a posledná scéna bola úplný výpad. ()

kinghome

Po delší době je tu zase film, kterej jsem totálně nepobral, teda hlavně ten konec. Co to kurva bylo? :D Až to bude v lepší kvalitě, tak kouknu znovu a znovu, dokud to nepochopím, nebo si to někde nenajdu, protože tyhle filmy miluju, musí se nad tím přemýšlet a nedá vám to spát, furt si řikáte co to mohlo bejt a proč to tak skončilo. Jinak celej film si řikáte, že to je docela nuda, nic se tam neděje, jde jen o pohledy a výkony hlavních herců, teda hlavně Jakea, kterej to zahrál zase úžasně a najednou je konec filmu. Ani jednou jsem si neříkal "Kdy už to skončí" prostě i když se tam v podstatě nic extra neděje, tak to utíká strašně rychle a já se do toho děje tak dostal a pořád jsem přemýšlel jak to může skončit a co jsou vůbec oba zač. A klasicky jsem se to nedozvěděl, fakt prostě vůbec netušim, co měl ten konec znamenat, musím to vidět ještě jednou. Divím se, že je film v červených číslech, ale přeju mu to, jen to není tak komerční a rozhodně to není pro všechny, ale je to boží! ()

Tosi

Ufff, dva Gyllenhaalové lepší než jeden…one-man-show pro Jacka, který dozrává jako víno a v Enemy si zahrál dokonce dvojroli. Samotářského profesora Adama Bella, který vede neškodný, neustále se opakující osobní život, dokud mu kolega nedoporučí film, v němž uvidí hrát herce Anthonyho St. Claire, který vypadá přesně jako on. To co následuje, je napínavých, plíživých a strašidelných 90 minut, které podtrhuje temná hudba a neustálé znervózňující záběry z ulice na výškové budovy. Symbolem celého filmu je pavouk. Dokonalý tvor pro vyvolání strachu a pocitu, že jsme všichni uvězněni v síti. Otázky vyvstávají téměř na každém kroku…jsme vlastně nebezpeční sami sobě a tím jsme pro sebe zároveň noční můrou anebo jsme všichni zaměnitelní? Druhou zvláštní linii, tvoří hned po Adamovi a Antonym, jejich stejně tak zaměnitelné a rizikové blond přítelkyně. Zřejmě ani jejich shodná barva vlasů není jen tak, protože ve filmu se nic neděje náhodou. Nepřítel nám od začátku přihrává záchytné body, které si můžete dávat dohromady jak chcete, ale stejně se v nich napoprvé zamotáte jako do sítě od obrovského pavouka, který vyděsil mě i Adama v poslední vteřině filmu. Jednoznačně vynikající film (jistě ne jen na jedno podívání), takže jdu si to dát už potřetí, ať tam můžu konečně přidat tu pátou hvězdičku, kterou si film zcela jistě zaslouží. ()

Qitek

Nechápu. U jiných filmů bych mávnul rukou a prohlásil, že si tu někdo hraje na art a Lynche a bůhví co, načež tvůrci rozhodně ani netuší, co sami natočili a takové to, ať si lidi udělají vlastní obrázek k filmu a najdou si k němu svou cestu a další podobný řeči. Ale jednak moc nevěřím, po tom co jsem od Denise Villeneuvea viděl, že by šlo o nějaký blábol, nebo co hůř, že by pan režisér nevěděl co vlastně točí za šílenost. Navíc, konečně film, o kterém stále přemýšlím a nedá mi spát jeho rozluštění. A dostáváme se po čase k tomu, k očemu to vlastně celé spělo. Některé věci vám začnou v hlavě zapadat. A pokud zapadli nějaké... Chce to další projekci. Ono kamenem úrazu je ale fakt, že tohle zrovna není film na který skočíte brzy znovu. Každopádně film může leckoho velmi rychle (cca 30 min) uspat, otrávit, unudit k smrti… Film mi svou atmosférou a hudebním motivem připomněl výborného, zato béčkovitějšího Mechanika. Uvidíme časem co s tímhle kouskem. Velmi zajímavý komentář Traffic. ()

Dio_Padre

Jeden z těch filmů, který je potřeba vidět víckrát, než jednou! Nenechá Vás totiž v klidu, dokud to nepochopíte. Po prvním zhlédnutí jsem nad tím nemohl přestat přemýšlet a za nějakou dobu, po pár přečtených recenzích, zajímavostech a článcích o filmu se člověku konečně rozsvítí! A při druhém už člověk jen sleduje a žasne, jak je to neskutečně promyšlený. Skvělý zážitek! ()

BROKEN_

Totálně jsem byl zmatený během sledování tohohle snímku. Ale i tak, jsem si film užil, převážně díky Jake Gyllenhaalovi, podmanivé atmosféře, zajímavé hudbě a hlavně díky vizi, která mi nedává spát. Konec filmu? WTF. No, rozhodně bych chtěl slyšet vyjádření Villeneuvea a Gyllenhaala. Zajímavý film, který nesedne každému. ()

bobby_jean

OK, I didn´t get it... čítam tu, aké to bolo super psycho a ako vas to rozsekalo.. nuž, ja som zase raz niečo nepochopil. Ale jedno viem iste. Keby som tomu rozumela, strašne by sa mi to páčilo! fakt ()

mikestiff

Na první shlédnutí nuda jak hrom. Teprve pokud vám dojde nevyřčená pointa, tak to na druhý pokud dává smysl. I tak ale na toto téma bylo mnoho lepších filmů. ()

noriaki

Díky lidem bystřejším a oduševnělejším než jsem já, jsem ochotný uznat, že film opravdu dává smysl. Je to hluboké, je to chytře vymyšlené, je to skvěle natočené a výborně zahrané. Nejlepší lynchovina co Lynch nenatočil. ()

hroubek

Denis Villeneuve nás dostal svým Zmizením, které bylo hodně moc dobré a ukázal nám, že jak se správně buduje napětí a atmosféra. Jeho nejnovější snímek, je mnohem osobitější a není, tak mainstreamově přístupný. Jsem si jist, že to mnohým divákům nesedne, ale to režisérovi nevadí, jelikož vypráví svůj příběh, který jasně odkazuje na Hitchcocka a na další tvůrce. Hodně moc se mi líbilo, jak Villeneuve buduje atmosféru a napětí. A k tomu si vystačí depresivními záběry na Toronto a barevnými filtry, které hodně pomáhají k atmosféře. Co se týče samotného příběhu, tak je to trochu složitější, jelikož divákovi nedá nic zadarmo. Další důležitým faktem je to, že nevíme, zda se jedná o realitu, sen nebo hrdinovo podvědomí. Film nám jasnou odpověď nedá, což je trochu zklamání, ale díky této nejednoznačnosti o filmu budete přemýšlet, jelikož Vám to nedá. Jake Gyllenhaal podává velmi dobrý výkon v obou svých polohách. Každou obdařil jinou charakteristikou a stylem. Mélanie Laurent a Sarah Gadon podávají zajímavý výkon, který výrazně pomáhá k samotnému vnímání příběhu a obou hlavních postav(za předpokladu, že se nejedná o jednu postavu). Nepřítel je opravdu zajímavý film, který se nebojí hrát si s divákem a jeho vnímání filmu, a to se cení. ()

Jolinar

Film, na který jsem hodinu a půl koukala a pak další hodinu a půl hledala na internetu vysvětlení o čem byl :-) Ale jo, má to něco do sebe, když na to přijdete, ale nesmíte být po skončení nakrknutý tak jako já, že někdo chce bejt zajímavej, když natočí film, který nikdo nepochopí :-) Všechno má svůj smysl. Po zhlédnutí doporučuji video s nejpravděpodobnějším vysvětlením : https://www.youtube.com/watch?v=v9AWkqRwd1I :-) ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014