Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Cervenak

Sezóna 1: Luxusná severská kriminálka s premakanou zápletkou a hlavne fantasticky napísanými hlavnými postavami, opretými o bezchybné herecké výkony. K tomu dokonalá réžia, hutná atmosféra... niet čo vytknúť. - - - Sezóna 2: Stále dobrá kriminálka, ale citeľne slabšia ako prvá sezóna. Už je bolo naozaj over-twisted, bohužiaľ v tom seriálovom zmysle "tak čo tam ešte pripletieme a akú ďalšiu postavu prilepíme k príbehu, aby sme to natiahli na tých 10 dielov?". Rozuzlenie nie veľmi prekvapivé, našťastie nasleduje veľmi výživné finále. Samozrejme, studená atmosféra, precízna réžia a hlavne ústredná dvojica to stále držia vysoko nad priemerom. ()

Matty

Neboť své komentáře rád otevírám novinářskými floskulemi, neodpustím si Most charakterizovat jako seriál, ze kterého na vás dýchne chlad. Nejenom chlad nevlídného prostředí, rámovaného mrazivě dokonalou kamerou, ale také chlad mezilidských vztahů. Psychologická drobnokresba sice ve vyprávění nehraje prim, od začátku je však zřejmé, že na velká vyznání lásky a srdceryvná objímání nedojde, což pomáhá zvýraznit, že nemocný není jenom hledaný vrah, ale také společnost, která ho zplodila. Saga Norén, podle mne dosud nejpřesvědčivěji napsaná a zahraná postava s Aspergerovým syndromem, pak představuje ztělesnění této citové netečnosti. Díky její mimořádné zásadovosti, ostře kontrastující s větší morální ohebnosti (a tedy větší lidskostí) ostatních postav, si seriál zachovává nadhled a nikdy nezvážní natolik, aby začal být směšný (jako Luther). Zároveň ovšem nedochází ke zveličování protagonistčina problému nebo k přehnané snaze vyvažovat její neschopnost empatie genialitou při vyšetřování zločinů. Saga je pouze maximálně oddaná své práci, od které se nechává vyrušit jen tehdy, potřebuje-li ukojit některou ze základních tělesných potřeb. Vedle ní pro mne byla hlavní přidanou hodnotou Mostu snaha prezentovat vrahovy úchylné nápady v ambivalentnějším balení jejich vsazováním do širšího společenského kontextu. Od diagnostikování tzv. vyspělých západních společností se tvůrci v závěru série bohužel odklánějí k osobním traumatům a velmi přízemním motivacím, vinou čeho dostává dost zabrat pravděpodobnost zápletky (možná ale jen podceňuji odhodlanost skandinávských sociopatů). Rozšíření záběru standardního vyšetřování o to, k čemu dochází v globalizovaném světě, však považuji za chytrý scenáristický tah, neboť jsme jim vedeni k hodnocení také menších konfliktů z makro-perspektivy. Smělá narativní struktura „od mikra k makru a zpět“ ale zároveň způsobuje, že některé navenek důležité postavy poslouží čistě účelově k tomu, aby upozornily na další ze sviňáren, které se v dnešní světě dějí (natáčení BDSM porna), a pak jsou odklizeny ze scény. Podobně jako vrahova pravá motivace organicky neprorůstá celým seriálem a vyznívá hlavně jako výsledek snahy o nečekaný zvrat, také samotné vyšetřování má podivně klopýtavý vývoj. Jeví se jako série dílčích odhalení, která na sebe těsně nenavazují, a pátrání tak vlastně začíná několikrát nanovo. Spíše než o překombinovanosti bych tedy mluvil o nedůsledném kombinování jednotlivých motivů. Semknout rozvolněné vyprávění pomáhá zejména ledový vizuální styl, v němž není pro teplejší barvy žádný prostor, a kontrastní dvojice vyšetřovatelů, z nichž především Saga je pro mne dost silnou motivací k načetí druhé série. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, DaViD´82, Lischai, Bluerider ()

Tosim

Pro Most nejvíce hovoří samotná spojnice dvou odlišných světů, velmi propracovaná postava Sagy (jak snadno oproti ní bledne dost podobná Lisbeth Salander z Milénia) a konec druhé řady, který by klidně mohl být i koncem celkovým, takže zvědavost na třetí je logicky velmi vysoká. Proti je v druhé řadě již mnohem méně funkční téma společenské, s přihlédnutím k tomu, že mnoho věcí se stalo jen proto, že jeden detektiv nebyl schopen uhlídat svůj poklopec. A studená severská atmosféra již také nijak zvlášť nefunguje, vypadá to, jako kdyby se často natáčelo podle jednoho mustru. 70%. ()

Malarkey

Hodnotím po první sérii, ale zároveň jsem už silně načal druhou, která není o nic horší a vlastně vychází z úplně stejné myšlenky. Podstatou totiž je, že se na nejdelším evropském mostě přes dvě země nalezne mrtvola. No a jelikož je tahle mrtvola na území dvou zemí, pustí se do vyšetřování jedna zvláštní Švédka a jeden zvláštní Dán. Bombastické na tom všem je, že oba jsou ošlehaní životem a oba žijí svým životem se svými pravidly, závislostmi, problémy a trápením. Prostě jsou to lidé jako my všichni a je jen na nás, zdali si k nim najdeme cestu nebo ne. Já ji třeba chvíli hledal a po půlce první série jsem si nebyl jistý, jestli si na ně zvykl. Během vyšetřování se ale všechno zlomilo, protože seriál nejen vyšetřuje, ale také do svého dění přibírá pár osobních situací obou vyšetřovatelů. Sofia Helin a Kim Bodnia to hrají mimochodem naprosto parádně. Nesetkáte se s vyšetřovatelskou dvojicí, která by působila přirozeněji, ale zároveň osobitěji, než kdokoliv jiný z jakéhokoliv například amerického kriminálního seriálu. V tomhle je Evropa holt někde jinde a je boží, že Seveřané toho tak parádně využili. S tajuplnou severskou atmosférou, kterou podkresluje geniální kamera hrající na architektonickou skandinávskou strohost, Vás tento seriál prostě nemůže zklamat. ()

Marigold

1. série: Pro milovníky "over-twisted" a sociálně uvědomělých severských detektivek něco jako obchod s luxusní čokoládou. Seriál sice rámcově následuje model amerického thrilleru o tematickém zločinu, ale samozřejmě ho překládá do severského hodnotového systému a vnímá ho v kontextu společenských fenoménů - tajemný zločinec pak do určité doby funguje jako Nolanův Joker, tedy inscenátor jevů, které odhalují zálibu poklidné společnosti v excesu. Některé jeho "zkoušky" jsou brilantní a jejich hraniční morálně-etická povaha překračuje rámce běžné politického korektnosti. To, že pak Most přeci jen směřuje ke "smířlivějšímu" motivování pachatele je něco jako očekávaná daň, která nijak nekazí rozkoš z chaosu, který "TT" páchá. Navíc na tuhle daň připadají závratné zisky - nádherně asymetrické ústřední duo s žoviálním Kimem Bodniou a mimozemskou Sofií Helin (její Saga mi konečně osvětlila, co je pro některé ženy na Cumberbatchově Sherlockovi tak sexy), metrosexuální light design i rámování záběrů, které je chladně krásné a chrání Most před úpadkem do sentimentu a žánrových klišé. Čistá rozkoš z vizuálu promyšleného do posledního nepodstatného záběru (i vycpávková scéna, v níž detektiv vystupuje z auta a jde domů je nasvícená tak, že člověk vidí, jak o ní někdo přemýšlel jako o nedílné významové součásti celku), studená a odtažitá atmosféra, zajímavá sonda do skandinávského svědomí a navzdory předvídatelnosti i silně emotivní finále... Pokud jenom trochu berete na jména jako Mankell, Nesbo či Larsson a občas fetišisticky slzíte u BBC verze Wallandera, tak tohle musí jít skrz krunýř do omrzlé krajiny srdeční. 2. série: Trochu víc oslích můstků a zvláštních nesouladů, opět opakování trochu účelové práce s vedlejšími liniemi (postavy a jejich osudy se objevují jen jako účelové "komplikace" zápletky), na druhou stranu se tvůrci tentokrát poučili a konstantně udržují napětí i "globální" perspektivu případu. Pokud první série šla kolem 7. dílu trochu dolů, tady je tempo konstantní a gradace se paradoxně dostavuje přesunem do intimní roviny postav. Závěr patří k nejlepším, co jsou v žánru k vidění, nechybí monstrózní cliffhanger hlavní zápletky, ale největší sílu do vyprávění vnáší opakování motivu pomsty z koncovky série první. Jens jako "dědictví" první série funguje po celou dobu skvěle a i když možná už dialogy a sociální "faux pas" Ságy a Martina nemají tu intenzitu, vyhublý přízrak "teroristy pravdy" posouvá jejich vztah dále až k hořkému finále. Moc se těším na pokračování, protože tvůrci ukazují schopnost držet kvalitu, neměnit koncept a přitom se posouvat dál. Saga na rozdíl od Sherlocka navíc nepodléhá pozici "asociální superstar" a čím více se otevírá, tím více je lidská, nedokonalá a tím i méně cool. Vlastně je svou umanutostí dost otravná a v některých aspektech začíná evokovat kolegyni Lundovou. ()

Adrian

skrz-naskrz severske, skrz-naskrz vyborne a precizne. A nic nemeni na tom ani fakt, ze finalny "twist" az privelmi kopiruje zaver jedneho z krimi-thrillerov 90. rokov (ked uvidite, pochopite), pretoze cesta k nemu je vydlazdena poctivo a takmer bez chyb. Som zvedavy na 2. seriu... . /// 2. SERIA - pre mna este lepsie ako 1. seria. Charaktermi prepracovane, pribehom zaujimave a aktualne. Je z toho kazdym okamihom citit KOMPLEXNOST - ako vyuzit este motivy z 1. sezony a prehlbit tak charaktery. A paci sa mi aj ta nekompromisnost, ktora zaroven nastavuje zaujimavu otazku a problem k 3. serii... - 100%. /// 3. SERIA - 100% aj napriek niektorym vyhradam... /// 4. SERIA - 90% ()

DaViD´82

Esence severských kriminálek se vším co k nim neodmyslitelně patří. Z kladů jsou to pochmurná atmosféra, soustředění na postavy, nebývalá nekompromisnost či sociální přesah v podobě (zdánlivě) společensky uvědomělého pachatele. Ze záporů právě postava neomylného vraha a především neduh většiny severských kriminálek a to sice z prstu vycucaná překombinovanost. A zároveň překombinovanosti navzdory i určitá dějová průhlednost; v tomto případě mnohdy o několik epizod napřed. Na napínavosti to tomu neubírá ani zbla, ale zamrzí to, ne že ne. To co z toho ve výsledku dělá více než pouhou setsakra dobrou žánrovku je ústřední duo, na které nelze než pět ódy a těžko určit, zda je lépe napsané či zahrané a které by samo o sobě utáhlo i mnohem horší seriál než jakým Broen je. O druhé sérii pak platí slovo od slova to samé co o té první; jak v kladech tak i záporech. Jen tu jde dle pravidel pokračování "o více a ve větším měřítku". Má to stejný průběh, styl, syžet i strukturu; akorát v hávu nového případu. Speciálně podzápletky jsou typově skoro jedna k jedné. Jestli je to (ne)výhoda je věc jiná a závislá čistě na tom, co od toho očekáváte. Přesto to ve výsledku je dostatečně své, aby to nepůsobilo pouze jako srabácké lpění na osvědčené formuli. Opět hlavně a především díky postavám; a tentokrát to již není jen o té ústřední dvojici, byť ta stále nemá (nejen) v žánru konkurenci. | S1: 5/5 | S2: 4/5 | ()

Superpero

První série dobrá. Stojí to hlavně na skvělé dvojici detektivů. Vděčnější postava je mimoň Saga, ale veselý sympaťák Martin je výborný protipól a všechny jejich interakce mě fakt bavily. Samotný případ byl dost přitažený za vlasy, ale zaujalo mě to. Řemeslná úroveň si nezadá s americkou či britskou tvorbou a ve své šedivé chladnosti je i předčí. ()

Fr

1.SÉRIE ,,PROMIŇTE MI TO DRAMA. JE TĚŽKÉ BÝT VYSLYŠEN V DNEŠNÍ DOBĚ. PROTO PŘEDPOKLÁDÁM, ŽE UŽ MÁM VAŠI PLNOU POZORNOST. TY ŽENY NA MOSTĚ BYLY JEN ZAČÁTEK. ČEKAJÍ NÁS ZAJÍMAVÉ ČASY..…“ /// Věčně hladovej a nadrženej Martin, zábavně asociální Saga, zločinec, kterýmu (že prej…) ležej na srdci společenský problémy, nevokoukanej seversky chladnej styl vyprávění – jestli nemasturbujete 5 x denně na těma Amíckejma CSI (odkuďkoliv), tak tady by to mohlo (hned na poprvý) klapnout. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Šukám manželky kolegům (nebo kolegů?). 2.) Umím napočítat víc jak do Sedmi. 3.) Thx za titule ,,PlaviiCZ a coolbobr“ a ,,taynna“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** /// 2.SÉRIE O MORU, MLADÝCH LIDECH A OTRÁVENÝM JÍDLE… /// Když to do Mostu/Mostu nakouří loď se čtyřma spoutanejma mládežníkama nakaženejma morem, je třeba troubit na poplach. Povolat Sagu a Martina, kterej je furt (z jedničky) kapku rozhozenej. Hodně prostoru dostává asociálnost Sagy, ale … to už tolik nefunguje. Překvapilo mě, jak se to rozbíhá pomalu, ale hubu mi zavřou vod pátýho dílu. Než všechny ty postavy naberou na zajímavosti, hold chvilku trvá. Právě jejich propojení a problémy jsou tím, co dělá tuhle krimi zajímavou. Severští ekoteroristé berou svou věc vážně, takže o mrtvoly není nouze. Tvůrci navíc věděj, že nejen smrtí živ je divák. Nečekejte žádný Sluníčko, páč čím hnusnějc, tím líp. Podobnou představu maj i o Happy endu. Takže je to hodně o lidech. Což potvrděj (obě) závěrečný dramata. Přiznávám, že takhle parádně vygradovanej seroš nepamatuju. A pak, že smrt vyřeší všechny problémy… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Votevírám laboratoř. 2.) Nevím, jak mám bojovat za „svoji“ věc. 3.) Thx za titule ,,coolbobr a panot“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** /// 3.SÉRIE PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** /// 4.SÉRIE PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

JFL

Po všech stránkách nesmírně precizní žánrová podívaná. Ale právě v tom spočívá má jediná výtka. Z celého vyprávění až příliš čouhá scenáristický koncept a žánrový záměr - výstřední duo vyšetřovatelů, provázanost případu se sociálními otázkami současnosti, zločinný génius a jeho do puntíku vycházející komplikovaný plán a konec konců i samotná premisa zavdávající ke skandinávské koprodukci. Ačkoli je v principu nespravedlivé veškerou severskou krimi produkci poměřovat s průlomovým "Zločinem" (který pochopitelně nebyl zdaleka prvním mezinárodně úspěšným titulem svého žánru, viz např. "Rejseholdet"). Jenže je zcela evidentní, že "Most" vychází ze stejných dramaturgických kořenů a chtěl by mít stejný účinek. Ovšem právě kvůli přílišně evidentní vyšpekulovanosti prostě vždy zůstane „jen“ žánrovkou a nikdy se nebude moci poměřovat s komplexností a emocionálním i etickým dopadem "Zločinu", obzvláště pak jeho vrcholné třetí série. ()

dO_od

// Švédové dělají věci trochu jinak, a jakmile si na Sagu a její okolí zvyknete, vlastně už nebudete chtít sledovat nic jiného. A to i přesto, že nic v tom seriálu v podstatě není hezké, natož pak šťastné. Pálím mezi oblíbené a jdu se psychicky připravovat na čtvrtou a zatím poslední sérii. Edit: Konec, tohle už nikdo nikdy líp neudělá. ()

emma53

Ačkoliv nechci, tak srovnávám trochu s Wallanderem, kde bylo nesporně velkou výhodou, že v každém dílu šlo o jiný příběh, takže jsem se neztrácela. Ale když se oprostím od srovnávání, tak tady jsem měla krizi asi v polovině pro přílišnou překombinovanost a pár nelogičností, ale to se během tří dílů vysvětlilo a ve finální části napětí bezvadně vygradovalo. Klobouk dolů před Sofiou Helin, která hrála skvěle policistku Sagu, navíc se syndromem pro mě neznámé nemoci a projevující se opravdu velmi zvláštním způsobem. Kim Bodnia za ní sice trochu pokulhával, ale alespoň jeden z nich byl v uvozovkách normální. Jinak vizuálně je to nádhera a letecké pohledy na Malmö, nebo Kodaň se spojujícím mostem mezi Švédskem a Dánskem nemají chybu. A o titulkovém songu se tady zmiňuje už uživatel Kaluž, takže si ho poslechněte, protože je fakt skvělý. - Tak mám za sebou i druhou sérii a musím konstatovat, že jsem nadmíru spokojená, protože byla ještě o level parádnější než ta první. Mimo jiné klady jsem si vysloveně vychutnávala Sagu (ta je k sežrání:D) s Martinem, kterému se tady také dostalo daleko víc prostoru pro svojí postavu. Jejich dialogy byly příjemným a někdy prima úsměvným kořením. Zkrátka dokonalé, bezchybné, takže za sebe můžu napsat, že s otevřenou náručí přivítám třetí sérii, protože ten téměř provokativní závěr druhé série po ní přímo řve. ()

H34D

Bron je ukázkou toho, jak skvělé je opustit některé holywoodské konvence a zaměřit se čistě na tvorbu díla bez zábran - aby bylo věrné své době, místu i atmosféře. Noční přelety městem, všudypřítomný chlad, mrazivý případ a jediné teplo, které se skrývá uprostřed domova a které je třeba nadevše chránit. Bron je skvělá kriminálka díky velice chytré zápletce, propracovanosti, detailům a mnohým odbočkám, které není radno vypustit z hlavy. I mimo policejní tematiku je Bron stejně tak skvělý seriál a to zejména díky hlavním postavám. Saga i Martin mají vskutku uhrančivé charisma a nenapodobitelnou lidskost, odchod Kima Bodnii mě moc mrzel a seriál už po něm opravdu nebyl jako dřív, byť se scenáristé snažili sebevíc. Za první dvě série však plné hodnocení zůstává - 9/10 ()

Djoker

Seveřané umí. Nejsem schopen říct, zda je lepší první nebo druhá série, ale druhá je přeci jen komplexnější. Celou dobu v ní rezonují následky předchozí série, velký prostor mají osobní linky ústřední dvojice a finále je přímo zdrcující. Na takový pojeb hlavních postav má koule málokdo. Ovšem velká škoda Martinova odchodu. Další série si najde nové tahouny, ale jeho charisma prostě chybí. S1 - S2: 80% S3 - S4: 70% ()

gudaulin

Uznávaný dánský seriál Zločin, resp. jeho první dvě řady, mě minuly, protože jsem u nich jasně cítil překobinovanost a považoval jsem je za umělý konstrukt. Totéž se dá v podstatě říct o Mostu a přesto právě tento seriál mi nakonec přes počáteční rozpaky sednul na výbornou a s přibývajícími díly jsem si ho čím dál tím víc užíval. Ocenil jsem sociální a psychologický rozměr, stejně jako atraktivní postavy. Je to temné, nekompromisní, stále překvapující, celkově výborná práce o tom, jak jeden zahořklý člověk může svou nenávistí zničit široké okolí. Jeden z vrcholů současné televizní seriálové tvorby, který se přitom obejde bez extra velkého rozpočtu. Stačí jenom kvalitní scénáristická práce, šikovná režie a výborné herecké obsazení. Celkový dojem: 90 %. /// Právě jsem dokoukal druhou sérii a musím přiznat, že je stejně kvalitní jako ta první, uchovává si svůj osobitý styl a šikovně navazuje na předchozí vyprávění. Můžu na ni vztáhnout tudíž i stejnou výtku, že se jedná o umělý konstrukt, ale moc fajnově zpracovaný, napsaný i zrežírovaný. Prostě severská lahůdka. Po druhé sérii mám chuť dát 100 %. ()

Segrestor

První sezona nabízí ponurou atmosféru při honbě za sériovým vrahem, který řádí na hranicích Dánska se Švédskem, jež spojuje právě most. Není to zlé, horké letní večery to řádně ochladí. Nesourodá dvojice detektivů rychle přiroste k srdci a sonda do severních krajin plných Arabů je vskutku zajímavá. Vikingové dělaj v hrobech ruletu! Těším se na další řadu. Možná přiberou do vyšetřování Sinan Topraka, jupí. EDIT: U druhé série zatím spolehlivě usínám. Fakt. To se nedá... ()

Sarkastic

(Viděny kompletní 4 série) Jeden z nejlepších (nejen kriminálních) seriálů vůbec, který má všechno. Napětí, poutavost, dánsko-švédskou řevnivost, seversky chladnou, depresivní atmosféru (svou roli hrají i Kodaň a Malmö…pro mě o to osobnější města, neb jsem v obou byl a některá místa viděná v seriálu osobně navštívil), naproti tomu i fungující humor (ten zajišťuje protiklad vyšetřovacího páru a pak svérázná, neempaticky nemocná ženská hrdinka oproti které si i slon v porcelánu počíná jako ohleduplná baletka), skvěle napsané a zahrané postavy, evropskou hořkost (za velkou louží by pár věcí neprošlo, ať už u diváků či producentů) a v neposlední řadě co do kvality vyrovnané 4 série. Tu a tam se najde nějaká ta muška, ale je jich minimum (od konce bych možná čekal něco malinko jiného, ale s odstupem času jsem s ním čím dál víc spokojen). Má seriálová TOP 10. „Proč se nesnažíš, aby tě lidi měli rádi?“ - „Jak to myslíš?“ - „Sama jsi ztratila sestru. Jak by ti bylo, kdyby někdo řekl, že tě neměla ráda?“ - „Však neměla.“ ()

zelvopyr

Poněkud překonstruovaná detektivka (Hannibal hadr) dovede vtáhnout. Sází na pošmourné severské kulisy (to možná nevědomky, nevím, zda je tak seveřané také vnímají), ale především na perfektně prokreslené postavy. Ke konci druhé sezony už jsem říkal nahlas, co jsem si dosud jen myslel, totiž, že ti Švédové a Dáni jsou asi magoři úplně všichni. Alespoň podle tohoto seriálu :-) Docela jsem na rozpacích, zda nedovysvětlenost je úmyslná ("scénářová"), nebo čistě střihová ("bylo vypuštěno")... např. typu "jak se stalo, že pachatel dostal na mušku vedlejší oběť?" Inu, protože bylo naznačené, že ji kontaktoval způsobem, o kterém se mluvilo či ukázalo mezi řečí nikoli v souvislosti s ním... sice to logicky funguje, ale nevyplývá přímo. P.S. mám doma Sagu, heč! ()

sud

Hodnocena první série. I když nemohu říct, že bych tento seriál přijal zcela bez výhrad (dějová linie kolem Anji je zbytečně dlouhá, ta kolem Stefana Lindberga skoro až zbytečná), jsem navýsost spokojen. Pochmurná severská atmosféra, brutální psychopat, hrající si na spasitele světa, policisté brodící se ve sračkách a odpadu společnosti. Napětí s každou epizodou přibývá (hlavně ve druhé polovině), přičemž poslední epizody jsou jedna velká katarze (zejména předposlední epizoda je jedna z nejlepších věcí, co jsem na poli kriminálek viděl). A co se týče postav? I já jsem si chladnou podivínskou krásku s až fanatickým pracovním zápalem Sagu a žoviálního cholerického sukničkáře se soukromím v troskách Martina zamiloval. 90%. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)