Amadeus

• USA Amadeus (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
USA, 1984, 160 min (Director's Cut: 180 min, Alternatívna 173 min)

Réžia:

Miloš Forman

Scenár:

Peter Shaffer (divadelná hra), Peter Shaffer (pôvodný scenár)

Hudba:

Wolfgang Amadeus Mozart (nepôvodný), Antonio Salieri (nepôvodný)

F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Roy Dotrice, Simon Callow, Christine Ebersole, Jeffrey Jones, Charles Kay, Kenneth McMillan, Kenny Baker (viac)

Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce, nominovaný na Oscara), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Záhada - a hudba - zůstávají. Amadeus - velkolepý historický epos, nádherná oslava hudby Wolfganga Amadea Mozarta. Na Berlinale 2002 Miloš Forman představil Amadea v nezkrácené verzi. (oficiálny text distribútora)

iamek

Operu jsem nesnášel, ale po shlédnutí Amadeuse jsem si ji zamiloval. Amadeus je jeden z nejlepších životopisných filmů, které jsem měl tu čest vidět. Forman skvěle vykreslil život hudebního génia W.A.Mozarta. Palec nahoru taky za dobrou kameru ( Jak nemohla dostat Oscara ? ) a fantastické kostýmy. Herecky mě nejvíce zaujal F. M. Abraham, který v roli Antonia Salieriho byl skvělý. ()

korbitch22

prosím nebij te mě,ale jako dítě jsem z toho psychopata měl noční můry a dodnes,když náhadou někde film běží,mám tendenci se pomočovat:-DDDDDD nééééé,ale podle mě v tomhle případě forman šáhnul vedle a amadea přímo nesnášim. ()

classic

Amadeus” je z väčšej časti mimoriadne fabulovaným, životopisným (veľko)filmom, vykresľujúcim talianskeho skladateľa Salieriho v dosť temných farbách, ako extrémne žiarlivého, obzvlášť posadnutého jedinca, ktorý súčasne → Mozartom absolútne pohŕda, no zároveň ho aj veľmi obdivuje, za čo sa môžem najmä poďakovať diskutabilnej predlohe → anglického dramatika Petra Shaffera, podľa ktorej to najskôr vypadá tak, že tým pádom môže na cisárskom dvore Jozefa II. , vypuknúť snáď najväčšia rivalita medzi „géniom priemernosti” a niekdajším, no stále „zázračným dieťaťom” , akú si vôbec doteraz pamätáme, no podotýkam, že iba z jednej strany, keď v skutočnosti boli naopak dobrými priateľmi, pričom i samotného Wolfganga tvorcovia poňali zvláštne v takom význame, ako bláznivého a vulgárneho mladíka, ktorý sa v podstate koľkokrát ani nevedel poriadne spratať do kože ? Konečne som vytriezvel, kde si dovolím znížiť hodnotenie z pôvodných piatich hviezdičiek iba na dve aktuálne, a práve preto považujem tento Formanov počin → za strašne nadhodnotený, v ktorom sa neustále dopredu tlačí i opulentná, zvyčajne, pražská výprava (lokácie) Karla Černého a pestrofarebné, Oscarom ocenené kostýmy Theodora Pištěka, či dlhokánska retrospektíva so začiatkom v blázinci, kde sa Antonio vyspovedá mladému kňazovi, čo je už maximálna drzosť ! Ceny Akadémie si mali podľa mňa herci ešte medzi sebou prehodiť, t. j. Fahrid Murray Abraham s Tomom Hulceom. Aby som po celý čas svoju recenziu len nehanil, tak aspoň pochválim Ondříčkovu vynikajúcu kameru, ale predovšetkým geniálnu HUDBU ako celok. ()

