Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

castor

Co bychom bez těch Seveřanů a jejich depresí dělali? Most, který spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. A přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se objeví mrtvá žena. A nebude jedna. Hranice dvou států, dvě oběti, dva vyšetřovatelé. Oba totálně odlišní. Chladná a patologicky racionální Švédka a bodrý a lidský (i záletný) Dán. Výsledkem je žánrový klenot a televizní pojem, který se nakonec s různými obměnami (v polovině dojde za velmi zajímavých okolností k výměně parťáka, který nejednou zasáhne do osobní roviny hlavní „hvězdy“ Sagy Norén) dočkal čtyř sérií. A pokaždé máme pocit, jako bychom vyšetřovatele vůbec neopustili. Atmosféra, napětí, hodně postav, šedivý vizuál, gradace, herecké obsazení a velmi propracovaný scénář. Ten poukazuje na neduhy současné společnosti a dává jí mnohé za vinu. Zároveň pojmenovává témata, která obě země sužují: imigranti, lidé na dně sociálního systému, násilí ze strany policie, mizerná péče o psychicky nemocné. Ve druhé sérii do ústředního mostu narazí námořní loď. Bez posádky, se spoutanými lidmi v nákladovém prostoru. Švédy i Dány. A s podlomeným zdravím. Ve třetí pak sledujeme mezi figurínami nález dánské genderové aktivistky, která žije s ženou. Mrtvé, naaranžované, nalíčené. A na švédském území. Závěrečnou sérii pak odstartuje krutá smrt šéfky imigračního úřadu. Zahrabané do hlíny a ukamenované. Všechny série spojuje, že předkládají množství postav i počáteční zmatek, kdy si ale následně vše výtečně sedne. A vždy je z toho nesmírně silné finále. A nakonec i Saga nachází jakýsi vnitřní klid. Pro limonádu není prostor. Ponuré a chytré. Seriálový TOP. ()

kulyk

Meganámrd! Hustokrutej vodvaz! (,,Ss, kuldo, takhle už dneska mladý nemluvěj." ,,Ne?" ,,Ne. Seš jako dinosaurus, popřípadě Jenda Nedvěd. Naprosto aut." ,,A jak tedy vyjadřují nadšení? Abych držel tep na spoušti doby, nebo jak se to říká...." ,,Klid, písnu ti pár tipů do pošty, budeš lautr v obraze".) Aha. Takže - Holojelel jebumlsnej hrkot, pyčo! Fízlovskej skorohůlkoplaz se sčuchne s aspergrenkou krzevá nějaký roští, poházený na lávce. Jakmile s nim hnou, střeva vyběhnou a je z toho bruntál jako sviň. Řezňyk nedělá Dášu, navopak, vodkyblíkuje z bytí ještě tunu dalších... swag/cool/lol/omfg/lol/rofl/ xD.... Vypadnou Vám čivy, čipokomončáci. Děda dodává: velice pěkné. Přeji vydařenou zábavu a prosím o zapůjčení pistole na prasata. Zn. Vnouček zlobí. ()

tahit

Na seriál se zkrátka a dobře koukalo a vůbec mě ani chvilku nenudil. Je to hodně poutavý námět. A co víc, výrazně tomu pomohla pozoruhodná Sofia Helin v roli policistky, která se tak lehce nevzdává. V efektním stylu jinak uvažuje, jinak postupuje, disponuje neobvyklým způsobem vyjadřování, to si prostě nešlo neoblíbit. A svým melancholickým vizuálem chladné skandinávské atmosféry a promyšlenou zápletkou mě severské detektivky začínají bavit. ()

Davies182

1. sezóna: Výborné. Zhruba v polovině příběhu jsem si sice trochu zazíval, a navíc podezírám tvůrce z toho, že ne úplně vše vysvětlili (jeden z prvních záběrů na Stephana u mostu), ale tohle je spíš na dlouhatánské debaty s fanoušky u píva (kde mi jistě bude TedGeorgem vysvětleno, že jsem to akorát nepochopil), než na stěžování si v komentáři na ČSFD. Takže ano, mělo to pár mušek. Sem tam mi to přišlo zbytečně překombinovaný a taky jsem vyloženě toužil po tom, aby ze mě tvůrci dělali většího vola v souvislosti s tím, že *** SPOILER *** vraha poznáme mnohem dříve!, tj. neobtěžujte se s hádáním *** KONEC SPOILERU *** - jsem holt zblblej a naočkovanej z podprůměrnejch kriminálek. Jenomže pak si člověk uvědomí, že se dlouho s žádnými seriálovými postavami tak nesžil (za to asi trochu může i ten víkendový maratón), a vzpomene si na přehršel dechberoucích scén... buleli jste někdy napětím? Seveřané jednoduše thrillery umějí, no a v atmosféře už dlouho víme, že se jim nikdo na světě nevyrovná. Bydlet byste tam fakt nechtěli. Jděte, lidé, a hypujte. 90% ()

petero

Toto je úplná paráda. Keby som vedel že je to tak skvelá detektívka ako True Detectiv (ktorý skončil na rozdiel od tohto sklamaním) tak to dám aj skôr. No nevadí, vždy ma poteší keď po výbornom seriály natrafím na ešte lepší (možno aj najlepší) detektívny seriál. Nezameniteľné čaro tomu dáva práve aj dánsko švédske prostredie (zbožňujem) a hlavne ústredná dvojica a prípad a aj vedľajšie postavy a vlastne všetko. Chcel som aj tretiu sériu ale keď to skončilo tak krásne neamericky (normálne ma to nasralo, ale v dobrom) ostáva len dúfať že sa s touto dvojicou aspoň ešte raz stretnem (o to to bude zaujímavejšie ak vznikne aj tretia séria). V prvej sérii exceluje výborný prípad a v tej druhej sa dostávame poriadnej pod kožu ústrednej dvojice, ktorú sa nedá nijak inak ako neskutočne obľúbiť. Jasné že sa nájdu aj drobné chyby ako vševediaci nemesis a neskutočné náhody, ale sú to len drobnosti ktoré v tej kope kvalít ľahko zaniknú. ()

gogo76

Po rokoch som chytil nejakú chrípku a to je presne čas na seriály, čas spojiť príjemné s užitočným...Seriál Most si diváka získava postupne no o to silnejšie. Spočiatku naozaj seversky chladný, ale každou minútou a každým dielom sa pristihnete v stave, že ste sa doňho celý ponorili. Hlavná dvojka je naozaj sympatický pár. Z ich rozdielnych pováh vzniká množstvo vtipných situácií, ktoré odľahčujú inak pomerne temný príbeh aj keď sa v tme odohráva minimum scén. Príbeh šikovne poukazuje na problémy dnešného sveta, ktoré máme aj tu v Čechách i na Slovensku, teda až na tú arabskú masu, ktorú si tam napustili...Celkovo veľmi dobrý seriál s výbornými postavami a že ich nie je málo. Nenechajte sa odradiť množstvom vedľajších postáv, každá tu má svoje miesto, skôr či neskôr sa dejové linky prepoja, takže trocha trpezlivosti. Seriál sa vám za to odvďačí skutočnou kvalitou. 100% -----------------PS. Postava Sagy Noren to je niečo unikátne. Po všetkých tých seriáloch a filmoch , čo človek za tie roky videl zrazu príde postava, ktorá vás odrovná. Myslím, že budem často používať hlášku " Si chladná (divná) ako Saga Noren" ()

TedGeorge

Saga Noren je asi nejzajímavější seriálová postava současnosti. Švédové nakopali zadnici zbytku světa, tohle se nesmí minout. Druhou sérii vyhlížím. ()

Hunt

všichni známí mi povídali, jak je to super seriál, dal jsem si na to víkend a nakonec jsem měl docela obtíž do tokoukat, první díl mě nezaujal, říkám si, že se to rozjede, ale bohužel - tento seriál šel mimo mne a ničím zvlášt nezaujal. ()

Jhershaw

První třetina až polovina pro mě byla napínavá mrazivá detektivka, ze které jsem byl nadšený a hltal každý moment a posun v ději. Zaujaly mě postavy, protikladné a přesto tvořící efektivní tým, i démonický záporák, resp. jeho promyšlený plán. Ale pak se něco zlomilo, možná se příběh moc zamotal, možná mi jen zmizelo napětí, možná se pro mě Sága čímdál víc stávala Sheldonem v sukních a já se u jejích výstupů usmíval. Závěr se snaží dohnat úvodní tempo, ale úplně se mu to imho už nepovede. První polovina 100, druhá 80, takže v průměru 90 % ()

Boogeyman

Ono to vlastně není vůbec originální, dvojice nesourodých parťáků ve stylu pohodář co na zákon sere vs naprostá asociální uctívačka pravidel je dost klišé, záporák, co je vždycky napřed, všechno má promyšlené do posledního detailu a přitom vlastně vraždí v zájmu společnosti je taky nutně okoukaný, vyšetřování, které vede k řadě jednoznačných podezřelých a přitom je jasné, že výsledný vrahoun bude někdo šokující, to je taky provařené. Už od začátku mi to připomínalo Sedm a konec mi pak dal úplně za pravdu....Ale Saga Noren je dokonalá postava a ta severská atmosféra to posunuje úplně na novou úroveň. ()

Ketri

Vskutku nevšední zážitek pro příznivce skvělých detektivek. Často si říkám, že v tomto žánru už se tvůrci nemají kam posunout. Hranice brutality a zvrácenosti prezentovaných kriminálních činů už byly prolomeny. Ale stačí to vzít druhým směrem a vložit do příběhu nevšední policistku, a je hotovo. Do Sagy se prostě musí zamilovat každý. ()

Aky

Tomu nedokážu dát méně než všechny hvězdy, které mám. Sice mi chvíli trvalo, než jsem pochopil, proč se ta jinak veskrze sympatická detektivka chová jako emocí prostý robot, ale všechno ostatní tuhle nejasnost činí téměř bezvýznamnou. Chytrý, pečlivě vystavěný scénář, napětí, atmosféra, nečekané dějové zvraty, neznámí, ale skvělí herci. A navrch nádherně ztvárněná základní myšlenka, že důsledky bezvýznamného nemravu můžou po létech vykvasit do obludných tvarů a další a další zlo, které se na něj nabaluje, je téměř nezastavitelné. ()

liskam

Hodně, hodně zvláštní seriál. Atmosféra přichází velmi zvolna, ale kolem 3-4 dílu člověka pohltí a je v pr.....:) Vše točené velmi precizně, syrově s lidským rozměrem. A přestože se mi spoustu herců vzhledově nelíbí (pricitam to návyku na americké seriály kde hrají jen modelové a modelky) hrají velice dobře. Chybí mi dokoukat pár posledních dílů, ale v tuhle chvíli 85% ()

Snorlax

Všechny 4 série spojuje skvělá atmosféra a výborná gradace děje, mým favoritem je třetí série. Seriál je výborně napsaný, ale obrovskou zásluhu na jeho kvalitě má Sofia Helinová, která hraje neskutečně dobře. ()

sochoking

Dialógy medzi ústrednou dvojicou sú také husté, že vás hlavná hrdinka dokáže odpáliť hláškou ešte v záverečných dvoch minútach poslednej epizódy! P.S. Boha, až v prvej časti druhej série mi došlo, čo si to Saga pché pod peru prstami... Snuss!! :-) ()

IQ Tiqe

Moc dobře promyšlená a zamotaná švédsko-dánská kriminálka; vzpomněl jsem si na Larssona. A neméně dobrá je ústřední dvojice, hlavně postava Sagy, včetně její představitelky – představte si Sheldona z TBBT, kterému jsou cizí společenské konvence, postrádá empatii a řídí se jen předpisy a logikou. Vzniká tak vtipné zpestření, které už tak vtipnou kriminálku posouvá o ještě kus výš. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)