Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (43)

Most (2011)

Co bychom bez těch Seveřanů a jejich depresí dělali? Most, který spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. A přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se objeví mrtvá žena. A nebude jedna. Hranice dvou států, dvě oběti, dva vyšetřovatelé. Oba totálně odlišní. Chladná a patologicky racionální Švédka a bodrý a lidský (i záletný) Dán. Výsledkem je žánrový klenot a televizní pojem, který se nakonec s různými obměnami (v polovině dojde za velmi zajímavých okolností k výměně parťáka, který nejednou zasáhne do osobní roviny hlavní „hvězdy“ Sagy Norén) dočkal čtyř sérií. A pokaždé máme pocit, jako bychom vyšetřovatele vůbec neopustili. Atmosféra, napětí, hodně postav, šedivý vizuál, gradace, herecké obsazení a velmi propracovaný scénář. Ten poukazuje na neduhy současné společnosti a dává jí mnohé za vinu. Zároveň pojmenovává témata, která obě země sužují: imigranti, lidé na dně sociálního systému, násilí ze strany policie, mizerná péče o psychicky nemocné. Ve druhé sérii do ústředního mostu narazí námořní loď. Bez posádky, se spoutanými lidmi v nákladovém prostoru. Švédy i Dány. A s podlomeným zdravím. Ve třetí pak sledujeme mezi figurínami nález dánské genderové aktivistky, která žije s ženou. Mrtvé, naaranžované, nalíčené. A na švédském území. Závěrečnou sérii pak odstartuje krutá smrt šéfky imigračního úřadu. Zahrabané do hlíny a ukamenované. Všechny série spojuje, že předkládají množství postav i počáteční zmatek, kdy si ale následně vše výtečně sedne. A vždy je z toho nesmírně silné finále. A nakonec i Saga nachází jakýsi vnitřní klid. Pro limonádu není prostor. Ponuré a chytré. Seriálový TOP. ()

Season 1 (2011) (S01)

Co bychom si bez těch Seveřanů a jejich depresí počali? Most, který přes úžinu Öresund spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. A přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se jedné noci objeví mrtvá žena. A nebude jedna. Hranice dvou států, dvě oběti, dva vyšetřovatelé. Oba totálně odlišní. Chladná a patologicky racionální Švédka a bodrý a lidský (i záletný) Dán. Výsledkem je žánrový klenot a televizní pojem, který mi dosud unikal. Vrah (zdatný manipulátor) je vždy o krok před policií, nedělá chyby a jsem rád, že jsem mu mohl být s rozdílnou dvojicí v patách. Poukazuje na neduhy současné společnosti a dává jí mnohé za vinu. Zároveň budí zájem u veřejnosti, pojmenovává témata, která obě země sužují: imigranti, lidé na dně sociálního systému, násilí ze strany policie, mizerná péče o psychicky nemocné. První polovina série je značně zamotaná, druhá pak výtečně vyšponovaná a vygradovaná. Atmosféra, napětí, šedivý vizuál, gradace, herecké obsazení a velmi propracovaný scénář. I odvaha činit radikální rozhodnutí u ústředních postav (viz úplný závěr). Klobouk dolů. ()

Episode 1 (2011) (S01E01)

Co bychom si bez těch Seveřanů a jejich depresí počali? Most, který přes úžinu Öresund spojuje dánskou metropoli Kodaň se švédským přístavním městem Malmö. A přesně na linii značící hranici mezi oběma státy se jedné noci objeví mrtvá žena. A nebude jedna (brzy pochopíte). Hranice dvou států, dvě oběti, dva vyšetřovatelé. Oba totálně odlišní. Chladná a patologicky racionální Švédka a bodrý a lidský Dán. Výsledkem je žánrový klenot a televizní pojem, který mi dosud unikal. Vrah (zdatný manipulátor) je vždy o krok před policií, nedělá chyby a jsem rád, že mu budu s rozdílnou dvojicí v patách. Vedlejší postavy (kupříkladu sebestředný ambiciózní novinář) jsou rovněž zajímavé. ()

Episode 2 (2011) (S01E02)

Rozpůlené tělo ženy na mostě spojujícím Dánsko a Švédsko svede dohromady dva charakterově odlišné vyšetřovatele. Chápeme, že to byl pouhý začátek. Hra teprve začíná. Tvůrci nejdou standardní cestou, volí drsné záběry i nekonvenční postupy. A představují další situace a postavy, takže pozornost je na místě. Postava vraha, který si s policií umně pohrává a dává jí ultimáta, rozhodně patří mezi přednosti seriálu. Poukazuje na neduhy současné společnosti a dává jí mnohé za vinu. ()

Episode 3 (2011) (S01E03)

Chlad nevlídného severského prostředí i chlad mezilidských vztahů. Pachatel budí zájem u veřejnosti, poukazuje na problematická témata, která obě země sužují: imigranti, lidé na dně sociálního systému, násilí ze strany policie, mizerná péče o psychicky nemocné. S ústředním duem se už dobře známe, tak nějak tušíme, co od nich čekat. Po téhle stránce je rozhodně zajímavější Saga Norén s patrnou poruchou autistického spektra. Její bystrost totiž opakovaně „nabourávají“ potíže v komunikaci a sociálním chování, takže občas řekne něco „nevhodného“ pozůstalým obětí, zhodnotí pozvání na večeři, že jí jídlo nechutnalo, nebo vyklopí kus ze svého intimního života, viz noční dobrodružství z baru. „Vrah z mostu“ mezitím unáší bezdomovce a rozjíždí nonstop internetovou hru o výkupné. ()

Episode 4 (2011) (S01E04)

Jakou cenu má lidský život? Dál je ve hře splacení vysokého výkupného čtyřmi realitními magnáty z obou zemí. V opačném případě zařve další bezdomovec. Ten každopádně ovládá morseovku, takže vyšetřovatelé přeci jenom nějaký trumf v rukávu mají. Rozjíždí se další vedlejší linie skrze dívku prchající od matky. Útočiště nachází v bytě podivínského mladíka, který má s aktuálním děním evidentně něco společného. Hlavním tvůrcem seriálu je Švéd Hans Rosenfeldt, který rovněž napsal americkou verzi. V případě té severské sakra dobře věděl, co dělá. Vsadil totiž na správně temnou a nekompromisní atmosféru a solidně napsané postavy. A já už se přeci jenom lépe orientuju. ()

Episode 5 (2011) (S01E05)

Vrah vynáší další společenský neduh: mizerná péče o psychicky nemocné. Jedním z nich je i mladík, u kterého přespala toulající se dívka a který má s aktuálním děním zřejmě něco společného. Na scénu se vrací i Stefan, jeden z podezřelých a bratr dívky, která v sociálním systému (jak „vrah z mostu“ podotkl) propadla na samé dno, důležitou roli v dalším osudu vyšetřovatele Martina bude mít i návštěva ženy mrtvého realitního makléře, který se měl podílet na výkupném. Zamotává se to víc než slušně. ()

Episode 6 (2011) (S01E06)

Empatický (a záletný) Dán Martin a patologicky racionální Švédka Saga pokračují ve vyšetřování série zločinů, přičemž jsme se přehoupli do druhé poloviny první série. Únos jednoho z obviněných policistů je patrně součástí plánu našeho ústředního pachatele, který předložil další potíž současné společnosti: problematiku integrace přistěhovalců. Martin do toho řeší soukromý problém, navíc při ranní návštěvě své kolegyně s čerstvými croissanty u ní doma najde nečekaného nocležníka. ()

Episode 7 (2011) (S01E07)

Mrtvé tělo na mostě bylo pouze začátkem. To jsme hned v druhém díle pochopili. Promyšlená hra s několika zlomy začala vzápětí. A v druhé polovině série má divák ještě větší důvod k radosti. Přichází zásadní odhalení: terorista může být z policejních řad. Zatímco vyšetřovací tým nad variantou dumá, dotyčný se vyjadřuje ke lhostejnosti společnosti k dětské práci. A unese autobus s dětmi. Atmosféra, napětí, šedivý vizuál, gradace, herecké obsazení a velmi propracovaný scénář. Klobouk dolů. Chladná, na cíl umanutá a věcná Švédka a bodrý, přátelský a empatický Dán ztvárnění Sofií Helin a Kimem Bodniou jsou velmi přesní. ()

Episode 8 (2011) (S01E08)

Dokonáno. Pět problémů současné evropské společnosti je na světě. Ale co dál? Na co chtěl dotyčný přesně upozornit a nesměřovaly jeho kroky trochu jiným směrem? Jestli to ono nesouvisí s Martinem, u kterého to vypadá, že urovná svůj osobní život. Podezření Sagy, že se jedná o policistu, je na místě. Rozplétá se to šikovně. Chladná, na cíl umanutá a věcná Švédka a bodrý, přátelský a empatický Dán ztvárnění Sofií Helin a Kimem Bodniou jsou velmi přesní. Jdeme pomalu do finále!! ()

Episode 9 (2011) (S01E09)

Tvůrci moc dobře vědí, že nestačí kastrol s oschlými zbytky jídla zalít vodou, osolit, převařit a čekat, jak si divák zase pošmákne. Nepošmákne, pokud mu nedají něco navíc. U devátého dílu je už naprosto evidentní, proč bylo celou dobu věnováno Martinovu osobnímu životu podstatně víc času než v případě jeho kriminalistické partnerky. Sestra plastického chirurga si naštěstí schovává část lékařské dokumentace, což diváka „mile“ překvapí. Druhá polovina dílu je tak výtečně vyšponovaná a vygradovaná. ()

Episode 10 (2011) (S01E10)

Atmosféra, napětí, šedivý vizuál, gradace, herecké obsazení a velmi propracovaný scénář. Asi netřeba nic moc prozrazovat, snad bych jen ocenil, že tvůrcům nechybí odvaha činit radikální rozhodnutí ohledně osudu některých postav. Chladná, na cíl umanutá a věcná Švédka a bodrý, přátelský a empatický Dán ztvárnění Sofií Helin a Kimem Bodniou jsou velmi přesní a celé je to mistrně dohráno coby promyšlený plán osobní pomsty. A vše se (pochopitelně) uzavírá na Öresundském mostě. ()

Season 2 (2013) (S02)

Jako bychom Martina a Sagu vůbec neopustili. Přitom je to třináct měsíců od tragických událostí z konce první série. Jemu přibyly šediny, jí zůstalo velmi přímé jednání, ač tedy občas položí i nějakou osobnější otázku a dokonce s někým bydlí. „Náš“ most spojující dánské hlavní město Kodaň se švédským přístavním městem Malmö je opět v centru dění, narazí do něj totiž námořní loď. Bez posádky, se spoutanými lidmi v nákladovém prostoru. Švédy i Dány. A s podlomeným zdravím. Vyšetřování se ujme Saga, jelikož ale případ zasahuje do pravomocí sousedního státu, opět se schází s Martinem, kterého stále sžírají démoni minulosti. Ve snaze najít vnitřní klid chodí do vězení navštěvovat vraha svého nejstaršího syna. Když už jsme u soukromí ústředního dua, Saga zjišťuje, že partnerské soužití pro ni není výzvou, ale spíš zátěží. Tvůrci moc dobře vědí, že nestačí kastrol s oschlými zbytky jídla zalít vodou, osolit, převařit a čekat, jak si divák zase pošmákne. Nepošmákne, pokud mu nedají něco navíc. Zase je to solidně zamotané a napínavé. Začíná to s ekoaktivistickou skupinou, končí.. no, nechte se překvapit. Finále je velké. Televizní žánrový klenot. ()

Episode 1 (2013) (S02E01)

Jako bychom Martina a Sagu vůbec neopustili. Přitom je to třináct měsíců od tragických událostí z konce první série. Jemu přibyly šediny, jí zůstalo velmi přímé jednání, ač tedy občas položí i nějakou osobnější otázku. A dokonce s někým (pár dní) bydlí. „Náš“ most spojující dánské hlavní město Kodaň se švédským přístavním městem Malmö je opět v centru dění, narazí do něj totiž námořní loď. Bez posádky, se spoutanými lidmi v nákladovém prostoru. Švédy i Dány. A s podlomeným zdravím. Vyšetřování se ujme Saga, jelikož ale případ zasahuje do pravomocí sousedního státu, opět se schází s Martinem, kterého stále sžírají démoni minulosti. A soudě podle množství postav a nových událostí, bude to opět solidně zamotané a napínavé. ()

Episode 2 (2013) (S02E02)

Na ústřední duo jsme si už zvykli, a ač přibývají do vyšetřovacího týmu nové postavy, můžeme se rovnou zaměřit na zápletku. Strohé výslechy Sagy bez jediného poděkování jsou nicméně dál skvostné. Už první díl ukázal, že naše duo má co dočinění s ekoaktivistickou skupinou, rozuměj ekoteroristickou. Nyní čekají v karanténě, jak dopadnou po styku s nakaženými jejich výsledky, a vzápětí se vrhnou do dalšího vyšetřování, zatímco mrtvých po vypuštění morové nákazy přibývá. A pak, stejně jako v první sérii, se naši bad guys ukážou široké veřejnosti. V černých oblecích, se zvířecími maskami a se vzkazem pro planetu devastující společnost. ()

Episode 3 (2013) (S02E03)

Atmosféra, napětí, šedivý vizuál, gradace, herecké obsazení a velmi propracovaný scénář. V první sérii jsme věděli, na co chce dotyčný upozornit, ale neznali jsme jeho tvář, postavení ani bližší motivace. Tady to víme od začátku, ale záhy nás tvůrci vyvedou z omylu, protože u skupiny ekoteroristů to pouze začíná. Navíc zrovna dostává na frak, vyšetřovatelé jsou jim v patách, nehledě na to, že se ve skupině opakovaně objevují trhliny a rozepře. Finále v kontejneru rozdmýchá další otázky. Nové postavy zajímavé. ()

Episode 4 (2013) (S02E04)

A jedeme od znovu. Sebevražda skupiny totiž krátce po činu nepřipadá v úvahu. Kdo tedy tahá za nitky? Evidentně operují v buňkách a někdo tomu všemu šéfuje. Martin se mezitím snaží dostat zpět k Mette a dětem, zároveň se ale začíná sbližovat s novou dánskou kolegyní z vyšetřovacího týmu Pernille. Jiný kolega z týmu zase falšuje důkazy, má k tomu chlapec důvod. Přítel Sagy Jacob naopak musel pochopit, že vzájemné soužití bude zatraceně náročné. Obzvlášť pokud se Saga snaží zavést do praxe to, co vyčetla v moudrých knihách. ()

Episode 5 (2013) (S02E05)

Martin ve snaze najít vnitřní klid nadále pokračuje v návštěvách ve vězení s vrahem svého nejstaršího syna. Skutečně mu to pomůže? Vyšetřovací tým má plné práce s dalšími kroky skupiny v černých oblecích a zvířecích maskách. Přeživší útoku z minulého dílu Laura se snaží na místě činu rozpomenout, zatímco její expřítelkyně přichází na osudovou návštěvu do nemocnice. Návštěvu bude mít v hotelu i Saga – stejně nepříjemnou. ()

Episode 6 (2013) (S02E06)

Nové postavy mají svoje opodstatnění a příběh díky tomu získává na otáčkách. Martinův syn vážně onemocněl, Saga má v případě diagnózy nepřeberné znalosti a hlavně podezření. Že by snad spojitost s její minulostí? Jed mezitím zabíjí dál, mrtví jsou navíc i na staré lodi, která byla dlouhé roky potopená. Stále víc zabředáváme do soukromí obou vyšetřovatelů, především Sagu čeká seznámení s potencionální tchýní. To nemůže dopadnout dobře. ()

Episode 7 (2013) (S02E07)

Jakoby se nám krapet ztratila nosná linie. Skáčeme od jednoho k druhému, tempo lehce zakolísalo. Pro Sagu již není partnerské soužití výzvou, ale spíš zátěží. A sice její diagnózu známe, ale pokud mnohé nemá sociálně zautomatizované, a jelikož je inteligentní, myslím, že na stále se opakující situace, které vyžadují slova, jako děkuji nebo prosím, by měla reagovat jinak. Ale nejsem odborník. Martin se navíc rozhodne zapátrat v její minulosti, což může (i bude) mít značné následky. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)