Revenant Zmŕtvychvstanie

• Česko REVENANT Zmrtvýchvstání (viac)

Severoamerická divočina bola v 1. polovici 19. storočia miestom , kde ľudský život nemal veľkú cenu. Keď sa Hugh Glass po stretnutí s rozzúrenou medvedicou ocitol na pokraji smrti, členovia jeho vlastnej výpravy lovcov kožušín sa ho rozhodli zbaviť. Ale Glass nezomrel. Vstal z mŕtvych, aby sa mohol pomstiť. Film, ktorého autorom je úspešný režisér Alejandro González Iňárritu, získal 12 nominácií na Oscara, napokon sa mu podarilo premeniť 3 z nich. (RTVS)

mzss1

|84%| Revenant se opravdu vydařil – bavil mě od začátku do konce. Ani na chvíli mi nevadila delší stopáž. Od tohoto dílka jsem absolutně nic neočekával, prostě jsem to shlédnutí jen tak z nudy, neochotně zkusil a vyplatilo se to. Nějaké to menší vylepšení a hned bych pálil plný počet hvězdic. Příběh je celkem jednoduchý, udržuje si také pozornost. Hlavním středobodem filmu jsou jednotlivé scény a to převážně tvrdý postup hlavního hrdiny, který málem zemřel a přesto se nevzdá a bojuje s krutou přírodou, realitou a zdravotním vysílením díky napadení medvěda. Ta scéna byla skvělá, zamrazilo mě až v kostech. Rková záležitost je určitě využitá, ikdyž by se dala ještě víc vylepšit. Akce je tu taky dobrá, finální souboj je pěkně tvrdý, krvavý. Herecké obsazení je velmi dobré. Leonarda Di Capria jsem nikdy moc nemusel, zde mu role celkem i sedla a zahrál to na výbornou. Záporák Tom Hardy mohl být ještě lepší nesnesitelnější, ale i tak se mu toho moc vytknout nedalo. Ostatní herci bez problému. Hudba je taková obyčejná, tak akorát pro potřeby snímku. Dvě věci bych zdokonalil, aby to bylo zcela bezchybné. Přidal bych ještě pár zajímavých scén (nějaké drsné, emocionální nebo nějakou podobnou s medvědem). Druhou věc, finále bych trochu změnil. Vytknul příchod hlavního hrdiny do bezpečí. Poté kdy vyrazil na konečné zúčtování s hlavním sporákem, to už jsem vůbec nebyl napjatý, jak to dopadne. Ale to jsou opravdu jen minimální nedostatky. Já si film užil skvěle. Těším se na další shlédnutí. ()

kingik

Severoamerické přírodní porno preferující úchvatné kontinuální záběry. A každé číslo stojí za to. Coby amatérský pornoherec koketuji s myšlenkou, že ve svých plánovaných adult filmech, budu co nejméně používat střih. A budu trénovat výdrž právě na takových filmech. A od tohoto technicky vymazleného počinu je co se učit. Režisér vzal do přírody (panoramatickou) kameru a přenesl diváka do nové dimenze filmové režie. I když téměř tříhodinový maraton v zasněženém terénu je znát, každá scéna má svůj originální režijní rukopis. Počínaje úvodní scénou přepadení tábora indiány, přes útok medvěda až po finální vyústění. A to film nevládne zrovna originálním námětem. Téma pomsty za smrt bližního není nijak nové a objevné. To, co ale Alejandro Gonzáles Iňárritu s obyčejně vyhlížející literární předlohou provedl, je pozoruhodné. Útok grizzlyho je natolik realistický, že v něm vůbec nepoznáte, že se jedná o CGI medvěda. Je to nejlépe a nejpůsobivěji natočená scéna v oblasti digitálních technologií za poslední dobu. Je možné, že si při ní vzpomenete na jinou megahvězdu, a sice Brada Pitta, kterak ho v Legendě o vášni rovněž majzl medvěd. Srovnávat to ale nelze. Obě scény od sebe dělí časová propast, ta s Bradem je krutě k smíchu, když na ni jen pohlédnete, natož to technicky porovnávat, byť jen minimálně. Citlivky nemusí vzlykat nad úmrtími několika zvířat (např. koně to schytají), s největší pravděpodobností se jednalo o neživé přírůstky ze stáje prvotřídních trikových specialistů. Efekt věrohodnosti, především po stránce vizuálního dojmu, zde byl důležitější, než by se mohlo zdát. To, co trapper Medvěd Medvědovič Nezmarenko, v lesních kuloárech zvaný též Leo Lazar, prožívá v lesní houštině, zrovna moc věrohodně nevyznívá. Když nad vámi klečí medvěd, smýká s vámi a neříká vám "Pane, budeme si hrát", stěží ty jeho hrátky rozchodíte. A DiCaprio to zvládl. Sice si ho většinu filmu ve vzpřímené poloze moc neužijeme, určitou dobu totiž leží na provizorních nosítkách nebo se jen tak někam plazí, ale tím nechci snižovat jeho dokonalé herecké aranžmá. Protivníkem mu byla příroda, ale také Tom Hardy, který svoji zápornou roli hraje neméně zajímavě, má k tomu od maskérů i slušivě skalpovanou hlavu. Střet těchto dvou mistrů řemesla byl poměrně intenzivní. Čím je ve filmu méně dialogů, o to více stoupá divácký prožitek. Dialogů je méně, jsou v podstatě odsunuty do pozadí. Hlavní roli hraje nevídaně nasnímaná Příroda a její scenérie. Drsná divočina nebyla moc pro ženy. Však zde v reálu ani žádnou nezahlédneme, vyjma vzpomínek na minulost hlavního hrdiny, v nichž vystupuje jeho indiánská milá. Po divácky náročném Birdmanovi, se režisér vydal divákovi vstříc a předestřel před něj podívanou, která v kinech dlouho chyběla. Znalci možná ocení i určité vpravení nezávislých ozvěn ve stylu Jima Jarmusche. Pokud jste obdivovali Tanec s vlky, Posledního Mohykána, tak to rovnou z paměti smažte. Uděláte jedině dobře, když místo uvolníte téhle syrové a naturalisticky vyvedené pecce, v níž si dostaveníčko dala precizně vycizelovaná filmová režie a vynikající herci, kteří si jistě v náročných podmínkách sáhli na samé dno svých možností. A já nemám co kritizovat.100% () (menej) (viac)

Snorlax

No tě pic, já snad ještě začnu mít ráda DiCapria. Pardon, tak vážné to zase nebude, ale zahalen v medvědí kůži, patřičně dopiplán od bahna, krve a kdo ví, čeho ještě, pod pevným režijním vedením zkušeného tvůrce a snímán výborným kameramanem mě dokázal celou dobu bavit. Lví podíl na tom samozřejmě má Iñárritu, který sice točí žalostně málo, ale kvantitu vynahrazuje kvalitou. Zde se mu povedl jeden z nejrealističtěji působících dobrodružných filmů. ()

InJo

Po tarantinovce Osm hrozných pro mě další trošku rozporuplný letošní "zimní" film. V některých ohledech takřka splněný sen (miluju jak "chlapácké" dobrodružné survivaly odehrávající se v nádherné nehostinné přírodě, tak drsné thrillery o pomstě), ale neubráním se třem větším výtkám: 1. DiCapriova postava je superman, který přežije ÚPLNĚ všechno (v jedné scéně dokonce pokoří i jeden legendární kousek Johna Ramba!). 2. 156 minut je zbytečně moc vzhledem k poměrně řídkému (i když vůbec ne špatnému!) ději. 3. Ten snímek je filmařsky natolik vyspělý a okázale snaživý (hlavně v případě režie, fenomenální kamery a DiCapriova herectví), až to chvílemi působí trochu rušivě a odtažitě - jako klasická "artová" honba za všemožnými oceněními (dočkáte se, hoši, nebojte). 75 % ()

