Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (CinemArt SK)

EvilPhoEniX

Jeden z filmů roku a jeden z nejlepších Sequelů vůbec. Joseph Kosinski nepatří pro mne mezi až tak výrazné režiséry, byť Hrdinové Ohně jsou velká emocionální pecka, Tron byl zajímavý a Oblivion mi přišel průměrný, ale Top Gun:Maverick je rozhodně jeho doposud nejsilnější a nejambicióznější dílo. Na film jsme čekali dlouho a už trailery naznačovaly, že půjde o sakra kvalitní podívanou, ale nečekal jsem, že mě to zasáhne a strhne natolik, jelikož stíhačky nejsou zrovna látka, kterou bych ve filmech vyhledával. Tady je zkrátka vše správně od hereckých výkonů ( Tom Cruise výbornéj a strašnéj frajer, John Hamm, Miles Teller a Glen Powell taktéž super), precizní technická stránka dohnána až k dokonalosti, skvělé dialogy, emocionální scény, slušné tempo, občasný humor, výborná hudba s final songem Lady Gaga včetně, intenzivní napětí a skvělá akce od tréningu po finální 30 minutové finále, které je vygradováno ad absurdum, tam jsem přestával dýchat i ztrácel pojem o čase. Samotný příběh sice není nikterak sofistikovaný a zvratovitý, ale vůbec to nevadí. Film má srdce, koule, šťávu i drive a nenechá nikoho chladným, určitě né nikoho, kdo miluje filmy. To čím je Le Mans 66 pro závodní filmy, tím je Top Gun 2 pro filmy letecké. Rozhodně nejlepší film se stíhačkama a se Seveřanem pro mne zatím film roku. Příběh 4/5. Akce 5/5, Humor 3/5, Násilí 0/5, Zábavnost 5/5 Hudba 5/5, Vizuál 5/5, Atmosféra 5/5, Napětí 5/5, Emoce 5/5, Herci 5/5. 9/10. ()

novoten

Nevysvětlitelný úkaz v podobě filmu, který žánr neposouvá dopředu, herecky nevyčnívá, hudebně se opakuje a vizuálně cituje desítky let starý originál jedna k jedné - a kritici, diváci, děti i dědové svorně pokyvují hlavami a horko těžko ze sebe soukají, že právě viděli film roku. Poctivá akce, kdy ze stíhaček hmatatelně odletují šroubky a kape olej, stokrát viděná klišé, která zacloumají s každou emocí a esence osmdesátek vybraná až na dřeň přesto v každé minutě funguje ještě o dvě třídy lépe než v onom šestaosmdesátém. Maverick je opak fanservisu, protože nás vrací k fandomu, který má většina ráda jen s nadsázkou a málokdo by ho zařadil mezi svoje nejoblíbenější. A přesto nás drtí steskem po časech, které jsme neprožili, nutí nás melancholicky posedávat nad osudy, které jsme tři dekády neznali a my poctivě jdeme libovolným směrem, který nám ukáže a přemýšlíme, proč že se z nás nikdy nestali piloti. ()

tron

„Hlavne jej tentokrát nezlom srdce.“ Nikdy, nikdy, opakujem NIKDY by mi ani len nenapadlo, že pôjdem na nový Top Gun do kina. Jednotku som nevidel (neviem, počítajú sa Horúce strely s Charliem Sheenom?), viem samozrejme o čo ide a určite som videl pár minút, ale nikdy som nemal chuť pozrieť si to celé A to už je vážne čo povedať, lebo pozerám v podstate všetko. Dvojka je bomba. Scenár nie je originálny. Fakt nie je. Ale očakáva to niekto? Ponúkne presne to, čo budete chcieť a to mierou vrchovatou. Je tam humor, je tam láska, je tam akcia a je tam samozrejme dojatie. Bol som nervózny z V.K., ale napokon jeho cameo tvorcovia zvládli so cťou (hlavne treba zdôrazniť, že Cruise je veľký frajer, že sa mu neotočil chrbtom). Ed Harris a Jon Hamm strúhajú také tvrdé pohľady že by nimi určite zvládli štiepiť skaly v kameňolome. Po báječných (až fantastických) recenziách som predsa len čakal ešte o štipku väčšiu pecku, ale i tak je to určite jazda za 4*. Pardon. Let. Cinemax TN 2022 ()