marhoul

Můj první film s titulky, který jsem kdysi, za komančů, viděla jako dvojprogram (tedy s přestávkou) v natřískaném kině. Nestíhala jsem číst písmenka, ale vzali mě na to. Dávali přece Formana! Bylo to úžasné! A ani po letech tohle mistrovské dílo neztratilo nic na své nevšední kráse, pocity mám pokaždé stejné, jako tenkrát... v roce 1984. Formanovi z celého srdce přeji, jakým způsobem natrhl prdele celé komunistické svoloči! Perfektní satisfakce! I Kukačky i Amadeus. Byl to nádherný chlap a neskutečný bombarďák! ......a když se někdy sama procházím noční podzimní Prahou, po té, co pohladím zeď Stavovského divadla, koutem oka zahlídnu, tam kdesi v uličce u Perlovky, kousek tmavého pláště a zřetelně slyším naléhavý, chraplavý šepot: "Zabil jsem Mozarta, já jsem ho zabil..." ()

packa

Každý z nás má nějaký svůj film filmů, někdo Tenkrát na západě, druhý Vesmírnou odyseu, další Kmotra... Mým filmem filmů je právě Amadeus, mimořádné drama, skvělé herecké výkony, překrásná výprava a... Mozartova přenádherná hudba. Pochybuji že kdy uvidím lepší film. PS: vrcholnou scénu filmu, kdy se nebohý Salieri beznadějně topí v Confutatis Maledictis a nestíhá chudák zapisovat partituru, můžu vidět pořád. ()

Šandík

Geniální fikce... Za pravdivost filmu žádnou hvězdičku, za všechno ostatní pět ;o) Hezky to vyjádřil berg.12. Stačí připomenout bezpochyby nejsilnější scénu tohoto filmu, kdy Amadeus Salierimu diktuje jednotlivé hlasy svého rekviem... Podivné přitom je, že genialita tohoto filmu jde jaksi navzdory Formanovu základnímu schématu (které je notně pitomé) o střetu génia s průměrností. Částečně je to dáno asi tím, že Mozartův život je skutečně silnou látkou (a byl by i bez fikce o proradném Salierim), částečně tím, že Forman je jako režisér skutečně profík (ovšem už ne jako scénárista) a částečně rozhodně i tím, že bezpochyby geniální je Mozartova hudba. 100% ()

Yardak

5. prosince 1791 umřel Wolfgang Amadeus Mozart ve Vídni. O 193 let později natočil Miloš Forman skvělý film o úžasném hudebním géniovi a to v Praze. ()

heyda

Miloš Forman a jeho perfektní práce, za kterou byl odměněn i oskarem. Film je natočen poutavě a i přes značnou délku si drží velmi vysoký standart a to jak po herecké, tak po vizuální stránce. Námět je evidentní z názvu, takže kdo je alespoň trochu zainteresovaný do vážné hudby, tak by měl tento snímek na 100% vidět. A žádné výmluvy!!! ()

Dr.film

Miloš Forman si vzal za úkol poslat proti sobě genialitu (Mozart) a průměrnost (Salieri). Amadeus se mu bez debat vyvedl po všech možných filmových stránkách až na jednu - a tou jest obrovská stopáž, která se prostě v poslední půl hodině už velmi těžko snáší. ()

Flego

Vynikajúca dráma závisťou a priemernosťou týraného Salieriho a roztopašného mladého Mozarta, pre ktorého je hračkou skomponovať hudobné dielo, nie je klasickým biografickým dielom. Nesústreďuje sa na slávneho Mozarta, ale na súboj priemernosti a geniality. Vynikajúci Hulce ( Mozart ), bravúrny Salieri ( Murray Abraham ), precízna réžia Miloša Formana a pod kožu derúca sa čarovná hudba nemôže nechať nikoho ľahostajným. ()

Roman.Ticka

Další filmařský sen o dokonalosti každého režiséra. Ač operu nesnáším a to se nezměnilo, zní po celý film, v Dcutu ještě důrazněji, přesto jsou perfektní režie, skvělá výprava, atmosféra středověkého temna, pečlivý casting a mrazivý příběh plný emocí, dějové propojení minulosti s přítomností, natolik brilantní, že musím jít až na vrchol. Mozartova hudba je uznávaná dodnes, takže to žádný blb nemohl být, jedině génius, inovátor a nesmírně pracovitý a živočišný člověk, oddaný své tvorbě až za hrob. A těm se budu vždycky klanět a uctívat je. Dílo má značný kredit v tom, že dokázalo skoro nemožné - srovnat tenkou hranici mezi láskou a nenávistí v postavě Salieriho. Forman pojal portrét Mozarta z hudební i osobní stránky jako skromného dětského naivu tak citlivě, že jej udělal ještě větším a nesmrtelnějším. Vypointovaný závěr s poselstvím o tom, že jsme všichni průměrní, ale ne všichni se s tím smíříme, jako vždy třešničkou na hořkosladce lahodném dortu. ()

