Captain America: Zimný vojak

• Česko Captain America: Návrat prvního Avengera (viac)
USA, 2014, 136 min

Predloha:

Joe Simon (kniha), Jack Kirby (kniha), Ed Brubaker (komiks) (viac)

Kamera:

Trent Opaloch

Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie, Cobie Smulders, Emily VanCamp, Robert Redford (viac)

Captain America bojuje s profesionálnymi zabijakmi, ktorí majú umlčať jeho snahu odhaliť obrovské sprisahanie skupiny zloduchov proti celému ľudstvu. V boji proti presile sa spojí s Black Widow, ďalšou superhrdinkou z tímu Avengers. Po odhalení skupiny sprisahancov a ich diabolského plánu na zotročenie všetkých obyvateľov Zeme požiadajú o pomoc nového spojenca, okrídleného superhrdinu Falcona. Čoskoro sa však ocitnú zoči-voči nečakanému a neporaziteľnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier.

Po katastrofických udalostiach, ktoré ochrancovia Avengers prežili v New Yorku, sa Steve Rogers, čiže superhrdina Captain America, utiahol do ústrania, pokojne žije vo Washingtone a snaží sa prispôsobiť modernému svetu. Keď však dôjde k útoku na jeho kolegu z organizácie S.H.I.E.L.D., zapletie sa do pavučiny intríg okolo pripravovaného sprisahania skupiny zločincov, ktorí si chcú podrobiť celú Zem. Spoločne s ďalšou superhrdinkou Black Widow, v súkromí Natashou Romanoff, sa Captain America pokúša odhaliť chystaný globálny útok, ktorého cieľom je zotročenie celého ľudstva a súčasne na každom kroku čelí útokom profesionálnych zabijakov, ktorí ho majú umlčať. Keď odhalia skutočnú šírku zákerného plánu nepriateľov Zeme aj ich identitu, Captain America a Black Widow povolajú na pomoc svojho okrídleného spojenca Falcona. Čoskoro sa však ocitnú tvárou v tvár nečakanému a veľmi zdatnému nepriateľovi, ktorým je maskovaný bojovník Winter Soldier. Pod maskou bojovníka na strane zla sa však skrýva muž, ktorého Captain America dobre pozná z minulosti, ba dokonca boli kedysi najväčší priatelia... Problém je, že jeho súčasní velitelia mu vymazali pamäť, aby zabudol na minulosť a on už nikoho nespoznáva. (TV JOJ)

LuccinyFilmy

Protentokrát s nešablonovitou a proklatě současnou zápletkou, která si hezky po liberálněhollywoodsku bere na paškál odhalené praktiky americké vlády. Captain America i Black Widow jsou překvapivě dobrými parťáky a oba čelí zajímavým problémům - samozřejmě je tady absence napětí, protože jsou všichni ve finále nezranitelní a i pár nelogičností (proč X nepoužije vychytávku Y hned, co vidí, že jde do tuhého), ale na druhou stranu to, že zvládají produkovat skoro co půlrok poměrně kvalitní filmy o jednotlivých Avengerech, to Marvelu upřít nelze. ()

Nolanofil

Po hype ktorý je okolo Kápa, som čakal viac. Viac humoru, viac osudovosti, viac špionážnych a scenáristickývh nápadov. Ale má to aj pozitíva. Akcia je veľmi dobre natočená (až na katastrofický koniec), záporák najlepší z pomedzi Marveláckych zloduchov, postava Falcona a všetci herci hrajú naozaj perfektne. Trojka má aj tak čo napravovať.. ()

JK-Stinger

Po relativně povedeném prvním díle se podařilo pořádně opřít do pedálů a vymačkat z celého konceptu hodně solidní kousek připomínající až špionážní drama. Spousta skvostných vizuálních efektů, velmi podařené 3D zpracování a hlavní trio hrdinů proti vydařenému Winter Soldierovi. Hrozně moc potěší spousta drobných odkazů, které nezasvěcený divák ani moc nemůže pochopit, ale kdo jen trochu ví o Marvelovském univerzu, bude nadšen. No jen tak dál Marvele, už dávno se ti povedlo donutit mě ke čtení komiksů a rozhodně ti to nemám za zlé, mám toho ještě hodně co dohánět:) ()