Šakal

Už samotný úvod nenechává nikoho na pochybách, že nikoliv Iñárritu, ale mistr Lubezki bude ten, kdo tu bude tvrdit muziku… Vskutku originálně nasnímaná scéna útoku indiánů, která diváka rovnou vtáhne doprostřed všeho dění a následuje chlad prostupující skrz plátno, zažírající se hluboko do morku kostí a neumožňující, i přes tlustej pletenej svetr a zimní bundu s pevně naraženou kapucí na hlavě, se až do konce snímku zahřát. Nikoliv tak hlavnímu hrdinovi, majícímu životů vice než kočka, otužilejšímu než lední medvěd, oheň rozdělavájícímu na počkání, ve skoku (o tyči) si nic nezadávájícímu s Renaudem Lavilleniem a tak je to bohužel s celým snímkem. Veskrze na efekt, s marnými pokusy o přesah, podivným metafyzičnem, flashbaky pokoušejícími se nahradit (zakrýt) plytký scénář a Iñárritovou bezmocností, vyprávět ucelený, neroztříštěný, příběh. Někomu tohle možná ke spokojenosti stačí, mně ne. 65% [CGI scéna souboje s mědvědem vskutku impozantně natočená, ale co naplat, když se ani u ní člověk neubrání potutelnému úsměvu, kdy to na diváka přímo křičí, jak je to natočené veskrze na efekt, kdy místo definitivního máchnutí tlapou, vyrvání střev a rozporcování Lea to vypadá, jako úsměvná hra kočky s myší. Výkřiky typu “jestli ani za tohle nedostane Leo sošku, tak za co proboha už….”, neberu. Leo nemá prakticky co hrát a když pominu fakt, že ho Hardy přehrává o dvě koňské délky, je to zásluha Iñárrity, že nechal štáb hrábnout si na dno sil a potom už stačilo pouze pustit kameru a zařvat klapka]. ()

HoneyBunny

Krev, špína, brutalita, nemilosrdná příroda a dechberoucí mráz. Inarritu vám všechny tyhle vjemy vmete přímo do obličeje, až vám z toho bude fyzicky nepříjemně. Neodvrací kameru od drsných záběrů, naopak až sadisticky vás donutí se dívat a dívat a dívat. Čočka kamery se zamlžuje DiCapriovým dechem a ohazuje ji mrznoucí voda i krev. A každý záběr je dovedený do dokonalosti - tohle je filmařina té nejvyšší úrovně, až to chvílemi hraničí s režisérskou masturbací. Ale přes všechnu tu filmařskou nádheru a Alejandrovu schopnost vzbudit ty pravé pocity (odpor, strach atd.) film nemá jednu důležitou věc - srdce. Herci jsou sice skvělí (DiCaprio, Gleeson, Poulter), ale o jejich postavách víme jen pár základních věcí a to my bohužel nestačí k tomu, abych do nich emocionálně investovala. Revenant je jako úžasné umělecké dílo - precizní, velké, obdivuhodné (opravdu nechápu, jak některé scény dokázali natočit!) a rozhodně stojí za vidění - ale tenhle majstrštyk je studený jako ta řeka, ve které se Leo nedobrovolně vykoupal. Inarritovi se ale klaním, znovu dokazuje, že je to režisér výjimečných kvalit. 80 % ()

Jordan

revenge-survival-wetern ako vyšitý... či skôr ako "zošitý" z viacerých filmov... dobre namiešaný koktejl - presne tak spoznáte dobrý miešaný nápoj, že v ňom necítite jednotlivé ingrediencie, tie splynú a vytvoria novú chuť... vie to aj tarantino a pochopil to aj iňaritu; leonardo ide dušu vypustiť, aby získal oscara, no ja verím (a dúfam), že týmto výkonom sa mu to nepodarí. terrence-malikovské poetické snové flashback-vsuvky mi (príncipiálne) vadia, rovnako ako digitálna medvedica, nech sa industrial light and magic snažia koľko chcú... inak je to ale pôsobivá výpravná dráma s úžasnou kamerou a skvelou hudbou a zvukom (nejakého oscara si tento film podľa mňa predsa len odnesie) ()

Anderton

Inarritu nám ukazuje, že dokonalosť výpravy sa nedá docieliť efektmi a už vôbec nie zeleným plátnom, ale treba oldschoolovo zobrať kameru do prírody. To je síce jasné, ale spomínam to preto, že nič vizuálne úchvatnejšie som už dlhšie v kine nevidel. Pokiaľ budeme brať Revenanta ako western, tak v tomto žánri ponúka niekoľko dosiaľ nevídaných scén a občas prichádzajú veľmi nečakane. Inarritu ponúka cca tri dejové línie a ja by som si celkom rád pozrel ďalšie dve alternatívne verzie filmu z pohľadu náčelníka a Hardyho ako hlavných postáv, kde by boli trochu pozmenené verzie udalostí, aby sme tu nemali tak čistú zápornú postavu. Film by sa podľa mňa zaobišiel úplne bez hudby a príroda je dostatočne atmosférotvorná, aby sme museli nutne sledovať Glassove halucinácie. ()

Frajer42

Leova mrazivá cesta za satisfakcí. Po předchozím zprznění filmového světa, o které se v komentářích občas otřu, přichází za rok 2015 druhý luxusní western, jestli mě paměť nešálí. Po té předchozí ptákovině, jsem snímku držel kompletní stopáž nůž pod krkem a stačilo by malé klopýtnutí a střílel bych hodně nízko. Když člověk přehlédne několik, snad i desítek, logických propastí, tak si může film kurevsky užít. Obsah k tomuto filmu doporučuji nečíst, protože vám prozradí mnohem více informací z děje, než by bylo zdrávo a přijdete tak o nejedno překvápko. Veškeré akční pasáže byly natočeny stejným stylem, jako byl natočen celý Birdman. Zatímco na Bidrmana se nedalo koukat, tady to byla pastva pro oči. Hudba byla taky vydařená, i když byla od poměrně neprofláknutých pánů. K ději není moc co dodat. Je hodně přímočarý s obrovským tahem na branku. Celé je to zajímavé, napínavé a musím pochválit i nádherné prostředí, respektive přírodu, kde se celý film odehrává. Jsem nadšen a jiné hodnocení než 5 hvězd, není na místě. Zároveň si u mě Iñárritu alespoň malinko vyžehlil to předchozí zklamání. Tady bych mu nějakou tu sošku určitě přál. Tohle je typ filmu, který by měl sbírat ceny. Nikoli artová kokotina Birdman. ()

Dzeyna

Leo a Tom předvedli naprosto úžasné výkony jako vždycky. Ovšem, takovéhle téma zrovna moc nemusím a úplně mě nebaví nějaká divočina a lov se zarostlýma špinavýma chlapama. Ale jinak je to velká kvalita a nic tomu nechybí. ()

Kothy

Tento film jde Oscarovi opravdu naproti. Tak jako hlavní představitel Leonardo DiCaprio. Alejandro González Iñárritu to vzal zase po svém. Film je opravdu hodně syrový a naturalistický. Už první scéna během útoku indiánů mě naprosto uchvátila. Lepší bitvu s indiány jsem snad ve filmu neviděl. Kamera je taky dost zajímavá. Pak už tam ale moc akce není. Film je dost utahaný a předvídatelný. Tom Hardy hraje hnusného jižanského záporáka jménem John Fitzgerald. Hugh Glass je ponechán napospas osudu v divočině, aby umřel. To se ale nestane. Najde v sobě vůli žít a hlavně se pomstít. Proto se plazí po zemi a postupně regeneruje. Jinak Leonardo je opravdu jako Wolverine, protože se léčí hrozně rychle. Ještě bitka s medvědicí je hodně drsná. Pak už jen čekáme na krutý závěrečný souboj mezi hlavními protagonisty. Film se odehrává v Jižní Dakotě v roce 1823, takže to není žádná sranda a indiáni jim tam celkem dávají na frak. Ještě se mi dost líbili kapitán a šéf pevnosti Domhnall Gleeson s Willem Poulterem. Má to šanci na Oscara. "Myslím, že by bylo nejlepší ho tu nechat." Recenze ()

AppleCore

Neuvěřitelně živelnej, mrazivej a krvavej trip nekompromisní přírodou, která z vás serve kůži, rozdrtí, rozcupuje a pak vás svým prostřednictvím uvrhne zpět do života, abyste mohli vykonat brutální pomstu. Alejandro González Iñárritu ve spolupráci s kameramanem Emmanuelem Lubezkim přinesli na plátna kin obrazy, jež na vás budou dejchat všemi nepříjemnými pocity, který si jenom dokážete představit a to bez použití umělého osvětlení, v centru divočiny samotný. The Revenant společně s Fury Road vrací do hry všechno, co nám - skutečným divákům - Hollywood za posledních dvacet let vzal (Nekompromisnost, brutalitu, živelnost, uvěřitelnost, necenzurovanost a to všechno za velký prachy)! Neskutečná filmařina s úžasnou atmosférou, komorním soundtrackem a se skoro až vyhrocenym výkonem DiCapria. Pomsta řeší všechno! PS: Pro všechny šašky hrající si na doktora: Když se vám nelíbí odolnost hlavního hrdiny, berte jeho cestu za pomstou jako sen, který se mu zdál těsně před tím, než ve svém hrobě zemřel (symbol spirály je významově poměrně rozmanitej, stejně jako název filmu samotnej), no a kdo to tak brát nechce, tak prostě věřte tomu, že adrenalin dělá divy! EDIT: Dokument, kterej obstojí jak jako film o filmu, tak jako plnohodnotný dílo s vlastní myšlenkou a názorem ke shlédnutí TADY ()

MikeCool

Sotva jsme vstřebali dojmy z konverzačky Birdman, Iñárritu neotálel a připravil nám ještě větší, nezapomenutelnější zážitek jménem Revenant, kterým se bezpochyby zařadil mezi nejvěhlasnější aktivní režiséry. Do hlavní role byl obsazen kdo jiný, než bájný DiCaprio, pro kterého byla tato role snad stvořena! Doufejme, že napopáté konečně získá toho proklatého zlatého plešounka (Oscara). Krom skvostných výkonů, zde můžeme ocenit i prvotřídní filmařinu, a to zejména neuvěřitelně detailní kameru, střih, výpravu, ale i decentní hudbu dua Sakamoto & Nicolai. Revenant je zkrátka strhující atmosferická perla, která nemá obdoby. ___ (Cinestar, Hradec Králové) ()

boshke

Po technické stránce naprosto perfektní, hlavně kamera a dechberoucí záběry krajiny. Po všech ostatních stránkách... mdlé. Iñárritu je respektovaný režisér a principiálně chápu, že každý herec by s ním chtěl alespoň jednou spolupracovat, taková slavná jména jako je DiCaprio či Hardy nevyjímaje. Ale proč zrovna Revenant, který je o ničem a na place to muselo být naprosté peklo? Nevím, jestli je za to mám obdivovat nebo na ně poslat Chocholouška. Za mne ani o herectví nemůže být pořádně řeč, neb ty jejich ksichtíky stejně ani nebylo pod všemi houněmi, vousy, vlasy, krví a jizvami vidět. A stopáž vzhledem k obsahu silně přemrštěná (vzpomínal jsem na nedávnou Tarantinovu Hateful Eight). Jsem rád, že jsem to viděl. Možná abych byl přesnější - jsem rád, že jsem to viděl zadarmo... 60% ()

Mia...

Čtyři hvězdy za provedení, příběh a pod. Film je skvěle zahraný, zpracovaný. Kdybych ale měla hodnotit dle vkusu, tak za mně je to jedna hvězda. Je to úplně mimo mě, nejsem ani náhodou cílovým divákem. ()

DwayneJohnson

Teď už vím, jak vypadá smrt. Ale taky bolest, zármutek a odhodlání. Nezlomná vůle, naděje i beznaděj. A hlavně touha. Touha po pomstě. Ta jasně definovaná vlastnost, která je stará jak lidstvo samo. V podání Alejandra povýšená na vyšší level. Od výborného začátku, po možná ještě lepší konec. Jednoduchý, přímočarý příběh, natočený, tak jak nikdy před tím. A teď nemám na mysli jen scény se zvířaty, ale celkové vyznění, které je jako z jiného světa. Jako bych se vrátil skoro dvě stě let zpátky v čase a viděl tohle všechno na vlastní oči. Teď už vím, jak vypadá dokonalost….. ()

tukomaster

Sadistický film vystavěný na darwinismu a podléhající pravidlům Chamurapiho zákoníku, ve kterém však chybí jakýkoliv spirituální nádech. Naivní snaha o dodání metafyziky pomocí flashabacků do teplých barev Leovi indiánské minulosti vyznívá naprosto povrchně/ploše/samoúčelně. Film má sice díky vypiplané Lubezskiho kameře Malickovský look, ale to je také bohužel jejich jediný společný prvek. Prim tak hrají akční scény, kde fluidní práce s kamerou vyvolává opravdu strhující efekt. Škoda jen, že tvůrci nepojali film čistě jako akční podívanou a snažili se o existenciální pouť nelítostnou přírodou, neboť příběh je veskrze typickým hollywoodským vyprávěním o (super)hrdinovi. Hyperrealismus, který vyvolávají naturalistické scény při kterých cítíme každou ránu na fyzickém těle, je však pouze zdánlivý, neboť v potřebných pasážích děje se Leovo uzdravování urychluje stejně jako v běžných superhrdinských filmech. Chápu proč se film líbí, kamera a režie jsou dokonalé, herci hrají výborně (snad už dají Leovi sošku, aby ta davová hysterie konečně skončila), ale myšlenky, které film prezentuje a snaha o artový velkofilm pro mě z Revenanta udělaly velmi rozpoluplný film. ()

Ant

Mistrovský film Terrence Malicka, který Malick nenatočil, ale byl by na něj zatraceně hrdý. Syrová, meditační, hypnotizující záležitost, která vás vrátí do úplně jiného času. Polemizace nad sílou přírody a sílou lidského ducha. Nad tím, co jsme schopni si udělat navzájem, abychom dokázali svou nadřazenost. Innaritu je master. Lubezki si hodlá dojít pro třetího (zaslouženého) Oscara, i když Deakins by měl konečně dostat šanci. Leo je bez diskuze. Neskutečně odvážný a srdcervoucí výkon. Hardy taktéž. Vidět tento film na velkém plátně je povinnost. ()

RUSSELL

The Revenant se dá popsat jedním slovem – maximálnost! Herecké výkony, kamera, režie, prostředí... prostě vše je zde na maximum a někdy zahnané až do naprostých extrémů, zejména pak herecký koncert DiCapria, který toho moc nenamluví, za to toho hrozně moc prožije a protrpí. Po skončení jsem z kina odcházel plný všemožných pocitů a rozhodně jsem to nedokázal na první zhlédnutí všechno přežvýkat a strávit, ale jeden pocit byl jednoznačný a lehko popsatelný, a tím pocitem bylo nadšení. Můžou za to páni režiséři jako je Iňárritu a páni herci jako jsou DiCaprio a Hardy, že soudobá kinematografie na tom není zas tak špatně a my můžeme být občas u toho, když vzniká nadčasové filmové dílo. ()

predators

Nevím, za co už by měl Leo dostat Oscara, když né za Revenanta!!! Snad to nedopadne jako ten vtip...že Oscara dostane jednou ten, kdo bude hrát DiCapria! :-) ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Nový Predátor má název, už se natáčí

Nový Predátor má název, už se natáčí

28.07.2021

Loni na podzim přišlo oznámení, že se slavná značka Predátor dočká dalšího zářezu. K režii nového filmu nastoupil Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), mimo to jsme ale nedostali žádné nápovědy k… (viac)

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

30.08.2020

Herečka Elizabeth Debicki (Tenet, Krycí jméno U.N.C.L.E.) se upsala hlavní roli v nové špionážní minisérii ze druhé světové války Code Name Helene. Na produkci seriálu se bude podílet studio… (viac)