Ivoshek

Asi to není historicky nejvěrnější, ale tentokrát jsem ochoten to tomuhle příběhu odpustit. Forman tady naplno ukázal, že umí točit fakt velkolepé příběhy. Na druhé straně přiznávám, že podruhé se mi na to už nějak koukat nechtělo, možná se mi posunul vkus k primitivnějším filmům. ()

honajz

Sice se to těžko dá pod tou úžasnou výpravnou slupkou a hereckými výkony poznat, ale přijde mi, že jde o strašně tezovitý film. Nic proti, každý z nás občas zastává nějakou tezi, ale tady je to celé o tom, že rozevlátý a všem normám se stavící člověk je pojat jako že tohle je ta pravá svoboda, navíc s tím úžasným talentem, zatímco ten úzkoprsý Salieri se jen snaží, ale nic neumí, protože není svobodný a rozevlátý. Jako by na tom záleželo. Rád bych někdy viděl film, který by stranil Salierimu proti tomu floutkovi Amadeovi. Nehledě na to, že historicky je to zcela na hlavu postavené a Salieri byl dokonce tehdy možná slavnější než Amadeus. ()

MM11

Boj geniality s průměrností je tak fascinující, nadčasové a trvale bolestné téma, že si nedokážu vysvětlit jeho dosavadní nevytěženost. Může to však být i opačně - Forman natolik zastínil předchozí pokusy, že si neumím tento konflikt spojit s ničím dalším. Nevím, možné je obojí. Každopádně tento film se blíží zázraku: v tom, jak dokázal otevřít vážnou hudbu a nepřístupné ornamenty doby širokému publiku, aniž by znevážil svůj objekt zájmu. Dokonce ani Mozart vzdor své infantilitě nepůsobí jako šašek, což je další věc, která mi vrtá hlavou. Film je o Salierim a silně se váže k jeho prožitku. Kým je tedy pro Formana divák? A není Mozart jen přelud nebo trvalá noční můra? Zní to absurdně, ale Amadeus vznikl v Reaganově éře kompromisní dohodou s československou normalizační mocí. Prostě zázrak, jiné vysvětlení pro ten film nenacházím. ()

ARI50

Jeto hodně zajímavé a celkem se někdy příjemně poslouchalo a dívalo. Oni by to bylo u dělo ale přiznám se čekal jsem něco jiného možna přitvrdit nevím přesto ale chválím. ()

Bauer

Nádhernej film !Miloš Forman je špičkovej režisér! F.Murray Abraham je velmi dobrý ale Tom Hulce jako Mozzart ho hravě přehrává.Viděl sem Director's cut takže bohužel nemůžu srovnat s normální verzí .I přesto , že film jde 170 minut ( bez titulků ) tak je sem tam i zábavný a to díky smíchu Toma Hulce , protože to je neuvěřitelný.A co hudba??Já , člověk který uznává jen a jen Hip Hop , musím uznat , že hudba ( jen instrumentální ) byla naprosto úžasná ale bohužel když byla nějaká ta opera a začla tam nějaká ženská " ječet " tak to mi docela vadilo.Ale i tak jde o jeden z naprosto fantastických filmů! ()

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

Skvostný obraz T. Pištěka v Galerii KODL

16.11.2020

Mistrovské plátno „Adieu Guy Moll“ legendárního Theodora Pištěka, kterým vzdává hold slavnému automobilovému závodníkovi, se bude dražit poslední listopadovou neděli. Obraz, kterému i sám autor… (viac)

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa