Druhé zpracování legendárního příběhu o slovenském lidovém hrdinovi s výrazným výkonem Pal'o Bielika v titulní roli Jury, který po návratu ze studií nenajde doma otce ani matku. Dovídá se, že otec byl ubit ve vězení. Odchází do hor, aby spolu s dalšími muži pomstili panskou zvůli. Martin Frič získal za tento film čs. filmovou cenu za rok 1936 a Ferdinand Pečenka cenu za nejlepší fotografii. JÁNOŠÍK byl příznivě pčijat mezinárodní filmovou kritikou při svém uvedení na benátském Biennale a ještě v témže roce byl prodán do 32 států jako jediný čs. film z celého období první republiky, který úspěšně pronikl do všech velkých evropských i mimoevropských zemí. V Jánošíkovi lze jak po stránce umělecké, tak i po ekonomicko - výrobní spatřovat ojedinělý pokus o realizaci v pravém slova smyslu československého filmu. (oficiálny text distribútora)

Autogram

Druhé filmové spracovanie Jánošíka má nápad, humor, spád aj serióznych hercov. Podanie je síce ešte v duchu doby teatrálne, ale to filmu nemožno vyčítať. Chvíľu som mal pocit, že ide o hudobné pásmo, no vyvinulo sa to vždy do slušnej pointy. Rovnako ako dnes, páni sa bavia na veľkých hostinách a chudoba po krčmách, čo sa Jánošíkovej družine stane osudným. Scéna dolapenia je výborná, možno až prirýchla, strih je šialený, treba si dávať pozor na detaily v rýchlom slede. Nechýba odzemok pod šibenicou a záverečný výkrik, ktorý sa časom naplní, a nikdy sa nikomu nepodarí zabiť Jánošíka v nás. –––– Takých Jankov po chalupách rodí sa na tisíce. I vyrastú a pomstia seba i nás. A po nás prídu iní a budú sa biť za slobodu ľudí. –––– P.S. A Lima by po slovensky písať naozaj nemal, pretože z desiatich slov sú len dve správne a obidve slová sú "si". ()

Arkanoid

Klasický príbeh boja dobra zla, so slovenským priam superhrdinom Jánošíkom stelesneným vzrastovo prislúchajúcim Paľom Bielikom, nádherná príroda, ľubozvučná slovenčina. Frič strihá tak rýchlo, až treba varovať epileptikov. Hodnotenie znižujú nelogika chovania postáv (pomsta by sa lepšie realizovala zabitím), zhustený dej bez rozvíjania postáv a miestami úsmevné technické detaily. ()

Lučo

Sledovania tohto filmu bola skvela zábava najmä z dôvodu znalosti paródii janošikovskej témy, ako sú napríklad filmy Pacho hybsky zbojník, alebo divadelná hra RND Jaaaaaaaanosiiiiiiiiik. Ale takisto musím poznamenať, že film má na svoju dobu naozaj skvelé spracovanie, ktoré sa nebojí používať aj rôzne kamerové efekty známe z nemeckej povojnovej kinematografie. A Paľo Bielik ako Janošík je jednoducho nesmrteľný. ()

klúčik

Film je klasicky známy. Neskorší fantastický režisér Paľo Bielik tu vytvoril asi najlepšieho Jánošíka v histórii. Jeho beh dole kopcom, jeho skoky sú fantastické... Chcem pripomenúť, že detskú rolu si tu zahral aj neskôr ďalší veľký slovenský režisér Martin Hollý. 65%. ()

xaver

Martin Frič tímto snímkem prokázal, že umí nejen komedie. I když filmových verzí Jánošíka bylo natočeno jenom několik,Fričova verze patří k těm nejlepším. K zajímavostem patří, že ho překonal snad jen snímek, který natočil Paľo Bielik, který si v jeho filmu zahrál hlavní roli Jánošíka, i když Fričova verze Jánošíka je pravdě asi blíž, než Bielikova. ()

BlackTom

Bielik je výrazne lepší režisér než herec, to je to prvé čo som si z tohto filmu odniesol. Ono však ide hlavne o to, že sa do tej role nehodí už svojou fyziognómiou, oveľa viac mi sadol František Kuchta vo verzii z 1962, Jánošíka si rozhodne nepredstavujem ako dvojmetrového pahliaka s výrazným nosom. Film samotný nie je až tak zlý, ale zub času ho už poriadne ohlodal a "tanečný" záver vyznieva nechcene komicky. Pekný priemer. ()

Paity

Film o slovenském Robinu Hoodovi, který vyměnil Sherwoodský les za Tatry. Zase měl chudině rozdávat to, co nakradl bohatým a šikovný byl především v tom, že vždy věděl, kdo z bohatých se k bohatství dostal nespravedlivě. No tfuj. Ale čtyři hvězdičky za filmové řemeslo. ()

Paldiny

Paľo Bielik je tu chlap ako hora, pri zbojníckych záťahoch predstavoval až hrdinu z obrázkových knižiek čo bez škrabanca prechádza stenami a odhadzuje pandúrov akoby šlo len o slamených panákov. Ľubozvučná slovenčina neznela v podaní našinca nikdy mäkšie, ľudové kroje v tanečných radovánkach zas sympatickejšie. A keď sa už zdá, že došiel na valaškového princa mráz si Jánošík pohŕdavým tancom na šibenici zatancuje so samotnou smrťou, čím nad ňou víťazí. Surrealizmus ako vyšitý ! Z filmu srší toľká hrdosť, že sa cítite ako keby ste stáli v dave rozvášnených ľudí čo z pamäti spievajú tretiu slohu národnej hymny a Vy sa nimi necháte strhnúť a spievate tiež. Toto je film aký mal dostať kopu ocenení, len sa ho v Európe báli. A mali prečo, odvaha mu nechýba, vykresľuje Slovač v období, kedy bolo v kurze viac myslieť na iných a sebeckosť sa nielen že nenosila, ona sa trestala. Frič preukázal kusisko odhodlania a bez ustráchaných gest sa nebál vytvoriť jedno komplexné dielo čo za 80 rokov nenašlo v podtatranských končinách premožiteľa. Česť jeho pamiatke. ()

serioga

Pekne sfilmovaný príbeh o Jánošíkovi.Tých 75 minút ubehlo ako voda a ešte som si popri filme aj zakrepčil a aj sa pobavil.Na tú dobu to bol mimoriadne podarený snímok. ()

Vesecký

Já tuto filmovou klasiku až za tak podařenou nepovažuji. Martin Frič se tenkrát odvážil natočit na sebe dost netradiční film a lze pozorovat, že je scénáristicky i režijně dost nevyvážený. Byl zajisté vyjádřením odbojné povahy slovenského národa, vycházel z pověstí o Jánošíkovi (ples na zámku, trh v Levoči, zajetí a smrt Jánošíka), ale přitom působil dost zkratkovitě a výkonby herců byly nemastné a neslané. Ovšemže v nich vynikl Paľo Bielik, který však hodně přehrával, zato čeští herci (zvláště Plachta, ale i Pištěk či Marvan) hráli toporně. I na tomto filmu se scénáristicky podílel Karel Plicka, který do něho zajisté vložil folklórní prvky, ale jeho vlastní filmy ze slovenské vesnice byly zdařilejší. ()

Biopler

Paľo Bielik sa mi s plynúcim dejom stále viac a viac páčil. Miestami úsmevné, ba až komické, hlavne keď dvojmetrový Jánošík spieva našou krkolomnou slovenčinou :) Veľmi dobre nápadito spravené scény útekov Jánošíka, hlavne jeho svojský odraz a raketový úprk z miesta. Koniec filmu je spravený nad pomery a mať na režijnej stoličke niekoho iného ako Friča, dvihol by som hodnotenie. Jánošíka a jeho družinu týrali maďarskí šľachtici a pascu, v podobe korčuľovania na hrachu, na neho narafičila cigánka, teda Maďari a cigáni, dve etniká, s ktorými máme problémy aj dnes :) ()

alonsanfan

Mac Frič podává legendu o Jánošíkovi s nesporným řemeslným umem i spádem, pokud se chcete něco dozvědět o skutečném Jánošíkovi, doporučuji tento odkaz http://www.ilcik.cz/tradice/janosik/index.htm#drobnosti . Paľo Bielik zcela rezonuje s mojí představou ideálního Jánošíka a rozhodně bych nechtěl být jeho protivníkem ze strany uherské šlechty neb do zabíjení pohledem (tzv. Arnold Schwarzeneger look) mu příliš nechybí. Ve vedlejších rolích mě pobavili zejména Jindřich Plachta jako jeden z členů Jánošíkovy družiny a Jaroslav Marvan jako pandur či dráb.___Zajímavé scény: Jánošík běžící pomstít svého otce, Jánošík písní svolává svoji družinu, Jánošík uniká pandurům v krčmě, Jánošíkova smrt s legendární větou (český překlad: „Když jste si mě upekli, tak si mě i snězte!“)___Hodnotím lepší 3*. ()

Joski

Fričova "akčne-populárna" verzia Jánošíka!:-( Som trošku sklamaný s nedotiahnutým spracovaním námetu.(ako bol aj oprávnene nespokojný a s projektu "odstrčený" Karel Plicka!). Škoda, že sa jeho koncepcia (mala viac dominovať krása slovenskej prírody a ľudové zyvky!) neakceptovala a nerealizovala!!! Aspoň herecký objav Paľa Bielika dal Plickovi za pravdu. Ale ani Bielikove gymnastické danosti nezachránili mnohé krčovité scény "zbojnickej družiny"! Plachta je pohybovo i humorom strašne trápny...Marvan ako dráb...atď.! Najviac ma zaujal Andrej Bagar v postave maďarského šľachtica. Maďarská strana bola Jánošíkom dokonca pobúrená a film stiahli z kín. Bohužiaľ dosiaľ nemáme kvalitne natočenú (Okrem animovanej V.Kubalovej adaptácie: Zbojník Jurko! http://www.csfd.cz/film/189621-zbojnik-jurko/) legendu o "národnom hrdinovi"!!! Čo je trošku hanba...:-( ()

Lobotommy

Okouzlující mediální abstrakce Slovenska. (už bych měl přestat chodit do školy...) Ne vážně, úplně mi to připomnělo zastávku Jonathana Harkera na území dnešního Slovenska při cestě do Transylvánie. "Nejzvláštněji vypadali Slováci se svými velkými pasteveckými klobouky, pytlovitými špinavě bílými kalhotami, bílými plátěnými košilemi a obrovskými bytelnými koženými opasky, širokými téměř jednu stopu a hustě posázenými mosaznými cvočky. Vypadají velmi malebně, ale nijak přitažlivě nepůsobí. Na divadle by jim okamžitě svěřili úlohu všelijakých starých loupežníků z Orientu, bylo mi však řečeno, že jsou velmi neškodní a že jim chybí jakákoli průbojnost." Tolik tedy Bram Stoker o Slovácích v nejslavnějším upírském románu :D. Takže kdo v zahraničí viděl film Jánošík a četl Draculu musí mít o Slovensku úžasné představy :D. A možná je mi i líto, že moje zkušenost je jinačí, protože v opačném případě bych byl u příbuzných na Slovensku pečený vařený. ____ Výprava filmu je prostě skvělá, hudební vložky rozpruzují krev a příběh zná každý, a tak se člověk neztratí. Chutně to Frič napekl a já mu to sežral. Joj! ()

vox_populi

spolu s novou poľskou verziou i táto česká verzia Jánošíka nestála za veľa. Dvojdielny film režiséra Paľa Bielika nič neprekoná! Vyzdvihnúť musím len neskutočne charizmatického Bielika v hlavnej úlohe - to ostatné nestálo za zmienku. Odpad, ale za Paľa Bielika plus dva body ()

ostravak30

Druhá verze Jánošíka je rozhodně zajímavá a působí výpravně, což u filmu třicátých let je něco ne zcela obvyklého. A když si k tomu dodáte takové herce jako Jaroslava Marvana v podstatě epizodní roli, pak je tento film ještě zajímavější. Filmaři celkem správně kladli důraz na folklór a tomu se i přizpůsobuje hudba. Podstatným mínusem je ale pro mě fakt, že se přeci jen jedná o docela archivní kousek, který má veliké problémy se zvukem a tak je hercům rozumět každé druhé, ne-li třetí slovo. Zub času se prostě podepsal a je to škoda... ()

Lish84

Postavy se sice občas hýbají a chovají jako v němém filmu a to mi i na rok 1935 přijde trochu archaické. Na druhou stranu má film spád - uběhne jen pár minut a Jánošík už s kumpány přepadává bohaté pány. Prostor dostává hlavně akce a žádné dlouhé povídačky. Dočkáme se i humoru - místy chtěného, místy nechtěného. Rozhodně se na tento film kouká docela příjemně a i když je někdy potřeba trocha shovívavosti, nuda nehrozí. ()