JFL

Už v "Mission: Impossible - Fallout" bylo několik sekvencí, kdy film překračoval hranici fikce a budoval vznešený pomníček nejen svému hrdinovi, ale také jeho představiteli. "Top Gun: Maverick" pak už komplet celý funguje souběžně na rovinách fikce, adorační reflexe a meta komentáře. Když tedy na repliku "The end is inevitable, Maverick. Your kind is headed for extinction." zazní odpověď “Maybe so, sir. But not today.”, neříká to za sebe jen titulní hrdina či Tom Cruise coby poslední plnokrevná hollywoodská hvězda, ale také osmdesátkový model blockbusteru. Všechny kontrolky tu blikají, že tenhle starý/starosvětský kolos by neměl přece vůči té rychlejší, vymakanější, odladěnější a nejnovějším hadrwarem i softwarem napěchované konkurenci jakkoli obstát. Neustále cítíme, že takhle už se to přece nedělá, že doba je někde jinde, že si všichni žádají něco sofitikovanějšího, pokročilejšího a současnějšího (skvělá JitkaCardova má ve svém komentáři naprostou pravdu). Ale tady se prostě stvrzuje, že nezáleží na mašině, ale na pilotovi. Jistě jsou tam cheesy camp a krypto-queer roviny, ale soudě podle uculování publika to nejsou vady, nýbrž součást slastného diváckého prožitku, kdy film na diváky jen nepomrkává, ale tím svým těžko odolatelným pohledem jim hledí přímo do očí. Také můžeme dokonce po vzoru Žižekovy analýzy hudby a koncertů Rammsteinů ve vztahu k nacismu říct, že nám druhý "Top Gun" dává pasivně zakusit scientologii (byť na rozdíl od Rammsteinů není vůbec karikaturní a rozhodně zrcadlenou ideologii nepodvrací). Toma Cruise lze za řadu věcí odsuzovat i nesnášet, ale na rozdíl od ostatních megalomanů současné doby mu nelze upřít, že v jeho oboru, tedy v rámci filmových spektáklů mu není rovno. Nikoli kvůli tomu, jak má napěchované kapsy či jak sdírá své podřízené, ale naopak že všechny dokáže strhnout pro svou perfekcionistickou vizi, kterou si sám tvrdě odmaká. "Top Gun: Maverick" nám hrdě předvádí svůj banální a dávno přežitý motor, který má patřit do starého železa, ale živoucí generátor úžasu za jeho kniplem nám před očima z té rachotiny vymáčkne takový výkon, jako nikdo před ním. ___ pozn. pod čarou: V hrstce melancholicko zasněných momentů i dějových motivů Cruisova óda na létání evokuje Mijazakiho pochopitelně poetičtější a mnohovrstevnatější pomník stíhacím esům "Porco Rosso". ()

B!shop

Moc jsem tomu neveril, jednicka byl sice fajn film, ale proste takova odpocinkova blbost, jejiz kultovnost jsem nikdy nepochopil a treba takovy Zhavy vystrely mi prisly zabavnejsi. Dvojka jede v podstate na stejny vlne, frajirek Cruise, cool zabery na stihacky, jednoduchej pribeh kopirujici prvni dil. Jenze tohle byla naprosto skvela jizda, ani jsem se poradne nerozkoukal a dve hodiny byly pryc. Skvelej mix nostalgie, uzasnejch leteckejch zaberu, sympatickejch postav a ke konci i poradna porce napeti a ja se skvele bavil od zacatku do konce a vlastne se mi ani na filmu nechce nic kritizovat, protoze jsem si to uzil od prvni do posledni minuty, proste jizda. ()

Slasher

Nedávno jsem viděl starý Top Gun v kině a jasně, je to kult, ale zároveň velký 80’s patos, kterému se dneska půl stopáže smějete... Dvojka nemohla být lepší – cool záběry kokpitů a vtahující stíhačková akce, cit ohledně flashbacků a nostalgie, srandičky i sympatický lidský rozměr. Cruise tu nechal srdce a speciálně radost jsem měl z Tellera (super casting do zásadní role). Je to pocta tradici válečných pilotů, aneb vítej světe bezpilotních dronů. ()

Wade Wright

Už jsem normálně zapomněl, jaký je to v kině pocítit poctivej Hollywoodskej blockbuster. Až mi to slzy do očí vehnalo. Nic víc, nic míň, než chlapáctví, patos, Tom Cruise a cool záběry na stíhačky. Ne nejhodnotnější, ale stopro nejzábavnější a nejfunkčnější popcorn letoška. Kdysi se točilo líp, takhle. ()

Jara.Cimrman.jr

"Při vší úctě, pane, nejsem učitel." Beze vší úcty, pane, já jsem nostalgik, takže pusťte Mavericka do kokpitu. Já chci totiž ohluchnout při burácení motorů, užívat si frajeřinek při výcviku i ostrý akce proti nepříteli. Tady musím vyzdvihnout fakt, že nepřítel není Rus, Íránec ani Severokorejec, ale pouze Nepřítel, čímž je vyloučeno, že by mu někdo fandil. Geniální. A samozřejmě poučný. Nyní už vím, že na motorce se jezdí zásadně bez helmy, americkej fotbal se dá hrát pouze se slunečníma brejlema na nose a že si US Army špatně hlídá stíhačky. Takže se jdu proletět, sestřelit z oblohy nějaký šmejdy a zase si podat přihlášku do letectva. Snad ty plochý nohy tentokrát přehlídnou. ()

EdaS

V (zdánlivé) jednoduchosti je síla. Film, kde všechna klišé fungují jako bychom je neviděli tisíckrát. Lepší popcorn nepamatuju léta. IMAX je povinnost. ()

H34D

Přestože nový Top Gun je na první pohled esence Amerikanismu a koncentrace těch nejtypičtějších klišé, umí s nimi pracovat jako žádný jiný film. Ty scény, kdy za západu slunce o sebe naráží naolejované, vypracované hrudníky, stejně jako vzpomínky na řádění v baru za klavírem - jak to, že Top Gun je umí podat způsobem, který vám vykouzlí úsměv na tváři? Nemůžete se zlobit za zkratkovitost, jednoduchost, ani všemocnost Toma Cruise. Top Gun: Maverick je úžasně guilty pleasure, absolutně uhlazený film, který v prvé řadě hladí diváka. Ultimátní feel good letní biják. 9/10 ()

xxmartinxx

Častější je asi koncept "love to hate" filmů. Top Gun je pro mě "hate to love" film. Film, na který jsem přišel připravený ho prozívat, protože všechny velechválené Mission Impossible mě naprosto nudí a Tom Cruise coby maskot zločineckého pseudonáboženského kultu pro mě není zrovna týpek, ke kterému bych cítil sympatie. Jenže Top Gun mě ukolébal, a to i přes to, že místy vypadá jako náborové video totalitního státu po vzoru neironicky míněné Hvězdné pěchoty a konec mě vyloženě zklamal tím, že žádná postava nemusí udělat těžké rozhodnutí, ačkoliv se film tvářil, že k tomu směřuje. Jenže ty stíhačky fakt krásně lítají, hezky to sviští a duní, a to cheezy melodrama jede. Ok, asi to nade mnou vyhrálo, ale nejsem rád! ()

fuxoft

Pokračování Top Gunu pravděpodobně nešlo vymyslet a natočit lépe. To ale ještě neznamená, že každý potřebuje vidět pokračování Top Gunu... ()

Djoker

Tom Cruise to zase dokázal. Rozhodně není pravidlem, aby pokračování zastínilo svého předchůdce. Jeho Maverick však původní Top Gun zašlapal do země. Navíc po letech znovu naplnil kina, vrátil divákům naději v lepší filmové zítřky a nechal zapomenout na kašpary v latexových oblečcích. ()

choze

Kdybych měl sepsat libovolně dlouhý seznam osmdesátkových fláků, jejichž pokračování bych rád viděl, tak Top Gun... by na něm rozhodně nebyl. Už jako puboš jsem nechápal, jak někdo dokázal natočit o stíhačkách tak nudný film, a dával jsem přednost výrazně zábavnějšímu Železnému orlovi z téhož roku. Dvojka je za mě příjemné ohlédnutí za osmdesátkami a blockbuster dělaný se srdíčkem a bez digibordelu, kterážto chyba v současném hollywoodském matrixu vždycky hodně potěší (zdravím Šíleného Maxe: Zběsilou cestu). A který Cruise - z otravně vysmátého frajírka přehraný do zodpovědného charizmatického chlapa, co ale pořád ignoruje (debilní) rozkazy a překračuje hranice možného - spolehlivě herecky táhne a má s Bruckheimerem pečlivě produkčně ohlídaný. Ale že bych byl z filmu urvaný, to zas ne. Na to je to pořád moc jednoduchoučké a povrchní. ()

Gilmour93

Hned jak Maverick rozcuchal Edu Harrisovi léta pěstěnou pěšinku, bylo mi jasné, že bude veselo.. Změny jsou jen dvě a sice že kapitán Mitchell už není mentál, co si myslí, že je Luke Skywalker a přivede nábytek k mnohačetnému orgasmu jen tím, že si na něj sedne (samozřejmě ne tak rychle jak Lord Flashheart), nýbrž uvědomělý mentor, co prošel vývojem a ví o sobě, že lítá minimálně stejně dobře jako syn Dartha Vadera. A ta druhá je, že na jeho ikonické letecké bundě mizí a zase se objevuje nášivka taiwanské vlajky, protože jüan. Nostalgie v tomto případě u mě neexistuje, není z čeho brát, takže jsem se zaměřil na to, jestli jsou umělejší tváře dvojice Cruise, Connelly, a nebo konflikty, které mají děj posouvat k tolik vychvalovanému finále, co kompenzuje nedostatek realističnosti svižností a uklidňujícím klišé. Pak přijde stříbrné Porsche, Pé padesát jednička, západ slunce a údiv, v jakých číslech se to pohybuje. Fandů letectví, co běhají s roztaženýma rukama po obyváku, vrčí jako motor a napodobují sirénu, protože jsou Sopwith Camel, tu nejspíš moc nebude a black-out z přetížení v sedačce kinosálu za tím asi taky nestojí. Chápu tu současnou žízeň po velkém bijáku, ale trochu objektivity, přátelé.. Snad Charlie Sheen, dokud ještě drží jakž takž pohromadě, zvedne hozenou rukavici.. ()

TeeAge

Neskutočný tlak, ktorý ma zatlačil do sedadla kina - po dlhých rokoch. Nakoľko som konzervatívny romantik, 90-ková nostalgia miešaná s neskutočnými zábermi a strihom ma totálne dostali, a pri odchode z kina som cítil plnohodnotný pocit kinematografickej katarzie. Film, ktorý sa nebál v tejto premäkčenej dobe "mať gule" a tiež staromódne srdce plné emócií. Cruise sa vykatapultoval opäť do hereckej stratosféry rýchlosťou 12 718km/h.  --- | 27.5.2022, CC, Ústí n L | --- Jednoduchosť a krása. Srdce mi aj druhý krát plesalo tempom, že som len ťažko dýchal - tieto rezonancie na mňa majú paralyzujúci účinok v tom najlepšom slova zmysle. Viac vo video denníčku  | 7.6.2022, CS Anděl, Praha |  ()

sniper18

Pokračovanie Top Gunu bol pre mňa najočakávanejší film za posledné štyri roky, čakal som skutočne veľmi veľa, ale takýto výsledok som si nepredstavoval ani v tých najlepších predstavách. A pritom pôvodný film ani nie je žiadny zázrak, rád si ho raz za pár rokov pozriem a vždy ma zabaví, ale v tej dobe predsa len vzniklo až príliš moc omnoho lepších filmov, aby nejak vynikal. Ale tentoraz sa tu zišla absolútna špička, Tom Cruise ako najlepší herec súčasnosti, ktorý do toho dáva všetko, Joseph Kosinski, ktorý sa dokáže postarať o perfektný audiovizuál, ale aj skvelo zvláda prácu s postavami, aby mi na nich záležalo, pričom to z úzadia ešte celé istí Christopher McQuarrie, ktorému to s Cruisom ide, takže tu boli očakávania na maxime a každý svoje splnil najlepšie, ako sa dalo. Toto je jednoducho dokonalý blockbuster, v ktorom funguje absolútne všetko na tej najvyššej možnej úrovni. Zápletka síce neponúkne nič originálne, v mnohom sa to podobá na pôvodný Top Gun, pričom majú takmer totožnú šablónu, ale tej dej je tu vynikajúci. Tu jedna ikonická scéna strieda druhú, tu nie je absolútne nič navyše, všetko má potrebný priestor a potenciál sa využil úplne naplno. Už roky som nevidel film, ktorý by ma pohltil prvými minútami a skončilo to až záverečnými titulkami. A celé to jednoducho ťahá Tom Cruise, ktorý je neskutočný borec, tu stačí, že si vezme bundu, nasadí slnečné okuliare a nasadne na motorku a už si ma získa a to je len začiatok. A napomáha mu v tom, že on už pomaly ani nehrá tieto postavy, veď to je vlastne on sám, presne jeho postavy symbolizujú to, čo on v Hollywoode, rok, dva sa o ňom nerozpráva, všetka pozornosť je venovaná týmto novým trendom, ale keď príde, nie je mu rovného, možno je starší, ale skúsenosťami a prístupom má obrovský náskok pred akoukoľvek konkurenciou. Už len toto by mi bohato stačilo, aby som bol s filmom spokojný, lenže ide naplno aj v ostatnom. Je tu perfektná chémia medzi postavami, toto Kosinski zvláda na jednotku, že sa cítim dobre v spoločnosti týchto postáv, aj keď sa vlastne na prvý pohľad nedeje nič podstatné. A keď sa už začne, som s nimi vo všetkom. Ale napomohlo tomu aj obsadenie, okrem Cruisa aj Jennifer Connelly, Miles Teller, Jon Hamm, ale vlastne všetci. Je tu veľmi príjemná romantická línia, tie ich spoločné scény sa mi veľmi páčili, pri napínavých scénach sa tají dych a perfektné osobné motívy. V pôvodnom filme mi smrť Goosa bola celkom ľahostajná, ale keď sa to rieši tu, je to veľmi citlivé a dojemné. A nielen to. Iceman tu má minimálny priestor, ale Val Kilmer ho aj pri svojom stave zvládol so cťou a teda ma ani nenapadlo, čo majú s ním tvorcovia v pláne. To bolo veľmi pekné. A akcia? Už z trailerov som bol nadšený a pozeral som ich opakovane a to si pritom všetko najlepšie aj tak nechali až pre film. Dojemný úvodný let pri snahe dosiahnuť Mach 10, perfektné tréningové sekvencie, v ktorých každý pilot dostane svoj priestor, zo všetkých týchto menších akcií som bol úplne nadšený a potom príde Cruisova prezentácia možnosti splnenia misie, ktorá mi zobrala dych, toto bola jedna z najpôsobivejších akčných scén, aké som vôbec videl a ešte príde dvojité finále, v ktorom je úplne všetko, čo som si tu len mohol priať, no úžas a dokonalosť. Rovnako je na tom celý audiovizuál, nádherná kompozícia záberov, či v akcii alebo mimo nej, úžasné. A tá hudba, či už ikonické pôvodné alebo aj dojemné nové, celý film bolo radosť počúvať. Čo v tomto filme môžem vytknúť. Tešil som sa na perfektný akčný film s vynikajúcim Tomom Cruisom, už to by mi stačilo k plnej spokojnosti. Ale dostal som ešte omnoho viac. Kvôli tomuto sa stále oplatí mať rád filmy a chodiť do kina, kvôli takejto radosti. Už teraz viem, že je to jeden z najlepších filmov, aké som kedy videl. Uvidím ho ešte mnohokrát a sám som zvedavý ako až vysoko sa dostane. Ďakujem všetkým zúčastneným za takýto neskutočný zážitok. 95% () (menej) (viac)

Eliott

Asi úplně nechápu pozdvižení okolo tohoto filmu. Nepopírám, že je to skutečně nadprůměrné dílo, ve všech směrech takřka dokonalé, ale aby se to dostalo do padesátky nejlepších? Tak to ani náhodou! Obzvláště proto, že se to natolik podobá předchozímu filmu z roku 1986. Obojí na mne zapůsobilo stejně, přesto je rozdíl v hodnocení neuvěřitelný. Samozřejmě je novější verze díky moderním technologiím o poznání lépe natočená, ale vážně 20% rozdíl?? Proto jsem měl také celkem jasno se čtyřmi hvězdami. O té páté u mne v jedu chvíli rozhodlo napínavé finále a hlavně dlouhé sucho, co se letošního roku ohledně povedených (velko)filmů týče. Bohužel mé naděje zhatil nedostatečně dojemný a spíše předvídatelný závěr. K tomu ještě nelze odpustit již zmíněné srovnání s jedničkou. Plný počet, proto připadá v úvahu pouze symbolicky, jako srovnání, který film je vlastně lepší. Nechť rozhodne opětovné shlédnutí, zatím tedy 80%. ()

Botič

Nejsem velký fanda prvního Top Gun. Viděl jsem jednou, kdysi ještě jako dítě. Takže jsem dvojku vyloženě nevítal s otevřenou náručí. Je to ale pecka. Totální feel good akčnák. ()

3DD!3

Nostalgie jako prase pohoněná lidskou touhou bořit limity. Cruise oživuje zápal pro věc a vyráží do boje za lidi v odvěké válce mezi člověkem a strojem, který ho má nahradit. Testem je Mission Impossible = (asi) Sovětům zrušit nedobytnou a dobře stíněnou základnu na vývoj nukleárních hlavic. Celkem aktuální... nostalgické a přesto aktuální. Herci výborní. Teller s Powellem především. Stejné namachrované paka jako minule se učí táhnout za jeden provaz a překonat své limity a Maverick jako šéf co je to má naučit. Přímočarý a jednoduchý příběh je skvěle podaný a rozkošatěný přesně v těch správných místech, kdy hlavní hrdina hledá své místo ve světě. Pasáže s Kilmerem jsou parádní a Jennifer Connelly je zase jednou úžasná. No a Tom Cruise to celé nese na bedrech se silou poslední právoplatné hvězdy v Hollywoodu. Vymírající druh. Akce je kapitolou samou o sobě. Blbnutí v Top Gunu je rozehřívání před závěrečným infernem, které smete nejen v IMAXu, ale i obyčejném kině. Luxusní manévrování v F-18 (a ještě jednom dalším ikonickém stroji) s napínavými leteckými bitkami, které diváka přikovají k sedačce. Svět byl na dvě hodiny v pořádku a zase jednou fungoval tak jak má a já si to dost užíval. Vaším nepřítelem je čas! ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí