Most - Série 4

(séria)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, 2018, 7 h 48 min (Minutáž: 58–59 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Thure Lindhardt, Mikael Birkkjær, Sarah Boberg, Julie Carlsen, Thomas W. Gabrielsson, Sandra Yi Sencindiver, Rafael Pettersson (viac)

Po takmer dvoch rokoch, pod pilierom Öresundského mosta, na ostrove Pepparholm, nájdu brutálne zavraždenú ženu. Zistí sa, že ide o Margrethe Thormodovú, šéfku Úradu pre imigráciu v Kodani. Motív vraždy by mohol byť škandál ohľadne jej rozhodnutia o deportácii, ktoré upútalo veľa pozornosti verejnosti a taktiež ovplyvnilo Margrethin osobný život. Vyšetrovania sa ujíma Henrik Sabroe so svojím dánskym kolegom Jonasom Mandrupom. Henrikovi chýba jeho kolegyňa Saga, ktorá je uväznená v Ystadskej ženskej väznici. (RTVS)

Wallis3

Přemýšlel jsem nad čtyřma hvězdama a to z trucu, že vlastně nebyl dořešený případ z druhé série. Ale pak jsem si říkal, že tím třeba mělo být ukázáno, že ne vše Saga Norén, policie Malmö a její tým vyřeší. A v neposlední řadě ve mě ještě pořád doutná dušička, že se ještě na most mezi Švédskem a Dánskem podíváme. I když tomu konec moc nenasvědčoval. Poslední série nám opět přinesla akt pomsty, brnkala dobře na psychiku, napětí už k tomuhle skvělému seriálu prostě patří. Saga svou intuicí zachránila ne jeden život, navrátila alespoň část rodiny, aby v závěru... No, měj se krásně Sago Norén (už ne policie Malmö) ať už tě tvé ošklivě zelené Porsche zaveze kamkoli! ()

gudaulin

V komentáři ke 3. sérii Mostu jsem napsal, že mám dost sil a chutě zhlédnout ještě 4. návrat k podivínskému kriminalistickému švédsko-dánskému tandemu, ale už po dvou epizodách 4. série jsem cítil, že můj zájem rychle opadá a až na dřeň se odhalují všechny nedostatky projektu, které jsem dřív velkoryse přehlížel. Katalyzátorem ke změně pohledu na tenhle druh severských krimikonstruktů založených na absurditě, náhodě a zcela odtržených od reality bylo seriál Půlnoční slunce, kdy jsem si uvědomil, jak moc hloupé to překročení určité meze může být. Vydržel jsem jen půlku série a vzdal jsem další sledování. Ono se to příliš neliší od předchozích řad, jen se mi tenhle druh produkce přejedl a rozhodl jsem se věnovat svůj zájem realističtější a věcnější linii žánru. Hodnotit hvězdičkami nebudu, bylo by to pro projekt, který jsem měl v počátcích tak rád, dost kruté. Jediné, co mohu ocenit, je motiv pobytu ve vězení u Sagy Norénové, který ale bohužel tvůrci rychle opustili... ()

*CARNIFEX*

Nebyť špecifických postáv, ich hereckých výkonov vrátane, no hlavne rozuzlenia, zrejme by som sa k štvrtej hviezde neodhodlal. Prvá séria bola pecka. Toto ma až tak nebralo, aj keď sa opätovne vyšetruje séria vrážd, vzájomne prepojených, vyvolávajúcich zmätok v hlave diváka. Spokojný určite, nadšený ani omylom. ()

Fr

„OBA JSME PĚKNĚ V PRDELI, CO?“ ... „MYSLÍM, ŽE SE NÁM CELKEM DAŘILO, VZHLEDEM K NAŠIM PSYCHICKÝM POTÍŽÍM…“ /// Poldové Saga a Henrik řeší svoje problémy – Saga větší, protože smrdí v lochu za vraždu máti. Ale třeba... kurva, ten první díl má ale překvapivej konec! Kromě problémů je tady samozřejmě i případ. A zaplejtá se do něj čím dál víc osob. Někdo kladně, někdo míň a je tady celkem dost dětí. Ve čtvrtým díle (teprve? Nebo - už?) začíná bejt jasný, kam tenhle krimi propletenec směřuje. Zajímavý je, jak ty jejich osobní problémy táhnou celej seriál a vyšetřování je tady jakoby náhodou (říkám jakoby...). A jelikož se tentokrát propíraj spíš kostlivci z Henrikovi skříně, dojde k rozluštění jedný velký tajenky. Prostě paráda. A kdyby ses Sago chtěla vrátit, klidně zavolej... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Když se řekne „severská krimi“, vybavím si „MOST“. 2.) Münchhausenův syndrom? Neznám... 3.) Thx za titule ,, jaCUBE“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

anatheman

Myslím si, že se severským Parléřům podařilo vystavět Most na všechny čtyři pilíře, aniž by došlo ke zhroucení oblouků. Zkrátka další vynikající série a důstojné zakončení snad nejlepšího detektivního seriálu současnosti. I když jsme se dočkali osmi dílů namísto tradičních deseti, výsledkem byl velice komplikovaný příběh, ve kterém jsem se, přiznávám, trochu ztrácel. Každopádně vyprávění v závěrečných dílech vše přehledně poskládalo. To nemění nic na tom, že plánuji opětovné zhlédnutí (nejen) této série, neboť pro Most zkrátka platí, že je nejlepší jej přejít v kratším časovém horizontu. Sledování v delších intervalech může potrápit Vaši pozornost. Na závěr musím zmínit, že samotné zakončení seriálu v poslední epizodě bylo velice emotivní. Zároveň je třeba podotknout, že naši drahou Sagu snad nikdo nikdy nenahradí. I pro ostatní postavy platí, že by měly dávat příklad ostatním detektivkám. Jsou totiž výborně napsané a svojí hloubkou velice lákavé. Což odpovídá jak vyšetřujícím, tak vyšetřovaným. Henrik dle mého názoru představoval pro Sagu daleko lepšího parťáka, než jakým byl Martin. Jak Saga, tak i on měli tajuplnou minulost s psychickými problémy, a obě tyto skutečnosti zapříčinily, že jejich vzájemná interakce nepostrádala patřičnou jiskru. Ale musíme si k tomu pochopitelně přičíst, že on trpěl halucinacemi a ona Aspergerovým syndromem... Inu - výsledkem byly časté roztomilé momenty. ;-) Ale největší vzpomínka mi zkrátka zůstane na Sagu, která byla Sofií Helin ztvárněna naprosto přesvědčivě. Bude mi chybět... ()