Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

JohnCZ

Trochu odlišná marvelovka ve vážnějším pojetí, s menším množství akce a v trochu temnějším hávu. Zmiňuju to u každého filmu z tohoto universa a zmíním to i zde: oceňuji propojení s ostatními filmy, zejména se seriálem Agents of SHIELD, jemuž události z Kapitána Ameriky tvořily odrazový můstek pro děj celé druhé poloviny první série. SHIELD pro mě vždy znamenal jednu z nejatraktivnějších dějových linek pro celé universum a proto se mi špionážně laděné pokračování Kapitána Ameriky hodně zamlouvalo. Nezapomnělo se ani na trošku humoru, ale je ho výrazně méně, než je obvyklé. Obsazení je hodně natřískané, scénář už tolik ne a akce na mě působila nečekaně dost chaoticky kvůli až moc častému střihu, který se evidentně snažil maskovat nedostatky v choreografii soubojů. Jednička se mi líbila o něco málo víc, ale faktem je, že Winter Soldier je pořád hodně našlapané pokračování. ()

Pegas1632

Z mého pohledu lepší než jednička, úžasné našlápnutá akční podívaná. Podařená kamera, která opravdu vtáhne do děje, rychlý střih to ale trochu kazí. Sice minimum humoru, což u marvelovek není moc zvykem, ale jestli to bylo na úkor akce, nemám vůbec nic proti. příjemná zápletka, a velice otevřený závěr. ()

corpsy

Opäť som čakal zázrak. Po tak obrovskom hype, ktorý vznikol na základe prvých projekcií, som ani nič iné čakať nemohol. Ale...Zmena je jasná, nieje to komiksové dobrodružstvo, tak ako prvá časť, aj napriek tomu, že sa tam objavujú marvelácky superhrdinovia. Štýl je jasný, Captain ´´Bourne´´ America. V pohode. Dá sa. Ale prečo som zase naivne čakal nabúchanú non-stop akciu, keď jej vlastne až toľko nieje, neviem. Opäť dôvod neveriť trailerom. Je to však vydarený snímok, v každom ohľade, zapadá do celkového kontextu Marvel Cinematic Universe a pripravuje nás na nasledujúce udalosti, ktoré dúfam ( opäť naivne ? ) prinesú Capa opäť v tom svojom, aspoň pre mňa, lepšom štýle. ()

Zeebonk

Předně bych rád podrbal za ušima džentlmeny organizující podobné sračky, že přivezli csfd projekci i do té naší miloučké prdele Jihočech. Je to vskutku osvěžující pocit odcházet z premiéry s naducanou peněženkou příjemně tlačící na levou hýždi. Na druhou stranu jakýsi dutohlavý nevycmrndaný vošoust vymyslel, že se bude promítat v 3D, o kterém bych dokázal z fleku namlátit do počítače 28 nenávistných stran. Má stravující hořkost z vizuální stránky tohoto promítání by zřejmě byla poloviční, kdybych nedorazil za zatmívačky a mé zpocené půlky tak nespočinuly na nejdebilnějším místě ze všech - vepředu na kraji, ale to je kurva irelevantní, 3D je mrdka! Šmytec! Každopádně, co se Kapitána Amériky týče, tak jsem spokojen, je to vizuálně podmanivý a patřičně nadsazený blockbuster avengerského zrna, který budu za pár let sjíždět s přáteli a plácat se po čele, jaký jsem to byl v roce 2014 idiot. ()

M.Macho

Je příjemné mít jako hodnocení s hezkým číslem 3000 právě pokračování Kapitána Ameriky, už protože je výrazně civilnější ve stylistických hrátkách o otevírá skryté pochybnosti jinak přímočaré kladného Steva Rogersa (tvůrci vůbec pochopili, že aby se lépe seznámil s dobou, do které se probudil - musel vidět Star Wars a WarGames). Rozbíhavé i sbíhavé universum, které tvoří už pěkná řádka filmů a klikatý seriál čím dál víc hraje s pozorností. Pokud se během dalších několika let mají uvolnit další stopy k pochopení nepřátel galaktických - musí mít postavy nepřátele vnitřní, stejně jako jednotící organizace. Marvelovský vesmír - v podání Marvelu - čeká jistě řada dalších výzev, stejně jako tohoto aktivního veterána. ()

Marek1991

Toho, čo sa obávam je, že väčšina megalomanských amerických filmov súčasnosti naberie túto líniu, že veľa akcie, no slabý príbeh, aspoň že ten záver dal poznať tomu, čo je reálny svet. Jadro filmu bola podľa mňa taká bezduchá akcia, úvod zas nie príliš zaujímavé dialógy, nebavilo ma to, možno som tieto akože špionážne a akože do moderna hodené záležitosti už prerástol, ale stále si myslím, že sa dajú robiť aj kvalitne, viď. séria X-Men. Toto mi pripomína skôr G.I. Joea a nenachádzam v tom zmysel produkovať jeden film za druhým. ()

Hem.m

K filmům obecně: Už mě opravdu unavuje dívat se na souboje: jak pěstní, tak vzdušné, které jsou prostě udělané špatně. Řekněte mi! Jak je možné, že vždy jeden člověk vlítne na plně ozubené komando a porazí ho? Jak? Protože se pořád perou rukama, sice mají samopaly, ale proč by je využili, že? Raději tam necháme udělat nějaký ten akční kop, aby to dobře vypadalo.. Kámo, vypadá to dost blbě, když je to v tom filmu tak šestkrát.. Další věc.. Borec skočí na pěstní souboj s hlavní hrdinou, i když by ho z dálky mohl zastřelit zbraní.. Tohle téma mě už vážně nebaví, zde je to tak okaté, až je mi špatně.. ()

liquido26

Jednička mě bavila trochu víc, nicméně tohle se mi taky líbilo. Scarlett nikdy nebyla krásnější. Zimního vojáka a jeho historie tam mělo být mnohem víc, když se film jmenuje podle něj. ()

PauloZ

Druhý Cap je kvalitativní variací na třetího Iron mana. Posun je razantně znát ve všech ohledech. Je to mnohem dospělejší, uvědomělejší, tradičně potemnělejší a scénaristicky opravdu velmi dobré. Počáteční krimi feeling prospěl na 200%, protože z toho jde cítit ta snaha a chuť s tématem pracovat. Celý ten vývoj marveláckého univerza je úctyhodný. Akční scény, a že jsou opravdu chutné a skvěle zvládnuté, jsem odměňoval pravidelným mravenčením. Akce a celý feeling je proti jedničce o dvě třídy výš. Z Capa je maximální king s obrovským charisma. Nenajdu jediné negativum. Velmi držím bráchům Russovým palce pro třetí díl! PS: K výrokům, že se jedná o nejlepší Marvelácký film, bych s úsměvem jen přikývl. Druhý kap se třetím Iron Manem je prozatím nejvyzrálejším komixem hozeným na plátno. ()

Lama.Lama

Už to konečně nestojí na otravném patriotovi Captain 'Murica, ale jeho vedlejší hráči jednooký Jackson a krásná Scarlett dělají film koukatelným. Akce je dost, takže moc času na klepání si na čelo nad dějem nezbývá. ()

ConanVJ

Druhý Captain America, se oproti jedničce hodně změnil a to je rozhodně doba. Je zde naservírovaný akční, temnější špionážní triller a není to jen triky nabušený akční výplach, jak jsem původně očekával. Příběh je parádní a pěkně přetvořil původní komics k obrazu svému. Co se týče obsazení tak jsem maximálně spokojený, není co vytknout. To že zde má Captain další dva pomocníky je jen dobře a postavy se skvěle doplňují. Captain Amerika je sice nabušenej supervoják, ale není nezranitelný a bez emocí. Navíc prošel změnou bojového umění a je tak svižnější a efektivnější v bitkách, než byl v prvním díle. Black Widow známe už z Iron Mana 2 a Avangers. Tady má o dost víc prostoru a Scarlett postava sedla dokonale. Nejen, že je moc pěkná, ale je to i efektvní vražedná mašina, která se s nikým nepáře (určitě by jí sednul vlastní film v tomto ražení) Falcon je úplně nová postava, kterou znají příznivci komicsu, a i tady má smysl a i dost prostoru. Nick Fury je taky borec a v podání S.L. Jacksona má skvělé charisma. Celkově je film spíše malá týmovka, než film o samostatném superhrdinovi, což určitě není na škodu. Postavy ředitele a Zimního vojáka jsou obě skvěle zahraný. Parádní příběh je doplňený maximálně našlápnutou akcí, která je zde skvěle natočená a přehledná. Triky jsou perfektní a je na co koukat, hlavně v závěru filmu. To vše doplňuje sednoucí soundtrack, který dění na plátně pěkně zvýrazňuje. Filmek je hodně dospělejší, než předchůdce a není zde moc vtipných sekvencí, i když nějaký ty hlášky zde samozřejně jsou. Jasný, filmek není bezchybný, občas zde jsou nějaký nesrovnalosti, ale to není nic, co by mi kdoví jak vadilo, natož skazilo prožitek z našlápnutýho filmu. Až začnou závěrečný titulky, vyškejte ještě chvilku, opět zde je další pokračování, které nás připraví na další Marvelácký filmek. Celkově dávám jasných 100% a už teď se těším na BD :) ()

