Predvianočná nočná mora

• Česko Ukradené Vánoce (viac)

Kultový animovaný film z produkcie Tima Burtona s vynikajúcou hudbou a pesničkami Dannyho Elfmana. Jack Skellington, smutný kostlivec s tekvicovou hlavou a nekorunovaný vládca Halloweenového mestečka, sa nudí. Veď koho by už vzrušoval permanentný Sviatok Všetkých svätých, ktorý v Halloweentowne trvá celý rok? Ani jeho najmilovanejšiu prácu, strašenie detí, ktorú vykonáva svedomito a invenčne, tento rok nik neocenil. Všetkých pobláznili nové hviezdy, populárni upíri, ktorí vytvorili rekord v pití ľudskej krvi za noc. A dokonca vyhrali aj hokejový zápas na cintoríne s lebkou namiesto puku!

Jedného dňa sa Jack náhodou ocitne v susednom Vianočnom meste. Celkom ho uchvátia vianočné sviatky, ktoré doteraz nepoznal všade vládne radosť detí, Santa Claus, jeho darčeky a šťastie dospelých. Aj Jack by rád obdaroval obyvateľov Vianočného mestečka a prekvapil ich počas sviatkov čímsi, čo nikdy nevideli a nezažili Halloweenom! Rozhodne sa im preto zinscenovať Vianoce v haloweenovom šate. V tom mu majú pomôcť jeho priatelia zo záhrobia. Obyvatelia Halloweentownu, umrlci, kostlivci, netopiere, strašidlá a škriatkovia sa už radujú, ako potešia svojich blízkych susedov. Ale nie je to také jednoduché, ako si predstavovali! Unesú toho odpudzujúceho tlsťocha Santu Clausa, aby neškodil, vyrobia krásne hračky a Jack ich nadeľuje deťom Vianočného mesta zo záprahu ťahanom kostrami mŕtvych sobov. No výsledok nie je uspokojujúci. Deti vybaľujú očarujúce umrlčie lebky, prítulné žravé netopiere či nežné bábiky kostlivcov - ale prečo kričia hrôzou a zamdlievajú z hnusu? Protilietadlové delá už mieria na oblohu a snažia sa zostreliť ten diabolský záprah, rozsievajúci do nechápajúcich detských srdiečok zmätok a strach... (oficiálny text distribútora)

garten

Nálepka ,,kultový" už filmu zostane navždy. Pri asi tretej projekcii, ktorá bola v škole, moje priblblé spolužiačky snímok onzačili za ,,hovadinu". Ak patríte do skupiny podobnej mojim spolužiačkam, tak film si ani nepúšťajte. Musíte byť fanušík podobných žánrov aby vás film bavil. ()

Sheepy93

"The shadow in backround of the morgue, The unsespecting victim of darkness in the valley, We can live like Jack and Sally if we want, Where you can always find me, And we'll have Halloween on Christmas"(Blink 182), Návod jak si krásně přivodit "vánoční atmosféru". Nakonec proč nemít Halloween na Vánoce?:-) Nightmare before christmas je úžasně ztřeštěné, i když asi ne všichne děti by docenily, tuto poněkud prazvláštní oslavu Vánoc. ()

mayla

Skvělé písničky, hudba Dannyho Elfmana prostě vyčnívá. Když k tomu připočteme animaci, nápad a příběh, je z toho skoro kultovní animák. I když mi Jack v chůzi připomínal pavouka...to ty dlouhý nohy... ()

Jeer

Abych pravdu řekla, čekala jsem víc. Ačkoliv mám Burtona ráda, tenhle film mě nenadchl. Ošklivé loutky (stejně jako v Mrtvé nevěstě, kterou jsem také více méně přetrpěla), otravné písničky, divné spojení záhrobní a vánoční tematiky. ()

Gabri-ela

Dávám tři opravdu "šťavnaté" hvězdičky, ale ani o kousek víc. Zklamala mě poněkud chudá a nepříliš originální příběhová linka, od které jsem čekala daleko víc. Místy jsem se až nudila - lehce předvídatelný děj a celková vykonstruovanost mě z příběhu spíše "vystrkovaly" než aby mě vtáhly dovnitř. Samozřejmě oceňuji výtečnou hudbu, ačkoli některé písně bych klidně přeskočila. Naopak jiné, které posouvaly děj trochu kupředu a přinášely něco nového (například v konečné kombinaci s obrazovou složkou) film zaručeně pozdvihly a okořenily. Celkově výborné bylo výtvarné zpracování, o tom žádná, ale čekala jsem více humoru a takové té veselé jiskry, kterou jsem za celou dobu nepostřehla snad ani jednou (krom několika malých, rychle vyhasínajících jiskřiček). Toť ospravedlnění mého, možná trochu příkrého rozhodnutí. ()

pavont

Pre mna sklamanie. V podstate mi to prislo dost samoucelne. Mame tu peknu animaciu. Mile pesnicky a dej, ktori nijak nezaujme. Vlastne som len sledoval jednu porciu Burtonovskeho typu za druhou bez vacsieho zaujmu. Mrtva nevesta ma teda chytitla o dost viac. ()

teseth

Zase půjdu asi proti proudu ale není to tak fantastický film jak by mohlo podle zdejšího ohodnocení vypadat. Strašidýlka jsou hezká, vánoční vesnička milá a příběh zajímavý ale... Chybělo mi tam něco co by tenhle animák pozvedlo do té výše kterou tu hodnocením má. Je to vtipné a humorné a přesto bych řekl takové otravné a unylé.Dýňový král versus Santa prostě asi není můj šálek čaje. ()

kaito

NAprosto skvělé :) moc se mi líbí..Jen to trošku kazí fakt,že to Nova dávala teď po tři roky za sebou každý Štedrý den... ()

Filatov

Burtonovsky ulítlé nápady se mi tu líbí stejně jako v Mrtvé nevěstě, ale chvíli jsem měl díky množství songů pocit, že nesleduju animák ale animovanej muzikál a to mi celkem hodně vadilo i když písničky byly opravdu dobrý. Stopáž je hodně střídmá, takže si nedovedu představit, ke kolika minutám by se stáhla, kdybysme omezili počet písniček dejme tomu na polovinu. Úpadkovost je tu zase hodně znát a ty Burtonovy nápady a vychytávky jsou prostě dokonalé, chtěl jsem dát alespoň 4, ale prozatím ne. Edit 3.11.2013: Po druhým shlédnutí už nemám žádnou výtku a dávám dokonce pět hvězd. Počet písniček už mi nevadil. Ukradené Vánoce potřebují několik shlédnutí, aby člověk všechno pochytil a pak teprve ocení genialitu. Halloweenské období mi k sledování prostě sedlo asi více a Nightmare Before Christmas je opravdu pecka. ()

reccal

Pro mě, společně s Corpse Bride, jedna z nejlepších Burtonovek. Od té doby nosím Jacka s sebou - na mikině, tašce, ponožkách....:D ()

MJI

Viděno na výstavě Tim Barton a jeho svět v Praze 14, června 2014. Společně s autentickými loutkami a kresbami z přípravy filmu velmi slušný zážitek. ()

Skunkiee

"Ona jediná má v téhle cvokárně trochu rozumu". Animovaná jízda, která vás nenechá vydechnout. A pokud si hned na začátku nezvyknete na její šílený, morbidní vizuál, nejspíš to buď vypnete někde v půlce, nebo to do konce nepochopíte. Je to moc rychlé na jedno shlédnutí chtělo by to vidět tak tři večery po sobě. Každopádně Burton z toho sálá každým coulem. Stejně jako Karel Zeman. Překvapivě? Vždyť i "sám velký Tim" přiznal, že Karel Z. je jeho velkou inspirací. Zde je to z jeho snímků znát naprosto nejvíce. I proto dávám nadprůměrné 4 hvězdy, i když Mrtvá nevěsta je mi poněkud bližší. ()

van Lumineux

Něco jako melancholická hymna, která vane vánočním vzduchem. Náhle se ve sněhu objeví mihotavý plamínek vydlabané dýně a víme, že vzniklo cosi jedinečného. I nějaké to poučení by se našlo, třeba jako "svůj k svému" nebo cosi o záhrobní lásce a přátelství, ale kostlivý elegán to stejně řekne, předvede a především zazpívá líp než já. A my to prožijeme s ním jako ve vozíku halloweenské horské dráhy v makabrózním zábavním parku, každý nadšený vrchol i pád do kryptických temnot. Ba co víc, budeme to rádi prožívat znovu a znovu, i když už víme, že se v náručí sochy anděla v útulném, provizorním úkrytu osamělého malého hřbitůvku vše ukáže jako příliš velké sousto pro marného snílka: přesto však největší lekce lidskosti pro kostlivce - začátečníky. ()

Pythonator

To tu máme ale zase přehvězdičkováno. Kolik z těch nadšenců film opravdu vidělo a kolik z nich si dokázalo přiznat, že u tohoto uměleckého skvostu usínalo??? ()

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

24.01.2013

„Kniha hřbitovů“ populárního fantasy autora Neila Gaimana je tak trochu hororovou variací na slavnou Knihu džunglí. Jak už název napovídá, neodehrává se v džungli, ale na hřbitově, kde sirotu jménem… (viac)