Greg25

Tam, kde jednička měla nedostatky, jsem byla ochotna přimhouřit oči, protože to mělo šmrnc, hravost i srdce. Nový Kapitán Amerika nemá nic z toho. Těžkopádnost, přepálená stopáž, množství rušivých fakeů (záhadné objevování předmětů v návazné scéně, přičemž v té předchozí nebyli – štít, křídla). Ve výsledku uvědoměle hrdinské než kterýkoliv jiný marvelovský film, a zejména i než jednička, u které bych to čekala mnohem víc. Žádné odlehčení, jen akce (ano, lepší než v jedničce, ale to samo o sobě nezajistí dobrý film ani hrdinsky komiksového střihu) a hutná omáčka bez chuti. Pravděpodobně „spojovák“ s budoucími marvelovskými snímky (důraz na tři postavy – Kapitána, Black Widow a Nicka Furyho je kladen prakticky rovnoměrně; zvláštní natěsnání VanCamp, které ve výsledku směřuje jen k tomu, aby si ji člověk zapamatoval do budoucna). Co se týče odlehčení, kočkování mezi Kapitánem a Widow nefunguje (ve srovnání s dvojicemi Thor x Loki, Tony Stark x Pepper až žalostně ne), pokusy o hlášky nefungují, buď nejsou trefné, nebo jsou vyřčeny ve špatný moment a ve výsledku se utápí v těžkopádně vážné atmosféře. Jestli tohle měla být snaha napodobit Iron Mana 3 (který ale měl skvěle zvládnuté dialogy i celkovou koncepci), pak je to snaha, která ani omylem nevyšla. Bohužel. Špatné to ne. Jen zoufale jiné (sklony napodobit politické thrillery 70. let tomu úplně nesvědčí), jako kdyby tohle byl hlavní záměr tvůrců. 60% ()

BreHas26

Jsem fanoušek Marvelu a zapřisáhl jsem se, že si nenechám žádnou filmovou pecku od nich ujít a jsem opravdu rád, že jsem tak udělal. Četl jsem i komiksovou předlohu, která mě dostala, ovšem film mi nechal hubu otevřenou dokořán ještě hodně dlouho. Ta temná thrillerová atmosféra doplněná vtipnými dialogy a pořádnou adrenalinovou akční jízdou! Anthony a Joe Russo jako režiséři odvedli neskutečně výbornou práci, hudba Henryho Jackmana se mi líbí čím dál tím víc(použití hudby od Alana Silvestriho ve filmu mě jenom potěšilo:) a mí oblíbení herci, s kterými se v budoucnu ještě mnohokrát setkáme(..tedy.. alespoň v to doufám). Jediné mínus na celém filmu, je náš český název, film se měl prostě uvést jako Winter Soldier.. Návrat prvního Avengera? - Bléé! Upřímně ale nevím, jak to čekání na Blu-Ray vydržím. P.S.: Mistr filmových Cameo-rolí Stan Lee a Quicksilver se Scarlet Witch na konci filmu... prostě PECKA!:) P.P.S.: Chris je velmi fajn herec a Scarlett je pořád nádherná..to je fakt, který jsem psát ani nemusel, ale už se stalo. P.P.P.S.: Navzdory svému věku je Samuel neskutečný borec. P.P.P.P.S: Sebastian Stan je sympaťák a Winter Soldier nemá chybu, z Roberta Redforda mě skoro mrazilo po zádech..brrr. P.P.P.P.P.S.: Ano, vím.. těch "P" je už vážně hodně. Omluvte mne, jsem pouze(=neskutečně kurevsky) nadšený... a je mi 14. :-D ()

Erik7595

Tak táto Marvelovka mi vyrazila dych. Samozrejme len v pozitívnom zmysle. Ja, ako fanúšik Marvelovských komiksových filmov som očakával nadpriemernú dávku komiksovej akcie, nejaké to prehĺbenie postavy Steva Rodgersa a v poslednom rade zaujímavú zápletku, ktorá by zaujímavým a atraktívnym spôsobom obohatila Marvelovské universum. Ale takú pecku som ozaj nečakal. Nejde len o perfektnú, dynamickú akciu ktorá prekonala rozmanitosťou, spracovaním aj doterajšieho krála v Marvele - Avengers. Ale najväčším, velmi pozitívnym posunom, resp. zmenou prešla zápletka. Vďaka nej sa dvojka Captain America stala vysoko nadpriemerným komiksákom so špionážnou zápletkou a s niektorými fakt prekvapivými zvratmi v deji, ktoré dodávajú na predchádzajúce filmy z Marvel univerza od roku 2008 úplne iný, dost zaujímavý a šokujúci pohľad. Takže z môjho pohledu ide o najlepšiu Marvelovku, ktorá prekonáva o máličko dokonca i Avengers.. Teším sa na dalšie pozretie! 100% ()

majo_svk

Ak to pôjde s marvelovkami týmto spôsobom, môžu sa točiť donekonečna. Kto by to bol povedal, že druhý Kapitán Amerika bude tak skvelý, smelo sa rovnajúci Iron Manovi 3 alebo Avengerom. Súčasnosť mu pristane ešte viac ako vojnové obdobie, je vážnejší, komplexnejší, komplikovanejší, nasýtený konšpiračno-politickou atmosférou a nadupanou kontaktnou akciou. Krásne kombinuje výborný akčný film s kvalitným konšpiračným thrillerom. Hoci veľa kopíruje (Neľútostný súboj, Temný rytier, Bourne), niektoré súbojové prvky sú naozaj originálne. Príbeh je osobnejší s novými rozmermi, bez ohľadu na pridruženého záporáka menom Zimný vojak, ktorý tam nemusel ani byť. Scenár je pekne rozpracovaný, plný zvratov a narúša ho až podľa šablóny nadefinovaný záver. Kapitán Amerika sa stáva silnou osobnosťou, ktorá bude dostávať viac priestoru a bude treba nájsť optimálne rozpoloženie všetkých hrdinov v spoločných akciách. Herecké výkony sú na úrovni. Akcia, napätie a atmosféra tu vôbec nechýba. Je to rýchle a plynulé, bez akýchkoľvek hluchých miest. A rozumné doplnenie o humor, vtipné hlášky a hudobný sprievod, sú už len príjemným bonusom. Či sa na film pozeráte, ako na thriller s presahom alebo ako popcornový akčák, budete spokojní. Kapitán Amerika: Zimný vojak je veľmi hodnotným prírastkom do série marvelovských komixových filmov. PS: Už teraz sa teším na trojku. PS1: A Scarlet alias Black Widow bola úplne za zjedenie. ()

Flopik

Tak o prekvapení sa nedá hovoriť bolo jasné že Cap dostane 5* a bude sa mi strašne páčiť.Ale nečakal som že až tak veľmi.Poviem pravdu po prvom zhliadnutí som bol názoru, že 1 je lepšia. No a po 2 zhliadnutí , svoj názor mením.V tomto filme sa nám postava Steva vyvinie.Už to nieje len vojak čo plní rozkazy, tento krát je to osobné.Vo filme je veľa vtipných scén, a dokonca aj dramatická časť.Čo sa hudby týka jedna z najlepšich..Súboje sú úžasné, hlavne proti Buckymu.Čo sa samotnej postavy Buckyho týka, vo filme je pekná sviňa, ale režiséri to podali tak že mu dokáže odpustiť a chápete prečo ho Cap nezabije.Ja som z toho filmu nadšený a čím viac ho pozerám tým moje nadšenia rastie.Scarlett ako inak kočka. ()

Illy

Pro mě solidní akční jízda, která kapitánovi homodějovi docela slušela. Sice jsem se na konci obával, že se to zvrhne v gay porno, už chyběl jen krůček..... Třeba příště. ()

Eterninox

Narativně má druhý Kapitán střídavě oblačno. Příběh šikovně přistupuje k hlavnímu tématu Kapitánovy postavy, tedy ideologii, a nejenže si bere na paškál americké tendence samozvané světové policie, ale zároveň se vrací k McCarthyovské fóbii z ukrytého nepřítele. Určitě vypravěčsky nejodvážnější krok filmu je na druhou stranu nakonec z větší části vyrušený, a velký zvrat ke kterému spěje celá první půle na mě spíš než „OMG!“ zapůsobil jako „WTF!“. Sám Winter Soldier k tomu byl sice bad-ass, ale podzápletka kolem jeho identity mě jako nefanouška komiksové předlohy dost minula. *** Zachraňuje to ale velmi dynamická a drsně působící akce, postavy které jsou zajímavé (a zajímavě zahrané) navzdory své schematičnosti (černý sidekick, proradný politik), a efekty, které jsou většinu času velmi přesvědčivé a ve správných momentech dostatečně velkolepé. *** Ve výsledku tedy jde o vydařené zasazení jak superhrdiny, tak idejí minulého století do moderního příběhu, a znatelné zlepšení oproti prvnímu dílu, které by však mohlo určitě být ještě o něco lepší. 70% ()

Arlet

Možno som čakala niečo viac. Ale aj toto mi stačilo.Musím priznať , že po titulková scéna vo mne vyvolala veľkú zvedavosť. Som zvedavá ako prepoja Avengers s Captainom ()

hell_boy

Od Avengers suveréně nejlepší Marvelovka, možná i jedna z nejlepších vůbec. Po prvním dílu neuvěřitelný kvalitativní skok. Vynikající, skvělými akčními scénami napěchovaný scénář, skvělé a bravurně zahrané hlavní i vedlejší postavy (opět si neodpustím vyzdvihnout Scarlett, která je jako zrzka naprosto k sežrání) a k tomu poměrně povedený konec. Konečně zase jedna komiksárna, která se nebojí jít svou cestou. Nemám jedinou výtku. 5*. ()

Camulator

Recept, jak udělat z Kapitána Ameriky, parodického šaška se štítem, Kapitána Ameriku, seriózního hlavního hrdinu a parťáka v boji a přitom zachovat některé jeho nedostatky, jako například prohazování patetických patriotistických keců. Za prvé: zasadit ho do konspiračního filmu. Co jiného taky s takovou postavou, tohle téma jí prostě sedne, jak prdel na hrnec. Zejména pak ty patetické patriotistické kecy nejsou tak strašně patetické a trapné, když jejich prohození konečně má nějaký pořádný kontext, právě v souvislosti s věčnými otázkami, jako bezpečí X soukromí X svoboda. Za druhé: dát mu kvalitní režii, která udá ten správný směr - narozdíl od předchozích filmů, ze kterých jsem neměl vůbec pocit, že by Steve Rogers mohl být vůdčí osobou, naopak ho do té role vždy až násilně tlačili, i když na ni neměl, zde je jako leader naprosto přirozený, ví, co chce a jde si za tím. Za třetí: dát mu osudovou a suverénní hudbu Henryho Jackmana. Spolu s režií hudba významně pomohla vybudovat Kapitánovu osobnost. Za čtvrté: postavit proti němu Roberta Redforda. ()

Blue.Shark

Narozdíl od prvního dílu má tenhle koule. Vlastně nechápu, jak je možné, že se z Kapitána Ameriky vyvrbilo něco dobrého. Příběh je lepší, postavy mají charakter, záběry jsou velkolepé a, pozor, akce je konečně akční! A když říkám akční, myslím tím takovým způsobem, že člověk hází popcorn přes rameno a žvýká hubou naprázdno, což mu ale dojde teprv když odchází pryč a něco mu nepříjemně křupe pod chodidly. Jestli mohu u nějaké komixárny detekovat kvalitativní vzestup, je to právě Kapitán. Vážnější nota mu viditelně prospěla. To samé lze tvrdit o zadku Scarlett Johansson v nejupnutějších legínách v dějinách filmu...třeba si i vyslouží spin-off. Myslím zadek, ne Černou Vdovu. ()

kamil.i

Captain America po tomto filme u mňa výrazne stúpol. Už to nie je len uhladená reklama na steroidy o lúzrovi, ktorý nabral svaly a vybral sa mlátiť náckov ako súčasť svojho amerického sna. Dramatická línia aj akcia sú kvalitnejšie ako v prvom diely. Russovci natočili o poznanie lepší film ako bol Taylorov druhý Thor aj keď pracovali s rovnako kostrbatým scenárom a za ich prácu im môžeme zagratulovať. ()

Lilloos

Jedna přehnaná akce střídá ve svižném tempu druhou a to celé pod zástěrkou spiknutí tak obrovského, že už ani samotní aktéři nevědí s kým jsou. ()

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

Natočí režisér Johna Wicka marvelovku?

04.08.2022

Chad Stahelski (John Wick, 2, 3) má – jak vidíte – plné ruce práce s řízením jedné velmi populární akční série, to ale neznamená, že se mu mezitím v Hollywoodu nehrnou další projekty. Zejména po… (viac)

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

Záporácká týmovka od Marvelu našla režiséra

10.06.2022

Nejdůležitějším projektem Marvelu v příštích pár letech bude podle všeho reboot Fantastické čtyřky. Do třetice všeho dobrého to totiž chce mít Kevin Feige správně, a podle posledních drbů by se… (viac)

Co všechno oznámil Marvel?

Co všechno oznámil Marvel?

21.07.2019

Tento víkend se nesl ve znamení sandiegského Comic-Conu, a byť to na filmovém poli vypadalo oproti minulým ročníkům dost chudě (snad s výjimkou trailerů k Top Gun: Maverick a To Kapitola 2), seriály… (viac)

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

Co chystají tvůrci třetích Avengers?

12.07.2018

Bratři Anthony a Joe Russo se díky dvěma velebeným marvelovkám Captain America: Návrat prvního Avengera a Captain America: Občanská válka dostali rychle do povědomí většiny filmových diváků. Za… (viac)