draggo

Kapitána Ameriku jsem nikdy neměl rád, jeho první sólovku považuju nejen za nejhorší marvelovku, ale i jeden z nejhorších filmů podle komiksu všeobecně. A i když si Cap u mě trochu spravil renomé v Avengers, ukazoval se v hodně nadějných trailerech a recenzenti jeho druhé dobrodružství vynášeli skoro do nebes, pořád ve mě hlodal červíček nejistoty, když jsem vyrážel na další čsfd premiéru. A jelikož vidíte těch 5 hvězdiček svítících nad tímto komentářem, je vám jasné, že se moje obavy vůbec nenaplnily a naopak se potvrdilo, že Kapitán nám zraje jako víno. Tentokrát se nám totiž ukázal v zatím asi nejlepším příběhu od Marvelu - vážně jsem nečekal, že by zrovna komiksová adaptace s patriotickým hlavním hrdinou měla jako svůj hlavní motiv dost ostrou kritiku současných skandálů typu NSA, boje proti "terorismu" a budoucí hrozby policejního státu. Spolu s příběhem výrazně nabral na sympatiích náš hlavní geroj, kterému jsem v tomhle filmu začal konečně fandit a dále ho budu brát jako minimálně stejně zajímavou postavu jako zbytek Avengerů. Potěšilo mě rovněž angažmá dalších postav z Marvelovského univerza jako jsou Nick Fury nebo Black Widow, kteří konečně začínají být něčím víc než naplněním genderové kvóty a cool jednookým chlápkem, který to všechno řídí. A mimochodem jsem byl hrozně rád, že nikoho nenapadlo v tomhle filmu spárovat Kapitána a Vdovu - bylo docela osvěžující mít marvelovku bez obvyklé patetické romantiky. Místo toho je tím hlavním citem přátelství, a to nejen ve vztahu dvou výše zmíněných, ale i v jedné velmi důležité příběhové lince, jejíž obsah ale nebudu spoilerovat. Jediné, co mě trochu mrzí je to, že všechno tohle se na konci slije do typického akčního inferna, které je sice vizuálně opojné, ale bohužel v něm trochu zaniká síla příběhu a atmosféry, kterou si film předtím vybudoval. Akce samotná je ale krásné udělaná - i když se občas uchýlí k nezbytné digitální megalomanii, většinu času si můžeme užít staré dobré souboje tělo na tělo nebo fantastické honičky na dálnici - skoro jako by ani nešlo o komiksovou adaptaci, ale plnokrevný akční film. Jediné, co tady vyloženě kazilo zážitek bylo 3D - snad kromě závěrečných titulků jsem prostorový efekt skoro nezaznamenal, zato jsem se však dočkal zbytečně tmavého obrazu a znepřehledněné akce - příště tedy určitě bez téhle fičury. A protentokrát se na to příště opravdu těším. /90% a 5*/ P.S.: Při rozhodování mezi 4 a 5 hvězdami nakonec převážil fakt, že si v tomhle filmu nezaplatil product placement nějaký druhořadý výrobce elektroniky a dočkali jsme se Applu v plné polní ;) ()

ledzepfan

Klobouk dolů, bavilo mě to.. Na tohle se thorové nebo víceméně i ironmani naprosto nechytají... film funguje velmi dobře v budování jednotlivých situací, akce je přehledná, relativně střízlivá a záživná, trapných vtípků je o poznání méně.. Na druhou stranu: 1.Pořád tak něják nevím co si myslet o té Scarlettě. 2.Jako celek je to zase taková ta mechanická šablona podle které se staví všechny avengerovské filmy. 3.Amerika by si (vzhledem ke svému výsadnímu postavení v marvelácké historii) zasloužil jít více do hloubky, aby z něj byl hrdina více lidský(psychologicky prokreslený) než jen takhle (trochu ploše) zábavný.... Prostě, přes to, že jsem se nenudil a film slupnul v celé jeho funkčnosti, tak od superhrdinského (potažmo komisového) filmu očekávám nějákou přidanou hodnotu a přesah(aspoň v rámci subžánru, když né rovnou filmu jako takového) ()

hous.enka

Capitain America je rozhodně další z avengerů, které musíte vidět, abyste si to celé vychutnali. Ze všech těch hrdinů je mi kapitán Rogers nejzvdálenější, protože ta jeho američnost z něj cáká opravdu každou minutu filmu. Rozhodně nejlepší jsou na kapitánovi ty souboje s Buckiem a pak musím říct, že po tomhle snímku jsem si opravila obrázek o Nicky Furym. ()

VojinRyan

ÚPLNE NOVÝ MARVEL.Takže si to zhrnieme. Najlepšia Marvelovka po Avengers? Áno. Najlepší záporák od Marvelu?? Áno. A nakoniec najlepší Captain America. Takto má vyzerať leader a kapitán. Perfektný akčný blockbuster s prvkami špionáže a thrilleru. A tento nový kabát sa veľmi podaril a veľmi dobre sedí pre kapitána. Musím pochváliť dvojicu Russoových, pretože to zobrali z iného konca ( na ktorý mali cez 170 miliónov ) a táto investícia sa oplatila. Po akčnej stránke vynikajúce ( že som im aj odpustil rýchlo strihajúcu kameru ) hlavne súboje Cap a WS, automobilové naháňačky a kamera na pozadie Black Wido tento krát dostala nový rozmer ( asi to bolo jej vlasmi, kto vie ). Winter Soldier bezpochyby najlepší záporák. Takmer za celý film nepovie ani slovo a to mu dodalo na jeho atmosfére. Niekedy nastali pekné zvraty, že jedna pani za mnou v sále dosť hlasno vykríkla. Ale samozrejme nechýbajú ani humorné hlášky, kde ma najviac dostal hláškujúci Fury ( nečakané, ja viem ), keď sa hádal s vlastným autom a keď sa snažil Falconovi vysvetliť, že okná z vonku nemajú čísla poschodí. Fury bol pre mňa najväčšie prekvapenie po WS. Ale čo najviac dodávalo akčnej stránke ten pocit parády?? Hudba. Henry Jackman dokázal vybrať a zakomponovať neskutočné motívy, ktoré sa veľmi dobre počúvali už hneď z úvodu. Už len dodám, že potitulkové scény sú naozaj veľmi dôležité a zásadné pre ďalší vývoj Marvel Universe. A sú dve, tak nezabúdať a neodchádzať nikam skôr. 100% - 5*. ()

maddy

Kápo je neprávom považovaný za najmenej výrazného a údajne aj najmenej populárneho filmového Avengera (aj keď po tých rekordných amerických tržbách Winter Soldiera to už odteraz pravda asi nebude), avšak u mňa má už dávno vydobyté miesto toho najobľúbenejšieho, na ktorého sa nechytá ani Thor s Iron Manom. A prvý film mi to svojho času len potvrdil. Mohlo by sa zdať, že moje hodnotenie bude nanajvýš subjektívne, ale v tomto prípade nebudem až tak nadšený ako väčšina päťhviezdičkových hodnotiteľov, ale po poriadku. Druhý Kapitán je úplne iný ako prvý film – až sa mi chce napísať, že s ním okrem postavy Kápa nemá vôbec nič. Marvel učinil pomerne odvážne rozhodnutie na miesto režiséra, resp. v tomto prípade režisérov a voľba tak padla na zatiaľ skôr televízne známych bratov Russoových (seriál Community). V ich rukách sa z príjemného vojenského retra, ktoré dominovalo prvému filmu stal o mnoho vážnejší film. Nechcem napísať to, pri komiksoch už obohrané, slovo temnejší, nakoľko od takého Dark Night (Rises) má Kapitán ešte stále na míle ďaleko, ale z Marvelovskej Fázi II rozhodne najdospelejší film, pri ktorom keď si odmyslíme schopnosti (v tomto prípade v podstate len dvoch) superhrdinov, tak tu máme klasický špionážny thriller silne odkazujúci do 70. rokov. Podstatne ubudol humor, napríklad v porovnaní s takým Iron Manom a na vtipnú nôtu sa takmer nikdy nehrá. Jediné, čo ostalo sú trefné, vypointované a skvelo fungujúce hlášky vedľajších postáv (Black Widow, Falcon). Prím tu však hrá slušne rozohraná, dobre napísaná a značne prekombinovaná konšpiračná zápletka reflektujúca súčasné témy ohľadom provizórnej bezpečnosti, resp. ceny, ktorú sme za ňu ochotný zaplatiť. Zároveň sa jedná o to najkomplexnejšie pokračovanie z Fázi 2, ktoré má skutočný dopad na udalosti a nejaví sa len ako dejovo nepodstatná výplň pred očakávanými Avengers 2 (problém Thor: The Dark World). Takmer sa núka film premenovať na Avengers 1.5: The Winter Soldier. Udalosti naberajú reálne kontúry a aj vedľajšie postavy sú plnohodnotne využité a nepôsobia len ako nepodstatná výplň v pozadí (napr. ako Hawk v Avengers). Nie sú to len jednorozmerné figúrky s vopred jasne zadefinovanou úlohu, kde je jasné kto je ten zlý a kto ten dobrý. Síce je zrejmé kto všetko sa dožije záveru (narážam hlavne na klaďasov), ale na scénu sa v rámci možností darí priniesť aj strach o postavy, kedy je minimálne aspoň na chvíľu možné zapochybovať ako to s nimi celé dopadne. Každá, ktorá sa tu vyskytne má na príbeh svoj vplyv a zohráva v ňom podstatnú úlohu (Fury). Zakomponovanie Black Widow má svoj dôvod a nie je to len parťáčka do bitky ako v Iron Man 2 alebo Avengers. Tento fungujúci politický thriller sa zároveň skvele skĺbi aj s tradične vynikajúcou akciou. Mnohovrstevne vystavaná zápletka je vyvažovaná neustálym prívalom akcie, ktorá má však v deji svoje opodstatnenie a žiadna z nej sa nedeje len efekt preto, aby ukojila „blockbusterové chúťky“ (až na tú záverečnú). Akčné scény sa nikdy neopakujú, je ich skutočne požehnane a každá je svojím spôsobom unikátna, či už je to Kápov súboj so stíhačkou, neuveriteľne adrenalínová automobilová naháňačka alebo bitka vo výťahu. Občas len jemne zahapruje roztrasená kamera a rýchly strih, ale nikdy výrazne nestráca na prehľadnosti. Tento serióznejší prístup kombinovaný s akciou tak pripomína snímky ako napríklad Mission Impossible alebo Bourneovú trilógiu. Stále sa však nenachádzame v DC Universe (Dark Knight) alebo ani v X-men, takže nebol by to Marvel keby v závere netlačil na obohraný rodinný good-feeling pocit, ktorý sa možno hodí do Iron Mana, ale do tejto zápletky rozhodne nie. Posledná tretina, resp. záverečné zúčtovanie tak trocha nešťastne smeruje do vynútených komiksových vôd. Na scénu nastupujú šablónovité motívy ako z najotrepanejších videohier: „zasuň tri kartridže do troch rôznych zásuviek“ a bohužiaľ aj značná dávka pátosu – celé vynútené konanie so záchranou Winter Soldiera. Chápem, že konanie dobrých skutkov ku Kápovi tak nejako patrí, ale v závere to zachádza do dosť naivných rozhodnutí, ktoré k serióznemu filmu predošlých minút nesadnú. Áno, záverečná akcia je fenomenálna, pompézna, veľkolepá, svojim merítkom sa môže bez problémov rovnať so záverečným zúčtovaním v Avenegers a užil som si ju nadmieru. Pri výbuchoch vzdušných superlodí (alebo ako ich slovensky nazvať) tuhne krv v žilách a padá sánka. Taký tretí Iron Man so svojou prestrelkou na lodenici alebo druhý Thor s potýčkou v Londýne pri nej len blednú závisťou. Problém je ale ten, že tak vznikajú akoby dva rôzne filmy a tento typicky veľkolepý záverečný blockbuster nie úplne sadne k predošlej serióznej hodinke a pol. Zamrzí aj vynútený otvorený záver, ktorý je už pre Marvelovky síce tradícia, ale v porovnaní s prvým Kapitánom, ktorý sa dá chápať ako krásne ucelený film s jasným začiatkom a jednoznačným koncom a pritom stále zapadne do vytvoreného spoločného univerza, je to len zbytočný oslí mostík pre prípadnú trojku, pri ktorom som mal navyše pocit, že celá línia s Winter Soldier sa mohla hravo uzavrieť a ničomu by to neuškodilo. Oceňujem krok Marvelu odpútať sa od hravých, občas takmer až komediálnych komixoviek z predošlého obdobia, ale nabudúce by to možno chcelo ešte o niečo viac odvahy. Mŕtve postavy nechať skutočne mŕtve, aby sa v tomto unikátnom prepojenom filmovom versmíre docielil väčší moment prekvapenia. Winter Soldier síce občas príjemne prekvapuje, ale väčšinou sa ukáže, že je to len obyčajná predvídateľná hra s divákom, kde síce hrozí, že niečo by sa postavám teoreticky stať mohlo, ale v skutočnosti na to ako sa hovorí Marvel ešte stále nemá gule (jemný SPOILER: narážam na Furyho, ktorý tu silne evokuje osud Lokiho v druhom Thorovi. KONIEC SPOILERU). Takto drsné však Marvelovky asi nikdy alebo minimálne tak skoro nebudú. Pomyslená cena tej najlepšej tak stále ostáva neohrozene v rukách Iron Mana 3, aj keď Kapitán mal k nej dostatočne blízko. CELKOVO: 4* (8/10) / PS: potitulkové scény sú dve – prvá zaujímavá, aj keď pre nie-geekov neoboznámených s komiksami ťažko pochopiteľná a priamo odkazujúca na nové postavy, ktoré nás čakajú v Avengers 2, kde sa s nimi oboznámia už aj diváci a druhá dosť nepodstatná v štýle prvých Marveloviek, ktorá síce niečo naznačí, ale nič by sa nestalo keby tu už nebola. PS2: toto síce nemá so samotnou kvalitou filmu nič spoločné, ale ten slovenský preklad vyzerá skutočne divne! Winter Soldier je síce preložený do slovenčiny ako Zimný Voják a som rád, že sme neprebrali ten trápny český podtitul „Návrat prvního Avengera“, ale keď už preložíme pomenovanie jednej postavy prečo nechať tú druhú v anglickej transkripcii? To bol taký problém s prekladom Kapitán Amerika: Zimný Voják?! Alebo niekomu príde slovenský názov Captain America: Zimný Voják logický? Vznikol z toho taký prapodivný mix angličtiny a slovenčiny, ktorý nemá žiadne opodstatnenie. Ten kto anglicky vie si Winter Soldier hravo preloží aj sám a ten kto anglicky vôbec nevie, tak vo filme bude stále počuť len pomenovanie Kapitán Amerika a aj tak nebude vedieť napísať slovíčko Captain (ale toto si nevšímajte, ozýva sa zo mňa len tá prekladateľská duša zo školských čias). () (menej) (viac)

baribal

Dal jsem kapitánovi druhou šanci a prostě ne, prostě mě to nebaví. Je to dospěláčtější než první díl a i většina komiksáren, ale chybí tomu humor a pro mě trochu epičtější záporák. Chápu že Winter Soldier je nabušenej, ale od začátku je dost čitelný a žádného wow efektu jsem se nedočkal. Iron man 3 zůstal nepřekonán, jak v akci, tak v humoru. ()

Adasin

Tak nějak pořád přemýšlím nad tím, že ačkoli mi na druhém Kapitánovi vlastně nic nevadí, stejně nemůžu dát pět hvězdiček. Děj filmu i nastolená témata jsou zajímavá jak samostatně tak pro MCU, avšak nikdy jsem si z nich nesedla na prdel, nikdy mě to tak neohromilo. Ani samotný kapitán i přes skvělé obsazení nikdy nepatřil k mým nejoblíbenějším postavám, a rovnou uznám, že je to nejspíš tím, že miluju Iron Mana a kapitán je vlastně jeho opak, tudíž mi jeho styl blízký ani být nemůže. Ale kdo ví, třeba jednou k tý pátý hvězdě dospěju, Kapitán je přecejenom jinde než třeba Thor a jeho sólovky (první dvě určitě) nebo Hulk a Ant-Man. 8/10 ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)