Jurský svet

• Česko Jurský svět (viac)

Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi. Od tej doby sa toho veľa zmenilo, park ide na plné obrátky, ročne ním prejdú milióny nadšených návštevníkov, ktorí s sledujú v akcii desiatky,, vyhynutých" živočíchov. Lenže vedenie parku neustále hľadá nové spôsoby, ako túto jedinečnú atrakciu ešte viac zatraktívniť. A v tej chvíľu prídu komplikácie. Vedecké experimenty s novými druhmi veľmi podporuje manažérka parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard), ktorá v zvieratách vidí predovšetkým čísla. Na rozdiel od nich biológ Owen Grady (Chris Pratt zo Strážcov Galaxie) vidí hlavne nebezpečie, zvlášť vo tvoroch, ktoré nestvorila príroda, ale laboratórium. Udalosti mu dajú za pravdu, keď sa jeden z takýchto maznáčikov doslova utrhne z reťaze a začne si pochutnávať na zamestnancoch a aj na návštevníkov parku medzi ktorými sú aj synovci Claire, ktorí za tetou prišli na prázdniny. Teraz už nejde o vyššie tržby ani o udržanie prestíže. Cieľom je prežiť. (Barracuda Movie)

Metal Lord

Pamatuju jako mladé škrvně, když jsem hltal první film minimálně jednou měsíčně na VHS, až z toho odcházel tehdy perfektní dabing. Po následujcích slabších dvou dílech ovšem zemřel autor předlohy, a tak se Spielberg se studiem utvrdili, že jako vyjádření úcty další díl nevznikne....no, peníze cinkaly hlasitě, proto se započalo s přípravou JW. V době, kdy jsem zaslechl, že budou ochočení dinousauři a že se uvažuje o dinosaurech, křížených s lidmi, říkal jsem si WTF??? Prvnotní teaser mě nechal chladným, říkal jsem si "vždyť tohle už jsem viděl před 22 lety, jen méně CGI, chudší vybavení ostrova". Jenže první plnohodnotná ukázka a já tomu filmu začal víc a víc věřit (narozdíl od Terminátora, kde se to víc a víc zhoršovalo). A když nastal den D, potvrdilo se, že ten film se opravdu povedl a že tvůrci dokázali přivést dinosaury do nové éry. Nostalgická slza ukápla i při pár retroscénách pro pamětníky prvního dílu. ()

Babous

Pro mě zklamání. Oproti Jurskému parku je zde evidentní snaha být "family friendly", což znamená, že se diváci sice dočkají scén vyděšených davů a pár sežraných lidí, ale téměř žádná krev u toho nestříká, nikdo nekřičí o život, nedrásá se z dinosauří tlamy ven. A to mě mrzí, protože pozorovat snahu lidí o přežití najednou není taková zábava, když je to evidentně nebolí. Zápletka s využitím dinosaurů pro vojenské účely je hodně špatná - zní mi to jako něco, co si tvůrci vypůjčili ze Sharknada či podobných filmů. Závěrečná bitka toho umělého monstra s tyranosaurem klišé jako z béčkových filmů z 50. let (Godzilla vs. Mořský had!). Herci to zachraňují, postavy mají hloubku a člověk se o ně i bojí. ()

sedm.1

Nejnovější Jurské dobrodružství má svým pojetím určitě nejblíže k prvnímu dílu, což by se na jednu stranu zdálo být fajn, neboť právě první Jurský park byl určitě tím nejlepším, ovšem já se nemohu zbavit dojmu, že zatímco Spielbergovi dinosauři na velkém plátně v 93´ zapůsobili skutečně jako opravdová bomba, tak dinosauři v onom podobně zpracovaném duchu v roce 2015 už prostě tak ohromujícím způsobem zafungovat nemůžou. Od všech dnešních velkolepých trháků, aby mě skutečně dokázali posadit na zadek, totiž očekávám skutečnou smršť, a to ve všech ohledech, takže film mě musí dějově strhnout, svými efekty mi musí vyrazit dech a celková zábavnost filmu musí fungovat od první do poslední minuty. A tím vším, při vší úctě, Jurský svět zkrátka nedisponuje. Co se tedy zápletky týče, vše je zde podmíněno tomu, aby šlo především o rodinnou podívanou, takže zde nemůže chybět spousta naivních scének, infantilních momentů, otravných dětských capartů, rádobyhumorný popleta ve vedlejší roli, ovšem ze všeho nejvíc mě štvala vážně vlažná gradace, která sice v závěru kulminuje v opravdu parádním a skutečně dechberoucím finále, které mě bezpochyby nadchlo a ohromilo, ovšem právě ona cesta k němu není již tak záživná a zajímavá a snad až na dva momenty tu již není nic, co mě nějak výrazněji vytrhlo z jemného flegmatismu. Po trikové stránce je zde samozřejmě právě třeba oproti prvnímu dílu znát velice výrazný pokrok, a maximální kvalita zpracování všech efektů je zde naprosto nezpochybnitelná, na druhou stranu, čekal jsem jich daleko více, v omračujících scénách a velkolepé výpravě, ovšem ani toto se až tak nenaplnilo. A nakonec ani obsazení mě vyloženě nenadchlo, Chris Pratt je sice sympaťák každým coulem, ovšem jeho póza byla prakticky totožná s postavou Petera Quilla ze Strážců galaxie, ale zatímco tam fungovala naprosto dokonale, zde mi nepřišla až tak vhodná a prostě mi tu Pratt přišel poměrně dost nevýrazný. Bryce Dallas Howard je pak sice kočka, ale ani ona nějakou výrazností nepřekypovala a byla spíš takovou tou tuctovou parťačkou hlavního hrdiny, která příliš velký vliv na celkový dojem z filmu vážně nemá. A o nikom dalším se tu pak nemá cenu ani zmiňovat. Jurský svět je zkrátka podívaná, která si sice svou pozornost určitě zaslouží, ale jen tento rok dokážu klidně vyjmenovat minimálně pět jiných bijáků, které mě co do velkoleposti, efektnosti a zábavnosti oslovilo mnohem víc. Pro mě se prostě nejedná o až takovou filmovou událost, jak by se dle šílených tržeb zdálo. ()

Circumscriptor

Oproti Jurskému parku Stevena Spielberga je toto až moc moderné. Úplne súhlasím s Jakeom Johnsonom že ten starý Jurský park tam mal skutočné dinosaury a nie kadejaké krížence. Ale predsa, je to pekne spracované a aj napínavé. ()

Sdoom

Nejtypičtější ze všech typických amerických blockbusterů. Spousta akce bez krve, vykrádání původního filmu, rodinné hodnoty, úniky na poslední chvíli. Ve většině případů by tyto ingredience poslaly film do brzkého zapomnění (přinejlepším), ale když je to tak skvěle natočeno a navíc plné naprosto dokonale digitálně vyrobených prehistorických monster, tak může být ledacos odpuštěno. Závěrečná honička a bitka je natočená naprosto bravurně a vytahuje hodnocení na pěkné 3 a půl hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

Melios

Po ani neviem koľkých rokoch tu máme už štvré pokračovanie. Narozdiel od minulých dielov kvalita výrazne stúpla. CGI sa za ten čas výrazne zmenilo a už skoro nieje vidieť rozdiel medzi skutočnosťou a počítačovými efektami. Predstavili sa nám tu aj nové postavi, ktoré sú sympatické a bojíte sa o jejich osud. Film si môžu poztieť aj ľudia ,čo nevideli predchádzajúce diely ,pretože sa vyslovene nejedná o pokračovanie ,ale skôr o reboot série. Nájde sa tu ,ale veľa odkazov na minulé fiely pre fanúšikov série. Takto sa robia filmy! 95% ()

hefoo

Veľmi ale veľmi príjemné prekvapenie. Vizuál, tempo super, žiadna prebytočná vata, sympaťák Chris Pratt a skvelé hlášky. K tomu si pripočítajme odkazy na predchádzajúce filmy a finálny fight, ktoré boli super! Úprimne som nečakal, že to bude tak dobré. ()

Sajuska1991

Nevím, jestli to je těhotenskými hormony, nebo to tak prostě je, ale mě tenhle film přišel naprosto jako tuctový rodinný biják ... Jinak si neumím vysvětlit, proč by v tak opěvovaném mega filmu byly taková trapná klišé (hlavní hrdinka v zabláceném lese celou dobu uniká šíleným dinosaurům v mega jehlách, chlápek, který se celou dobu tváří jako Indiana Jones, vztah dvou lidí, kteří byli jen jednou jedinkrát na rande, ale po napadení smrtícími bestiemi se hrózně milujou, všecko to vlastně zachrání vodní dinosauřík, který vyskočí z moře a zchramstne toho zlýho ... ) ... Takže bych dala 4 hvězdičky za rodinný film, na který bych vzala mrňata a 2 hvězdičky za zprzněné pokračování takovýho kultu ... tak dám 3, abych nežrala .... Hlavní hrdinové, včetně těch dětí, mi absolutně nic neříkaly, vůbec by se mnou nezacloumalo ani kdyby toho nejmladšího před očima celé jeho family kuchal střevo po střevě dino ... prostě ne ... nevěřila jsem jim nic ... PS: jsem holka, co dokáže brečet i u reklam, tak si asi umíte představit, jak jsem byla v šoku, že se mnou nic nehlo ... ()

KoRner

Dostal som oveľa viac, než som čakal. Akcia, romantika, tentokrát ani deti neštvali toľko ako v geniálne neprekonateľnej jednotke. Hudba sa Williamsovi nemôže rovnať, ale snahu Giacchinovi nemožno uprieť. Výborní herci a dobre napísané postavy však nemohli skryť nemožnosť napätia na vyššiu úroveň, pretože presne vieme kto nemôže zomrieť. Triky sú krásne a vôbec nie modro "avatarovské" ako som sa obával. Chris Pratt je nenormálny sympaťák a bude radosť ho vidieť v ďalších blockbusteroch. Je tiež vidno, že Colin Trevorrow má v úcte predchádzajúce diely a vrátil po narýchlo zbúchanej trojke T-Rexa tam, kde patrí. Haldy scén, ktoré potešia nostalgickú dušu veľmi potešili. Z kina som teda odišiel spokojný a dúfam vo viaceré pokračovania, pretože sa na Isla Nublar rád vrátim. ()

iXtr3m3

Prekrásna práca s odkazmi na prvé tri časti, perfektná práca pri (ne)remaku či (ne)reštarte. Chris je bombardér, Giachino strihnul Williamsa dokonale, nostalgia z toho sršala do každej strany, nový druh s geniálnymi schopnosťami (ale pritom vedecky podložiteľnými), rovnako (ne)poslušnosť raptorov vysvetlená aspoň trochu pochopiteľne. Decká dokonca menej otravné ako v jednotke a tam sa dali v pohode zniesť, jednoducho fakt dobré pokračovanie. Takto nejako si predstavujem aj nového Terminátora. Tak uvidíme. 100% ()

see_sawandrew

Typické pokračování 21. století. Je to příjemně vybalancované v sebeironii i úctě k původnímu Jurskému parku, přitom to ale nemá ambice stát se lepším filmem a také to tak dopadá. Scénář je bezradný, některé scény fakt nedávají ani trochu smysl, na druhou stranu triky jsou moc fajn a výstřižky z Williamsových nejslavnějších kompozic fungují stále skvěle. Film si mě na konci přece jen získal, protože Trevorrow očividně není takový ignorant, aby netušil, o čem Jurský park byl, a nakonec opět nechal přírodu, aby měla poslední slovo. A jsem rád, že po dehonestující trojce zase ukázal divákům, že ikona Jurského parku vždycky bude T-rex a ne nějaká hybridní zmutovaná bestie. 70% PS: Koncepce parku i přes futuristicky divné atrakce dávala mnohem větší smysl než v původním filmu. ()

Rudinsky

Oldschoolom a product placementom prešpikovaný hollywoodsky tumor, ktorý nád totálnym fiaskom drží výživná dramaturgia, snaha bavkať sa s klišé a solídny kasting. Napriek šikovnému pomrkávaniu po tatkovi, ktorý položil základy modernej kinematografie a zopár výživných interpretácií (velociraptor rulezz) je to ale strašne prvoplánové a jednorozmerné. Osobitý rukopis, alebo progresívna drzosť však JW citeľne chýba (neodpustím si prirovnanie k nádherne reinkarnovanému Maxovi), a tak si iba v konzervatívne mamonárskej rovine šlape pomaly a isto, ako T-Rex na konci. Jeho pustenie je samozrejme highlight filmu a od tohto momentu je to bezdebaty nábeh na guilty pleasure of the year. Megalománia, ktorá stále drží formu, no aj tak občas preteká ponad rysku. Inak ale ok, IMAX je bomba! ()

korndaddy

Horší než jednička, lepší než dvojka a horší než trojka. Možná s dvojkou na stejno, ale vzhledem k tomu, že máme omezený počet bodování myslím že musí stačit. SPOILER: Na jurský svět sem se těšil, stejně jako když se vám chce obrovsky chcát, vy nemůžete a po třech hodinách se konečně dostanete a vychutnáte si tu chvilku souznění s pisoárem, penisem v rukách(ruce) a k prasknutí naplněním měchýřem. Film jede v duchu prvního dílu a krom předvídatelného konce není nic špatně. A možná kromě cvičených raptorů. Ale celkově vzato já se bavil a scéna, kdy na scénu běží poslední raptor stala za to. I kdyby celej film stál za hovno, tahle scéna by si ty dvě hvězdy zasloužila. Já za sebe doporučuji a to i přesto, že blockbustery nejsou mé oblíbené. ()

Purrrfect

Raptor kliker training ? dokonala vsuvka ! a finalni bitva vsech monster perfektni. akce, spad a adrenalin dokonce i nostalgie z predchozich dilu pretrvava. T-Rex is back ! ()

velkyvezir

Mám z toho filmu smíšené pocity. Triky samozřejmě super, ale příběh znovu opakuje již známý příběh. Chyběla mi v tom filmu spielbergovská přímočarost v příběhu a schopnost z dětí udělat hlavní hrdiny. Tady bylo dětem dáno prostoru dost, ale charisma na nule a kdyby tam nebyly, nic se nestane. Problém vidím v tom, že Spielberg má děti rád a tudíž i jeho hrdinové se pro ně obětují, zatímco tady se ten vztah teprve hledá a na konci není uvěřitelný. Dále zbytečně překombinováno velkým počtem postav kolem laboratoře a centra (např. holka a borec s figurkami zcela nadbytečné postavy). Proč tedy dávám 4*? Třetí za triky a čtvrtá za aluze na první díly, u bývalého centra s oběma auty a kostrami ještěrů uvnitř jsem si pobulel. Budu si to muset zas znovu pustit. ()

Jiriczzcek

Spousta malých detailů spojených v pevný celek. Plné hodnocení jsem se rozhodl dát až při finální bitvě, která byla...parádní. Chris Pratt má nakročeno správným směrem. Indiana Jones jak vyšitý. ()

charlie_ando

Jurský park je moje srdeční záležitost a tak jsem se velmi těšil na Jurský svět, vcelku slabé trailery moje natěšení sice trochu zchladili, ale režisérský greenhorn Colin Trevorrow mě překvapivě nadělil skvělý filmový zážitek. První část jede jasně na nostalgické vlně a buduje hravou atmosféru na odkazech směřující k dvaadvacet let staré Spielbergově klasice. Ve druhé části už vlastně jen lidské osazenstvo utíká, protože ten kdo vezme nohy na ramena tak vyhraje a za hlavní hvězdy tu jsou dinosauři. Příběh solidně odsýpá a udržuje hektické tempo vyprávění, které nenechá diváka ani na chvilku vydechnout. Scénář občas vysype z rukávu i podařený vtípek, který dokáže ve správný moment odlehčit děj. Hvězdný krotitel velociraptorů Owen (Chris Pratt) a zrzavá ledová správcová parku Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) jsou hlavními lidskými hrdiny, ale jak jsem napsal prim tu hrají ještěři rozličných druhů. Lehce asociální Idominus Rex, je vlastně hlavním padouchem, protože ač se kontraktor Vic Hoskins (Vincent D'Onofrio) snaží sebe víc tak prostě nemá na tuhle geneticky vyšlechtěnou příšeru. Za zvuku legendárního motivu od Johna Williamse jsem se vrátil na tajuplný mlžný ostrov mého dětství a tuhle návštěvu jsem si opravdu užil. ()

HiddenDragon

Je to trochu kacirstvi davat pet hvezd necemu, co je vlastne uz ctvrty dil a je to porad dokola... Ale ono to je zkratka velmi dobre "dokola". Po technicke strance je to trikova lahudka a vypada to az misty jednoduse, co vsechno dneska muzou filmari na platne vytvorit a s cim Spielberg v r. 1993 teprv razil pionyrskou cestu. Vseho je tu vic, lidi, staveb, stromu, dinousauru....zubu :) Je samozrejme jasne, ze se brzo neco zvrtne, ze se zas bude utikat atd atd. Ale to je fuk. Na pribeh se tu nehraje, tohle je proste sesup toboganem triku a velmi povedeneho 3D od zacatku do konce. Mozna pametniky prekvapi, jaktoze opet Isla Nublar?? No...uvidite :) Tvurci na spravnych mistech (a rozhodne ne nahodou) sikovne zakomponovali nostalgicke prvky a vtipky odkazujici na prvni "Jursky park". Obsazeni Pratta (i kdyz mi nevim proc leze trochu krkem) je zde opravdu perfektni a ze soucasnych hercu se sem maximalne hodi. Howardova sice nevadi, ale to co ji prdli maskeri na hlavu, to mi vadilo cely film. Nevim, co mela znazornovat ta hruzna oranzova paruka, ale vubec ji nesedla. Ale to je asi jedina vec, kterou bych zmenil. Akce ma spad a mrtvolek je dostatek. Hnusni hajzlici dostanou, co si zaslouzi, a opet jsou tu zadni vratka na pokracovani. Az mi prijde, ze r. 2015 je nejaky rok "restartu". "Jursky svet" je ale navrat ve velkem stylu, a kdyz Claire (Howardova) zapalila pred zaverecnym zradylkovym finale cervenou svetlici, uplne mi prebeh mraz nostalgie po zadech. A nemuzu si pomoct, ale uspech cele serie tkvi podle me z velke casti na hl. hudebnim motivu... Williams byl proste borec a kdyz ta melodie opet zazni, mate pocit, ze zkratka chcete videt vic...ze bez toho ostrova nemuzete byt, i kdyby vas mel pri sledovani filmu sezrat raptor :) ()

Nový Jurský svět je v přípravách

Nový Jurský svět je v přípravách

23.01.2024

Třetí Jurský svět až v roce 2022

Třetí Jurský svět až v roce 2022

07.10.2020

Odklady zásadních filmových premiér tenhle týden bohužel nekončí. Po odsunutí Bonda, Duny, několika DC filmů a Rychle a zběsile 9 (z dubna na květen) teď studio Universal posunulo také premiéru… (viac)

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

Režisér Jurského světa vyrazí na Atlantidu

23.06.2020

Colin Trevorrow teprve dokončuje třetí Jurský svět s podtitulem Dominion, koronavirus mu totiž přerušil produkci a jemu tak zbývá ještě několik dní natáčení. Mezitím už ale vymyslel koncept pro svůj… (viac)

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru

Třetí Jurský svět nastartuje novou éru